Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe poradnik Mass Effect: Andromeda

Na stronie znajduje się opis przejścia zadania Ścieżka nadziei. Jest to jedna z operacji priorytetowych (zadanie głównego wątku fabularnego) gry Mass Effect Andromeda i jest ona związana ze złożeniem wizyty rasie angarów na planecie Aya w układzie Onaon. Ma to na celu uzyskanie dostępu do nowej krypty Porzuconych, ale zanim stanie się to możliwe będziesz musiał pomóc angarom w ramach jednego z dwóch innych questów - Pomoc naukowcom z Havarl (wizyta na planecie Havarl) lub Poznaj ruch uporu (wizyta na planecie Voeld).

Spotkanie się z angarami

Dotrzyj do układu Onaon

Układ Onaon nie był wcześniej dostępny - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Układ Onaon nie był wcześniej dostępny

Otwórz mapę galaktyki i jako cel podróży wybierz układ Onaon, który został odblokowany dzięki ukończeniu poprzedniego głównego questu Lepsze początki. Tuż po dotarciu do tego układu załączy się scenka przerywnikowa z rozmowy z Archontem (przywódcą kettów), po czym znajdziesz się automatycznie na planecie Aya gdzie powita Cię z kolei Paaran Shie z rasy angarów (gubernator planety Aya).

Podążaj za Paaran Shie

To bardzo prosty cel misji. Utrzymuj się w niewielkiej odległości od Paarana Shie i nie przejmuj się brakiem możliwości swobodnej eksploracji rynku, bo stanie się to możliwe w dalszej części gry.

Wejdź do głównej siedziby angarskiego ruchu oporu

Po wejściu w interakcję z drzwiami załączą się nowe rozmowy, w których wezmą udział Jaal i Evfra. Po ich zakończeniu Jaal automatycznie dołączy do drużyny i będziesz mógł spotkać się z nim po powrocie na pokład Tempesta. Oprócz tego odblokujesz trofeum First Steps.

Udaj się na Havarl lub Voeld

Dzięki zaliczeniu spotkania z Evfrą dowiesz się, że zanim uzyskasz dostęp do krypty Porzuconych będziesz musiał zyskać zaufanie rasy angarów. Stanie się to możliwe dzięki udzieleniu im pomocy na jednej z należących do nich planet:

  • Havarl - Możesz pomóc angarom przystępując do questu Pomoc naukowcom z Havarl.
  • Voeld - Możesz pomóc angarom przystępując do questów Poznaj ruch oporu, Oczy przy ziemi i Na ratunek.

Uwaga - Po tym jak zaliczysz jedno zadanie na Havarl lub trzy na Voeld opisywany quest będzie mógł być kontynuowany. Cenną informacją jest to, że decyzja o tym czy pomóc angarom na Havarl czy na Voeld nie jest bezpowrotna. Wszystkie questy, których się nie podjąłeś, nadal będą dostępne w dalszej części kampanii (znajdziesz je od tego momentu w kategorii "Zadania w Helejosie" w dzienniku głównego bohatera).

Powróć na pokład statku Tempest (podczas pobytu w dokach możesz też odblokować kilka zadań pobocznych) i wybierz planetę angarów, którą chcesz odwiedzić (wymienione wyżej questy z planet Havarl i Voeld opisane zostały na kolejnych stronach tego rozdziału). Przy okazji odblokowane też zostanie trofeum Full Roster.

Skontaktuj się z Evfrą w sali konferencyjnej Tempesta

Po tym jak pomożesz dostatecznie angarom będziesz mógł kontynuować opisywany główny quest. Powróć na pokład Tempesta. Sala konferencyjna jest na najwyższym poziomie statku. Użyj znajdującego się na tam vidconu żeby porozmawiać z Evfrą.

Uratowanie Moshae Sjefy

Spotkaj się z ruchem oporu na Voeld w układzie Nol

Voeld być może miałeś już okazję odwiedzić w trakcie pomagania angarom - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Voeld być może miałeś już okazję odwiedzić w trakcie pomagania angarom. Jeśli jeszcze tam nie byłeś to odszukaj układ Nol na mapie Gromady Helejosa. Po dotarciu na powierzchnię planety musisz udać się do siedziby ruchu oporu. Miejsce spotkania znajduje się na zewnątrz bazy ruchu oporu na zachód od niej i pokazuje je powyższy obrazek. O wiele łatwiej będzie ci zlokalizować to miejsce jeśli Tempest nadal ląduje w domyślnym miejscu na planecie. Jeśli jednak w międzyczasie założyłeś na Voeld placówkę to będziesz musiał przenieść się do siedziby ruchu oporu i skorzystać z zachodniego wyjścia z bazy. Porozmawiaj z Komandorem Hecktem i innymi członkami ruchu oporu i wyraź gotowość do rozpoczęcia misji, która będzie miała na celu zaatakowanieośrodka kettów i uratowanieMoshae Sjefy.

