Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Tyranny - poradnik do gry

Tyranny - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dialogi w Tyranny Poradnik Tyranny

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019

W poniższym rozdziale znajdziesz zbór najważniejszych informacji dotyczących korzystania z dialogów, ich znaczenia a także funkcji jakie spełniają w rozgrywce. Poszczególne zagadnienia zostały opisane w osobnych sekcjach, których spis znajdziesz poniżej.

Informacje ogólne

Dialogi są nieodłącznym elementem gry w Tyranny. W przeciwieństwie do większości produkcji ich orla nie ogranicza się jedynie do kontaktu z postaciami niezależnymi, a przez to wymiany informacji fabularnych. W Tyranny ma znaczenie zarówno co mówimy (wybory) ale też to w jaki sposób odnosimy się do rozmówcy. W oparciu o wypadkową tych dwóch czynników, a także podjęte przez nas decyzje, rozmówca wyrabia sobie pewien pogląd o naszej postaci, co przekłada się bezpośrednio na zdobywane podczas rozmowy punkty Reputacji.

Poza tym, wybierając linie dialogowe, które oznaczono stosowną adnotację możemy podejmować decyzje wiążące dla postaci niezależnych, świata czy członków drużyny. Zauważ, że najważniejsze sekwencje dialogowe są połączone z fabułą gry, więc niejednokrotnie okaże się, że po wygranej potyczce nie będziesz mógł zapisać stanu gry do czasu gdy nie ukończysz dialogu, który niesie za sobą ważne wybory. Oczywiście jeśli nie będziesz zadowolony z przebiegu rozmowy to zawsze możesz wczytać wcześniej zapisany stan gry i przeprowadzić ją ponownie, mając na uwadze, że czeka cię też potyczka, która niekoniecznie musi skończyć się z pozytywnym dla ciebie rezultatem. Twórcy zespolili te daw elementy, by jak najczęściej skłaniać cię do ponoszenia konsekwencji podejmowanych decyzji. Dlatego tym bardziej powinieneś przykładać wagę do wszystkich ścieżek dialogowych, tak by zawsze wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Jeśli zależy ci na osiągnięciu określonego efektu, a nie do końca wiesz, które linie dialogowe do niego prowadzą, to zajrzyj do rozdziału poradnika poświęconego konkretnemu zadaniu. Tam znajdziesz dokładną analizę dialogów, które niosą za sobą konsekwencje i efekty, jakie możesz osiągnąć po wybraniu odpowiednich linii dialogowych.

Rozmowy

Jeśli wraz z rozkazem interakcji na bohaterze niezależnym pojawia się okno dialogu, to znak, że dany bohater ma nam coś ciekawego do przekazania. Informacje te mogą być częścią jakiegoś zadania lub do niego prowadzą, a w części sytuacji jedynym celem rozmowy jest zwiększenie twojej wiedzy w poszczególnych zagadnieniach związanych z mechaniką gry, podłożem fabularnym czy zasadami rządzącymi światem gry.

Dialog nie musi być inicjowany wyłącznie przez ciebie. Niektóre postacie niezależne mogą cię do niego włączyć bez twojej interakcji, a w większości przypadków oznacza to, że rozmowa ma szczególne znaczenie dla głównych lub pobocznych wątków fabularnych. W rozmowie może uczestniczyć wiele osób, a ich wypowiedzi będą pojawiały się kolejno, po zaakceptowaniu słów poprzednika za pomocą przycisku "Akceptuj", który pojawi się na samym dole okna dialogowego.

Rozmowy zawsze prowadzisz z perspektywy bohatera stworzonego na początku rozgrywki, ale niejednokrotnie inni członkowie drużyny włączą się do rozmowy w reakcji na wybrane przez ciebie wypowiedzi - Dialogi w Tyranny - Tyranny - poradnik do gry

