Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Trening indywidualny w Football Manager 2016 | Trening poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Trening indywidualny

Dodanie piłkarzowi treningu indywidualnego wpływa na jego całkowite obciążenie treningiem. - Trening indywidualny w Football Manager 2016 | Trening - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Dodanie piłkarzowi treningu indywidualnego wpływa na jego całkowite obciążenie treningiem.

Trening przydzielony całemu zespołowi to dopiero połowa całkowitego treningu, jaki czeka zawodników. Odpowiednie spersonalizowanie stawianych przed nimi wymagań pozwoli Ci na rozwijanie u konkretnych zawodników dokładnie takich cech, jakie sobie zażyczysz. Trening indywidualny można podzielić na 3 kategorie: skupienie się na wybranym atrybucie zawodnika, trenowanie cech związanych z jego pozycją (rolą) na boisku oraz naukę ulubionego zagrania.

Każdemu z zawodników wybieraj cechę, nad którą ma szczególnie pracować. Pamiętaj jednak, aby były one przydatne pod względem roli, jaką pełni w zespole - np. dla bocznego obrońcy szybkość może okazać się ważniejsza, gdy preferujesz ich ofensywne rajdy wzdłuż boiska. Środkowy pomocnik z kolei powinien pracować np. nad podaniami, a napastnik - nad wykańczaniem akcji.

Trening roli

Wybierając dla zawodnika rolę (pozycję), jaką ma trenować, ustawiasz dla niego trening indywidualny, polegający na rozwijaniu wszystkich cech, które są przydatne do gry na danej pozycji. W ten sposób powinieneś specjalizować swoich zawodników w grze na takiej pozycji, na jakiej występują na boisku. Gdy Twój środkowy obrońca występuje jako "Tradycyjny obrońca" powinieneś rozwijać u niego właśnie te cechy. Pamiętaj, że przy wyborze Taktyki oprócz pozycji zawodnika (kontynuując przykład: środkowy obrońca) wybierasz również role ("Tradycyjny obrońca", "Obrońca grający piłką", "Środkowy obrońca") oraz funkcje ("Zabezpieczenie", "Stoper", "Obrona"). Trening indywidualny pozwala Ci na wybór konkretnej roli i trenowania atrybutów powiązanych z tą rolą. Różnice dotykają tutaj co najwyżej kilku atrybutów, niezależnie od wybranej roli środkowy obrońca zawsze będzie trenował "Odbiór", czy "Krycie".

Wybierając trening roli jesteś informowany o pozycji danego zawodnika oraz jego uzdolnieniu do występowania na niej. - Trening indywidualny w Football Manager 2016 | Trening - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Wybierając trening roli jesteś informowany o pozycji danego zawodnika oraz jego uzdolnieniu do występowania na niej.

Ustalając trening indywidualny dla wybranego zawodnika powinieneś przede wszystkim przewidzieć pozycję, na jakiej widzisz go w klubie (zawodnicy mogą grać na rożnych pozycjach, np. defensywny pomocnik/środkowy pomocnik). Kluczowe jest sprawdzenie, jak wybrany zawodnik czuje się na pozycji, do której go przydzieliłeś (najbardziej wypełniony na zielono pasek odpowiada pozycji "Naturalnej", oznaczającej najlepsze przyzwyczajenie zawodnika do gry na tej pozycji). Po wybraniu pozycji zastanów się nad rolą, jaką piłkarz odgrywać ma w zespole. Dopiero na tej podstawie przystosuj dla niego trening, dzięki czemu będziesz miał pewność, że skupiasz się na odpowiednim aspekcie.

Trenując nową pozycję dla zawodnika przyzwyczajasz go do gry na niej. Możesz w ten sposób próbować przesuwać bocznych obrońców, czy np. środkowego pomocnika i ustawić go bardziej ofensywnie. Pozwala to na zwiększenie zaplecza składu, bez kupowania nowych zawodników (oszczędności na transferach). Pamiętaj tylko, aby nie dokonywać abstrakcyjnych zmian, np. przesuwając środkowego obrońcą na pozycję wysuniętego napastnika.

Trening atrybutu (obszar szczególnej uwagi)

W przypadku treningu konkretnego atrybutu skupiasz się tylko i wyłącznie na jednym atrybucie. Możesz go jednak w dowolnej chwili zmieniać, planując odpowiednio trening na cały sezon. Podobnie jak w przypadku treningu roli/pozycji i tutaj powinieneś wybierać te atrybuty, które dany zawodnik powinien rozwinąć. Dużo łatwiej będzie to zrobić w przypadku młodego gracza, aniżeli starego piłkarza. Wybierając atrybut, na którym chcesz się skupić, warto poprawiać słabości piłkarzy, a nie starać się zmaksymalizować jeden z atrybutów. Skupiając się na cechach, które są dla piłkarza grającego na danej pozycji ważne, wybierz te, które ma rozwinięte najsłabiej. Skupiając na tych atrybutach trening indywidualny możesz poprawić największe mankamenty danego zawodnika, co zwiększy jego ogólną przydatność na boisku. Poprawienie słabości jest także szybsze, niż trenowanie już wysoko rozwiniętych atrybutów.

Trening ulubionego zagrania

Wybierając dla zawodnika ulubione zagranie możesz przyczynić się do wyboru, jak zawodnik powinien zachowywać się na boisku. Przykładowo możesz poprosić go o unikanie gry słabszą nogą. Wybierając z listy odpowiedniego trenera nie zapomnij o jego cechach (np. jeżeli chcesz trenować zagranie defensywne, wybierz trenera odpowiedzialnego za trening defensywny). Zawodnik może również przejmować preferowane zagrania od starszego kolegi, jeżeli jest młodym juniorem i zainicjujesz (poprzez rozmowę Interakcja -> Poproś o opiekę) współpracę między zawodnikami.

Preferowane zagrania również obciążają piłkarza, zmniejszając jego wydajność na innych treningach. Upewnij się więc, czy dane zagranie rzeczywiście może przynieś dobry skutek (np. rzadsze strzelanie z dystansu, dla zawodnika, u którego ten atrybut jest słabo rozwinięty).