Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe poradnik Mass Effect: Andromeda

Na tej stronie dowiesz się, jak zlokalizować statek Archonta w Mass Effect: Andromeda.

Na stronie znajduje się opis przejścia zadania Polowanie na Archonta. Jest to jedna z operacji priorytetowych (zadanie głównego wątku fabularnego) gry Mass Effect Andromeda i jest ona związana z wytropieniem flagowego statku kettów, na pokładzie którego przebywa Archont. Informacje pomocne w odnalezieniu tej jednostki znajdują się w posiadaniu angarskiego zdrajcy Vehna Tereva i konieczne będzie w rezultacie przesłuchanie go na planecie Kadara.

Zlokalizowanie statku Archonta

Udaj się do portu Kadara w układzie Govorkam

Układ Govorkam jest w północnej części galaktyki - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Układ Govorkam jest w północnej części galaktyki

Dzięki zaliczeniu głównego zadania Ścieżki nadziei odblokowane zostały nowe układy na mapie Helejosa i jednym z nich jest Govorkam. Zalicz przelot w to miejsce i następnie wybierz planetę Kadara. Zdecyduj się wylądowanie na jej powierzchni - automatycznie znajdziesz się w Porcie kadara, który jest bezpieczną lokacją (opcja swobodnego podróżowania po pustkowiach planety odblokowana zostanie nieco później). W trakcie lądowania otrzymasz informacje od Evfry na temat miejsca spotkania z lokalnym kontaktem ruchu oporu.

Porozmawiaj z kontaktem z ruchu oporu w Pieśni Kralli

Udaj się do lokalu Pieśń Kralli i dotrzyj do oznaczonego miejsca przy barze. Przytrzymaj przycisk interakcji żeby odpalić filmik ze spotkania z kontaktem ruchu oporu - Reyesem Vidalem (napij się z Reyesem jeśli zamierzasz rozpocząć romansowanie z tą postacią). Wysłuchaj od niego informacji na temat przywódczyni wyrzutków Sloane Kelly oraz więzionego zdrajcy Vehna Tereva, na którym ma zostać wykonana egzekucja.

Spotkaj się ze Sloane Kelly w kwaterze głównej Wyrzutków w porcie Kadara

Wejście do Kwatery głównej Wyrzutków jest w północnej części portu. Samo spotkanie ze Sloane Kelly możesz doprowadzić do dwóch różnych rozwiązań i opisane one zostały poniżej.

Wariant 1 - Dotarcie do celi Vehna Tereva z pomocą Reyesa Vidala

Możesz użyć specjalnej akcji i rozbroić jednego ze zbirów - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Możesz użyć specjalnej akcji i rozbroić jednego ze zbirów

Wariant ten załączy się jeśli:

  • Podczas spotkania ze Sloane Kelly odmówisz wyjawienia powodów, dla których chcesz przesłuchać Vehna Tereva. Możesz użyć specjalnej akcji żeby rozbroić jednego z bandytów, ale nie zmieni to finałowej części spotkania.
  • Po wyjawieniu Sloane Kelly powodów swojej wizyty nie przystaniesz na jej propozycję pozostawienia Vehna Tereva w stanie oczekiwania na egzekucję po przesłuchaniu go.
Zostaniesz wyrzucony przez Sloane Kelly z jej biura i będziesz musiał dotrzeć do więźnia w alternatywny sposób - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Zostaniesz wyrzucony przez Sloane Kelly z jej biura i będziesz musiał dotrzeć do więźnia w alternatywny sposób. Spotkaj się na targu z Reyesem Vidalem i poproś go o pomoc. Otrzymasz od niego instrukcje jak dotrzeć do Vehna oraz urządzenie, którego będzie mógł użyć do ucieczki (możesz też ponownie poflirtować z Reyesem).

