Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty Recenzja gry

Recenzja gry 28 lipca 2014, 13:00

autor: Antares

Recenzja gry Abe's Oddysee New N' Tasty – kultowa seria w świetnej formie

Uwielbiana przez graczy, dwuwymiarowa platformówka powróciła po długich latach w mocno odświeżonej wersji. Czy sentyment, klimat i sprytne połączenie rozwiązywania zagadek z elementami zręcznościowymi wystarczyły jednak, by była dziś interesująca?

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
  • zachowanie charakterystycznego, niepowtarzalnego klimatu oryginału;
  • poprawki w mechanice;
  • opcja rozmawiania z kilkoma Mudokonami na raz;
  • opcja szybkiego zapisu i wczytania rozgrywki;
  • gra jest mniej „toporna” od oryginału...
MINUSY:
  • ...lecz nadal potrafi zdenerwować brakiem precyzji w trudniejszych momentach...
  • niepotrzebne złagodzenie brutalności.

Oddworld: Abe's Oddysee jest niewątpliwie jedną z najbardziej kultowych gier ery pierwszej konsoli PlayStation. W mistrzowski sposób łączyła mechanikę dwuwymiarowej platformówki z rozwiązywaniem zagadek, zmuszając graczy do wyginania palców i wytężania szarych komórek. Nieco mroczny i zarazem komiczny świat science fiction rozpalał wyobraźnię i w wyjątkowy sposób przyciągał do ekranu konsoli. Po latach, gdy to uniwersum doczekało się już kilku różnych gier, na rynek powraca produkcja, od której wszystko się zaczęło. W zbudowanej od podstaw, świeżej, trójwymiarowej oprawie graficznej, z pewnymi usprawnieniami w mechanice rozgrywki oraz rozlicznymi zaletami pierwowzoru Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty stanowi bardzo ciekawą propozycję zarówno dla tych, którzy zagrywali się w niego przed laty, jak i dla graczy, którzy nie mieli jeszcze przyjemności poznać fantastycznego świata Oddworld.

W grze wcielamy się w tytułowego Abe’a, nieco fajtłapowatego przedstawiciela sympatycznej rasy Mudokonów. Podobnie jak dziesiątki swoich pobratymców nasz bohater jest pracownikiem i zarazem niewolnikiem w RuptureFarms – wielkim kompleksie przemysłowym zajmującym się produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego. Zarządzająca nim rasa chciwych Glukkonów nie ma jednak powodów do zadowolenia. Ostatnimi czasy zyski zauważalnie spadają, więc zarząd decyduje się wprowadzić na rynek zupełnie nowy rodzaj smakołyku, który zdobyłby zainteresowanie klientów. Jego podstawą ma być mięso pozyskiwane z nieświadomych jeszcze nadchodzącej tragedii Mudokonów. Właściciele fabryki nie wiedzą jednak, że są podsłuchiwani przez Abe’a, który zajrzał do sali konferencyjnej przez przypadek podczas odkurzania piętra. Bohater nie zastanawia się długo i zaczyna uciekać, postanawiając uratować po drodze możliwie jak największą liczbę swoich rodaków. W tym momencie do akcji wkracza gracz.

Recenzja gry Abe's Oddysee New N' Tasty – kultowa seria w świetnej formie - ilustracja #2
W tej grze wszystko próbuje nas zabić.

Omawiając samą rozgrywkę należy zaznaczyć, że oryginalny Oddworld: Abe's Oddysee należy do tych nielicznych gier, które zestarzały się bardzo godnie, zarówno pod względem oprawy audiowizualnej, jak i rozwiązań w samej zabawie. Twórcy z Oddworld Inhabitants zdecydowali się więc raczej na drobne przemodelowania i ulepszenia, a nie na drastyczne zmiany, które ingerowałyby zbytnio w tak uwielbianą przez fanów formułę pierwowzoru. Nadal więc biegamy, skaczemy, wspinamy się, turlamy i przekradamy pomiędzy śpiącymi strażnikami. Najważniejsze jest jednak rozwiązywanie stawianych przed nami zagadek. W tym celu wykorzystujemy nadnaturalne zdolności Abe’a do przejmowania kontroli nad przeciwnikami czy manipulujemy różnoraką maszynerią. Co ciekawe, gra jest tak skonstruowana, że w wielu przypadkach możemy skorzystać z więcej niż jednego rozwiązania. Dla przykładu, by pozbyć się strażnika pilnującego jednego z Mudokonów w fabryce, możemy opętać go i wysadzić w powietrze lub po prostu uruchomić znajdującą się w pomieszczeniu zapadnię, gdy akurat będzie się na niej znajdować.

