Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Crusader Kings II - poradnik do gry

Crusader Kings II - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Więźniowie w Crusader Kings II | Intrygi poradnik Crusader Kings II

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019

Więźniowie

Często zdarza się, że jakaś z postaci zależnych od gracza zaczyna sprawiać mu kłopoty - niezbyt chętnie pomaga w wojnach, przejawia chęć do buntu albo jest zbyt ambitna. Jednym ze sposobów, dzięki którym można rozwiązać ten problem bez przelewania krwi, jest uwięzienie problematycznego bohatera. Jeżeli któryś z podwładnych zostanie przyłapany na spiskowaniu albo przegra wojnę domową, będzie go można aresztować i wrzucić do lochu bez żadnych konsekwencji. W pozostałych przypadkach trzeba liczyć się ze sporą niechęcią wszystkich wasali. Dlatego też powinno się dysponować silnymi dowodami, aby uniknąć problemów w całym państwie.

Ikonka łańcucha oznacza, że można kogoś bezkarnie uwięzić. - Więźniowie w Crusader Kings II | Intrygi - Crusader Kings II - poradnik do gry
Ikonka łańcucha oznacza, że można kogoś bezkarnie uwięzić.

Możliwości postaci, które zostały uwięzione, są bardzo znikome. Bohaterowie tego typu nie mogą prowadzić żadnej polityki zewnętrznej, a co za tym idzie - wypowiadać wojen. Jest to bardzo istotna informacja - zauważyć bowiem należy, że uwięziony wasal nie może wypowiedzieć swojemu panu posłuszeństwa, przez co staje się nieszkodliwy. Nie oznacza to jednak, że sam fakt istnienia więźnia nie jest żadnym problemem - w końcu nadal jest on legalnym posiadaczem swoich włości. Oznacza to, że w momencie swojej śmierci, przekaże on cały majątek swoim dziedzicom - a ci z pewnością nie będą zachwyceni losem uwięzionego (już na wstępie nie będą przepadać za graczem). Fakt uwięzienia nie przeszkadza również bohaterom w głosowaniu. Jeśli w państwie panuje ustrój elekcyjny (patrz: Ród: Dziedziczenie), więzień będzie mógł oddać swój głos w czasie elekcji. Zasada ta dotyczy również głosowania nad prawami (patrz: Prawa). Jak nietrudno się domyśleć, więzień z pewnością nie będzie sprzyjał swojemu ciemiężcy.

Nawet uwięzieni, wasale ciągle mogą sprawiać problemy. - Więźniowie w Crusader Kings II | Intrygi - Crusader Kings II - poradnik do gry
Nawet uwięzieni, wasale ciągle mogą sprawiać problemy.

Co można zrobić z problematycznym skazańcem? Istnieje kilka możliwości:

* uwolnienie - podwyższa opinię wasala o władcy o 10 punktów. Jest to raczej nieopłacalna, a przy tym bardzo ryzykowana opcja - nie wykluczone bowiem, że krnąbrny wasal postanowi wszcząć powstanie przeciwko swemu oswobodzicielowi. Wybór ten należy więc zaznaczać jedynie w sytuacjach, w których lojalność zatrzymanego jest bezdyskusyjna - czyli prawie nigdy. Co ciekawe, jeśli któryś z wasali posiada swoich własnych więźniów, można poprosić go o ich zwolnienie - bywa to przydatne, jeśli przetrzymywana jest jakaś istotna postać (np. książe).

* egzekucja - zabicie skazańca zaowocuje niechęcią wszystkich wasali do okrutnego władcy (-10 do opinii) oraz utratą 20 punktów wiary. Dużo bardziej opłaca się nasłać na więźnia skrytobójców, którzy co prawda kosztują 50 sztuk złota i są dość ryzykowni, ale przynajmniej mogą wykonać robotę po cichu (patrz: Dyplomacja: Skrytobójstwo).

* wygnanie - skutkuje całkowitym usunięciem postaci z państwa, a równocześnie konfiskatą wszystkich jego tytułów i pieniędzy. Opcja ta jest bardzo źle postrzegana przez wszystkich wasali (-40 do stosunków), a dodatkowo wiąże się z ryzykiem, że ktoś sprytny przyjmie do siebie uciekiniera i postanowi walczyć o jego racje (patrz: Militaria: Jak wypowiedzieć wojnę?). Jeśli więc gracz zdecydował się na wygnanie poddanego, powinien jak najszybciej nasłać na niego skrytobójców. Zdobyte dzięki konfiskacie ziemie najlepiej rozdać pomiędzy wściekłych wasali - powinno ich to nieco ostudzić.

* okup - zwalnia postać z więzienia, o ile ta zapłaci stosowną cenę. Jest to całkiem ciekawy wybór w przypadku potężnych postaci (duży zastrzyk gotówki), ale wiąże się z pewnym ryzykiem - uwolniony bohater zapewne szybko obróci się przeciwko swemu niedawnemu dręczycielowi.