Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Rust - przewodnik przetrwania - poradnik do gry

Rust - przewodnik przetrwania - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Polowanie i Surowce w Rust poradnik Rust - przewodnik przetrwania

Jedną z podstawowych czynności w grze jest polowanie na dzikie zwierzęta. Mięso będzie nam potrzebne, żeby nie umrzeć z głodu. Łowy nie należą na szcześciej do zadań trudnych. Na niektóre ze zwierząt nie potrzebujemy nawet specjalnych narzędzi. Gdy w pierwszym etapie rozgrywki nie posiadamy lepszej broni, naszym jedynym przedmiotem nadającym się do walki jest kamień.

Niegroźne zwierzęta, jakie znajdują się w grze - Polowanie i Surowce w Rust - Rust - przewodnik przetrwania - poradnik do gry
Niegroźne zwierzęta, jakie znajdują się w grze

Typowymi zwierzętami, które łatwo upolować są króliki czy kury. Ich wolny tryb poruszania się pozwala nam na szybkie ich zabicie i zdobycie pożywienia. Jednakże, jeśli nie chcemy biegać za uciekającym nam królikiem, możemy pokusić się o stworzenie łuku. W tym celu musimy jednak upolować przynajmniej jedno lub dwa duże zwierzęta takie jak np. dzik, by zdobyć z niego potrzebny nam składniki. Na łuk wymagane jest pięć sztuk materiału (Cloth) oraz trzydzieści pięć sztuk drewna (Wood). Kiedy posiadamy już wszystkie składniki możemy wytworzyć nasz przedmiot. Strzelanie z łuku nie należy to rzeczy prostych. Przy celowaniu w zdobycz nie posiadamy celownika, przez co trudniej jest trafić naszą ofiarę. Najlepszym rozwiązaniem, by nauczyć się celować jest oddanie kilku próbnych strzałów oraz śledzenie trajektorii lotu strzały.

By trafić w oddaloną od nas zwierzynę zawsze celujemy nieco wyżej, gdyż pocisk zacznie opadać podczas lotu. Nowe strzały tworzymy z jednej sztuki kamienia (Stone) i czterech sztuk drewna (Wood). Otrzymujemy dzięki temu dziesięć pocisków. Niestety strzały są jednorazowe, gdyż nie możemy wyciągać ich z trafionych celów. By zabić większe zwierzęta wymagane są dwa celne strzały, z kolei do mniejszych takich jak np., królik czy kura wystarczy jedno dobre trafienie.

Narzędzia zarówno przydatne do polowania jak i zbierania surowców w grze - Polowanie i Surowce w Rust - Rust - przewodnik przetrwania - poradnik do gry
Narzędzia zarówno przydatne do polowania jak i zbierania surowców w grze

Na zdjęciu powyżej przedstawiono podstawowe narzędzia dostępne w grze. W zależności od używanych przedmiotów dostajemy różną ilość surowców podczas działań wydobywczych. W trakcie polowań kilof oraz siekiera zadają więcej obrażeń niż sam kamień czy prowizoryczny kamienny toporek, przez co nawet spore zwierzęta takie jak dzik czy jeleń giną znacznie szybciej. Gdy już martwe zwierzę padnie na ziemię, mamy możliwość zebrania z niego mięsa, skóry, krwi oraz materiału (Cloth) przydatnego do stworzenia np. łóżka czy strzał. Warto pamiętać, by pod żadnym pozorem nie spożywać surowego mięsa. Spowoduje to wymioty u naszej postaci oraz spadek zdrowia. Pożywienie przed spożyciem należy usmażyć na ognisku, które możemy przygotować w łatwy sposób z kilku patyków oraz kamieni. Z pozostałych surowców mamy możliwość stworzenia ubrania oraz prowizorycznego pancerza chroniącego nas zarówno przed zimnem jak i przed atakami napastników. Jedynym zdobytym i nie użytecznym w początkowej fazie gry przedmiotem jest krew. Dopiero, gdy zdobędziemy odpowiednią wiedzę, będzie mogli użyj jej np., do transfuzji.

Zbieranie surowców

Surowce najbardziej przydatne do budowy - Polowanie i Surowce w Rust - Rust - przewodnik przetrwania - poradnik do gry
Surowce najbardziej przydatne do budowy

Oprócz nieustannego poszukiwania pokarmu musimy też zadbać o nasze schronienie. Potrzebujemy do tego odpowiednich surowców, takich jak drewno, kamień oraz metal. W początkowej fazie budowy przeciętny gracz zaczyna od postawienia zwykłej szopki na gołej ziemi zamykanej prostymi drewnianymi drzwiami. Prowizoryczny sposób na spędzenie pierwszej nocy. Na dłuższą metę takie schronieni nie sprawdzi się, gdyż do jego zniszczenia intruzi nie potrzebują wielkiego wysiłku. Do zbierania odpowiednich surowców potrzebujemy jednego z trzech dostępnych narzędzi, które mamy dostępne w grze. Najskuteczniejszym a zarazem najbardziej wydajnym jest kilof, lecz by go posiadać musimy znaleźć odpowiednią recepturę. Zalecanym narzędziem do szybkiej rozbudowy jest siekierka, którą możemy zrobić z kilku kawałków przetopionego żelaza oraz drewna. Zalet toporka jest wiele. Podczas łupania stosu drewna dostajemy z niego więcej sztuk surowca, co wpływa na znacznie szybszą budowę. Dodatkową zaletą są również spore obrażenia, przez co bez problemów zapolujemy na zwierzęta oraz będziemy mieli większe szanse na przeżycie podczas spotkania człowieka ze zwykłym kamieniem. Siekierka umożliwia również walkę z agresywnymi zwierzętami, np. wilkami, ale warto dobrze się zastanowić przed rozpoczęciem takiego starcia. Raczej nie obejdzie się bez kilku ran.