Uwaga - Dalsza część questu rozegrana zostanie w unikalnej lokacji, do której nie mogłeś do tej pory dotrzeć dzięki eksploracji powierzchni planety Voeld. Zastanów się nad doborem najlepszego drugiego towarzysza, gdyż Jaal musi wziąć udział w misji ratunkowej. Co więcej, do momentu doprowadzenia misji do końca nie będziesz mógł powrócić do ogólnodostępnych lokacji świata gry.

Zinfiltruj ośrodek kettów

Rozpoczynasz na zewnątrz ośrodka kettów otoczonego polem siłowym - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Rozpoczynasz na zewnątrz ośrodka kettów otoczonego polem siłowym. Zbliż się do niego i zlokalizuj panel techniczny. Możesz włamać się do niego i doprowadzić do powstania otworu w polu siłowym, przez który przejdą wszystkie postacie uczestniczące w ataku na placówkę kettów. Kontynuuj przemarsz. Do wnętrza placówki musisz przedostać się przechodząc przez jeden z układów wentylacyjnych. Kraty szybu wentylacyjnego widoczne są na powyższym obrazku i musisz przebić się przez nie polegając np. na broni do walki wręcz.

W trakcie przeprawy przez wnętrze bazy licz się z koniecznością eliminowania nowych kettów. Ponownie uważaj na naznaczonych, jak również na bestie potrafiące korzystać z kamuflażu i zaskakiwać dzięki niemu członków drużyny. Po walkach porozmawiaj z komandorem Hecktem i Skaelv.

Znajdź Moshae

Konsolę zbadaj po pokonaniu nowych kettów - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Konsolę zbadaj po pokonaniu nowych kettów

Po dotarciu do pomieszczenia odkażania zaczekaj aż cała procedura dobiegnie końca i wyrusz dalej. Podczas eksploracji placówki kettów możesz skupiać się na jak najszybszym docieraniu do wskazanych obszarów lub badać po drodze boczne korytarze i pomieszczenia. Może ci to pozwolić na odnajdywanie nowych obiektów do zeskanowania lub zabrania (w tym wielu nowych datapadów).

W nowym dużym pomieszczeniu rozpraw się z kettami i podejdź do wschodniej konsoli. Użycie jej załączy filmik przerywnikowy, w którym po raz pierwszy pojawi się Kardynał.

Dowiesz się, gdzie przenoszone są kapsuły

Udaj się do nowo odblokowanego południowego przejścia i zacznij przebijać się przez kolejne sekcje bazy - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Udaj się do nowo odblokowanego południowego przejścia i zacznij przebijać się przez kolejne sekcje bazy. W trakcie podróży zostaniesz zmuszony do doskoczenia do pokazanej na obrazku sąsiedniej półki. Użyj tam broni do walki wręcz, broni palnej lub mocy do zniszczenia kolejnych kratek. Zagwarantuje ci to dostęp do pomieszczenia z polem siłowym. Wyłącz je dzięki użyciu konsoli i przyjrzyj się kapsułom.

Użyj skanowania do znalezienia kapsuły Moshae

W pomieszczeniu znajduje się wiele interaktywnych kapsuł. Zeskanuj kilka dowolnie wybranych kaspuł, a ustalisz, że w żadnej z nich nie ma Moshae. Po wysłuchaniu komentarza SAM-a skorzystaj z konsoli w pomieszczeniu z kapsułami.

Znajdź kapsułę Moshae

Wyrusz na północny-wschód. Po znalezieniu się w nim załączy się nowy filmik z Kardynał, w trakcie której doprowadzisz do bardzo ważnego odkrycia na temat kettów. Po zakończeniu cut-scenki od razu rozpocznie się walka z kilkoma naznaczonymi, do osłabienia których warto używać granatów i min, jak również mocy oraz umiejętności o działaniu obszarowym. Po wygranej bitwie porozmawiaj z Jaalem.

Ścigaj Kardynał kettów

Wyrusz w stronę windy, którą uciekła Kardynał. Skorzystaj z niej i przenieś się dzięki windzie na nowy poziom. Po wkroczeniu do nowej dwupoziomowej sali i zbliżeniu się do widocznych w oddali postaci rozpocznie się pojedynek z Kardynał.

