Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Observer - poradnik do gry

Observer - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea poradnik Observer

Strona o trofeach w grze Observer zawiera listę wszystkich osiagnięć oraz porady dotyczące ich zdobycia. Opisane trofea to m.in. Obsesyjny, Śmierć w rodzinie, Władca żniw, Niezniszczalny, Syn marnotrawny, Złodziej ciał oraz Szlachetny Miecz.

Na stronie tej znajduje się lista wszystkich dwudziestu trofeów dostępnych w grze Observer. Zdobywaniem osiągnięć można się zajmować na wszystkich platformach sprzętowych, na które wydana została gra (wersje na PC oraz na Xboksa One nie posiadają odpowiednika platynowego trofeum). Przy opisywaniu osiągnięć podaliśmy wymagania do ich odblokowania i zamieściliśmy też dodatkowe sugestie jak najłatwiej można tego dokonać.

>OBSERVER_

Rodzaj trofeum: Platynowe

Sposób odblokowania: Musisz zdobyć wszystkie pozostałe trofea.

L4M4CZK0DU (C0D38R3AK3R)

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz rozszyfrować figurkę Adama.

Komentarz: Trofeum to możesz zdobyć w wyniku postępów w głównym wątku fabularnym gry.

Biegający woksel (Voxel Runner)

1 - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry
Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz osiągnąć 3000 punktów podczas sekwencji pułapkowej.

Komentarz: Sekwencja pułapkowa może załączyć się jeśli zdecydujesz się włamać do pokazanej na obrazku 1 głowy, którą odnajduje się w kryjówce mordercy w dalszej części gry. Po rozegraniu kilku początkowych scen przystąpisz do trzech unikalnych mini-gier. Zdobywane w nich punkty są sumowane i gra wyświetla aktualną liczbę punktów w lewym górnym rogu ekranu (obrazek 2).

W pierwszej mini-grze zdobywa się punkty za unikanie spadających Tetrisowych bloków. W drugiej mini-grze podążasz tunelem i musisz przeskakiwać w odpowiednich momentach na boki żeby unikać zderzania się z przeszkodami (możesz tu zdobyć najwięcej punktów). W trzeciej mini-grze bada się loch i zakłada ona konieczność unikania pułapek oraz potworów.

Jakkolwiek tego nie nazwiesz (By Any Other Name)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz odnaleźć wszystkie róże i odkryć miejsce pochówku.

Komentarz: Trofeum to wymusza konieczność odnajdywania róż w trakcie przechodzenia gry. Do zlokalizowania są w sumie cztery takie obiekty i przykładową różę prezentuje powyższy obrazek. Skorzystaj z poniższego opisu żeby je wszystkie odnaleźć. Róże 1 i 2 możesz zdobyć w dowolnej kolejności, ale dokonaj tego przed wyprawą na strych (później powrót do głównej części bloku mieszkalnego nie będzie już możliwy). Róże 3 i 4 musisz z kolei zabrać w takiej kolejności w jakiej zostały wyszczególnione w naszym poradniku (najpierw tę ze strychu i później tę ze sceny hakowania umysłu mordercy).

 1. Pierwszą różę odnajduje się na samym dole jednej z klatek schodowych bloku (tej bliższej mieszkaniu Adama), przy zablokowanym wejściu do piwnicy i tuż pod schodami.
 2. Drugą różę przymocowano do ściany jednego z wąskich, krótkich korytarzy na drugim piętrze bloku.
 3. Trzecią różę odnajduje się niedługo po rozpoczęciu eksploracji strychu podczas podążania za śladami mordercy. Jest ona w górnym pomieszczeniu za metalową bramką.
 4. Czwartą różę możesz odnaleźć podczas zaliczania sekwencji włamu neuronowego po zhakowaniu umysłu mordercy. Natrafia się na nią podczas przeprawy przez las, niedługo po minięciu salonu tatuażu. Będzie ona leżała na kamiennej płycie nagrobka odnajdywanego jeszcze przed nowym spotkaniem z mutantem. Trofeum zdobędziesz tuż po zabraniu róży (zakładając oczywiście, że wcześniej zdobyłeś już trzy pozostałe róże).

