Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne | Podstawy rozgrywki poradnik Mass Effect: Andromeda

Mass Effect Andromeda jest wymagającą i rozbudowaną produkcją i mimo faktu, iż gra tłumaczy metody działania większości mechanizmów w grze, robi to w dość ogólnikowy sposób i wielu graczy z pewnością będzie mieć problemy z odnalezieniem się. Z pomocą przychodzi ten rozdział, wewnątrz którego znajdziesz dziesiątki bardzo cennych porad, które znacząco ułatwią i umilą czas spędzony z najnowszą produkcją studia BioWare.

Ogólne

1. W momencie rozpoczęcia rozgrywki zastanów się, jaka postać najbardziej odpowiadać będzie twoim preferencjom. Można, co prawda, zmienić większość rzeczy w trakcie rozgrywki, jednak przeskakiwanie z jednego typu postaci (np. walczącej z dużego dystansu przy pomocy broni palnej) na drugi (np. hybrydę biotyka i technika) może znacząco opóźnić twój rozwój. Warto przeglądnąć wszystkie dostępne już od początku gry zdolności i profile i odpowiednio zaplanować swój rozwój.

2. Regularnie wydawaj zdobywane punkty umiejętności. Od tego, gdzie i jak zainwestujesz punkty umiejętności zależeć może los danego starcia, nie warto więc chomikować punktów umiejętności "na później". Jeśli nie wiesz, w co zainwestować zdobyte punkty, zajrzyj do działów tego poradnika poświęconych rozwojowi postaci pod konkretną rolę.

3. Pamiętaj, iż każdy zainwestowany w dane drzewko (Walka, Biotyka, Technologia) punkt zwiększa skuteczność wszystkich odblokowanych w obrębie tego drzewka zdolności. Oznacza to, iż, na przykład, Bariera z drzewka Biotyka na początku zwiększać będzie poziom tarcz o 2%, lecz z każdym punktem zainwestowanym w Biotykę wartość ta ulegnie zwiększeniu, dając 3%, 4%, 5% i tak dalej.

Nie warto sugerować się wyłącznie punktami widocznymi na mapie świata, gdyż niektóre skarby nie są tam widoczne. - Porady ogólne | Podstawy rozgrywki - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Nie warto sugerować się wyłącznie punktami widocznymi na mapie świata, gdyż niektóre skarby nie są tam widoczne.

4. Sprzedawaj przedmioty z głową. O ile bronie mogą ci się nie przydać, gdyż możesz preferować styl rozgrywki, który nie idzie z nimi w parze, o tyle zasoby musisz bezwzględnie trzymać! Są one niezbędne do tworzenia nowych, często bardzo potężnych elementów ekwipunku. Jedynymi zasobami, którymi nie musisz sobie zawracać głowy, są te z grupy "złom" (Salvage) - możesz bez wahania je sprzedać, gdyż nie są do niczego potrzebne.

5. Zwracaj uwagę na ikony, które widoczne są przy opcjach dialogowych. Każda z nich oznacza, co innego - niektóre pozwalają na romansowanie z daną postacią, inne umożliwiają ci otrzymanie dodatkowych informacji o zadaniu, a jeszcze inne popychają zadania do przodu.

6. Pamiętaj, iż uzbrojenie wpływa także na wagę twojego ekwipunku. Waga z kolei ma bezpośredni wpływ na tempo odnawiania się zdolności - im cięższe nosisz uzbrojenie, tym dłużej odnawiać będą się zdolności. Dostosuj więc uzbrojenie do stylu gry - jeśli skupiasz się na walce przy użyciu mocy biotycznych i technicznych, nie warto za bardzo obciążać postaci, gdyż zdolności te będą długo się odnawiać.

7. Regularnie pozbywaj się przedmiotów z ekwipunku. Twoja postać jest w stanie przenosić ograniczoną ilość przedmiotów, przez co nie można dopuścić do sytuacji, gdy wybierasz się na nową planetę z praktycznie pełnym ekwipunkiem. Sprzedawaj niepotrzebne przedmioty, by zwalniać cenne miejsce.