Pokonaj Kardynał kettów

Nie daj złapać się Kardynał, bo możesz doprowadzić do natychmiastowej śmierci bohatera - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Nie daj złapać się Kardynał, bo możesz doprowadzić do natychmiastowej śmierci bohatera

Pojedynek z Kardynał kettów jest dość wymagający, gdyż pokonanie tego przeciwnika wymaga zastosowania specyficznej taktyki działania. Ponadto nieostrożne zachowanie może doprowadzić do nagłej śmierci głównego bohatera. Mowa tu o ataku bossa polegającym na złapaniu sterowanej postaci i może dojść do niego jeśli nie wykonasz na czas uskoku po znalezieniu się w niewielkiej odległości od Kardynał. Rozwiązaniem tego problemu jest całkowite unikanie bezpośrednich konfrontacji na krótkim dystansie.

Dość uciążliwy są również ataki Kardynał polegające na wysyłaniu pola energetycznego (przykład na powyższym obrazku) - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Dość uciążliwy są również ataki Kardynał polegające na wysyłaniu pola energetycznego (przykład na powyższym obrazku). Jeśli nie zdołasz oddalić się na czas od przemieszczającego się pola to możesz stracić tarczę i odnieść dodatkowo obrażenia, które doprowadzą do skurczenia się paska zdrowia. Pojedynek z kardynał rozgrywany jest na szczęście w dużej lokacji, tak więc nie powinno dojść do sytuacji, w której znajdziesz się w miejscu bez możliwości ucieczki.

Kardynał zalicza się do grupy kettów zwanych ascendentami i oznacza to, że jest domyślnie otoczona polem siłowym - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Kardynał zalicza się do grupy kettów zwanych ascendentami i oznacza to, że jest domyślnie otoczona polem siłowym. Nie próbuj strzelać bezpośrednio w tę tarczę, tylko zamiast tego skoncentruj swoje wysiłki na niszczeniu latającej wokół bossa sfery - pokazuje ją powyższy obrazek.

Atakuj bezbronną Kardynał polegając na najsilniejszych broniach i mocach - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Atakuj bezbronną Kardynał polegając na najsilniejszych broniach i mocach

Po zniszczeniu sfery musisz szybko działać, gdyż Kardynał będzie wrażliwa na standardowe ataki, ale tylko przez określony czas. Korzystaj z najlepszych broni wspartych unikalnymi typami amunicji oraz z najpotężniejszych posiadanych umiejętności i mocy. Nieprzerwanie atakuj kardynał do momentu, w którym pojawi się nowa sfera i załączy się na nowo pole siłowe. Wymusi to powtórzenie kroków związanych ze zniszczeniem sfery.

Pozbywaj się na bieżąco posiłków - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Pozbywaj się na bieżąco posiłków

Od samego początku bitwy Kardynał będzie towarzyszyła grupa kettów, których dobrze byłoby od razu się pozbyć. Musisz się też niestety liczyć z tym, że boss po utracie około 1/3 i 2/3 paska zdrowia wezwie sobie posiłki na pomoc. Nie ignoruj nowo przybyłych kettów, zwłaszcza że będą wśród nich naznaczeni i inni elitarni wrogowie. Pozbywaj się w takich sytuacjach "zwykłych" Porzuconych i dopiero po uporaniu się z nimi wznawiaj atakowanie Kardynał.

Bitwa z Kardynał może ci zająć nawet kilka minut, szczególnie jeśli wybrałeś jeden z wyższych poziomów trudności. Nie zapominaj w rezultacie o docieraniu do licznie porozmieszczanych po okolicy skrzynek z zaopatrzeniem żeby odnawiać zapasy amunicji i limity używania mocy.

Porozmawiaj z Moshae Sjefą

Możesz zniszczyć placówkę kettów lub ją pozostawić nienaruszoną - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Możesz zniszczyć placówkę kettów lub ją pozostawić nienaruszoną

Z Moshae Sjefą możesz spotkać się po pokonaniu Kardynał, przy czym zanim doprowadzisz do rozmowy z nią rozważ zbadanie pomieszczenia w poszukiwaniu nowych skarbów i obiektów do zeskanowania. W trakcie tego spotkania zostaniesz postawiony przed nowym wyborem:

  • Możesz zadecydować o pozostawieniu placówki w obecnym stanie w celu uratowania przetrzymywanych angarów.
  • Możesz zadecydować o zniszczeniu placówki. Przetrzymywani angarowie w takiej sytuacji zginą.
Jeśli wybrałeś pierwszy z opisanych wariantów to będziesz mógł też zadecydować o dalszym losie Kardynał - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Jeśli wybrałeś pierwszy z opisanych wariantów to będziesz mógł też zadecydować o dalszym losie Kardynał. Wyczekuj mianowicie momentu pojawienia się ikony specjalnej akcji (powyższy obrazek) i skorzystaj z niej jeśli chcesz żeby Kardynał zginęła (w przeciwnym razie zostanie oszczędzona).