Odszukaj pokazany na obrazku tunel wentylacyjny na tyłach jednego ze straganów i odblokuj go dzięki skorzystaniu z konsoli. Tunel zaprowadzi Cię do więzienia. Spotkaj się tam z Vehnem Terevem i przepytaj go na temat statku Archonta. Główny bohater podaruje również Vehnowi sprzęt do ucieczki z więzienia.

Wariant 2 - Dotarcie do celi po uzyskaniu zgody od Sloane Kelly

Zgódź się jedynie przepytać więźnia (nadal będzie on oczekiwał na egzekucję) - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Zgódź się jedynie przepytać więźnia (nadal będzie on oczekiwał na egzekucję)

Wariant ten załączy się jeśli podczas spotkania ze Sloane Kelly wyjawisz jej powody swojej wizyty ORAZ jeśli przystaniesz na jej plan przesłuchania więźnia bez wypuszczania go (nadal będzie go czekała egzekucja). Po zakończonym spotkaniu skieruj się do więzienia zlokalizowanego na zachód od siedziby Sloane Kelly (zostaniesz automatycznie wpuszczony przez strażników) i spotkaj się tam z Vehnem Terevem. Przepytaj go na temat statku Archonta.

Odzyskaj transponder kettów z pustkowi

Użycie konsoli przeniesie drużynę do Slumsów, a stamtąd można już wyjść na pustkowia - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Użycie konsoli przeniesie drużynę do Slumsów, a stamtąd można już wyjść na pustkowia

Cel ten odblokuje się niezależnie od wybranego wariantu zachowania, gdyż w obu przypadkach dowiesz się od Vehna Tereva o transponderze oraz o tym gdzie można go znaleźć. Odszukaj w Porcie Kadara konsolę tranzytową, dzięki której przeniesiesz się do Slumsów. Wyrusz następnie w stronę wyjścia z wnętrza góry (po drodze możesz spotkać się z Naczelnikiem, ale nie jest to wymagane). Znajdziesz się na pustkowiach. Gra odblokuje tu pierwszą stację przesyłową i będziesz mógł rozpocząć badanie powierzchni planety Nomadem.

Uwaga - Podczas podróżowania po planecie Kadara musisz unikać kontaktu z wodą, gdyż jest ona bardzo toksyczna i może błyskawicznie doprowadzić do śmierci bohatera. W unikaniu zbiorników wodnych pomagaj sobie częstymi skokami. Wody musisz też unikać podczas podróżowania Nomadem, tak więc nie przejeżdżaj zbyt ryzykownie przez te obszary, w których ona występuje.

Znacznik transpondera kettów znajduje się na zachód od slumsów - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Znacznik transpondera kettów znajduje się na zachód od slumsów. Jest to pokazany na powyższym obrazku obszar, który zlokalizowany jest w niewielkiej odległości na północ od planowanego miejsca założenia placówki na Kadarze (poboczne zadanie Kolonizacja Kadary). Po dotarciu do celu podróży zajrzyj zgodnie ze wskazaniami gry pod jeden z budynków mieszkalnych. Odnajdziesz tam transponder i zabranie go doprowadzi do załączenia się cut-scenki.

Porozmawiaj z Gillem w maszynowni Tempesta

Powróć na pokład Tempesta i odszukaj Gila, by odbyć z nim rozmowę. Z jego pomocą ustalisz, że statku Archonta należy szukać w układzie Tafeno.

Znajdź okręt flagowy kettów w układzie Tafeno

Odszukaj miejsce do dokowania - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Odszukaj miejsce do dokowania

Układ Tafeno znajduje się w północnej części Gromady Helejosa. Po przybyciu w to miejsce zlokalizuj znacznik informujący o lokalizacji flagowego okrętu kettów. Zbliżenie się do niego doprowadzi do odkrycia, iż statek kettów połączony jest z arką salarian Paarchero. Obróć kamerę żeby odnaleźć punkt dokowania na arce i następnie potwierdź chęć rozpoczęcia misji (do momentu zakończenia tego questu nie będziesz mógł powrócić na Tempesta ani zmienić składu drużyny). Załączy się też krótka rozmowa z Moshae Sjefą.

