Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Endless Legend - poradnik do gry

Endless Legend - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wojna | Podstawy Endless Legend poradnik Endless Legend

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2019

Jeśli nie chcesz walczyć, używaj automatycznego rozstrzygania bitew. Komputer uzna cię za zwycięzcę większości bitew, o ile dysponujesz przewagą. Im większą, tym lepiej, ale nawet z lekką wciąż masz szansę na pozytywny wynik walki.

Jeśli nie wiesz, co zrobić z armią, sprzedaj ją. Możesz też wysłać ją na zwiad albo trzymać w mieście jako garnizon. Jeśli jednak trwa pokój, sąsiedzi nie stanowią zagrożenia, a tobie przydałoby się trochę Pyłu (Dust) na pilne wydatki, sprzedaj niektóre oddziały. Jednostki na wysokich poziomach potrafią być warte nawet kilkaset sztuk Pyłu. Do sprzedawania jednostek potrzebujesz Rynku Najemników (Mercenary Market, technologia, I era).

Jeśli widzisz, że nie zdołasz utrzymasz miasta, spal je. Lepsze to, niż utracić je na rzecz przeciwnika.

Każda armia posiada punkty ruchu oraz punkty akcji. Te drugie zużywane są do przeprowadzania bitew oraz atakowania neutralnych wiosek, ale już nie przeszukiwania ruin. Zaatakowanie wrogiej armii wymaga punktu, wzięcie udziału w bitwie jako posiłki też, ale obrona przed atakiem już nie. Pamiętaj o istnieniu punktów akcji podczas planowania długich kampanii wojennych. Może się bowiem okazać, że będziesz musiał odłożyć walkę na później z powodu ich braku. Stąd dobrą taktyką jest walka z pomocą kilku dużych armii, walczących samodzielnie, bez pomocy posiłków. Dzięki temu można przeprowadzić kilka bitew w jednej turze, a co za tym idzie szybciej wygrać wojnę.

Wysoka obrona neguje atak wroga. Innymi słowy, oddział z wysoką obroną może otrzymać 0 obrażeń od ataku wroga. Dbaj więc o to, by jednostki, zwłaszcza te z pierwszej linii, posiadały dużo obrony. Dzięki temu przetrwają więcej bitew.

W czasie bitwy zwracaj szczególną uwagę na ukształtowanie terenu. Poznawszy jego sekrety wygrasz każdą walkę.

Jeśli widzisz dwie walczące z sobą nacje, nie wahaj się zaatakować słabszego przeciwnika. Większość jej wojsk będzie obecna w innym miejscu, więc mając dostatecznie silną armię zdołasz zająć kilka miast i zaproponować korzystny dla siebie pokój. Przy sprzyjających wiatrach możesz przyczynić się do zniszczenia innej nacji i jeszcze na tym skorzystać. Oczywiście musisz posiadać dostatecznie silną armię, ale komputer nie zawsze trzyma w miastach pełne garnizony. Stąd problemem będzie tylko wybranie odpowiedniego celu i zajęcie go w rozsądnym czasie.

Zawsze, kiedy masz taką możliwość, ulepszaj wyposażenie jednostek. Usprawniaj plany jednostek i ulepszaj już istniejące z pomocą opcji modernizuj (w polskiej wersji retrofit). Walczący bohater z dobrym sprzętem jest w stanie przeważyć szalę większości bitew, a jedna jednostka z dobrym sprzętem jest warta nawet trzech z kiepskim. Sprzęt 3 poziomu bije na głowę sprzęt 1 poziomu, a rzeczy wymagające zasobów strategicznych są lepsze od tych, które ich nie wymagają. Różnice staną się odczuwalne mniej więcej od III ery technologicznej. Jeśli posiadasz sprzęt z II ery, a wróg dysponuje sprzętem z IV ery, to lepiej go nie drażnij. Inaczej zostaniesz z łatwością pokonany.

Pamiętaj, że armia formuje się w centrum miasta. Dla dużych miast może stanowić to problem, zwłaszcza kiedy są oblegane, a ich centrum znajduje się daleko od wrogiej armii. Trzeba bowiem armię stworzyć, podejść do przeciwnika i dopiero wtedy zaatakować. Warto też pamiętać, że armię do garnizonu można przekazać w dowolnej dzielnicy.