Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wybór kapitana w Football Manager 2016 | Taktyka poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Wybór kapitana

W zakładce Kapitanowie kandydaci są uszeregowani według kluczowych dla kapitana atrybutów. - Wybór kapitana w Football Manager 2016 | Taktyka - Football Manager 2016 - poradnik do gry
W zakładce Kapitanowie kandydaci są uszeregowani według kluczowych dla kapitana atrybutów.

Wybranie kapitana może mieć znaczenie drugorzędne, jeśli chodzi o dopracowanie taktyki, jednakże element ten nie sprawi Ci żadnych problemów, a odpowiednia osoba będąca kapitanem stanowi spoiwo pomiędzy Tobą, a zawodnikami. Wybór kapitana to decyzja, jaką musisz podjąć w sezonie przynajmniej raz, przed jego rozpoczęciem. Możesz także od razu ustawić wice kapitanów, którzy przejmą opaskę w przypadku, gdy kapitan nie będzie występował w spotkaniu. Głównym zadaniem kapitana jest motywowanie zawodników na boisku, bycie pośrednikiem pomiędzy menadżerem, a zespołem, a także stanowienie niejako wzoru do naśladowania dla kolegów z drużyny.

Interakcje z kapitanem

Zawodnik będący kapitanem zespołu to osoba, z którą możesz skomunikować się w celu omówienia kilku istotnych kwestii związanych z zespołem. Zrobisz to przechodząc do profilu zawodnika (kapitana) i wybierając opcję Interakcja -> Funkcje reprezentacyjne. Możesz zapytać kapitana o morale zespołu, poprosić o rozmowę z niezadowolonym graczem, prosić o pomoc w rozwiązaniu konfliktu z zawodnikiem, a także nakazać przywitanie nowo przybyłych zawodników, aby pomóc im się szybciej zaaklimatyzować w klubie.

Wybór zawodnika

Kapitana możesz wybrać w zakładce Taktyka -> Kapitanowie, gdzie znajdziesz listę zawodników posortowaną względem ich przydatności do tej roli. Aby wybrać odpowiednią osobę weź pod uwagę następujące cechy:

1. Częstotliwość występów. Kapitanem powinna zostać osoba mająca zagwarantowane miejsce w pierwszym składzie, występująca w barwach klubowych regularnie przez cały sezon.

2. Wiek. Kapitan nie powinien być zbyt młody, najlepiej, aby był to doświadczony gracz, o w pełni rozwiniętych atrybutach (ok 26-33 lata).

3. Staż w klubie. Dobrze, jeśli zawodnik wybierany na kapitana ma za sobą kilka rozegranych w klubie sezonów, a jeszcze lepiej, gdy jest wychowankiem.

4. Atrybuty. Dwa najważniejsze to oczywiście "Przywództwo" oraz "Determinacja".

5. Osobowość. Unikaj graczy z przypisem "Beztroski", kapitan powinien być przede wszystkim "Profesjonalny". Najważniejsze, aby jego osobowość nie była jego negatywną cechą.

6. Reputacja. Wysoka rozpoznawalność kapitana może być dodatkowym atutem.

Rozmowa z kapitanem pozwoli np. na wysondowanie nastrojów panujących w szatni. - Wybór kapitana w Football Manager 2016 | Taktyka - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Rozmowa z kapitanem pozwoli np. na wysondowanie nastrojów panujących w szatni.

Kapitana możesz wymienić w dowolnym momencie trwania sezonu. Warto jednak robić to jak najrzadziej, aby nie rozbijać wewnętrznie drużyny - każda zmiana może odbić się na morale zawodników, szczególnie kapitana, któremu odebrałeś opaskę i jego kolegów. Aby złagodzić negatywne skutki możesz wcześniej ostrzec zawodnika o odebraniu mu opaski kapitańskiej korzystając z Interakcji w widoku jego profilu.