8. Pamiętaj o wysyłaniu grup uderzeniowych na misje. Nic cię to nie kosztuje, a każda z nich, w momencie wypełnienia misji, powróci do bazy z rozmaitymi nagrodami, wśród których może być trochę cennych surowców, czy nawet potężna broń. Warto wysyłać grupy na misje, których szansa powodzenia wynosi przynajmniej 75% - wtedy szansa niepowodzenia, a co za tym idzie powrotu bez nagrody, jest stosunkowo niewielka.

9. Do rozpoczęcia gry nie musisz się w żaden specjalny sposób przygotowywać, gdyż jedyny ważny wybór jakiego musisz dokonać to ustalenie czy chcesz grać kobietą czy mężczyzną (może to mieć wpływ na romanse i niektóre rozmowy). Nie przejmuj się też jeśli zakupisz umiejętności, które finalnie niespecjalnie przypadną ci do gustu. Możesz skorzystać z z któregoś ze stanowisk do zresetowania punktów umiejętności (jedno z nich jest na pokładzie statku Tempest) żeby ponownie je rozdzielić. Każda taka operacja jest odpłatna tak więc nie wykonuj jej zbyt wiele razy żeby nie zmarnować cennych funduszy.

10. Na potrzeby przejścia gry po raz pierwszy warto wybrać normalny poziom trudności, który powinien zaoferować wystarczający stopień wyzwania. Jeśli wybierzesz jeden z wyższych poziomów trudności to możesz mieć spore problemy z wygraniem trudniejszych potyczek, szczególnie jeśli nie poznałeś dostatecznie dobrze zasad rządzących walką, nie dobrałeś idealnego składu drużyny i nie wyposażyłeś swoich ludzi w najlepsze umiejętności.

11. Śmierć w grze Mass Effect Andromeda nie jest zbyt uciążliwa, gdyż gra dość regularnie tworzy miejsca automatycznego zapisu aktualnych postępów. Mimo wszystko dobrze jest regularnie samemu zapisywać stan gry. Może Cię to uchronić przed ewentualnymi problemami związanymi z ważnymi wyborami fabularnymi, przed którymi nagle możesz zostać postawiony (np. kogo uratować albo z jaką frakcją się sprzymierzyć). Wszystkie tego typu ważne sceny zostały wyróżnione w naszym opisie przejścia.

12. Podejmuj się w miarę możliwości wszystkich oferowanych przez grę zadań, bo niemal każde z nich oferuje cenne punkty doświadczenia (plus ewentualnie nagrody rzeczowe). O okazjach do otrzymywania questów możesz dowiadywać się dzięki eksploracji otoczenia (nowe ikony na mapie, mijane postacie zagadujące głównego bohatera) oraz odczytując e-maile przysyłane na skrzynkę Rydera.

13. Od momentu odblokowania dostępu do statku Tempest staraj się regularnie spotykać ze wszystkimi członkami załogi (najlepiej każdorazowo po każdym zaliczonym większym queście). Pozwoli ci to podjąć pierwsze kroki mające nawiązać romans i/lub przyczynić się do odblokowania powiązanych z nimi questów. Przy każdej wizycie na pokładzie Tempesta (lub w Nexusie) sprawdzaj też status Misji Uderzeniowych i jeśli jest to możliwe wysyłaj swoje Grupy Uderzeniowe na kolejne dostępne misje.

14. Nie wydawaj początkowo kredytów na zakup podstawowego sprzętu, bo słabsze bronie, pancerze, ulepszenia czy przedmioty jednorazowego użytku możesz odnajdywać dzięki eksploracji w świecie gry. Pieniążki odkładaj na zakup bardziej wartościowych (i przydatnych) przedmiotów. To samo tyczy się posiadanych zasobów. Przeznaczaj je na odblokowywanie planów i na produkowanie nowych przedmiotów tylko jeśli obiekty te będą wartościowe i realnie wzmocnią głównego bohatera.

