Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Arcania: Gothic 4 - poradnik do gry

Arcania: Gothic 4 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Wprowadzenie | Wytwarzanie przedmiotów w Arcania Gothic 4 poradnik Arcania: Gothic 4

Wprowadzenie

Dlaczego warto wytwarzać przedmioty we własnym zakresie?

Podstawową zaletą wytwarzania przedmiotów jest możliwość pozyskania bardzo cennych przedmiotów, których zdobycie w inny sposób nie byłoby możliwe, bądź też wymagałoby wydawania bardzo dużych ilości złota. Godne odnotowania jest też to, iż wytworzenie danego przedmiotu nie musi Cię nic kosztować, a w najgorszym wypadku poniesione wydatki będą niewielkie. Należy jednak zaznaczyć, że na najlepsze efekty można liczyć tylko dzięki starannej eksploracji okolicy, doprowadzającej do zdobywania obiektów niezbędnych do procesu wytwarzania.

Jak to działa?

Wytwarzanie przedmiotów dzieli się w grze na dwie zasadnicze grupy:

1) Korzystanie z odnalezionych lub zakupionych planów pozwala na wytwarzanie różnego rodzaju elementów ekwipunku (pancerze, zbroje, karwasze itp.), broni (miecze, topory, broń dystansowa itp.) oraz materiałów (są one składnikami przy bardziej złożonych projektach). Liczba wymaganych składników jest przeważnie większa niż w przypadku receptur, a same składniki są trudniejsze do pozyskania. Zaletą jest z kolei to, że stworzony przedmiot zazwyczaj pozostaje już w inwentarzu na stałe, a zyski z jego ewentualnej sprzedaży są o wiele większe.

2) Korzystanie z odnalezionych lub zakupionych receptur pozwala na wytwarzanie różnego rodzaju eliksirów, mikstur oraz jedzenia. Podstawową różnicą w stosunku do planów jest naturalnie to, że wszystkie nowo wytworzone obiekty są jednorazowego użytku. Na całe szczęście wymagania co do liczby składników są znacznie mniejsze, w rezultacie czego na bieżąco można produkować nowe przedmioty.

W jaki sposób pozyskiwać plany, receptury oraz składniki?

Plany oraz receptury możesz pozyskiwać na dwa zasadnicze sposoby. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest odnajdywanie ich bezpośrednio w trakcie eksploracji świata gry. Polecam ten wariant, gdyż za taki plan lub recepturę nie musisz nic płacić. Mniej korzystnym rozwiązaniem jest nabywanie planów oraz receptur od kupców, gdyż są one zazwyczaj bardzo kosztowne. W dalszej części tego rozdziału znajdują się tabelki podające dokładne miejsca odnajdywania tych obiektów. Radzę się z nimi dokładnie zapoznać, gdyż w wielu przypadkach pozwoli Ci to na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Nie jest oczywiście tak, że wszystkie plany oraz receptury odnajdziesz w świecie gry, ale mimo wszystko jest to zdecydowana większość. Korzystając z okazji warto też dodać, że wystarczy tylko jeden raz odnaleźć i odczytać dany plan lub recepturę, tak by dana instrukcja na stałe dodana została do dziennika głównego bohatera. Kolejne takie same plany lub receptury możesz więc spokojnie sprzedawać, gdyż do niczego innego już Ci się nie przydadzą.

Pozyskiwanie składników jest znacznie trudniejsze w przypadku planów (są to surowce). Domyślam się, że trochę problemów możesz mieć ze składnikami stanowiącymi pełnoprawne bronie (np. zwykła kusza). W takiej sytuacji warto odwiedzić handlarza sprzedającego dużą ilość oręża, a jest szansa, że będzie oferował poszukiwany przedmiot. Niekiedy potrzebnym składnikiem może być też przedmiot otrzymany dzięki skorzystaniu z jednego z innych planów. Pozyskiwanie składników do receptur (są to składniki alchemiczne i kulinarne oraz przyrządy alchemiczne) jest już na szczęście proste, zazwyczaj wymagając jedynie zbierania roślinek i badania ciał wrogów. Wiele składników potrzebnych do używania planów oraz receptur możesz zakupić od handlarzy. Radziłbym to jednak traktować jako ostateczność, gdyż zakupienie wymaganej liczby obiektów jest zazwyczaj kosztownym procesem.

Czym w szczególności warto się zainteresować?

W przypadku planów zdecydowanie warto zainteresować się prastarymi tekstami, gdyż to właśnie one są związane z wytwarzaniem najpotężniejszych przedmiotów dostępnych w grze. Pierwszą grupę prastarych tekstów odnajdziesz po dotarciu do boskiej kuźni w drugiej części Zagubionej Świątyni. Nie zapomnij zabrać potrzebnych składników z kuźni! Drugą grupę prastarych tekstów możesz odnaleźć w posiadłości w Thorniarze. Posiadłość znajduje się w dzielnicy bogaczy i stoi przed nią Lester, a będziesz koło niej przechodził podczas wykonywania głównego questu związanego z dotarciem do fortecy. W tym przypadku składnikami dla nowo pozyskanych planów mogą już okazać się przedmioty wytworzone dzięki planom znalezionym w kuźni. Przykładowo, chcąc wytworzyć tarczę o nazwie Egida Zadry (Prastary tekst o Egidzie Zadry) będziesz najpierw musiał wytworzyć tarczę o nazwie Tarczę Goryczy w oparciu o plan Prastary tekst o Tarczy Goryczy (z boskiej kuźni). Ostatnią trzecią grupę cennych planów odnajdziesz po dotarciu do wieży przylegającej do strefy Zoldren w samej końcówce gry. W tym przypadku musisz pamiętać o wytworzeniu interesujących Cię przedmiotów przed przystąpieniem do finałowej potyczki.

W przypadku receptur warto zajmować się wytwarzaniem mikstur leczniczych, many oraz wytrzymałości, oczywiście w ilościach odpowiadających potrzebom obranej klasy postaci. Oprócz tego radzę zainteresować się eliksirami oraz miksturami podnoszącymi zdolności bojowe bohatera lub czyniącymi go bardziej wytrzymałym na ataki wroga. Warto tu dodać, że wiele receptur wykorzystuje te same składniki (szczególnie fiolki), tak więc każdy proces warto dokładnie przemyśleć i zdecydować się na te przedmioty, które okażą się najbardziej pomocne. Ograniczenie to nie dotyczy na szczęście wielu receptur związanych z wytwarzaniem potraw z użyciem mięs dzikich zwierząt, w rezultacie czego można je na bieżąco opracowywać.