Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Jak znaleźć klub filialny i patronacki w FM 2016? | Pytania i odpowiedzi poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Jak znaleźć klub filialny i patronacki?

Kluby filialne lub patronackie to kluby, z którymi prowadzony przez Ciebie zespół podpisuje umowę zacieśniającą współpracę. Dzięki temu obie drużyny otrzymują szereg korzyści, zarówno finansowych jak i dotyczących zawodników. Klub filialny to zwykle dużo słabszy od Twojego klub, stanowiący Twoją filię, natomiast klub patronacki to pewna odwrotność - zespół lepszy, wspomagający Twoją (mniej znaną, słabszą) drużynę. Warto zaznaczyć, że zarządy dużych klubów nie zgadzają się na zależności i znajdowanie klubów patronackich. Dla bardzo słabego zespołu z drugiej strony ciężko znaleźć klub filialny.

Samo szukanie zespołu odbywa się poprzez prośbę do zarządu, a więc, podobnie jak inne prośby, zależy także w dużej mierze od stabilności posady. Aby wystosować odpowiednie zapytanie przejdź do Zarząd -> Prośba do zarządu ->Kontrakty, gdzie wybierz interesującą Cię opcję. Jeżeli przekonasz zarząd rozpocznie on przygotowania i po pewnym czasie przedstawi Ci listę proponowanych zespołów, z których musisz wybrać jeden. Jeżeli zadowolenie zarządu jest wystarczająco wysokie sam otrzymasz możliwość zaproponowania dowolnego zespołu, nie oznacza to jednak, że zarząd drugiego zespołu zgodzi się na Twoją propozycję. W przypadku, gdy wszystko pójdzie dobrze i obie strony zgodzą się na status klubu patronackiego/filialnego odpowiednia umowa wejdzie w życie.

Współpraca z mniejszymi klubami to domena wielkich zespołów. - Jak znaleźć klub filialny i patronacki w FM 2016? | Pytania i odpowiedzi - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Współpraca z mniejszymi klubami to domena wielkich zespołów.

Najważniejsze są oczywiście korzyści, jakie płyną z takiej współpracy. Prowadząc słabszą drużynę będziesz miał ograniczone finanse, przez to kosztowne transfery i wypożyczenia będą przeszkodą stojącą na Twojej drodze do rozwoju klubu. Znalezienie klubu patronackiego to dobre rozwiązanie, które pozwoli za darmo wypożyczać zawodników, a także podreperować budżet (coroczny mecz, z którego dochód trafia do Twojej drużyny). Dzięki temu możesz pozyskać zawodników z lepszej ligi, za których przez okres wypożyczenia nie musisz zapłacić.

Posiadanie klubów filialnych to przede wszystkim możliwość wypożyczania słabszych zawodników lub obiecujących młodych talentów do słabszego klubu/ligi. Dzięki temu piłkarze mają możliwość zdobycia doświadczenia i podniesienia swoich umiejętności. Jest to szczególnie ważne, gdy planujesz takiego zawodnika wprowadzić do pierwszego składu za 2-3 sezony. Wypożyczając go do klubu filialnego zadbasz o jego rozwój (zwróć uwagę na bazę treningową takiego zespołu). Kolejne profity to zarabianie na pamiątkach (współpraca międzynarodowa, zysk możesz zwiększyć sprowadzając do swojej drużyny piłkarza z kraju, w którym nawiązujesz współpracę) lub możliwość uzyskiwania pozwoleń o pracę (np. w Anglii, dla zawodników nieposiadających obywatelstwa z kraju UE, nawiązanie współpracy przyśpieszy proces nadawania obywatelstwa, bez konieczności pozyskania pozwolenia o pracę).

Zbierając wszystkie informacje razem należy pamiętać, że korzyści są obopólne: prowadząc klub będący czyjąś filią możesz pożyczać zawodników za darmo, co wzmocni Twój zespół. Będąc menadżerem klubu patronackiego masz z kolei możliwość zapewnienia rozwoju zawodnikom, którzy odpowiednie umiejętności do gry w pierwszym składzie osiągną za kilka sezonów. Kluby filialne to co prawda pewne wydatki, ale korzyści i zyski, które możesz wypracować, są znacznie większe. Wszystkie kluby z którymi współpracujesz znajdziesz w zakładce Klub -> Kluby partnerskie.