Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Battlefield 4 - poradnik do gry

Battlefield 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Porady Norka (do bety) | Porady społeczoności w Battlefield 4 poradnik Battlefield 4

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019

1. Unikaj otwartych przestrzeni.

Wybieganie na środek ulicy sprawdza się tylko, gdy chcesz szybko popełnić samobójstwo. Na otwartym terenie jesteś łatwym celem, szczególnie dla snajperów i pojazdów przeciwnika. Jeśli już musisz wyjść z ukrycia to staraj poruszać się zygzakiem, najlepiej sprintem, w miarę możliwości od osłony do osłony.

2. Pozostawaj w ruchu.

Dużo trudniej jest trafić w ruchomy cel, a zabicie przeciwnika, który się nie rusza to bułka z masłem, nawet dla niedoświadczonego strzelca. Również jako snajper nie powinieneś być przywiązany tylko do jednego miejsca, dobrym sposobem na mylenie przeciwników jest częsta zmiana pozycji, choćby przesunięcie się o kilka kroków.

3. Używaj celownika.

Rozrzut broni nie pozwala na prowadzenie ognia sposobem "full auto". Bardzo ważne jest więc strzelanie seriami, a czasem nawet pojedynczymi nabojami. Dlatego używanie celownika (PPM) znacząco poprawi celność i zwiększy skuteczność ostrzału. Metoda "full auto" może się jedynie sprawdzić w ciasnych pomieszczeniach, gdy przeciwnik jest na wyciągnięcie ręki. W innych przypadkach trafisz wszystko, tylko nie to, co chcesz.

4. Używaj osłon, ale...

... uważaj, gdyż silnik gry pozwala na dokonywanie znaczących zniszczeń. Nie za każdą osłoną będziesz bezpieczny, gdyż duża część z nich może ulec całkowitej destrukcji. Pamiętaj o tym, że schowanie się za betonowym blokiem nie uchroni Cię przed strzałem z czołgu. Wykorzystaj ten fakt również do własnych korzyści - ostrzelaj osłonę z granatnika, czy wyrzutni rakiet, aby wykurzyć zza niej wroga (lub od razu go zabić).

5. Graj zespołowo.

Podstawową zasadą Battlefielda jest współpraca. Nie ma tu miejsca na akcje w stylu Rambo, dużo więcej można osiągnąć współpracując. Często gracze zdobywający najwięcej punktów w meczu nie mają najlepszego K/D ratio, a właśnie kończą na górnych pozycjach w rankingu dzięki grze zespołowej - wykonują cele misji, oznaczają przeciwników, zdobywają flagi, czy naprawiają pojazdy. Atakuj więc cele, pomagaj zespołowi i wykonuj swoje zadania, a przyniesie to szereg korzyści dla Ciebie i zespołu.

6. Punkty zdobywasz nie tylko za zabijanie przeciwnika.

Punkty otrzymujesz za szereg czynności, takich jak wspomniane wykonywanie celów misji, bronienie zdobytego terenu, oznaczanie przeciwników, wyrzucanie apteczek, czy amunicji. Wszystkie te czynności są związane z wykonywaniem swoich zadań, a więc ponownie jest to związane z grą zespołową. Oczywiście za zabijanie również można zdobyć sporo punktów, jednakże dobro drużyny powinno stać ponad pogonią za fragami.

7. Rób to, co do Ciebie należy.

W Battlefieldzie występuje podział na 4 klasy. Każda z nich ma inne uzbrojenie, umiejętności, a przez to i zadania. I tak:

- Assault - Można powiedzieć, że jest to żołnierz pierwszej linii. Jego głównym zadaniem jest szturm na pozycje wroga i przejmowanie terenów. Może również wyrzucać apteczki przydatne dla towarzyszy zespołu oraz reanimować ich za pomocą defibrylatora, dzięki czemu drużyna nie traci "ticketów" potrzebnych na odrodzenie.

- Engineer - Niezbyt dobrze uzbrojony, nie nadaję się na walkę w pierwszym szeregu. Jego zadanie jest więc inne - wyposażony w wyrzutnię rakiet może z łatwością niszczyć wrogie pojazdy. Dodatkowo jego zdolnością jest naprawianie własnych.

- Support - Wyposażony w ciężki karabin idealnie nadaje się jako żołnierz wsparcia, prowadzący ogień z drugiej linii, dzięki czemu jest świetną klasą, przeznaczoną głównie do wspierania natarcia. Dodatkowo może wyrzucać paczki z amunicją dla swoich kolegów.

- Recon - Jego karabin snajperski pozwala na zdejmowanie celów z dużej odległości, samemu pozostając poza zasięgiem wroga (w teorii). Idealny do oznaczania celów dla swoich kolegów, może również oznaczać pojazdy, które później łatwiej trafić.

Jak widzisz każda klasa służy do czego innego, dobrze więc o tym pamiętać i korzystać z ich zalet. Nie musisz grać całego meczu snajperem, w dowolnym momencie możesz np. odrodzić się jako inżynier i zniszczyć z ukrycia wrogi czołg, a następnie jako supporter przejść do natarcia. Próbuj różnych klas, kombinacji i taktyk, aż w końcu wybierzesz swoją ulubioną.