Uwaga - Jeśli postanowiłeś o zniszczeniu bazy kettów to specjalna opcja nie będzie dostępna, gdyż Kardynał również zginie.

Uwaga - Dzięki podjęciu decyzji o pozostawieniu placówki i utrzymaniu Kardynał przy życiu możesz liczyć na dodatkowe wsparcie angarów w finale gry. Nie jest to jednak znacząca zmiana.

Eskortuj Moshae na kraniec dachu

Po odzyskaniu kontroli nad drużyną wyrusz w stronę końcowej części dachu bazy. Podczas przemarszu (oraz zbliżającej się nowej bitwy) dobrze jest utrzymywać się wewnątrz pola ochronnego generowanego przez Moshae Sjefę. Będzie ono pomocne w odnawianiu utraconych punktów tarczy.

Wytrwaj do ewakuacji promem

Zabij biesa lub broń się przez pełnych 90 sekund - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Zabij biesa lub broń się przez pełnych 90 sekund

Nowa duża bitwa rozpocznie się po dotarciu na koniec dachu. Bitwę tę można zaliczyć na dwa sposoby. Pierwsza metoda to wytrwanie 90 sekund na dachu w oczekiwaniu na prom. Drugi sposób to wyeliminowanie biesa, który pojawi się na dachu i jest to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza że bies będzie wyraźnie "przeszkadzał" drużynie nawet podczas bronienia się w oczekiwaniu na zakończenie odliczania. Do osłabiania biesa możesz użyć dobrej broni do walki na krótkim dystansie (np. strzelby), a także pomóc sobie minami czy granatami (pamiętaj, że biesa należy pozbawiać punktów pancerza). Niezależnie od obranej taktyki działania nie pozwalaj potworowi na wyprowadzanie bezpośrednich ataków, gdyż są one potężne.

Po zakończeniu bitwy otrzymasz trofeum Exaltation, punkty doświadczenia i dużo punktów zdatności Andromedy. Powrócicie na pokład Tempesta gdzie załączy się rozmowa z Moshae Sjefą (możesz z nią ponownie spotkać się zanim zajmiesz się dokończeniem tego questu).

Odwiedzenie krypty na planecie Aya

Wróć na Aję z Moshae

Wybierz z mapy galaktyki planetę Aya i przenieś się tam. Po wylądowaniu automatycznie załączy się filmik z powitania uratowanej Moshae Sjefy przez innych angarów. W trakcie spotkania otrzymasz zapewnienia o uzyskaniu dostępu do krypty Porzuconych na planecie.

Uwaga - Od tego momentu możesz odwiedzać niedostępne wcześniej obszary na planecie Aya - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Uwaga - Od tego momentu możesz odwiedzać niedostępne wcześniej obszary na planecie Aya. Prowadzi do nich pokazana na obrazku brama i możesz tam odblokować wiele nowych pobocznych questów, spotkać nowych handlarzy, a także rozejrzeć się za przedmiotami do zabrania lub zeskanowania.

Udaj się promem do krypty na Ai

Z promu możesz skorzystać w każdej chwili - Ścieżka nadziei (A Trail of Hope) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Z promu możesz skorzystać w każdej chwili

Prom znajduje się w dokach i możesz z niego od razu skorzystać lub dopiero po odwiedzeniu odblokowanych przed chwilą nowych obszarów w mieście angarów. Prom przetransportuje drużynę do krypty. Po dotarciu na miejsce załączy się dłuższy filmik przerywnikowy i będziesz mógł porozmawiać z Moshae Sjefą.

Spotkaj się z Evfrą w siedzibie ruchu oporu

Siedziba ruchu oporu znajduje się na wschodnim krańcu miasta. Porozmawiaj tam z Evfrą i Moshae Sjefą. W wyniku tego spotkania dowiesz się o konieczności odwiedzenia Kadary i odblokujesz nowy główny quest - Polowanie na Archonta.

Nagrody za ukończenie zadania: XP, punkty zdatności Andromedy, nowa Operacja Priorytetowa Polowanie na Archonta.