Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Symulator Farmy 2015 - poradnik do gry

Symulator Farmy 2015 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porównanie opłacalności | Uprawy w Symulator Farmy 2015 poradnik Symulator Farmy 2015

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2019

Porównanie opłacalności

Podczas żniw pamiętaj o dobraniu odpowiedniej prędkości oraz nieomijaniu dużych kęp zboża. - Porównanie opłacalności | Uprawy w Symulator Farmy 2015 - Symulator Farmy 2015 - poradnik do gry
Podczas żniw pamiętaj o dobraniu odpowiedniej prędkości oraz nieomijaniu dużych kęp zboża.

Każdy rodzaj uprawy nieco różni się od siebie. Dotyczy to głównie zbieranego plonu, ceny w skupie (a więc i zysku) oraz czasu dojrzewania (tutaj różnice są minimalne). Inny jest również koszt zatrudnienia pracowników, nasion, a w przypadku zbiorów - wymaganych narzędzi. Wszystkie plony zbierzesz przy pomocy kombajnu z zestawem żniwnym. Inaczej jest tylko w przypadku kukurydzy (do tej potrzebny jest kombajn ze specjalną końcówką) oraz ziemniaków/buraków (osobna maszyna). Niezależnie od zbiorów plony w każdym wypadku załadujesz na przyczepę, z którą możesz udać się do skupu (lub zmagazynować zbiór w silosach).

W zestawieniu opłacalności nie wzięto pod uwagę:

- kosztów związanych z orką, kultywacją, sianiem oraz nawożeniem

- czasu potrzebnego na zbiory (zależnego w głównej mierze od szerokości roboczej narzędzi)

- potrzebnych inwestycji (kupno kombajnu, końcówki lub osobnej maszyny do buraków/ziemniaków)

- wygody (etapów pracy, komfortu z używania maszyn)

- pozostałości po zbiorach, które mogą być wykorzystane (np. słoma)

Wszystkie plony sprzedasz w tym samym miejscu. - Porównanie opłacalności | Uprawy w Symulator Farmy 2015 - Symulator Farmy 2015 - poradnik do gry
Wszystkie plony sprzedasz w tym samym miejscu.

Wszystkie rośliny były uprawiane na tym samym polu (klasa gleby B), bez nawożenia, przy zerowym poziomie umiejętności "Żniwiarz". Wcześniej przeprowadzono orkę oraz kultywację. Na zebrany plon wpływ mają przede wszystkim: klasa gleby, nawożenie oraz wspomniana umiejętność "Żniwiarz". W przypadku innych warunków otrzymasz inne zbiory, a co za tym idzie Twój zysk będzie się różnił od podanego. Sama opłacalność nie ulega jednak zmianie (lepsza klasa gleby da lepszy plon, samo pole będzie jednak droższe w zakupie).

Nazwa rośliny

Średni zbiór (z 1 hektara)

Średni zysk (z 1 hektara)

Pszenica

5,27t

2 320$

Kukurydza

7,19t

3 525$

Jęczmień

5,27t

2 820$

Rzepak

7,19t

7 045$

Groch

3,78t

3 720$

Soja

2,12t

1 920$

Łubin

2,81t

1 520$

Ziemniaki

18,65t

6 340$

Buraki cukrowe

37,23t

3 350t

Wyraźnie widać pewne różnice w opłacalności. Na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się rzepak, który daje przyzwoity plon, przekładający się na najwyższy średni zysk. W dalszej kolejności są ziemniaki, jednakże te wymagają sporej inwestycji, a i komfort pracy będzie niższy, ze względu na mniejszą szerokość roboczą narzędzi. Całkowicie nieopłacalne jest uprawianie soi, łubinu czy pszenicy, gdyż otrzymuje się za nie najmniej pieniędzy.

Do obliczenia średniego zysku zostały użyte ceny przedstawione w tabeli poniżej.

Ceny w skupach

W Symulatorze Farmy 2015 nie zostały podane średnie ceny w skupie rolniczym. Zostały one wyliczone w niniejszym poradniku na podstawie kilku sprzedanych transportów z plonami. Warto zauważyć, że niektóre rośliny posiadają dużą cenę za tonę, jednakże ich uprawa nie jest wcale taka opłacalna. Przyczyną takiego stanu jest niewielki plon. Na drugim końcu znajdują się, w tym wypadku, buraki cukrowe - ziemia rodzi obfity plon, jednakże cena w skupie nie jest zadowalająca. Pośrodku uplasowała się natomiast najbardziej opłacalna uprawa - Rzepak. Przyzwoity plon oraz wysokie ceny w skupie są tego najlepszym dowodem.

Roślina

Cena w skupie (w przeliczeniu na 1 tonę)

Pszenica

ok. 440$

Kukurydza

ok. 490$

Jęczmień

ok. 535$

Rzepak

ok. 980$

Groch

ok. 985$

Soja

ok. 905$

Łubin

ok. 540$

Ziemniaki

ok. 340$

Buraki cukrowe

ok. 90$