Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

DayZ - poradnik do gry

DayZ - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

DayZ: Przyrządy celownicze - podstawowe DayZ poradnik

Podstawowe przyrządy celownicze

W zależności od ustawień serwera na którym grasz, do celowania będziesz mógł wykorzystywać celownik na środku ekranu lub tylko muszkę i szczerbinkę broni. Celowniki widoczne są w trybie trzecio-osobowym oraz pierwszoosobowym, a przyrządy optyczne wymagają przełączenia się (choćby chwilowego) w tryb pierwszo-osobowy.

1 - DayZ: Przyrządy celownicze - podstawowe - DayZ - poradnik do gry
Celownik widoczny w przypadku użycia broni krótkiej - DayZ: Przyrządy celownicze - podstawowe - DayZ - poradnik do gry

Celownik widoczny w przypadku użycia broni krótkiej.

Celownik imitujący muszkę i szczerbinkę broni długiej.

Celowniki w DayZ różnią się od standardowych "krzyżyków" spotykanych w większości gier FPP dostępnych na rynku. Swoim kształtem imitują wygląd muszki i szczerbinki broni, do których są przypisane, co ilustrują powyższe screeny. Są to celowniki dynamiczne, a więc takie, które rozstawem bocznych "skrzydełek" oraz pozycją środkowej kreski pokazują jak celny będzie oddany strzał. Im bardziej zwarte są wszystkie elementy celownika, tym celniejszy będzie strzał. Celność broni spada podczas poruszania się, zwłaszcza w pozycji wyprostowanej. W przeciwieństwie do innych gier nie wystarczy jednak z biegu przejść szybko do pozycji leżącej, aby odzyskać 100% celność. W DayZ nasza postać męczy się podczas biegu/truchtu i ma to ogromny wpływ na jej umiejętności strzeleckie. Zmęczenie postaci reprezentowane jest coraz głośniejszym dyszeniem. Zaraz po zatrzymaniu się po długim sprincie zauważysz, że skrzydełka szczerbinki są bardzo szeroko rozstawione, a kreska muszki chaotycznie drga między nimi. To samo zauważysz jeśli skorzystasz z prawdziwej muszki i szczerbinki broni - broń będzie drgać i trudniej będzie wymierzyć w cel.

Z założenia, wykorzystywanie przyrządów celowniczych broni jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż poleganie na narysowanym na ekranie celowniku. Dzieje się tak dlatego, że nawet wypoczęta postać porusza nieznacznie ręką oddychając, a narysowane celowniki tego nie pokazują. Aby nieco zniwelować ten efekt możesz wstrzymać oddech poprzez przytrzymanie [PPM] na kilka sekund. Jeśli jednak trzymasz oddech na zbyt długo, wtedy celność znów się pogorszy.