Jam jest Observer (I Am an Observer)

Rodzaj trofeum: Brązowe

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć pierwszą sekwencję włamu neuronowego.

Komentarz: Trofeum to możesz zdobyć w wyniku postępów w głównym wątku fabularnym gry.

KPD! Otwierać (KPD! Open Up!)

Rodzaj trofeum: Brązowe - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przesłuchać w sumie 20 lokatorów.

Komentarz: Tematem przesłuchiwania lokatorów możesz zająć się po raz pierwszy po zbadaniu mieszkania Adama na początku gry. Każdy lokal ma zamontowany na drzwiach interkom i możesz wchodzić z nimi w interakcję żeby sprawdzić czy aktualnie ktoś przebywa w mieszkaniu. Część mieszkań jest pusta, a część oferuje możliwość porozmawiania z lokatorem i zadania mu dodatkowych pytań (przykład na dołączonym obrazku). Na potrzeby tego trofeum postaraj się zapukać do wszystkich mieszkań na głównych piętrach bloku (do podróżowania pomiędzy piętrami możesz używać dwóch klatek schodowych) ORAZ do wszystkich komórek w piwnicy, która staje się dostępna dopiero w dalszej części gry. W piwnicy również znajdują się zamieszkałe "lokale", tak więc nie pomiń tego kroku.

Narkotykowy ślad (Drug Trail)

Rodzaj trofeum: Brązowe - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przesłuchać klientów Amira.

Komentarz: Odblokowaniem tego trofeum możesz zająć się po zaliczeniu pierwszej sekwencji włamu neuronowego, w której główny bohater włamuje się do umysłu Amira Nowaka. Podczas rozgrywania tej sekwencji będziesz m.in. odwtarzał wspomnienie dotyczące dystrybuowania narkotyków. Zwróć uwagę na odwiedzane mieszkania, między innymi na 112 z powyższego obrazka. Po zaliczeniu sekwencji włamu neuronowego powróć do tych apartamentów żeby osobiście porozmawiać z klientami Amira.

Niezniszczalny (Unbreakable)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę ani razu nie ginąc.

Komentarz: Przez zdecydowaną większość czasu sterowanej przez Ciebie postaci nic nie grozi i możesz swobodnie badać kolejne obszary. Istnieje jednak kilka wyjątków gdy życie Daniela Lazarskiego znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Po raz pierwszy nastąpi to podczas przeglądania umysłu Heleny Nowak, której zwłoki odnajduje się w salonie tatuażu. W trakcie hakowania wspomnień Heleny czeka Cię mianowicie pierwszego spośród kilku spotkań z mutantem i w przypadku wykrycia oraz złapania przez niego (powyższy obrazek) doprowadzisz do pojawienia się napisu Game Over (gra pozwoli ci wznowić zabawę od ostatniego punktu kontrolnego, ale przepadną szanse na odblokowanie trofeum). W dalszej części gry trudne momenty również najczęściej będą załączały się podczas włamywania się do umysłów innych osób. Wszystkie tego typu miejsca w naszym opisie przejścia do gry Observer oznaczyliśmy pogrubioną czcionką.

Uwaga - Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed utratą możliwości zdobycia tego osiągnięcia to staraj się wykonywać kopie zapasowe swoich sejwów przed każdą nową sceną zakładającą włamanie się do umysłu (i dodatkowo przed przystąpieniem do ścisłego finału). W wersji na PS4 możesz kopiować sejwy na nośnik USB. W wersji na PC zapisane stany gry domyślnie znajdują się w ukrytym katalogu C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Local\TheObserver

Obsesyjny (Obsessive)

Rodzaj trofeum: Srebrne - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz przeanalizować w sumie 100 obiektów.

