Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Polecenia dla zespołu w Football Manager 2016 | Taktyka poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Polecenia dla zespołu

Wybierając jedne opcje wykluczasz możliwość dostosowania innych poleceń. - Polecenia dla zespołu w Football Manager 2016 | Taktyka - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Wybierając jedne opcje wykluczasz możliwość dostosowania innych poleceń.

Polecenia wybrane dla całego zespołu to tak naprawdę szereg instrukcji, które, wraz z ustawieniem formacji, mentalności oraz stylu gry, definiują główne założenia taktyczne Twojego zespołu. Możesz wybrać różne instrukcje w zależności od preferowanego stylu gry, zwróć jednak uwagę, iż wybór niektórych opcji blokuje możliwość wybrania innych (np. atak środkiem pola blokuje możliwość ataku skrzydłami). Różne instrukcje mogą być wybrane do różnych mentalności, co sprawi, że Twój zespół inaczej będzie poruszał się przy grze z kontrataku, a inaczej, gdy wybierzesz ultra ofensywne ustawienie ("Szarża").

Styl gry zespołu

Poczynając od najbardziej ograniczających zawodników ustawień ("Bardzo sztywny"), możesz płynnie przechodzić do ustawień umożliwiających piłkarzom większą swobodę taktyczną ("Bardzo płynny"). Styl gry wpływa na to, jak zawodnicy traktują formację i ustawienie na boisku - jeżeli są oni przypisani sztywno do pozycji będą starać się trzymać wyznaczonych im zadań, obrońcy odpowiadają wtedy za obronę, pomocnicy za wsparcie, a napastnicy za atak. W przypadku płynniejszego stylu gry różnice te zostają zatarte, a zawodnicy angażują się w więcej faz gry (klasycznym przykładem jest wsparcie bocznych obrońców i ich rajdy pod pole karne przeciwnej drużyny). Możesz oczekiwać, że Twój zespół będzie grał wtedy bardziej naturalnie, płynniej wymieniając podania. Ustawienie takie wymaga jednakże lepszych zdolności od zawodników, a w przypadku braku ich posiadania może skutkować częstszymi stratami piłek i narażeniem się na kontrataki. Przy płynnym stylu gry zespołu mniejsze znaczenie mają także role przypisane zawodnikom.

Mentalność

Główne ustawienie Twojego zespołu, które definiuje sposób gry i nastawienie na wynik. Standardowa mentalność odpowiada za normalne ustawienie drużyny, w którym skupiają się oni i na aspekcie ofensywnym i defensywnym, nie wyróżniając się w żadnym z nich. Lekkie przesunięcie punktu ciężkości w stronę ofensywy to wybór Kontroli, przydatny, gdy spodziewasz się zwycięstwa w meczu i chcesz narzucić tempo, pozostając jednocześnie mniej odkryty na grę z kontry. Kontratak z kolei to ustawienie bardzie defensywne, przydatne przeciwko silniejszym drużynom, nastawionym na atak. Pozwala ono skupić się bardziej na obronie, upatrując swoich szans w szybkich kontrach. Ofensywa oraz Defensywa to już śmielsze poczynania w obu z tych aspektów, mogą się przydać, gdy chcesz zmiażdżyć rywala bądź uniknąć blamażu. W przypadku ofensywnego ustawienia jesteś narażony na kontrataki, natomiast defensywne odbiera Ci sporo szans na zdobycie gola, którego musisz szukać np. w stałych fragmentach gry. Na koniec zostają ustawienia "ultra": Powstrzymywanie oraz Szarża. Powinieneś używać ich tylko przez krótki okres czasu, odpowiednio gdy bronisz wyniku i chcesz utrzymać niewielkie prowadzenie lub gdy nie masz już nic do stracenia i chcesz strzelić kluczową bramkę.

Polecenia - Obrona

Linia defensywy

Odpowiada za ustawienie wysokości, na jakiej mają grać obrońcy. Im wyżej, tym ustawienie będzie ofensywniejsze, a udane pułapki ofsajdowe będą częstsze. Z drugiej strony dalekie podanie i szybki napastnik mogą wtedy wyprzedzić mniej zwrotnego obrońcę i otworzyć sobie drogę do bramki.

Gra przy przeciwniku

Ustawienie krycia dla zawodników. Możesz albo poświęcić pressing na rzecz utrzymania zwartej linii defensywnej (szczególnie, gdy atrybuty poszczególnych obrońców nie są zbyt wysokie), albo nakazać nękanie rywali, nie dając im się rozegrać (jeżeli obrońcy posiadają odpowiednio wysoką cechę "Odbiór", w innym wypadku ryzykujesz rozciągnięcie linii defensywy).

Gra na spalonego

Zawodnicy próbują łapać przeciwników na spalonego. Wymaga zgrania linii defensywnej i odpowiedniego ustawiania się, w przeciwnym wypadku ryzykujesz umożliwienie napastnikowi wyjścia sam na sam z bramkarzem.

Agresywny odbiór piłki

Piłkarze będą odbierać piłkę zdecydowanie i agresywniej. Uważaj z tym poleceniem podczas spotkań prowadzonych przez surowych arbitrów.

Gra bez wślizgów

Zawodnicy nie będą wykonywać wślizgów. Może to utrudnić ich omijanie napastnikom, szczególnie, gdy nie posiadają dobrze rozwiniętej cechy "Drybling".

Przeszkadzaj bramkarzowi w krótkim rozegraniu

Nakazuje napastnikom doskakiwanie do bramkarza i wymuszanie na nim dalekich wykopów lub ryzykownego podawania do obrońców.

