Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2014 - poradnik do gry

Football Manager 2014 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady ogólne do Football Manager 2014 | Podstawy rozgrywki poradnik Football Manager 2014

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2019

Dzięki tym poradom zatrzymasz Anglię! - Porady ogólne do Football Manager 2014 | Podstawy rozgrywki - Football Manager 2014 - poradnik do gry
Dzięki tym poradom zatrzymasz Anglię!

1. Wybór drużyny

Z racji tego, że w grze Football Manager 2014 nie ma wyboru poziomu trudności, można zdefiniować trudność rozgrywki w odniesieniu do wyboru zespołu. Dla graczy początkujących, chcących zapoznać się z mechaniką rozgrywki w sposób nieskrępowany, choćby takimi "detalami" jak finanse, najlepsza będzie mocna drużyna z górnej ligi rozgrywkowej. Milionowe transfery i europejskie puchary będą wtedy na wyciągnięcie ręki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby następnie przenieść się do jakiegoś słabszego klubu i zacząć budować swoją potęgę prawie od zera. Generalna zasada jest taka: im słabszy klub tym trudniej będzie coś zwojować, ale i satysfakcja wygrania ligi mistrzów Arką Gdynią będzie dużo większa niż zdobycie tego tytułu Bayernem Monachium.

2. Wybór składu

Niezależnie jakim klubem grasz, pamiętaj aby w Twoim składzie była odpowiednia ilość zawodników. Absolutnym minimum jest posiadanie rezerwowego bramkarza i, odpowiednio od potrzeb i obranej taktyki, innych rezerwowych. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na formę zawodników i nie trzymać się sztywno jednej wyjściowej jedenastki, a dawać również czasem szansę rezerwowym zawodnikom. Dzięki temu podstawowi gracze odpoczną, a rezerwowi nabiorą doświadczenia. Być może zauważysz, że któryś swoją grą zasługuje na stałe miejsce w pierwszym składzie.

3. Dobranie taktyki

Taktyka to rzecz kluczowa. Staraj się mieć zawsze przygotowane 2,3 taktyki, których znajomość Twoi zawodnicy opanowali do perfekcji. Eksperymentuj - jedna taktyka okaże się dobra przeciwko różnym przeciwnikom, a przeciwko innym będzie ona beznadziejna. Pamiętaj też o tym, aby nie przesadzić. Nie warto zmieniać taktyki po jednym przegranym meczu, gdyż nie zawsze przyniesie to oczekiwany skutek. I w drugą stronę - jeśli przegrywasz kolejny mecz z rzędu nie ma co liczyć, że sytuacja sama się zmieni.

4. Ławka rezerwowych

Przed każdym meczem sprawdź, czy masz maksymalną ilość rezerwowych zawodników. Najważniejsze, aby zawsze mieć bramkarza. Dość rzadko przydarzają im się kontuzje, czy czerwone kartki, ale gdy już taka sytuacja będzie mieć miejsce to warto mieć zastępcę. Dzięki temu unikniesz posyłania na bramkę np. napastnika. Następnie, odpowiednio do dobranej taktyki, dobierz resztę zawodników. Dla przykładu: grając ustawieniem 4-5-1 nie warto brać na rezerwę 3 napastników, lepiej wziąć większą ilość pomocników. Nie przemęczaj też swoich piłkarzy - dobrze dobrana ławka rezerwowych przyda się właśnie po to, aby móc zareagować w każdej sytuacji i wprowadzić odpowiedniego zmiennika.

5. Reaguj na sytuację podczas meczu

Jesteś faworytem i przegrywasz na własnym boisku? Przesuń formację do ataku, starając zdobyć się wyrównującą bramkę. Prowadzisz na wyjeździe 1 bramką na kwadrans przed końcem spotkania? Przesuń zawodników do defensywy i zamuruj się na własnej połowie. Twój zawodnik jest bardzo zmęczony? Zmień go! Kluczem do zwycięstwa jest elastyczność i zwracanie uwagi na to, co dzieje się na boisku.

6. Przyjrzyj się piłkarzom bez kontraktu

Po rozpoczęciu gry (również w trakcie) warto zainteresować się zawodnikami pozostającymi tymczasowo bez kontraktu. Mogą oni stanowić szczególne wzmocnienie dla klubów nieposiadających wielomilionowego budżetu transferowego, a bardzo często można znaleźć wartościowych piłkarzy, którzy z powodzeniem przebiją się do pierwszego składu. Najlepszym sposobem na odnalezienie interesującego zawodnika jest zawężenie wyboru wyszukiwania do interesujących Cię atrybutów. Dzięki temu od razu trafisz na profile graczy o pożądanych cechach.

7. Eksperymentuj w sparingach

Organizowanie sparingów to bardzo istotna sprawa, szczególnie w przerwach między kolejnymi rundami. Jest to świetna opcja na sprawdzenie całości swojej kadry i zawodników, którym w trakcie sezonu nie daje się za dużo pograć. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie sparingu wewnętrznego z drużyną rezerw i przypatrzenie się najciekawszym zawodnikom. Ponadto sparingi to całkiem dobre źródło zarobku dla mniejszych zespołów.

8. Stawiaj na młodych

Bardzo ważne w długofalowej wizji budowania zespołu jest pozyskiwanie i trenowanie młodych, utalentowanych i perspektywistycznych graczy. Ci młodzi zawodnicy po kilku sezonach odpowiedniego przygotowania mogą przerodzić się w gwiazdy swoich lig, czy nawet europejskiego formatu. Niewątpliwie wzmocni to Twój zespół, a dodatkowo sprzedaż takich zawodników może przynieść potężny zastrzyk gotówki. Warto więc zainteresować się kimś z rozdziału Młode Talenty, ale także wieloma innymi zawodnikami, zależnie od wybranych lig i rozmiaru bazy danych.

9. Nie przesadzaj z transferami

Okienko transferowe to świetny okres, aby wzmocnić swój zespół oraz sprzedać niepotrzebnych graczy i dodatkowo zarobić. Uważaj jednak, aby nie przeszarżować. Staraj się nie prowadzić wyprzedaży swojego zespołu oraz, z drugiej strony, kupować kolejnej 11. W łatwy sposób może to doprowadzić do braku/nadmiaru zawodników, co w konsekwencji może zdestabilizować formę zespołu. Staraj się wprowadzać stopniowe zmiany, kupując/sprzedając co najwyżej kilku zawodników, unikając gruntownej przebudowy zespołu w trakcie sezonu.

10. Korzystaj z pomocy

W każdym momencie gry możesz wcisnąć (domyślnie) przycisk F1, dzięki czemu skorzystasz z wbudowanej w grze opcji pomocy. Zależnie od ekranu na którym przebywasz (np. trening, skrzynka) będziesz mógł sprawdzić odpowiedź na różne pytania, a gra pokieruję Cię do odpowiedniego menu/zakładki.