Komentarz: To niezbyt trudne trofeum, ale musisz pamiętać o jego wymaganiach praktycznie od samego początku gry. Do analizowania obiektów z otoczenia możesz używać trybów EM Vision (skanowanie różnorakich urządzeń) i Bio Vision (skanowanie ludzkiej tkanki i śladów krwi). Staraj się załączać je za każdym razem gdy dotrzesz do nowej ważnej lokacji (np. na miejsce zbrodni) oraz podczas swobodnej eksploracji bloku mieszkalnego. Każdy nowo odnaleziony ślad lub interaktywny przedmiot obowiązkowo zeskanuj, nawet jeśli nie ma on specjalnego znaczenia oraz nawet jeśli w przeszłości skanowałeś już podobne identyczne obiekty (np. interkomy).

Pandemia (Pandemic)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wszystkie karty pacjentów Nanofagium w trakcie pojedynczego przejścia gry.

Komentarz: Karty pacjentów to jedna z unikalnych kategorii przedmiotów znajdujących się w grze i przykładową kartę prezentuje powyższy obrazek. Odnajduje się je w różnych lokacjach - przede wszystkim w mieszkaniach, na korytarzach, w toaletach i w piwnicy. Dodatkowo kilka z nich pojawia się w trakcie przechodzenia scen z hakowania umysłów innych osób i jeśli je przegapisz to nie będziesz się mógł po nie wrócić.

Na potrzeby opisywanego trofeum musisz odnaleźć wszystkich 69 kart i DODATKOWYM WYMOGIEM jest to, że musisz tego dokonać w trakcie pojedynczego przejścia gry. Nie możesz więc rozpocząć gry od nowa celem zlokalizowania tylko brakujących kart, gdyż ich kolekcjonowanie zawsze rozpoczyna się od zera.

Praca w toku (A Work in Progress)

Rodzaj trofeum: Srebrne - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz odnaleźć wszystkie modele zdalnie sterowanych aut i przywołać wspomnienie Adama.

 1. Komentarz: W trakcie przechodzenia gry do odnalezienia są cztery zdalnie sterowane samochody i przykładowe tego typu znalezisko prezentuje powyższy obrazek. Każdy z samochodów musisz podnieść, dzięki czemu uznany on zostanie za odnaleziony. Do kolejnych zabawek docieraj w zaprezentowanej poniżej kolejności:
 2. Pierwszy zdalnie sterowany model jest przy wejściu do mieszkania 017. Możesz do niego dotrzeć na początku gry niedługo po opuszczeniu mieszkania Adama.
 3. Drugi zdalnie sterowany model jest do odnalezienia w dużej kuchni na drugim piętrze. Pojawi się on jednak dopiero do zaliczeniu sekwencji włamu neuronowego na Amirze Nowaku i przesłuchaniu jego klientów (przejdź do opisu trofeum Narkotykowy ślad).
 4. Trzeci zdalnie sterowany model odnajduje się na głównym dziedzińcu. Pojawi się on jednak dopiero do zaliczeniu sekwencji włamu neuronowego na Amirze Nowaku i odblokowaniu dostępu do salonu tatuażu. Autko będzie jeździło po dziedzińcu i musisz zaczekać aż rozbije się przy koszach na śmieci.
 5. Ostatni czwarty zdalnie sterowany model odnajduje się podczas hakowania umysłu Heleny Nowak (sekwencję tę rozpoczyna się po odnalezieniu zwłok Heleny w salonie tatuażu). Na autko natrafisz tylko jeśli odnalazłeś już wcześniej trzy pozostałe modele. Pojawia się ono w tym spośród przeglądanych wspomnień Heleny, w którym podróżuje się z lewitującym telewizorem.

Syn marnotrawny (The Prodigal Son)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz przyjąć Adama.

Komentarz: Trofeum to powiązane jest z jednym z dwóch zakończeń gry Observer. Podczas finałowej rozmowy z Adamem wybierz górną opcję dialogową (Embrace Adam - powyższy obrazek), a więc tę związaną z umożliwieniem mu na przejęcie kontroli nad ciałem głównego bohatera.

Uwaga - Jeśli chcesz obejrzeć oba zakończenia bez powtarzania całego głównego śledztwa to wykonaj wcześniej kopię zapasową zapisanego stanu gry.

