Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Endless Legend - poradnik do gry

Endless Legend - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Kultyści/Cultists | Grywalne nacje w Endless Legend poradnik Endless Legend

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2019

Królowa Kultu. - Kultyści/Cultists | Grywalne nacje w Endless Legend - Endless Legend - poradnik do gry
Królowa Kultu.

Tajemniczy kult nastawiony na niszczenie wszystkiego na swojej drodze. Posiada tylko jedno miasto, dość silną armię i może korzystać z dobrodziejstw wiosek pomniejszych nacji, nawet jeśli nie znajdują się na jej terenie. Nacja zalecana tylko doświadczonym graczom, znającym mechanizmy gry i potrafiącym z nich korzystać.

Rady dla grających Kultystami:

Dbaj o swoją stolicę. Posiadasz tylko jedno miasto. Ma ono wyższy limit poziomu dzielnic oraz silniejsze mury, ale jest jedynym, którym dysponujesz. Nie dość, że masz bardzo ograniczone możliwości produkcyjne, to i przeciwnikowi łatwiej jest cię pokonać. Dlatego nie oszczędzaj na obronie. Wystawiaj pełen garnizon, stawiaj budowle obronne, wynajmij zarządcę dbającego o obronę. Możesz ograniczyć te środki, jeśli posiadasz dużo skonwertowanych wiosek, ale mimo to postaraj się utrzymywać stolicę w pełnej gotowości bojowej. Nie możesz również pozwolić, by doszło do oblężenia stolicy. W takim wypadku stracisz bonusy z odbudowanych i skonwertowanych wiosek, będziesz produkował mniej wszystkiego, utracisz uznanie (Approval) i tak dalej. Na oblężenie można sobie pozwolić, gdy posiada się kilka miast. Ty masz tylko jedno.

Kultyści to również jedyna nacja, która może pozwolić sobie na wybudowanie stolicy w drugiej bądź trzeciej turze. Dysponując tylko jednym miastem ważne jest, by zbudować je w jak najlepszym miejscu.

Kultyści jako jedyni mogą rozwinąć dzielnice na 3 poziom. Wymaga to posiadania dzielnicy 2 poziomu i otoczenia jej 4 innymi dzielnicami 2 poziomu. 3 poziom dzielnicy oznacza jeszcze więcej Pyłu (Dust), punktów nauki oraz Wpływu (Influence), większy bonus do wskaźnika uznania oraz więcej punktów obrony miasta. Dlatego jeśli możesz, stawiaj dzielnice w taki sposób, by nawzajem podnosiły swoje poziomy. Posiadasz tylko jedno miasto, więc tego rodzaju bonus jest dla ciebie szczególnie cenny.

Jedno miasto łatwo stracić, posiada ono jednak olbrzymią zaletę, jaką są niższe koszta planu imperium. Ustalenie go będzie zawsze kosztować tyle samo, czyli niewiele, więc nawet wyższe poziomy planu będą dla ciebie wyjątkowo tanie. Poza tym nie musisz się obawiać o Brak Uznania Ekspansji (Expansion Disapproval). Jedyne, o co musisz się martwić, to poziom wskaźnika uznania, który jednak łatwo powiększyć. Wystarczy ulepszać dzielnice, nawet do trzeciego poziomu. W efekcie będziesz mógł część zasobów przeznaczyć na inne, ważniejsze dla ciebie cele, w razie potrzeby wspomagając się zasobami luksusowymi (Luxury Resources). Dodatkowo nie musisz przejmować się wynajmowaniem bohaterów na zarządców, gdyż potrzebujesz tylko jednego. Resztę zaś możesz wykorzystać w charakterze dowódców albo w ogóle ich nie wynajmować i zaoszczędzić Pył.

Konwertuj wioski. Kultyści dysponują unikalną umiejętnością Konwersja (Conversion) spacyfikowanych wiosek. Wioska poddana konwersji jest traktowana jako spacyfikowana i odbudowana (dostarcza mieszkańców do miasta, można asymilować jej nację), a poza tym:

  • produkuje żywność, przemysł i inne rzeczy dla stolicy. Produkcja obejmuje pole wioski oraz sześć sąsiednich, staraj się więc nie konwertować wiosek znajdujących się tuż przy granicy regionu. Nie wykorzystasz wtedy w pełni ich potencjału;
  • produkuje dostępne w jej regionie zasoby strategiczne i luksusowe w ilości 0.1 zasobu na wioskę;
  • regularnie tworzy jednostki nacji pomniejszej, do której należy wioska.

Wioski skonwertowane posiadają limit jednostek równy limitowi twoich armii oraz garnizonów. Jeśli w wiosce powstanie jednostka ponad limit, to automatycznie stworzy nową armię. Wioski można konwertować w dowolnych regionach, również należących do przeciwnika. Dzięki temu możesz kraść mu wioski, wzmacniając swoją stolicę. Z racji braku innych miast wszystkie skonwertowane wioski podlegają i pracują dla stolicy, więc jej potęga zależy od tego, jak wiele wiosek uzna twoje rządy. Nie ma limitu skonwertowanych wiosek.

