Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ustawienie formacji w Football Manager 2016 | Taktyka poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Ustawienie formacji

Formację możesz wybierać z kilkunastu dostępnych zestawów lub dowolnie, wizualnie zmieniając położenie koszulek na boisku. - Ustawienie formacji w Football Manager 2016 | Taktyka - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Formację możesz wybierać z kilkunastu dostępnych zestawów lub dowolnie, wizualnie zmieniając położenie "koszulek" na boisku.

Pierwszym elementem definiującym Twoją taktykę jest wybór odpowiedniej formacji. Wyboru możesz dokonać z kilku predefiniowanych zestawów, które możesz dowolnie modyfikować. Aby to zrobić "przeciągnij i upuść" koszulkę reprezentująca zawodnika na inne miejsce. W ten sposób przypisujesz piłkarzowi nową, nominalną pozycję. Możesz dowolnie przesuwać zawodników pomiędzy wyznaczonymi polami, tworząc w ten sposób różne wersje modyfikujące podstawowe ustawienie.

Wyznaczając formację pamiętaj, że Twoi zawodnicy muszą nauczyć się nowej taktyki. Możesz w przygotowaniach treningowych poświęcić na to więcej czasu, aby zawodnicy lepiej rozumieli się na boisku i bardziej przestrzegali wyznaczonych reguł. Przygotowanie znajomości może objąć do 3 taktyk jednocześnie. Pamiętaj, że każda zmiana obniża znajomość danej taktyki, dlatego postaraj się trzymać dwóch-trzech wybranych formacji i nie kombinuj za bardzo. Jeżeli zmieniasz formację poczekaj na efekty kilka spotkań, jeżeli przegrasz jeden, czy dwa mecze nie oznacza to od razu, że obrany kierunek był zły.

Gwiazdki symbolizują obecne umiejętności oraz przyszły potencjał. Zielony pasek z kolei to umiejętność gry danego zawodnika na przydzielonej mu pozycji i roli. - Ustawienie formacji w Football Manager 2016 | Taktyka - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Gwiazdki symbolizują obecne umiejętności oraz przyszły potencjał. Zielony pasek z kolei to umiejętność gry danego zawodnika na przydzielonej mu pozycji i roli.

Wybór formacji powinieneś w dużej mierze uzależnić przede wszystkim od posiadanego zespołu. Można także dobierać skład w oparciu o wcześniej wybraną taktykę, jednakże wtedy może okazać się, że potrzebne będzie kupno kilku zawodników, na co nie możesz sobie pozwolić. W pierwszej kolejności postaraj się więc wykorzystać zespół, który masz dostępny od razu. Pomyśl także o zmiennikach - jeżeli masz tylko dwóch napastników, a sześciu pomocników ciężko będzie wykorzystać atuty formacji 4-3-3.

Przydatność danego zawodnika do gry na określonej pozycji reprezentuje liczba gwiazdek, pod opcją "Przydatność". Jest to opinia Twojego asystenta, niekoniecznie musi być ona do końca prawdziwa (szczególnie w przypadku jednakowego ocenienia przydatności dwóch zawodników grających na tej samej pozycji). Kieruj się podpowiedzą asystenta, a przede wszystkim atrybutami przydatnymi do gry na danej pozycji.

Role

Oprócz wybrania dla zawodnika pozycji każdemu z graczy można dodatkowo przypisać odpowiednią rolę. Oznacza to, że zawodnicy grający na tej samej pozycji (np. dwóch środkowych obrońców) może mieć wyznaczone nieco inne zadania, w zależności od wybranej przez Ciebie taktyki oraz posiadanych atrybutów. Aby wybrać rolę dla zawodnika kliknij na niebieski pasek pod koszulką umieszczoną na boisku, a następnie wybierz z dostępnego menu odpowiadającą Ci rolę (są one opatrzone opisami, w menu Taktyka -> Piłkarz możesz również zmieniać rolę zawodnikom, przy okazji porównując atrybuty wymagane do gry na danej pozycji). Ustawienie roli jest ważne, gdyż definiuje sposób zachowania się Twojego zawodnika. Przykładowo boczny obrońca może zostać wyznaczony do roli "Bocznego obrońcy", gdzie będzie włączał się do ataku, albo, w przypadku braku odpowiednich atrybutów, zajmie się tylko obroną ("Ograniczony boczny obrońca"). Do danej roli możesz przypisać także funkcję, która podkreśli zadanie, jakie ma zawodnik grający na danej pozycji ("Obrona", "Wsparcie", "Atak").