Rozmowy zawsze prowadzisz z perspektywy bohatera stworzonego na początku rozgrywki, ale niejednokrotnie inni członkowie drużyny włączą się do rozmowy w reakcji na wybrane przez ciebie wypowiedzi. Nie mniej jednak odpowiadasz wyłącznie za słowa, które padną z ust twojego bohatera. Jest to bardzo ważne, gdyż w czasie konwersacji niejednokrotnie pojawią się zablokowane linie dialogowe, które byłyby dostępne, ale twój bohater nie spełnia określonych parametrów związanych z jego statystykami lub pochodzeniem. Nawet jeśli inni członkowie drużyny mają poszczególne umiejętności na danym poziomie, to nie pomoże ci to podczas rozmów. Jeśli blokada wynika z braku wymaganej statystyki na odpowiednim poziomie, to zawsze możesz wczytać wcześniejszy zapis stanu gry, uniknąć rozmowy i wrócić do niej, gdy bohater będzie już dysponował statystyką na odpowiednim poziomie. Wymagania odnoszą się najczęściej do trzech statystyk: Wiedzy, Przebiegłości i Atletyki. Jak możesz dowiedzieć się z rozdziału poświęconego rozwijaniu postaci, te obszary są niejako sprzeczne ze sobą, więc tworząc postać zawsze jeden z nich będzie na bardzo wysokim poziomie, podczas gdy dwa kolejne będą słabo rozwinięte. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy trenera, by podszkolić konkretne umiejętności, co jest stosunkowo tanie, gdy zdolności są na niskim poziomie.

Ponadto wiedz, że jeśli używasz w rozmowie linii dialogowych, które opisane są statystykami postaci, to zdobywasz też punkty doświadczenia, które przyspieszają jej rozwój.

Reputacja w rozmowach

O Reputacji, jej konsekwencjach a także wynikających z niej korzyściach dowiesz się więcej z rozdziału poświęconego tej mechanice, ale warto zaznaczyć, że najczęściej punkty generowane są właśnie w czasie rozmów.

Wynika to z faktu, że najwięcej decyzji podejmowanych jest właśnie w trakcie rozmowy. Każda linia dialogowa może nieść za sobą konsekwencje w postaci zmiany nastawienia rozmówcy lub frakcji, którą reprezentuje. Za pośrednictwem menu gry możesz włączyć nawiasy, które pokażą konsekwencje poszczególnych wypowiedzi, ale pamiętaj, że nie będą one widoczne w każdym przypadku. W niektórych sytuacjach dopiero po wypowiedzeniu konkretnych słów dowiesz się jakie niosą za sobą konsekwencje. W takich chwilach nad panelem rozmowy pojawi się dodatkowa ramka, w której opisane zostaną zmiany w Reputacji.

Twój bohater może tez prowadzić rozmowy z innymi członkami drużyny. Do niektórych rozmów włączą się sami, ale możesz też z nimi porozmawiać bez udziału osób trzecich. Dzięki temu, co najważniejsze, możesz dowiedzieć się o nich wielu ciekawostek, ale też przy okazji wywołać u nich odpowiedni efekt, który przełoży się na zdobycie punktów Reputacji. W zależności od przebiegu rozmowy punkty zostaną przydzielone na poczet większej lojalności z jego strony, lub strachu przed tobą. Pamiętaj, że tego typu efekty mogą wyniknąć też w czasie rozmów z postaciami spoza drużyny. Jeśli będziesz często prowadził konwersacje wewnątrz drużyny, to z łatwością poznasz ich motywacje, a także stosunek do świata, co pozwoli na utrzymanie reputacji we wskazanych dziedzinach na odpowiednim poziomie.

Wpływ rozmów na otoczenie

Wybierając odpowiednio oznaczone linie dialogowe, możesz też wykonywać interakcje z otoczeniem lub postaciami niezależnymi. Tego typu linie dialogowe oznaczone są zawsze kwadratowym nawiasem, w którym opisano, co dokładnie zrobisz. Podjęte decyzje zostaną wprowadzone do świata gry tuż po zakończeniu rozmowy lub po wyjściu z danej lokacji.

Korzystając z tego typu akcji możesz zabijać postaci niezależne i przeciwników podczas walki, a także decydować o losie lokacji czy zagadnieniach związanych z kontentym zadaniem. Akcje tego typu zawsze niosą za sobą poważne konsekwencje, więc dobrze się zastanów czy wykonanie akcji będzie prowadzić do efektu, jaki chcesz osiągnąć w czasie gry.