15. Gra stopniowo odblokuje dostęp do nowych zakątków galaktyki Andromeda oraz do nowych obszarów na powierzchniach planet nadających się do kolonizacji, tak więc musisz wykazywać się cierpliwością. Jeśli nie możesz gdzieś dotrzeć np. z uwagi na brak znacznika na mapie świata albo na wysokie promieniowanie to zaczekaj aż dostatecznie awansujesz w głównej fabule.

Walka

Cały czas monitoruj to, co dzieje się dookoła ciebie, a także poziom swojej tarczy i zdrowia - Porady ogólne | Podstawy rozgrywki - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry

Cały czas monitoruj to, co dzieje się dookoła ciebie, a także poziom swojej tarczy i zdrowia.

1. Cały czas monitoruj to, co dzieje się dookoła ciebie na polu walki. Schowanie się za osłoną terenową ochroni cię przed atakiem z frontu, jednak wrogowie w dalszym ciągu mogą zajść cię z flanki, czy zaskoczyć nagłym atakiem wręcz.

2. Zwracaj uwagę na nadlatujące granaty i zdolności wrogów i unikaj ich. Mogą one dosięgnąć cię za najlepszą nawet osłoną, a ich uniknięcie na ogół wiąże się z wykonaniem kilku kroków w dowolnym kierunku, by po kilku sekundach móc powrócić na poprzednią pozycję.

3. Nie traktuj żadnej osłony jako coś trwałego. Większość z osłon terenowych w grze, za którymi możesz się schować, ma ograniczoną wytrzymałość i po pewnym czasie po prostu się posypie, odsłaniając cię na ogień nieprzyjaciela. Niektóre zdolności wrogów, jak i ciskane przez nich granaty, przyspieszają znacząco ten proces. Warto zawczasu przygotować sobie alternatywną pozycję do skrycia się, na wypadek, gdyby twoja osłona się rozleciała.

4. Nigdy nie walcz na otwartym terenie! Zawsze staraj się chować za jakąkolwiek osłoną terenową - zmniejszy to otrzymywane przez ciebie obrażenia, gdyż wrogowie będą mieć większy problem, by cię trafić. Dodatkowo, przebywanie za osłoną korzystnie wpływa na tarcze kierowanej przez ciebie postaci - będą się po prostu szybciej regenerować. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której grasz postacią nastawioną na walkę wręcz i często musisz być wystawionym na ogień wroga.

5. Pamiętaj o wydawaniu poleceń swoim kompanom. Radzą sobie oni całkiem nieźle na własną rękę, jednak warto i tak kontrolować ich poczynania. Nie ma tutaj może takiej swobody, jak we wcześniejszych odsłonach serii Mass Effect, jednak nawet tak niepozorna czynność, jak ustawienie twoich towarzyszy w innym punkcie pola walki, może zadecydować o losach starcia.

6. Dobrze wykorzystaj posiadane przez twoją postać wyposażenie. Jeśli korzystasz z broni, które dobrze działają na dalekich dystansach (niektóre karabiny szturmowe i karabiny snajperskie), nie warto za bardzo zbliżać się do wroga - lepiej utrzymać bezpieczny dystans i nękać go z dystansu. Jeśli z kolei twoje wyposażenie lepiej nadaje się do walki na krótkim dystansie (broń do walki wręcz, strzelba czy karabin o dużej szybkostrzelności i niewielkiej celności), warto zbliżyć się do wroga i wpakować mu serię z "przyłożenia".

7. Pamiętaj, iż wrogowie w głównej mierze skupiać będą uwagę na twojej postaci. Gdy tylko wychylisz się zza osłony, większość wrogów, którzy mają cię w polu widzenia, skupi na tobie swoja uwagę - zaczną cię ostrzeliwać, zasypywać granatami i zdolnościami, czy zbliżą się na wyciągnięcie ręki, by zranić cię atakiem wręcz. Gdy schowasz się za osłoną, wrogowie stracą zainteresowanie i skupiają się na twoich towarzyszach.