Eksploracja arki salarian

Podłącz SAM-a do systemów arki

Po odzyskaniu kontroli nad drużyną znajdziesz się na pokładzie arki salarian, a konkretnie w jej sekcji medycznej. W trakcie eksploracji arki (oraz statku kettów w dalszej części misji) możesz skupiać się jedynie na głównych celach misji lub badać dokładnie okolicę. Pozwoli ci to pozyskiwać datapady, sprawdzać interaktywne terminale oraz odnajdywać skrzynki z cennym wyposażeniem. Konsola pozwalająca na podłączenie SAM-a jest w niewielkiej odległości na północ od miejsca startu. Do wyboru są trzy polecenia, ale ważna jest tylko pierwsza opcja dotycząca statusu misji (pozostałe możesz sprawdzić ponownie używając konsoli).

Znajdź pioniera Salarian: Zevin Raeka

Rozpocznij liniowy przemarsz kolejnymi korytarzami arki Paarchero. W jednym z kolejnych pomieszczeń medycznych znajdziesz zwłoki salarianina. Sprawdź konsolę znajdującą się obok ciała. Przeskanuj następnie zwłoki, dzięki czemu ustalisz, że martwy salarianin nie jest pionierem. Użyj pobliskiego terminalu medycznego by go zidentyfikować.

Znajdź kapsułę hibernacyjną martwego salarianina

Musisz powrócić do jednego z badań wcześniej korytarzy, w którym znajdują się kapsuły - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Musisz powrócić do jednego z badań wcześniej korytarzy, w którym znajdują się kapsuły. Zacznij używać tu skanera. Poszukiwana kapsuła pokazana została na dołączonym obrazku i w zlokalizowaniu jej pomogą ci wskazania na ekranie informujące o odległości od celu misji. Wejdź w interakcję z okoliczną konsolą, a wybudzisz Zevin Raekę i będziesz mógł z nią porozmawiać. Po obejrzeniu nowego filmu akcja przeniesie się na okręt flagowy kettów.

Infiltracja okrętu flagowego kettów

Dokonaj infiltracji statku kettów

Rozpocznij eksplorację statku kettów Verakan. Do pierwszej bitwy z kettami dojdzie tuż po wkroczeniu do większego pomieszczenia. Nie jest ona trudna do wygrania, aczkolwiek pamiętaj o szybkim pozbywaniu się naznaczonych uniemożliwiając im dzięki temu ukrywanie reszty kettów przed drużyną.

Podłącz SAM-a do systemów statku kettów

Interaktywna konsola jest niedaleko miejsca stoczenia bitwy. Podłączenie się do systemu pozwoli drużynie zlokalizować prywatną komnatę Archonta. Dodatkowo możesz więcej dowiedzieć się na temat systemów obronnych kettów. Po skorzystaniu z konsoli będziesz musiał odprawić salariańską drużynę pionierską. Jest to bardzo proste zadanie - dotrzyj we wskazane miejsce i użyj nowej konsoli.

Przedostań się do prywatnej komnaty Archonta

Rozpocznij długi przemarsz do komnaty Archonta. Po znalezieniu się w większej sali okrętu flagowego rozpocznie się kolejna duża bitwa z kettami. Tak jak wcześniej wypatruj w szczególności naznaczonych. Dodatkowo spodziewaj się przybycia posiłków - dobrym pomysłem jest podrzucenie im jakiejś wybuchowej niespodzianki tuż po tym jak zostaną wysadzeni przez transportowiec. Po wygranej bitwie wznów przemarsz. Dotrzesz do kolejnego dużego obszaru z ogromnymi działami. Próba opuszczenia tej lokacji zakończy się niepowodzeniem i drużyna wpadnie w zasadzkę.

