Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

The Division - poradnik do gry

The Division - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division poradnik The Division

Przetrwanie to nowy tryb gry, który wprowadzony został do Tom Clancy's The Division za sprawą dodatku Survival, wraz z premierą wersji 1.5. Tryb ten rzuca na mapę 24 graczy, a ich celem jest przetrwanie w ekstremalnie niekorzystnych warunkach - walczyć muszą z głodem i pragnieniem, niską temperaturą, chorobą i, jeśli wybrany został tryb PvP, z innymi graczami.

W tym rozdziale znajdziesz informacje dotyczące wszystkich zagrożeń czyhających na gracza w tym trybie, a także sposoby, jak sobie z nimi radzić. Znajdziesz tutaj informacje o sposobie radzenia sobie z niską temperaturą, głodem, pragnieniem i chorobą, a także w jaki sposób pozyskać lepszą broń i wydostać się ze strefy przetrwania.

Niska temperatura

Postać ogrzać można przy dowolnym ogniu, np. płonącej beczce, lecz też wewnątrz pomieszczeń. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Postać ogrzać można przy dowolnym ogniu, np. płonącej beczce, lecz też wewnątrz pomieszczeń.

Ekstremalnie niska temperatura to czynnik, z którym gracz walczyć będzie najwięcej, gdyż praktycznie przez całą przygodę w tym trybie. Postać każdego gracza będzie wystawiona na działanie niskiej temperatury, przez co będzie systematycznie zamarzać. Jest to przedstawione przy pomocy specjalnego wskaźnika w prawym górnym rogu ekranu. Gdy wskaźnik będzie pusty, postać zacznie otrzymywać obrażenia. Postać ogrzać można wewnątrz budynków, przy płonących beczkach i samochodach, a także w kryjówkach.

W tym trybie warto zadbać o odpowiedni ubiór - wydłuży on czas, który spędzić można na mrozie. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
W tym trybie warto zadbać o odpowiedni ubiór - wydłuży on czas, który spędzić można na mrozie.

Co więcej, w tym trybie ubrania, czyli uprzednio element czysto kosmetyczny, mają wreszcie zastosowanie. Każdy element stroju ma swoją własną wartość "ciepłoty" - im wartość ta wyższa, tym dłużej postać będzie mogła przebywać w morderczym chłodzie, zanim trzeba będzie się ogrzać. Warto więc regularnie zmieniać elementy ubioru.

Głód i pragnienie

Gdy nawodnisz postać, na ekranie widoczne będą pobliskie pojemniki z przedmiotami. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Gdy nawodnisz postać, na ekranie widoczne będą pobliskie pojemniki z przedmiotami.

Postać w tym trybie musi systematycznie spożywać posiłki (w tym wypadku konserwy, bądź batoniki energetyczne), by zaspokoić głód. Jeśli gracz tego nie zrobi, postać po prostu przestanie regenerować zdrowie. Z pragnieniem (które zaspokoić można przy pomocy wody i wody sodowej) powiązana jest percepcja postaci - w tym trybie nie ma żadnej mini-mapy, a gracz musi polegać na własnym wzroku, by wypatrywać zagrożenia. Jeśli postać jest nawodniona, na ekranie podświetlone zostaną obrysy wszystkich pobliskich pojemników, w których mogą być użyteczne rzeczy (materiały rzemieślnicze, leki czy jedzenie). Jeśli z kolei postać będzie spragniona, podświetlenie zniknie, a gracz będzie musiał szukać pojemników na własną rękę.

Obie te mechaniki nie mogą doprowadzić do śmierci postaci, jednak w znaczącym stopniu zmniejszą skuteczność gracza - głód nie pozwoli zregenerować zdrowia (a apteczki to tutaj towar luksusowy), a pragnienie utrudni lokalizację kluczowych dla zwycięstwa przedmiotów.

Choroba

Wykorzystaj tabletki przeciwbólowe i apteczki, by spowolnić rozwój choroby. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Wykorzystaj tabletki przeciwbólowe i apteczki, by spowolnić rozwój choroby.

W momencie rozpoczęcia rozgrywki, postać każdego gracza zarażona zostanie sepsą. Choroba funkcjonuje po prostu jako ograniczenie czasowe - każdy gracz będzie miał mniej więcej godzinę, zanim postać umrze z powodu infekcji. Chorobę trzeba też, rzecz jasna, kontrolować - do tego celu służą apteczki i tabletki przeciwbólowe, które spowalniają jej rozwój. Co ważne, kolejne dawki leku działają słabiej (krócej) z uwagi na fakt, iż postać po prostu się na nie uodparnia. Postać, która umrze z powodu choroby, nie może zostać w żaden sposób ożywiona.

Dostępne tryby rozgrywki - PvP i PvE

W trybie PvE nie musisz obawiać się innych graczy. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
W trybie PvE nie musisz obawiać się innych graczy.

W momencie rozpoczęcia rozgrywki w trybie przetrwania, gracz ma możliwość wyboru rodzaju rozgrywki. Zdecydować można się na jedno z dwóch rozwiązań:

 1. Tryb PvP - w tym trybie gracze walczyć mogą ze sobą jak podczas przebywania Strefie Mroku (Dark Zone). Można tutaj strzelać do innych graczy (po za kryjówką, rzecz jasna) i trzeba się pilnować, by nie paść ofiarą. Gracze otrzymują tutaj także nieznaczną (1.2x) premię do zdobytych nagród.
 2. Tryb PvE - w trym trybie gracze nie są w stanie walczyć między sobą, mogą tylko strzelać i otrzymywać obrażenia od przeciwników sterowanych przez komputer.

Przebieg rozgrywki

Na początku rozgrywki trzeba szybko zdobyć materiały rzemieślnicze. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Na początku rozgrywki trzeba szybko zdobyć materiały rzemieślnicze.