Krótsze krycie

Zawodnicy będą trzymać się bliżej zawodników drużyny przeciwnej.

Polecenia - Atak

Szybkie centry

Zawodnicy będą starali się możliwie jak najszybciej wrzucać piłki w pole karne. Przydatne, gdy na pozycji napastnika znajduje się szybki gracz, dobrze grający głową.

Zagrania na obieg

Przytrzymywanie piłki i czekanie na obiegającego zawodnika. Wymaga płynniejszego stylu gry, gdyż do akcji zwykle włączają się boczni obrońcy.

Strzały z każdej pozycji

Zawodnicy będą próbowali strzelać, gdy tylko otrzymają piłkę. Może się przydać, gdy oddajesz bardzo mało strzałów, a posiadasz piłkarzy potrafiących uderzyć z dystansu.

Podania w pole karne

Podania między obrońców. Wymaga zawodników z dobrą cechą podań, a także szybkich, dobrze ustawiających się napastników, aby odnosić jak najlepsze efekty.

Sposób dośrodkowań

Możesz wybrać sposób, w jaki piłka ma być wrzucana w pole karne, zależnie od zawodnika/pozycji, na jaką chcesz dogrywać.

Rajdy między obrońcami

Nakazuje częstsze kiwanie obrońców. Przydatne, gdy Twoi napastnicy są szybsi od kryjących ich defensorów oraz posiadają dobrze rozwinięty "Drybling".

Mniej drybluj

Zmniejsza dryblowanie zawodników, zamiast tego będą oni częściej podawać, zamiast szukać okazji samemu. Opcja warta zaznaczenia, gdy Twoi piłkarze to marni dryblerzy.

Trzymanie się pozycji

Trzymanie się ustawionych zadań i pozycji, ograniczenie zawodników do jednego aspektu gry.

Szukanie gry

Większe zaangażowanie w różne fazy gry, w połączeniu z płynnym stylem gry skutkuje częstszym wystawianiem się zawodników na wolne pozycje, podłączeniem obrońców do ataku i mieszaniem formacji.

Polecenia - Przygotowanie akcji

Zagrania na skrzydła

Nakazuje wybijanie piłki od obrońców do bocznych napastników lub wysuniętych skrzydłowych.

Wrzutki w pole karne

Obrońcy będą posyłać wysokie piłki prosto do napastników. Opcja przydatna w połączeniu z kontratakiem, gdy chcesz jak najszybciej wyprowadzić akcję.

Atak prawym skrzydłem

Wybór skrzydła, przez które będzie przebiegała większa ilość akcji. Bardzo dobra opcja, gdy wypatrzysz w drużynie przeciwnej lukę - zawodnika słabszego, wolniejszego od Twojego skrzydłowego.

Atak lewym skrzydłem

Wybór skrzydła, przez które będzie przebiegała większa ilość akcji. Bardzo dobra opcja, gdy wypatrzysz w drużynie przeciwnej lukę - zawodnika słabszego, wolniejszego od Twojego skrzydłowego.

Atak środkiem pola

Atakowanie środkiem pola jest naturalne, możesz zwiększyć ilość przeprowadzanych w ten sposób akcji, gdy Twoja formacja promuje pomocników bądź gdy są ich indywidualne umiejętności przewyższają umiejętności ich odpowiedników w drużynie przeciwnej.

Rozegranie piłki po ziemi

Obrońcy będą konstruowali akcję podając piłkę po ziemi.

Podania na wolne pole

Podania na wolne pole, wykorzystując szybkość Twoich zawodników (domyślnie atrybut większy niż u obrońców drużyny przeciwnej).

Bezpośredniość podań

Wybierz sposób, w jaki zawodnicy mają podawać piłkę, od krótkich podań cechujących się wolniejszym, ale dokładniejszym rozgrywaniem, po grę na aferę i szukanie okazji z nieco chaotycznych dośrodkowań.

Utrzymanie piłki

Wymuszenie u zawodników poszanowania piłki i jej dłuższe przetrzymywanie.

Więcej swobody

Zawodnicy otrzymują większa swobodę i możliwość angażowania się w inne niż przypisane fazy gry.

Więcej dyscypliny

Większa odpowiedzialność taktyczna, zawodnicy trzymają się wyznaczonych zadań.

Polecenia - Inne

Tempo

Zmniejszenie tempa odpowiada za wolniejsze, ale w domyśle bardziej dokładne przeprowadzanie akcji (ważne, aby zawodnicy umieli dobrze podawać, dośrodkowywać i mieli nienaganną technikę). Szybkie tempo to postawienie przede wszystkim na walory fizyczne piłkarzy, takie jak przyśpieszenie, czy szybkość.

Gra na czas

W przypadku ustawień defensywnych możesz nakazać zawodnikom utrzymanie piłki i gra na czas, szczególnie, gdy bronisz wyniku, a do końca meczu pozostało niewiele czasu.

Ryzyko

Podejmowanie ryzyka możesz wybrać w "Szarży", zawodnicy robią wtedy wszystko, aby strzelić gola, nie przejmując się ewentualną stratą. Przeciwieństwem jest zaznaczenie odpowiedniej opcji podczas "Powstrzymywania", gdy piłkarze skupiają się głównie na obronie wyniku i niedopuszczeniu do straty bramki.

Szerokość gry

Szersze pole gry to wybór dla drużyn preferujących długie podanie, angażując skrzydłowych oraz bocznych obrońców. Węższe pole gry to propozycja dla drużyn stawiających bardziej na technikę i wolniejsze budowanie akcji, poprzez krótsze podania.