8. Zwróć uwagę, czy w okolicy nie znajduje się skrytka z zaopatrzeniem. Jeśli tak, regularnie się tam udawaj, szczególnie, gdy posiadasz broń, która posiada dużej ilości pocisków, lub gdy wrogowie regularnie opróżniają twój pasek zdrowia. Skrytki z zaopatrzeniem pozwalają odnowić stan zdrowia, amunicji i ogniw energetycznych.

9. Korzystaj z kombinacji (Combo). Kombinacje to zaawansowane techniki walki, które umożliwiają wywołanie eksplozji, która zrani wroga i wywoła dodatkowy efekt. Może to być podpalenie okolicznych przeciwników, zamrożenie ich, czy wyrzucenie w powietrze. Kombinację rozpoczyna się przy pomocy zdolności z charakterystyką Zapalnika (Primer), a aktywuje przy pomocy Detonatorów (Detonators). Więcej o tym mechanizmie przeczytasz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.

10. Odpowiednio wykorzystuj zdolności. Jeśli jedna z twoich mocy pozwala, na przykład, odrzucić trafionego wroga, który nie posiada tarcz i pancerza, nie warto wykorzystywać jej przeciwko wrogowi, który chroniony jest przez jedno i/lub drugie, gdyż zdolność ta wtedy straci znacząco na swojej skuteczności. Możesz, rzecz jasna, "zmiękczyć" cel, niszcząc jego tarcze i/lub pancerz, by następnie wykorzystać jedną ze zdolności.

11. Cały czas zwracaj uwagę na poziom twojej tarczy. Chroni ona postać przed obrażeniami, a gdy zostanie wyczerpana, pęknie, a twoja postać będzie otrzymywać obrażenia, które zmniejszać będą stan zdrowia. Jeśli wróg pozbawi cię tarczy, warto schować się za przeszkodą terenową i poczekać tam kilka sekund, by się zregenerowała - znacząco zwiększy to szansę na przetrwanie starcia.

12. Monitoruj stan zdrowia postaci. Gdy zdrowie postaci spadnie do zera, zostanie ona zabita, a ciebie przywita ekran z wyborem stanu gry do załadowania. Nie ma tutaj szansy, by wskrzesił cię któryś sojusznik, więc gdy twój poziom zdrowia spadnie do niebezpiecznie niskiej wartości, schowaj się za osłoną i pozwól zregenerować się tarczom, by zyskać dodatkową ochronę.

13. Zwracaj uwagę na stan swoich towarzyszy. Potrafią oni oddzielić się od grupy na znaczący dystans, co bardzo często zakończy się powaleniem ich na ziemie. Staraj się na bieżąco wydawać im rozkazy i przemieszczać ich po polu walki, a gdy zostaną powaleni pamiętaj, by ich podnieść - wrócą wtedy do walki bez większych skutków ubocznych.

14. Pamiętaj o korzystaniu z Profilów postaci! Przeczytaj dokładnie opis wszystkich dostępnych profilów i korzystaj z tego, który najbardziej odpowiada twoim preferencjom.

15. Zwracaj uwagę na zagrożenia środowiskowe. Wpakowanie się w gejzer trucizny (planeta Kadara) błyskawicznie pozbawi cię tarcz, przez co twoja postać będzie znacznie wrażliwsza i narażona na wrogie ataki.

16. Cały czas monitoruj stan systemu podtrzymania życia. Jego wskaźnik znajdziesz w lewym dolnym rogu ekranu, gdy tylko znajdziesz się na niekorzystnym terenie. Po wyczerpaniu paska postać straci tarczę, a następnie zacznie tracić punkty zdrowia.

17. Atakuj z powietrza. Wykonanie skoku, a następnie przytrzymanie klawisza pozwoli ci na chwile zawisnąć w powietrzu. Ataki wykonywane z tej pozycji zadają zwiększone obrażenia, pozwalają łatwiej trafić w czuły punkt (jak głowa) wroga i dzięki nim znacznie łatwiej jest trafić przeciwnika skrytego za osłoną. Czas lewitacji wydłużyć można przy pomocy zdolności i modyfikacji ekwipunku.