Rozgrywka w tym trybie podzielona jest niejako na kilka etapów. Na początku zadaniem gracza jest po prostu wyjście z kryjówki, w której rozpoczyna się grę i przeszukiwanie terenu w celu pozyskania cennych komponentów. Priorytetowym celem jest pozyskanie głównej broni, stroju zapewniającego ochronę przed zimnem, leków, by spowolnić przebieg choroby i żywności, by zapewnić postaci regenerację zdrowia. Warto także rozejrzeć się za wodą, by ułatwić sobie poszukiwanie pojemników.

Warto szybko stworzyć zdolności specjalne, gdyż znacząco ułatwiają rozgrywkę. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Warto szybko stworzyć zdolności specjalne, gdyż znacząco ułatwiają rozgrywkę.

Podczas początkowych kilkunastu minut rozgrywki celem gracza jest stworzenie maski przeciwgazowej. Jest to sprawa kluczowa, gdyż bez tego nie będziesz w stanie wejść do Strefy Mroku, gdzie miejsce ma ekstrakcja z tego terenu. Do wytworzenia tego przedmiotu potrzebne są dwie sztuki Tkaniny (Fabric) i dwie sztuki Narzędzi (Tools), w obu przypadkach rangi niebieskiej (Specjalistyczne). Gdy stworzysz ten przedmiot, otrzymasz zadanie wejścia do Strefy Mroku.

Potem trzeba znaleźć dowolne wejście do Strefy Mroku. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Potem trzeba znaleźć dowolne wejście do Strefy Mroku.

Gdy już dotrzesz do Strefy Mroku, trzeba będzie dostać się do wskazanego miejsca, by zdobyć lek na chorobę. Wystarczy po prostu tam dojść i zebrać przedmiot ze skrzynki. Gdy go pozyskasz, musisz udać się do jednej z kryjówek w SM i stworzyć pistolet na flary (Flare Gun). Od tego momentu schemat wygląda tak samo, jak podczas normalnego pobytu w Strefie Mroku - musisz dojść do miejsca ekstrakcji, wystrzelić flarę i poczekać na śmigłowiec.

Na końcu czeka cię ekstrakcja, taka jak w normalnej Strefie Mroku. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Na końcu czeka cię ekstrakcja, taka jak w "normalnej" Strefie Mroku.

Jedyną zasadniczą różnicą jest fakt, iż w momencie rozpoczęcia ekstrakcji, w okolicy pojawi się Łowca. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu radzenia sobie z tym wrogiem znajdziesz w rozdziale "Łowcy". Gdy przyleci śmigłowiec, wsiądź na jego pokład by uciec z tego miejsca i zdobyć nagrody (skrzynki z łupem) za przeżycie w tym trybie.

Porady

Cały czas monitoruj okolicę, by nie wpaść nagle na grupę wrogów. - Przetrwanie | Nowe tryby gry w The Division - The Division - poradnik do gry
Cały czas monitoruj okolicę, by nie wpaść nagle na grupę wrogów.

Przetrwanie to jeden z najtrudniejszych trybów rozgrywki w Tom Clancy's The Division, warto więc pamiętać o kilku cennych poradach:

 1. Jedzenie (konserwy i batony energetyczne) znajdziesz w lodówkach i chłodziarkach.
 2. Wodę i wodę sodową znajdziesz w lodówkach, chłodziarkach i automatach z napojami.
 3. Ubrania służące do zmniejszenia wpływu niskiej temperatury znajdziesz w walizkach i garderobach, które zlokalizowane są w mieszkaniach. Ubrania wypadają także czasami z pokonanych wrogów.
 4. Leki i tabletki przeciwbólowe znajdziesz w czerwonych torbach (często są w obrębie punktów orientacyjnych - Landmark) i w karetkach.
 5. W tym trybie gracz nie ma dostępu do zdolności specjalnych. Te trzeba stworzyć tak samo, jak każdy inny przedmiot. Warto w pierwszej kolejności stworzyć Impuls i Punkt Medyczny / Pierwszą Pomoc - zdolności te najbardziej się tutaj przydadzą.
 6. Poświęć pierwsze kilkanaście minut na zwiedzenie i oczyszczenie lokacji z materiałów rzemieślniczych. W pierwszej kolejności stwórz broń długą (najlepiej karabin szturmowy bądź LKM), ubranie i maskę przeciwgazową.
 7. Podczas przemierzania terenów bądź zawsze czujny. Nie ma tutaj mini-mapy, która poinformuje cię o zbliżającym się zagrożeniu. Cały czas rozglądaj się na boki i wypatruj zagrożenia - nagłe wbiegnięcie przed grupę wrogów może zakończyć się szybką śmiercią.
 8. Jeśli nie masz pewności, że dasz sobie radę z grupą wrogów, omiń ich i nie rozpoczynaj walki. Wymiana ognia ściągnąć może na ciebie uwagę innych wrogów, także innych graczy (w trybie PvP).
 9. Na końcu trybu przetrwania ZAWSZE pojawi się Łowca. Ilość tych przeciwników uzależniona jest od ilości graczy w miejscu ekstrakcji. Co więcej, jeśli w miejscu ekstrakcji pojawi się nowy gracz, zwabi do niego kolejnego Łowcę. Nadejście tych wrogów poznać możesz po zakłóceniach w interfejsie, które pojawią się, jak będą niedaleko ciebie.
 10. Za wszelką cenę nie pozwól Łowcom dobiec do twojej postaci - wykonają atak wręcz, który natychmiast powali twoją postać. Jeśli grasz solo, prawie na pewno zakończy to twoją przygodę w tym trybie. Trzymaj tych wrogów na dystans, cały czas ostrzeliwując ich pozycje.