Szlachetny Miecz (Noble Sword)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć wszystkie gry z serii "With Fire and Sword: Spiders".

Komentarz: Mini-gry "With Fire and Sword" zapisane są na wybranych komputerach w świecie gry. Odnajduje się je zawsze w czwartej zakładce od góry w menu komputera, a więc w tej z programami (przykład na powyższym obrazku). W każdym z dziesięciu poziomów tej gry Twoim zadaniem jest zebranie wszystkich złotych monet i doprowadzenie bohatera do czarodzieja (wyjścia). Poziom trudności mini-gier sukcesywnie wzrasta i konieczne staje się m.in. ustalanie właściwych momentów do zabierania mieczy służących do pokonywania potworów (każdy miecz może być użyty tylko raz).

Oto lokalizacje dziewięciu komputerów z grą "With Fire and Sword" (po odnalezieniu pierwszego z nich zostaną odblokowane poziomy 1 i 2):

 1. Komputer w mieszkaniu 017.
 2. Komputer w biurze dozorcy - Biuro jest tuż obok miejsca, w którym zaczynasz grę, ale możesz je odwiedzić dopiero po zbadaniu mieszkania Adama.
 3. Komputer w mieszkaniu 114.
 4. Komputer w mieszkaniu 205.
 5. Komputer w mieszkaniu 104 - Jest to mieszkanie państwa Nowaków, które odwiedza się w ramach głównego wątku fabularnego.
 6. Komputer w salonie tatuażu - Wejście do salonu jest na dziedzińcu, ale możesz go zbadać dopiero po dostatecznym awansowaniu w grze.
 7. Komputer w komórce piwnicznej 021 - Możesz do niego dotrzeć dopiero po tym jak awansujesz dostatecznie w grze i odblokujesz sobie dostęp do piwnicy.
 8. Komputer w mieszkaniu 302 - Jest ono zamknięte, ale dzięki hakowaniu możesz ustalić, iż kod do drzwi to 6359.
 9. Komputer w kryjówce mordercy.

Uwaga! Koniecznie doprowadź do odnalezienia i zbadania ośmiu spośród dziewięciu komputerów ZANIM wyruszysz na strych w poszukiwaniu kryjówki mordercy. Od momentu złożenia wizyty na strychu nie będziesz mógł powracać do głównej części bloku. Poziomów 1-9 nie musisz od razu zaliczać (liczy się tylko uruchomienie mini-gry), gdyż nawet jeśli zostawisz je sobie na później to będą dostępne po dotarciu do ostatniego dziewiątego komputera w kryjówce mordercy w piwnicy.

Śmierć w rodzinie (Death in the Family)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz odrzucić Adama.

Komentarz: Trofeum to powiązane jest z jednym z dwóch zakończeń gry Observer. Podczas finałowej rozmowy z Adamem wybierz dolną opcję dialogową (Reject Adam - powyższy obrazek), a więc tę związaną z odrzuceniem jego "prośby".

Uwaga - Jeśli chcesz obejrzeć oba zakończenia bez powtarzania całego głównego śledztwa to wykonaj wcześniej kopię zapasową zapisanego stanu gry.

To pułapka! (It's a Trap!)

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz przeżyć pułapkę Adama.

Komentarz: Trofeum to możesz zdobyć w wyniku postępów w głównym wątku fabularnym gry.

Władca żniw (Lord of the Harvest)

Rodzaj trofeum: Srebrne - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz zadecydować o losie farmy organów.

Komentarz: Trofeum to powiązane jest z opcjonalnym śledztwem o numerze #776, które odblokowuje się dzięki złożeniu wizyty w mieszkaniu 205. Najważniejszym momentem tego śledztwa jest wizyta w komórce piwnicznej 021 (musisz na tyle awansować w grze żeby odblokować dostęp do piwnicy), co staje się możliwe dzięki użyciu kodu 7441. W komórce znajdziesz pokazaną na obrazku farmę organów. Gra pozwoli ci zadecydować czy chcesz wznowić proces produkcji organów czy też odłączyć system podtrzymywania życia. Trofeum zdobędziesz niezależnie jak się zachowasz.