18. Wykorzystaj unikalne wzmocnienia (Augments) dostępne dla broni i elementów pancerza. Zmiana karabinu snajperskiego w potężną wyrzutnie samonaprowadzających się pocisków plazmy pozwoli trafić wroga skrytego za osłoną, a nałożenie niektórych wzmocnień na buty da twoim atakom z powietrza dodatkowe zdolności, jak zamrażanie czy podpalanie trafionych wrogów.

19. Regularnie korzystaj z funkcji Ulubione (Favorite). Pozwala ona na ustawienie 4 zestawów zdolności i profili, które można następnie błyskawicznie zmienić podczas walki - nie trzeba wchodzić do ekranu konfiguracji zdolności i przypisywać danych umiejętności pod konkretne gniazda. Wystarczy przygotować kilka profilów zawczasu, a następnie płynnie przełączać się pomiędzy nimi w walce.

 

Eksploracja

1. Rozglądaj się podczas eksploracji. Nie ważne, czy jest to kompleks badawczy, niewielki budynek na uboczu, czy baza wroga - do znalezienia w grze jest cała masa rzeczy, które bardzo łatwo jest przegapić, szczególnie w wirze walki, czy podczas poruszania się po planecie na pokładzie NOMADa.

Skanuj napotykane przedmioty - jeśli ich zabarwienie jest czerwone, możesz pozyskać punkty danych badawczych. - Porady ogólne | Podstawy rozgrywki - Mass Effect: Andromeda - poradnik do gry
Skanuj napotykane przedmioty - jeśli ich zabarwienie jest czerwone, możesz pozyskać punkty danych badawczych.

2. Jak najczęściej używaj skanera, czyli urządzenia debiutującego w Andromedzie. Korzystanie z niego ma same zalety. Możesz dzięki niemu m.in. pozyskiwać punkty badań, odnajdywać surowce czy odblokowywać drobne zadania. Używanie skanera jest nielimitowane i możesz go też używać w trakcie walk jeśli np. chcesz zapoznać się z informacjami na temat nowo napotkanego typu przeciwnika.

3. Podobnie wygląda sprawa z wydobywaniem surowców, gdy znajdujesz się na pokładzie NOMADa. Sprawdzaj cały czas (gdy znajdujesz się na terenie bogatym w minerały), czy nie ma obok ciebie złoża jednego z cennych minerałów i wystrzel sondę górniczą, jeśli tak jest. Dokładny opis działania tego mechanizmu poznasz w oddzielnym rozdziale.

4. Podczas eksploracji nie sugeruj się jedynie tym, co widzisz na mapie. Wiele obiektów w grze nie jest tam zaznaczonych i wybierając się miejsce, w którym pozornie nie ma niczego można trafić na ukryty skarb, grupę wrogów, czy unikalny obiekt do zeskanowania.

5. Korzystaj z opcji szybkiej podróży z umiarem. Pozwala ona błyskawicznie przemieszczać się po mapie, gdy aktywujesz stacje przesyłowe, jednak przez to możesz przegapić wiele ciekawych miejsc. Tyczy się to przede wszystkim terenów, których jeszcze dokładnie nie udało ci się zbadać - warto wtedy "zmarnować" trochę czasu na dotarcie do celu na własną rękę, przez co może uda ci się odkryć coś nowego.

6. Mądrze wykorzystuj dostępne dla twojej postaci moce. Niektóre zdolności zadają pozornie niewielkie obrażenia, jednak pozwalają, na przykład, nałożyć na wroga dodatkowy efekt, trafić go za osłoną (lub tej osłony pozbawić), ochronić twoją postać, czy aktywować kombinację (patrz wyżej). Żadna zdolność w grze nie jest bezużyteczna, trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak z niej skorzystać.

7. Pamiętaj, by zeskanować wszystkie planety dostępne w danym systemie. Pozwoli ci to zyskać trochę dodatkowych surowców.

