Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Zdatność planet w Mass Effect Andromeda Co to jest zdatność planet w Mass Effect: Andromeda?

Zdatność planet sprawdzić możesz z poziomu gry. - Zdatność planet w Mass Effect Andromeda - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Zdatność planet sprawdzić możesz z poziomu gry.

Zdatność planet to współczynnik, który określa poziom przystosowania planety do życia. Standardowo, każda planeta startuje ze zdatnością na poziomie 0%, przez co są one ekstremalnie niekorzystne, a podróżowanie przez nie jest znacząco utrudnione. Twoja postać narażona będzie na promieniowanie, wpływ niskiej temperatury czy zatrucie. Wraz z zwiększaniem się zdatności planety poprawiać będą się także warunki na niej planujące - wcześniej niedostępne z uwagi na olbrzymie promieniowanie miejsce stanie się praktycznie niegroźne, a woda, która przed momentem momentalnie opróżniała pasek reprezentujący system podtrzymywania życia stanie się czysta i możliwa będzie przeprawa przez nią. Zdatność planet zwiększa się dla każdej z nich z osobna.

Współczynnik ten zwiększyć można za pomocą następujących czynności:

 • Ustawiając stacje przesyłowe (Forward Station) - każda tego typu stacja da ci 2% zdatności planety. Jest to może i mało wydajny sposób ze względu na niewielki przyrost zdatności, ale warto pamiętać, iż z ustawianiem stacji przesyłowej nie wiąże
 • Wykonywanie zadań pobocznych - tutaj wpływ uzależniony jest od poziomu skomplikowania zadania, a nagrodą jest wzrost od 2 do 5% za zadanie.
 • Wykonywanie zadań głównych powiązanych z daną planetą - za ich wykonanie poziom zdatności planety zwiększy się o maksymalnie 10%.
 • Zniszczenie siedziby wroga na planecie - do 10% wzrostu podatności.
 • Pokonanie Architekta Porzuconych - prócz olbrzymiej ilości punktów doświadczenia dla twojej postaci, da także sporo punktów zdatności. Każda tego typu czynność zwiększy zdatność planety o kolejne 10%. Wskazówki dotyczące walki z tymi przeciwnikami znajdziesz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.
 • Ustawienie placówki. Po osiągnięciu przynajmniej 40% zdatności planety będziesz w stanie ustawić na niej placówkę. Dzięki temu zyskasz dodatkowe 20% zdatności planety.
 • Eksplorując i aktywując kryptę porzuconych - oferuje największą premię ze wszystkich aktywności na planecie, gdyż daje aż 40% zdatności planety.

Zdatność planet to także mechanizm, który mocno powiązany jest ze Zdatnością Andromedy (opisaną w oddzielnym rozdziale) - każdy zdobyty punkt zdatności jakiekolwiek planety da ci także punkt Zdatności Andromedy. Dodatkowo, mimo, iż zdatność planety zablokowana jest na wartości 100%, można dalej zdobywać punkty Zdatności Andromedy - nie będzie to po prostu podnosić zdatności samej planety. Co więcej, zdatność poszczególnych planet powiązana jest także z możliwością odblokowania konkretnych kapsuł kriogenicznych.

By dość łatwo dobić do 100% zdatności planety, zdobywając pokaźną ilość punktów Zdatności Andromedy i odblokowując wszelkie kapsuły kriogeniczne powiązane z daną planetą, wystarczy:

 • Zbadać i aktywować kryptę porzuconych (40%);
 • Ustawić placówkę (20%);
 • Odblokować wszystkie stacje przesyłowe (2% za każdą);
 • Wykonać główne zadanie na planecie (10%)
 • Wykonać kilka większych misji pobocznych.

Cztery pierwsze punkty nagrodzą cię zdatnością planety na poziomie 80-90%, w zależności od ilości stacji przesyłowych. Po tym wystarczy tylko wykonać dosłownie 2-3 większe zadania, by dobić zdatność do 100% i odblokować najważniejsze rzeczy. Jeśli natomiast zależy ci na zdobyciu wszystkich kapsuł kriogenicznych, będzie konieczne wykonanie większości zadań pobocznych na wszystkich planetach w grze.