Zlokalizuj ascendenta w trakcie drugiej bitwy i zniszcz jego sferę zanim zaczniesz go atakować - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Zlokalizuj ascendenta w trakcie drugiej bitwy i zniszcz jego sferę zanim zaczniesz go atakować

W początkowej części nowej bitwy możesz bronić się w pobliżu zamkniętych drzwi, ale w dalszej fazie walk przesuń się bardziej w stronę centralnej części pomieszczenia żeby zapewnić sobie szersze pole do działania. Oprócz wypatrywania nowych naznaczonych wyczekuj też momentu pojawienia się ascendenta. Gwoli przypomnienia, nie próbuj bezpośrednio atakować tego elitarnego ketta podczas gdy otoczony jest polem siłowym. Zamiast tego skup się na atakowaniu krążącej wokół niego sfery. Gdy tylko sfera zostanie zniszczona użyj najlepszych broni, umiejętności i mocy do osłabiania ascendenta. Postaraj się go zabić zanim na nowo otoczy się barierą ochronną.

Korytarz prowadzący do miejsca spotkania z Archontem - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Korytarz prowadzący do miejsca spotkania z Archontem

Po walkach skorzystaj z nowo odblokowanego alternatywnego przejścia prowadzącego w stronę prywatnej komnaty. Wkrótce spotkasz Pionierkę Raekę i musisz użyć interaktywnej konsoli. Wyrusz dalej. Po dotarciu do nowych zamkniętych drzwi zeskanuj czytnik, skorzystaj z niego i wybierz prawą opcję dialogową żeby odblokować przejście.

W jednym z kolejnych obszarów natrafisz na eksperymenty prowadzone przez kettów, którym możesz bliżej się przyjrzeć. Cały czas kieruj się w stronę prywatnej komnaty i licz się z koniecznością pokonania po drodze nowych kettów. Po otwarciu najbliższych drzwi załączy się drugi filmik ze spotkania z Archontem, który tymczasowo uwięzi drużynę. Na przebieg tego spotkania nie będziesz miał żadnego wpływu.

Ucieknij z pułapki

Skorzystaj z włazu po tym odblokujesz sobie przejście w bocznym pomieszczeniu - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Skorzystaj z włazu po tym odblokujesz sobie przejście w bocznym pomieszczeniu

Odszukaj drzwi prowadzące do górnego, bocznego pomieszczenia. Możesz tam odblokowac właz. Powróć do głównej sali, zlokalizuj nowo odblokowane wyjście i dotrzyj do dużej dziury, do której należy wskoczyć. Podróżuj ciemnymi korytarzami i wyczekuj po drodze momentu ataku potworów Wraith, które wykorzystają kamuflaż na swoją korzyść. Wkrótce osiągniesz upragniony cel podróży, którym będzie prywatna komnata Archonta (odpali się tu krótka cut-scenka).

Odszukaj artefakt

Relikt Porzuconych znajduje się na samym końcu prywatnej komnaty. Próba zbadania go doprowadzi do wyświetlenia cut-scenki z nowej rozmowy z Archontem oraz do rozpoczęcia pojedynku z behemotem.

Ucieczka ze statku kettów

Zabij behemota oraz poddanych apoteozie krogan i kettów

Pojedynek z behemotem jest dość wymagający, gdyż jest on bardzo wytrzymały i dodatkowo dysponuje kilkoma unikalnymi atakami - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Pojedynek z behemotem jest dość wymagający, gdyż jest on bardzo wytrzymały i dodatkowo dysponuje kilkoma unikalnymi atakami. Najbardziej nietypowym atakiem tego potwora jest możliwość wysyłania swego rodzaju klatki energetycznej (przykład na powyższym obrazku), która może błyskawicznie pozbawić głównego bohatera tarczy i zacząć wyczerpywać jego pasek zdrowia. Staraj się szybko reagować na pojawianie się klatki i oddalać się od niej lub wykonywać uskoki na boki.