8. Oznaczaj przeciwników.

Wspominałem już o owym oznaczaniu przeciwników - polega ono ni mniej, ni więcej jak na wciśnięciu klawisza [Q], gdy masz na celowniku wrogiego żołnierza/pojazd. Sprawia to, że pojawia się on na mapie w postaci pomarańczowej strzałki. Ułatwi to działanie twoim towarzyszom, a Tobie zapewni dodatkowe punkty.

9. Poznawaj mapę.

Bardzo przydatna w prowadzeniu płynnej rozgrywki okazuje się znajomość mapy. Dobrym pomysłem jest np. porozglądanie się na pustej mapie za miejscami, z których można prowadzić natarcie, za dobrymi skrytkami dla snajpera, czy najlepszymi drogami prowadzącymi do miejsc przejęcia flag. Może to bardzo ułatwić rozgrywkę z graczami, odsłaniając nowe możliwości np. flankowania przeciwnika, czy zachodzenia go od tyłu.

10. "Zachowuj się" w pojazdach.

Bardzo ważne w grze są pojazdy. Dobrze wykorzystane mogą dać ogromną przewagę w prowadzeniu walki. Dlatego pamiętaj o kilku niepisanych zasadach:

- Jeśli nie umiesz latać/jeździć - nie rób tego. Nie ma chyba wielu gorszych rzeczy od niedoświadczonego pilota przez którego chwilę po starcie ginie cała załoga. Przećwicz kierowanie pojazdami, czy szczególnie trudne latanie helikopterem na pustych mapach. Przy okazji lepiej je poznasz.

- Nie porzucaj pojazdów byle gdzie. Nie jest zbyt mądre zabieranie czołgu z bazy tylko po to, aby gdzieś sobie podjechać. Dużo bardziej przyda się na polu bitwy, wspierając piechotę.

- Pozwól innym wejść do pojazdu, wtedy stają się najwydajniejsze. Jeden skupia się na ostrzale z działa do pojazdów, a drugi w tym czasie eliminuje naprawiających go mechaników. Co dwie głowy to nie jedna. Dodatkowo przyspieszysz powrót towarzyszy na pole bitwy.

11. Niszcz wrogie pojazdy jak najszybciej.

Będąc przy pojazdach warto napisać o tej zasadzie. Niszczenie pojazdów powinno być Twoim podstawowym zadaniem, oczywiście jeśli posiadasz odpowiednią broń. Dobrze prowadzony czołg może skutecznie zatrzymać natarcie piechoty, która nie otrzyma wsparcia, z kolei dobrze prowadzony helikopter może namieszać w siłach pancernych Twojej drużyny. Dlatego ważne, aby najpierw brać na celownik wrogie pojazdy. Otrzymasz za ich niszczenie również więcej punktów, a przy odrobinie szczęścia razem z jednym pojazdem poślesz do piachu kilku przeciwników.

12. Odradzanie się.

Dobry respawn to podstawa. Kiedy już w końcu zginiesz staniesz przed możliwością odrodzenia się w kilku miejscach, które kontroluje Twoja drużyna lub przy członku Twojego zespołu. Uważaj szczególnie na tą drugą możliwość, aby nie odrodzić się w środku ostrzeliwanego pomieszczenia, czy prawie zniszczonego pojazdu. Z drugiej strony stanowi to świetną opcję, aby szybko włączyć się w wir walki.

13. Przejmowanie terenów.

Aby przejąć dany teren musisz się znaleźć w jego obrębie i utrzymać tą pozycję przez odpowiednio długi czas, oczywiście nie dając się zabić. Warto wcześniej się upewnić, czy w okolicy nie ma przyczajonych przeciwników, tylko czekających na kogoś, kto wybiegnie na otwartą przestrzeń, prosto pod lufy ich karabinów. Dobrze więc zdobywać tereny z ukrycia, na leżąco lub w pojazdach, dających świetną osłonę (jednocześnie będących łatwym celem dla wrogiej piechoty).

14. Przekradaj się za linię wroga.

Bardzo często zdarzy się, że zarówno przeciwna drużyna oraz Twoja kontrolują po dwa punkty zwycięstwa, a o trzeci toczą się ciężkie walki i przechodzi on z rąk do rąk. W takiej patowej sytuacji dobrym pomysłem jest przekradnięcie się z kilkoma kolegami z oddziału na będące "za linią wrogą" punkty i próba ich zdobycia. Dzięki temu przeciwnik będzie musiał odbić taki punkt częścią sił, co osłabi go na innym odcinku. Dywersanci, do boju!

15. Komunikacja

Na sam koniec słowo o komunikacji. W zgranych zespołach jest to podstawa, gracze bardzo często używają różnych team speaków, aby rozmawiać ze sobą podczas rozgrywki. Jeżeli jednak nie grasz w klanie, ze znajomymi czy po prostu w takim zespole, powinny wystarczyć Ci podstawowe komendy, które możesz przywołać przytrzymując klawisz Q. Z menu możesz wybrać np. opcję potrzeby amunicji, apteczki, czy szybko podziękować koledze z zespołu za ocalenie skóry. Dzięki temu dajesz sygnał, że czegoś potrzebujesz, a na mapie Twoi koledzy widzą migającą ikonkę symbolizującą np. prośbę o amunicję.