Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Dying Light - poradnik do gry

Dying Light - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Parkour | Sterowanie w Dying Light poradnik Dying Light

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2020

Obecność elementów parkour to jedna z ważniejszych cech gry Dying Light i zarazem czynnik odróżniający ją od tytułów z serii Dead Island. Sterowana przez nas postać jest bardzo wysportowana i wykorzystywanie jej dużej zwinności jest niezwykle pomocne. Co więcej, czasami poleganie na ruchach parkour może wręcz okazać się obowiązkowe jeśli np. jesteśmy ścigani przez jakiegoś silnego przeciwnika, którego nie można pokonać w bezpośrednim starciu. Poniżej znajduje się zestawienie kilku najważniejszych zastosowań dla parkour. Część z opisanych na tej stronie akcji dostępnych jest od samego początku gry, inne muszą zostać odblokowane dzięki postępom w głównej fabule lub dzięki odblokowaniu stosownych umiejętności.

Zwracaj się zawsze w stronę krawędzi lub platformy, do której chcesz doskoczyć - Parkour | Sterowanie w Dying Light - Dying Light - poradnik do gry
Zwracaj się zawsze w stronę krawędzi lub platformy, do której chcesz doskoczyć

W trakcie rozgrywania prologu gry zaznajomiony zostaniesz ze wszystkimi najważniejszymi założeniami parkour, takimi jak bieg połączony z omijaniem przeszkód, doskakiwanie do oddalonych półek czy wreszcie wspinaczka. Bardzo ważne jest to żeby zawsze zwracać się w stronę krawędzi lub półki, do której masz zamiar doskoczyć lub na którą masz zamiar się wspiąć. Tylko wtedy masz szanse na to żeby dana akcja zakończyła się sukcesem.

Opisane wyżej czynności "w warunkach bojowych" mogą ci się przysłużyć przede wszystkim do szybkiego i płynnego przemieszczania się po mieście. Dzięki parkour możesz między innymi omijać rozstawione na ulicach blokady czy docierać do pozornie niedostępnych, wysoko położonych miejsc, które oferują lepszy podgląd okolicznych terenów i niejednokrotnie skrywają dodatkowe skarby (wiele skrzynek i innych pojemników jest porozmieszczanych na dachach budynków). Oprócz tego dzięki parkour możesz bezproblemowo omijać "zwykłe" zombiaki szwędzające się po ulicach miasta, nie ryzykując, że zostaniesz złapany i pogryziony przez któregoś z zarażonych.

Uwaga - Każda akcja oparta o parkour nagradzana jest punktami Zwinności (Agility). Więcej informacji na temat tej biegłości oraz powiązanych z nią umiejętności znajduje się w rozdziale Rozwój postaci.

Sprawdzaj zawsze potencjalne miejsca lądowania - Parkour | Sterowanie w Dying Light - Dying Light - poradnik do gry
Sprawdzaj zawsze potencjalne miejsca lądowania

Parkour jest doskonałą zachętą do tego żeby w efektowny sposób się poruszać i wykonywać wiele ryzykownych akcji, aczkolwiek musisz cały czas pamiętać o tym, że główny bohater nie jest nadczłowiekiem. Wystrzegaj się zwłaszcza upadków z dużych wysokości, albowiem mogą one poważnie uszczuplić pasek zdrowia sterowanej postaci lub wręcz przyczynić się do jej natychmiastowej śmierci.

Staraj się przede wszystkim unikać wykonywania skoków do bardziej oddalonych obiektów z otoczenia, bo możesz źle wymierzyć skok i nie zdołać chwycić się pożądanej krawędzi. Jeśli masz taką możliwość to zawsze sprawdzaj też obszar wokół siebie, tak by dobrze wymierzyć każdy zeskok. Przydatną informacją jest to, że możesz amortyzować upadki z dużych wysokości dzięki lądowaniu na dachach samochodów, workach, w kontenerach na śmieci czy bezpośrednio na zarażonych (dzięki odpowiednim umiejętnościom pojawia się dodatkowo okazja do uśmiercania ich w ten sposób). Dobrze jest też utrzymywać pasek zdrowia bohatera na rozsądnym poziomie (minimum 50% jego wartości), dzięki czemu minimalna pomyłka nie będzie równoznaczna ze zgonem i utratą części postępów.

W trakcie biegu możesz obracać się za siebie - Parkour | Sterowanie w Dying Light - Dying Light - poradnik do gry
W trakcie biegu możesz obracać się za siebie

Przez większość czasu gra nie pogania Cię i możesz kolejne skoki oraz wspinaczki przeprowadzać w relatywnym spokoju i z dużą dokładnością. Zdarza się jednak tak, że możesz być zmuszany do pośpiechu. Dzieje się tak między innymi wtedy gdy musisz w ramach danej misji błyskawicznie dotrzeć do oddalonego punktu na mapie czy np. zaliczyć opcjonalne wyzwanie związane z parkour. W takich sytuacjach próbuj pozostawać w ciągłym ruchu i z odpowiednio dużym wyprzedzeniem planować kolejne kroki. W miarę możliwości unikaj przede wszystkim powolnych wspinaczek, zamiast tego decydując się na częstsze wykonywanie skoków i przebieganie po także po węższych obiektach z otoczenia (np. po deskach rozstawionych między budynkami czy wąskich murkach).

Jeszcze inaczej sprawa przemieszczania się okolicy przedstawia się jeśli sterowana postać jest ścigana przez szybsze odmiany zombiaków. Za dnia możesz mianowicie zostać zaatakowany przez biegających zarażonych, a nocną porą przez równie zwinnych przemieńców i łowców. Jeśli nie masz w planach stoczenia walki z danym potworem to jedynym rozwiązaniem jest ucieczka właśnie z wykorzystaniem elementów parkour. W trakcie rozgrywania sceny ucieczki staraj się maksymalnie utrudniać przeciwnikom doścignięcie bohatera, tak więc wykonuj dalekie skoki i próbuj jak najwięcej czasu spędzać podróżując po dachach budynków. Przydatną cechą gry jest możliwość obracania się za siebie. W połączeniu ze wskazaniami mini-mapy może ci to pomagać w ustaleniu jak daleko znajdują się od Ciebie wrogowie i czy jesteś już bliski zgubienia pościgu.

Kotwiczka pomaga w szybkiej podróży - Parkour | Sterowanie w Dying Light - Dying Light - poradnik do gry
Kotwiczka pomaga w szybkiej podróży

Po tym jak dostatecznie rozwiniesz głównego bohatera pojawi się okazja do nabycia umiejętności Kotwiczka (Grappling Hook) z drzewka Poziomu przetrwania (Survivor). Gadżet ten za każdym razem musisz manualnie aktywować i wymaga on kilku sekund na "regenerację" po użyciu. Pomimo tych ograniczeń warto zainteresować się kotwiczką, bo pomaga ona w szybkim docieraniu do kolejnych półek (także tych trudniej dostępnych) czy w uciekaniu elitarnym odmianom zarażonych. Kotwiczka nie ulega zużyciu tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych broni. Jeżeli z jakiegoś powodu ją utracisz (np. przez przypadek wyrzucisz z inwentarza) to możesz za darmo odebrać nowy egzemplarz od dowolnego kwatermistrza.