Uwaga - Szczegółowe omówienie śledztwa #776 znajdziesz w opisie przejścia gry Observer.

Wysyp chorych (Outbreak)

Rodzaj trofeum: Brązowe

Sposób odblokowania: Musisz odnaleźć 10 dowolnych kart pacjentów Nanofagium.

Komentarz: Po szczegółowe informacje przejdź do opisu trofeum Pandemia. Na potrzeby tego trofeum musisz odnaleźć 10 dowolnych spośród kart pacjentów spośród 69 nadających się do zlokalizowania.

Złodziej ciał (Body Snatcher)

Rodzaj trofeum: Złote - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Złote

Sposób odblokowania: Musisz zdecydować o losie połączenia jaźni.

Komentarz: Trofeum to powiązane jest z opcjonalnym śledztwem o numerze #628, które odblokowuje się dzięki porozmawianiu przez interkom z dziewczynką z apartamentu 113 i zbadaniu mieszkania 114. W apartamencie 114 odnajdziesz podczepioną do aparatury Pietę Segan (powyższy obrazek) i musisz włamać się do jej umysłu. Po zaliczeniu wszystkich scen związanych z hakowaniem umysłu gra pozwoli ci zadecydować czy chcesz zresetować system czy doprowadzić do połączenia umysłów (wyboru dokonuje się po wejściu w interakcję z pobliskim terminalem). Trofeum zdobędziesz niezależnie jak się zachowasz.

Uwaga - Szczegółowe omówienie śledztwa #628 znajdziesz w opisie przejścia gry Observer.

Zmienne stany świadomości (Altered States)

Rodzaj trofeum: Brązowe - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Brązowe

Sposób odblokowania: Musisz przedawkować pigułki synchronizujące.

Komentarz: Pigułki synchronizujące (synchrozynę) odnajduje się w wielu miejscach w świecie gry (przykładowy zastrzyk na powyższym obrazku), zazwyczaj w różnego rodzaju toaletach i łazienkach. Uzbieraj w ten sposób kilka pigułek i zacznij je zażywać jedną po drugą (ignorując to, że ryzyko utraty sychronizacji zażegnane zostało już po jednym wykonanym zastrzyku).

Źródło wszelkiego zła (The Root of All Evil)

Rodzaj trofeum: Srebrne - Lista trofeów | Osiągnięcia i trofea - Observer - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: Srebrne

Sposób odblokowania: Musisz odnaleźć i przesłuchać wszystkie wywiady pacjentów.

Komentarz: Wywiady pacjentów zapisane są na kasetach i możesz zajmować się ich odsłuchiwaniem dzięki odnajdywaniu w świecie gry odbiorników radiowych z magnetofonem (nie samych magnetofonów - one nie są brane pod uwagę). Do zlokalizowania są w sumie cztery takie urządzenia i po dotarciu do każdego z nich wejdź z nim w interakcję żeby doprowadzić do odtworzenia nagrania.

 1. Pierwsze radio jest w jednej z klatek schodowych na drugim piętrze. Po dotarciu na drugie piętro zbadaj kable biegnące pionowo przy schodach. Jeśli nie widzisz radia to zajmij się zbadaniem drugiej klatki schodowej.
 2. Drugie radio jest na pierwszym piętrze, a konkretnie w tej części budynku gdzie znajdują się apartamenty 105-110. Odszukaj tam publiczną toaletę, wejdź w interakcję z pokazanym na powyższym obrazku WC i zaczekaj aż zostanie spuszczona czarna substancja, dzięki czemu pojawi się okazja do zbadania urządzenia.
 3. Trzecie radio znajduje się w piwnicy, a konkretnie w komórce 020. Musisz zaczekać aż w wyniku postępów w fabule uzyskasz dostęp do piwnicy.
 4. Czwarte radio odnajduje się podczas eksploracji hotelu Chiron w końcowej fazie gry. Jest ono na małym stoliku z biało-czerwonym obrusem.