Konwersja wymaga obecności przynajmniej jednej jednostki Kultystów, spacyfikowania wioski dowolnymi metodami i kosztuje wpływ. Koszt rośnie wraz z postępami gry. Po konwersji w wiosce znajduje się tylko 1 obrońca, co może stanowić problem w przypadku regionów oddalonych od stolicy. Pamiętaj, że komputer może i będzie atakował twoje wioski w regionach swoich i neutralnych, gdyż według reguł dyplomacji nie wywoła w ten sposób wojny. Staraj się więc zapewnić im odpowiedni garnizon, inaczej łatwo stracisz płynące z nich bonusy. Możesz również wykorzystać te wioski na swoją korzyść. Jeśli zajmiesz wioski w neutralnym regionie i umieścisz w nich duże garnizony, możesz zniechęcić przeciwników do osiedlenia się tam.

Wiosek po konwersji nie można przekupić. Nie można też z nimi negocjować. Można je tylko zaatakować, spalić, a następnie odbudować. Dlatego umieszczając w wioskach liczny garnizon sprawisz, że słabsze nacje nie będą mogły go pokonać, a silniejsze stracą trochę jednostek w czasie ataku. Skuteczną taktyką jest więc konwersja wiosek na terenie wroga, zwłaszcza w okolicach stolicy. W ten sposób zmusisz go do podzielenia sił między wioski i twoje armie, tym samym osłabiając go.

Nie musisz trzymać silnych garnizonów w wioskach blisko stolicy. Jeśli czujesz się dostatecznie mocny, możesz tamtejsze garnizony albo przemieścić w zagrożone miejsca albo sprzedać. Jednostki kosztują wiele Pyłu, więc sprzedaż jednego garnizonu może bardzo wspomóc twój budżet.

Handluj na targowisku. Posiadasz tylko jedno miasto, więc dostęp do zasobów masz bardzo ograniczony. Skonwertowane wioski również nie będą ich dostarczać zbyt dużo. Może się zdarzyć, że przez całą grę będzie posiadał tylko jedną kopalnię zasobu strategicznego, na przykład szkłostali. W takim wypadku bądź przygotowany na konieczność uzupełnienia braków na targowisku. Pieniądze możesz uzyskać na wiele sposobów, na przykład sprzedając zapasy z podbitych miast albo jednostki ze skonwertowanych wiosek.

Niszcz wrogie miasta. Kultyści nie mogą posiadać dodatkowych miast, ale każde zniszczone miasto wroga dostarcza im Zapasów Przemysłu (Industry Stockpiles). Ilość zapasów jest równa liczbie mieszkańców zniszczonego miasta. Warto więc grając tą nacją skupić się na produkcji jednostek i niszczeniu wrogich miast, gdyż dzięki temu będziesz mógł wyprodukować jeszcze więcej jednostek i budynków. Zniszczenie miasta nie ma wpływu na skonwertowane przez ciebie wioski. Łatwo więc doprowadzić do sytuacji, gdy twoja stolica będzie otoczona przez puste regiony i podległe tobie wioski. Jeśli nie masz ochoty na używanie, sprzedawaj zapasy przemysłu na targowisku. Zniszczenie dużego miasta dostarczy ich wystarczająco dużo, byś zarobił ładną sumę w Pyle.

Dodatkowo w II erze będziesz mógł opracować technologię Niszczycielska analiza (Destructive Analysis). Dzięki niej zniszczenie miasta nagrodzi cię również Zapasami Nauki (Science Stockpiles) w ilości równej liczbie mieszkańców miasta. Atakowanie innych graczy staje się przez to jeszcze bardziej opłacalne.

Ostrożnie walcz. Na samym początku Kultyści dysponują bohaterem i dwiema jednostkami wsparcia Kaznodzieja (Preacher). Te ostatnie mogą znacząco wzmocnić sojuszników, ale nie nadają się do walki bezpośredniej. Zadają małe obrażenia i szybko giną. Dopiero kawaleria (Fanatyk [Fanatic]) pozwoli ci toczyć równą walkę z przeciwnikami bez martwienia się, jak wiele twoich jednostek polegnie w walce. Sytuację poprawi również Jesteśmy Legionem (We Are Legion, technologia, II era), dające każdej nowej jednostce 40 punktów doświadczenia.

Dlatego na początku staraj się walczyć bardzo ostrożnie, nie wystawiaj swojego wsparcia na pierwszą linię i nie rzucaj się na duże oddziały wroga. Postaraj się też szybko zainwestować w technologie wojenne, tak żeby nie odstawać militarnie od innych nacji.

Wykonuj zadania. Dzięki misjom głównej fabuły Kultyści zyskują dostęp do technologii i budynków:

III era: Świątynia Szeptów (Shrine of Whispers, technologia). Każda poddana konwersji wioska zwiększa produkcję punktów nauki w stolicy o 2%. Technologia dostępna na tyle szybko, by była przydatna przez długi czas. Zwłaszcza jeśli skonwertujesz dużo wiosek i celujesz w zwycięstwo naukowe.

IV era: Wszystkie Istoty Są Rodzeństwem (All Beings are Siblings, technologia). Nowowyprodukowane jednostki otrzymują dodatkowe 100 punktów doświadczenia. W późniejszej fazie gry technologia traci na znaczeniu, wciąż jednak może być przydatna, jeśli planujesz wygrać przez podbój.

Ręka Niewypowiedzianego (Hand of the Unspoken, technologia). W świeżo skonwertowanej wiosce pojawiają się o 3 jednostki więcej (razem 4). Podobnie jak wcześniejsza, tak i ta technologia pojawia się dość późno. Mimo to może stanowić istotny atut w trakcie wojny, pozwalając na szybkie stworzenie nowych armii na terytorium wroga. Wystarczy skonwertować spacyfikowane przez niego wioski, a natychmiast twoja armia otrzyma liczne posiłki.