Behemot oprócz opisanego wyżej ataku dystansowego dysponuje także silnymi atakami w walce wręcz. Także i w tym przypadku polegaj na możliwości wykonywania uników, gdyż w przypadku pomyślnego zakończenia ataku behemota możesz odnieść poważne obrażenia. Bossa najlepiej jest atakować z dużej odległości o ile oczywiście pozwalają ci na to posiadanie bronie oraz moce.

Pozbywaj się szybko pomocników behemota - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Pozbywaj się szybko "pomocników" behemota

Do osłabiania behemota używaj amunicji, umiejętności oraz mocy wykorzystywanych do niszczenia pancerza (ma on żółty pasek energii). Początkowo w prywatnej komnacie Archonta będzie przebywał sam behemot, ale w dalszej fazie pojedynku będą zjawiali się tu też kettowie. Za każdym razem gdy dojdzie do takiej sytuacji przerywaj atakowanie behemota i rozprawiaj się z kettami (ponownie zwracaj szczególną uwagę na szybkie eliminowanie naznaczonych). Uwaga - Podczas prowadzenia wymiany ognia z kettami nadal staraj się obserwować poczynania behemota, bo może on nagle niebezpiecznie zbliżyć się lub pomyślnie odpalić jeden ze swoich ataków. Kontynuuj prowadzenie walk do momentu, w którym behemot straci wszystkie punkty pancerza i zginie.

Ucieknij ze statku kettów

Moment podjęcia decyzji - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Moment podjęcia decyzji

Po walkach przeszukaj zwłoki pokonanego behemota (powinny być przy nich wartościowe przedmioty) i wyrusz w stronę wyjścia. Załączy się tam nowa scenka, w trakcie której konieczne będzie podjęcie decyzji:

  • Możesz uratować zwiadowców krogan przed apoteozą i w takiej sytuacji pionierka Raeka zginie. Pogorszy to Twoje relacje z Kallo i innymi salarianami. Zaletą tej metody jest to, że uratowani kroganie mogą ci pomóc podczas rozgrywania finału gry. Oprócz tego Nakmor Drack będzie zadowolony z Twojej decyzji.
  • Możesz wyruszyć na ratunek Pionerce Raece i w takiej sytuacji więzieni kroganie zostaną poddani apoteozie. Pogorszy to Twoje relacje z kroganami, a w szczególności z Nakmorem Drackiem (nie obawiaj się jego odejścia z drużyny czy innych "ekstremalnych" rozwiązań, po prostu w wybranych momentach gry będzie wypominał ci podjętą decyzję).
Do zamordowania jest nowy ascendent - Polowanie na Archonta (Hunting the Archon) | Operacje priorytetowe - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Do zamordowania jest nowy ascendent

Wspomniana wyżej decyzja nie będzie miała bardzo dużego wpływu na sam przebieg finalnej części tego questu - w zależności od tego komu pomogłeś w końcowych walkach z kettami będziesz mógł liczyć na wsparcie Birtak lub Pionierki Raeki. Kontynuuj podróż w stronę miejsca ucieczki ze statku kettów. Będziesz regularnie nękany przez nowych przeciwników. W trakcie walk uważaj na jeszcze jednego ascendenta, którego tradycyjnie pozbądź się dzięki zniszczeniu jego sfery. Musisz przebić się do interaktywnej konsoli. Użycie jej załączy scenkę przerywnikową z ucieczki.

Po powrocie na pokład Tempesta do odbycia będą nowe rozmowy (ich przebieg będzie różnił się w zależności od tego czy pomogłeś kroganom czy Pionierce). Zadanie to zostanie zaliczone i gra odblokuje nowy główny quest Podróż do Meridianu.

Nagrody za ukończenie zadania: XP, punkty zdatności Andromedy, nowa Operacja Priorytetowa Podróż do Meridianu, trofeum Liberation.