Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kozacy 3 - poradnik do gry

Kozacy 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Interfejs w Kozacy 3 | Podstawy

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019

Kozacy 3 to bardzo dynamiczna gra, która często wymaga podejmowania szybkich decyzji. Musisz dobrze zapoznać się z interfejsem, by błyskawicznie reagować na zmieniającą się sytuacje na polu bitwy. Poniżej znajdziesz dokładnie opisany ekran rozgrywki, z przedstawieniem widocznych opcji i parametrów opisujących Twoje włości. Możesz również zapoznać się z przydatnymi skrótami klawiszowymi, które ułatwią kontrolę nad jednostkami.

Ekran rozgrywki

1 - tutaj widnieją trzy informacje - Interfejs w Kozacy 3 | Podstawy - Kozacy 3 - poradnik do gry

1 - tutaj widnieją trzy informacje. Najpierw, obok ikonki chaty, masz ilość jednostek/ maksymalna ilość ludzi jakich możesz mieć. Następnie jest ikona bezrobotnych chłopów. Jeśli jakaś poddany znajdzie się bez zajęcia, to tutaj się podświetli. Wystarczy klikną aby go wybrać. Następnie jest powiadomienie o nie używanych kopalniach. Choć gra tak naprawdę mówi nam, że są nieużywane miejsca w jakiejś kopalni.

2 - twoje surowce. Od prawej drewno, żywność, kamień, złoto, żelazo i węgiel. Kiedy najedziesz myszką na ikonkę, uzyskasz stosowny opis danego surowca. Liczby w nawiasach mówią ci ilu chłopów pracuje przy produkcji danej rzeczy. Jeśli przy złocie masz wartość ujemną na czerwono, znaczy to że mniej wytwarzasz złota, niż idzie na utrzymanie np. najemników czy dział.

3 - menu gry, gdzie kryją się różne opcję grafiki, dźwięku itp.

4 - panel informacji o jednostkach, rozkazy lub ulepszenie/ jednostki do produkcji/ technologii do kupienia.

5 - minimapa i punktacja graczy.

Skróty klawiszowe

Do grupowania jednostek i budynków używasz CTRL + cyfry od 0 - 9.

Klawisz DELETE - za jego pomocą zabijasz własne jednostki i niszczysz swoje budynki. Może się przydać, jeśli widzisz, że wróg może przejąć twój ratusz, albo chce zdobyć twoje działa. W ten sposób możesz pozbyć go łupów.

Kiedy dowodzisz jednostkami możesz wykorzystać następujące klawisze:

S - utrzymaj pozycje. Jednostka nie będzie się ruszać, choćby groziła jej śmierć. Używaj kiedy dowodzisz strzelcami, a chcesz, żeby zostali w danym miejscu.

C - Spocznij (nie utrzymuj pozycji). Domyślna komenda. Jednostki stoją w miejscu aż zostaną zaatakowane. Zazwyczaj walczą aż przeciwnik zostanie zniszczony. Nie wracają na swoje pozycje wyjściowe.

A - ruszaj i atakuj. Jednostki wyruszą do miejsca wydania rozkazu, po drodze atakują każdego napotkanego przeciwnika. Przydatne kiedy zacznie się duża bitwa, a chcesz żeby twoja husaria po prostu wbiła się i zaczęła atakować kogo popadnie. W przeciwieństwie do zwykłego kliknięcia muszką na jednostce przeciwnika, użycie tego rozkazu spowoduje, że każda twoje jednostka poszuka sobie przeciwnika, a nie cały oddział pędzi na jednego człowieka.

E i D - Włącz i wyłącz atak. Decydujesz czy jednostki mają atakować. Przydaje się w sytuacji kiedy masz mało żelaza i węgla, a chcesz zaoszczędzić na później/ dla innych oddziałów lub nie chcesz zabijać wrogich chłopów.

F - uzupełnij szyk.

G - postaw jednostkę na straży. Kilka jednostek zostanie oddelegowanych do pilnowania innej jednostki lub budynku.

J,K,L - ustaw szyk szeregowy, kolumnowy i kwadratowy.

Przytrzymując klawisz SHIFT i po kolei klikając muszką możesz ustawiać trasę przemarszu twoich wojsk.

Mając zaznaczoną grupę jednostek, trzymając SHIFT i lewy przycisk myszy, możesz przeciągnąć i zaznaczyć dodatkowych żołnierzy do aktualnego oddziału. Możesz też klikać na pojedyncze jednostki i dodać je do zaznaczanie.

Podwójne kliknięcie lewego przycisku, kliknięcie lewego przycisku z wciśniętym CTRL lub mając zaznaczoną jedną jednostkę i wciśnięcie klawisza Z, spowoduje wybranie wszystkich takich samych jednostek na ekranie. Możesz używać tych wariantów w kombinacji z klawiszem SHIFT aby dorzucić więcej jednostek do zaznaczenia.

CTRL + A spowoduje wybranie wszystkich jednostek na mapie. Potem możesz z okienka w lewym dolnym rogu wybrać jednostki których szukasz.

Kiedy zarządzasz produkcją jednostek to standardowo jedno kliknięcie dodaje jedną jednostkę do produkcji, a prawym jedną odejmuje. Jeśli będziesz używał wciśnięty SHIFT to dodajesz lub odejmujesz od kolejki 5 pozycji. Natomiast wciśnięty CTRL i kliknięcie ustawia produkcje bez końca, zatrzyma się tylko na czas niedoboru surowców, lub braku miejsc mieszkalnych.