8. Zwracaj uwagę na zadania powiązane ze skanowaniem systemów. Niektóre pozwolą ci na wykrycie dodatkowych anomalii, które nagrodzić mogą cię dodatkowymi punktami doświadczenia, materiałami, czy danymi badawczymi. Pamiętaj, iż tego typu obiekty mogą być aktywne w systemie, nawet jeśli "stan zbadania" widoczny na górze ekranu skazuje 100%.

9. Jeśli dany fragment planety nie jest dla ciebie dostępny z uwagi na duże skażenie (jak niska temperatura czy wysokie promieniowanie), nie martw się. Zwiększ zdatność planety o kilkadziesiąt procent, po czym wcześniej niedostępne i ekstremalnie skażone tereny staną się bardziej przyjazne, a niektóre z nich kompletnie nieszkodliwe. Wtedy będzie można tam wrócić i zbadać dogłębnie okolicę.

Zarządzanie ekwipunkiem

1. Pamiętaj, iż Wzmocnienia (Augments) można łatwo odzyskać. Jeśli podczas tworzenia danej broni czy pancerza wykorzystałeś cenne Wzmocnienie, nic straconego! Wystarczy tylko rozebrać ten przedmiot (wchodząc do inwentarza i wciskając wskazany u dołu ekranu przycisk), by odzyskać część materiałów, które służyły do jego wytworzenia i wszystkie wykorzystane Wzmocnienia.

2. Regularnie wymieniaj ekwipunek. Nie ma nic gorszego, niż korzystanie z broni czy pancerza dostępnego od 1 poziomu, podczas gdy twoja postać ma już 30 lub wyższy poziom doświadczenia. Nie jest to niezbędne, by ukończyć grę (nie licząc najwyższego poziomu trudności), jednak znacząco wpływa na komfort rozgrywki.

3. Twórz swój własny sprzęt. Niestety, handlarze w grze nie posiadają zbyt dobrego ekwipunku i bardzo szybko znajdziesz się w sytuacji, w której na stanie masz tysiące Kredytów, a nigdzie nie możesz kupić niczego wartego uwagi. Warto więc tworzyć swój własny ekwipunek, co pozwoli dodatkowo jeszcze bardziej spersonalizować kierowaną postać.

4. Wykorzystuj nadmiar gotówki, by kupować Wzmocnienia (Augments) i materiały do tworzenia sprzętu. Nie ma sensu tracić Kredytów na zakup broni i pancerzy u handlarzy, a przed stworzeniem wymarzonego elementu ekwipunku blokować cię czasem może brak jednego składnika, którego nigdzie nie możesz znaleźć, a który kosztuje grosze u handlarza. Podobnie sprawa wygląda z Wzmocnieniami - warto kupować je wszystkie, jeśli pozwolą ci na to fundusze, by mieć chociaż jedną sztukę każdego rodzaju.

5. Zamiast sprzedawać sprzęt, warto rozbierać go na części. Dekonstrukcji dokonać można w inwentarzu (zaznaczając broń lub element pancerza i wciskając wskazany u dołu ekranu przycisk), a rozłożyć można broń lub element pancerza - inne przedmioty, jak Wzmocnienia czy elementy służące do modyfikacji broni mogą zostać jedynie zniszczone. Rozkładanie ekwipunku, szczególnie tego bardzo rzadkiego (czerwone) pozwoli ci zyskać surowce, które wartością znacznie przewyższają możliwy zysk za sprzedaż przedmiotu w sklepie.

6. Nawet, jeśli grasz postacią korzystającą wyłącznie ze zdolności, warto odblokować dodatkowe gniazda na broń i przedmioty jednorazowe. Dzięki temu twoja postać będzie znacznie bardziej elastyczna na polu walki i będziesz mieć po prostu dostęp do większej ilości zagrań taktycznych. Dodatkowe miejsca na bron odblokujesz przy pomocy zdolności z drzewka Walka (Combat), a miejsca na przedmioty jednorazowe przy pomocy kapsuł kriogenicznych.