Recenzja gry Abe's Oddysee New N' Tasty – kultowa seria w świetnej formie - ilustracja #3
Zamiast prerenderowanych filmów mamy animacje na silniku gry.
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Brucevsky Ekspert 3 czerwca 2018

(PS4) New 'n' Tasty! – Oddworld: Abe's Oddysee to remake dopracowany, przygotowany z sercem i szacunkiem do pierwowzoru. Edycję wyróżnia potrafiąca zachwycić oprawa i takie współcześnie pożądane usprawnienia, jak znakomicie rozwiązany system szybkiego zapisu i ładowania. Poza tym to cały trudny i specyficzny Abe.

8.0
Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy
Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy

Recenzja gry

Smok Spyro to kolejna po Crashu Bandicoocie legenda pierwszego PlayStation, która powraca w naprawdę wielkim stylu. Reignited Trilogy jest świetnym zestawem trzech gier, które zaoferują dobrą zabawę zarówno starym, jak i młodziutkim fanom platformówek.

Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem
Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem

Recenzja gry

Hello Neighbor to pozycja tak niesamowita, że zmieniła moje podejście do oglądania filmików z rozgrywki na YouTube. Odkryłem, że w przypadku niektórych tytułów lepiej oszczędzić sobie cierpień i zamiast samemu grać – patrzeć, jak męczą się inni.

Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!
Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!

Recenzja gry

Ponoć na konsolę Nintendo Switch nie ma gier. Skoro tak, nie pozostaje mi nic innego, jak stwierdzić, że nie grałem w wyśmienite Super Mario Odyssey.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.07.2014 14:13
boskijaro
81
Nowoczesny Dekadent

Nieźle, może sobie z tej okazji odświeżę tytuł :) Być może w końcu uda mi się przejść :D

28.07.2014 14:27
odpowiedz
Irek22
92
Grzeczny już byłem

Nie żebym z tego powodu choć trochę rozpaczał, ale zna ktoś sensowną odpowiedź na pytanie, dlaczego ta gra wychodzi na wszystko oprócz X1?
Pytam z czystej ciekawości bo sama gra mało mnie obchodzi, a najnowsza konsola M$ jeszcze mniej.

28.07.2014 14:42
odpowiedz
marcing805
123
PC MASTER RACE

W sumie, jest to według mnie, najlepsza obecnie dostępna gra na PS4.

28.07.2014 17:26
odpowiedz
wladsenty
32
Konsul

Irek22, po prostu - Sony posypało pieniędzmi.

28.07.2014 18:02
odpowiedz
Irek22
92
Grzeczny już byłem

wladsenty [4]

Rozumiem, że to ironia.
W sumie i tak lajtowa, bo spodziewałem się odpowiedzi sugerujących, że X1 tej gry by nie uciągnął, a już na pewno nie w 1080x60... ;)

28.07.2014 18:09
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

@Irek22 -> Albo... twórcy nie lubią polityki Microsoft co do XBOX One. ;P

28.07.2014 19:28
odpowiedz
Menator
54
Centurion

Czy napisy w naszym języku będą tez dotyczyć wersji na PC??

28.07.2014 20:55
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

Czy można prosić dodatkowo o odnowione "Heart of Darkness"?;-)

28.07.2014 22:18
odpowiedz
C_Note
22
Legionista

A wiadomo czy w ten sam sposób zostanie odświeżona 2 część czyli Exoddus?

28.07.2014 22:20
odpowiedz
HETRIX22
133
PLEBS

"opcja szybkiego zapisu i wczytania rozgrywki;" = zabicie tej gry

28.07.2014 22:38
odpowiedz
koshmar
43
Chorąży

Dobra gra to była.

28.07.2014 22:47
odpowiedz
marcing805
123
PC MASTER RACE

[10]

Jest to opcjonalne. Możesz z tego nie korzystać i mieć taki sam hardkor jak 17 lat temu

28.07.2014 22:52
odpowiedz
Paranoja
42
Centurion

Gra legenda, cieszę się, że odświeżają stare tytuły chociażby dlatego, że oryginalne wersje nie zawsze chcą działać na nowych systemach, a jak już to wcześniej trzeba się nieźle nagimnastykować.

Też uważam, że trochę głupio, że zrobiono quick save. Esencja gry polegała właśnie na wyśrubowanym poziomie trudności i wymaganej precyzji, tak, aby przejść całą sekwencję perfekcyjnie. Ale jaką to dawało satysfakcję:D

29.07.2014 07:09
odpowiedz
Sir Xan
90
Legend

[Jestem niesłyszący]

Paranoja -> Cytat: "że odświeżają stare tytuły chociażby dlatego, że oryginalne wersje nie zawsze chcą działać na nowych systemach" -> A zapomniałeś o wersje GOG.com? :P Prawdziwy powód odświeżania grze to bardzo wybredni młodsi gracze, co nie chcą grać w "wiekowe" gry, a twórcy chcą, żeby oni mogli poznać te legendarne dzieło bez "dystansu" oprócz zarabianie dodatkowe kasy.

30.07.2014 22:14
odpowiedz
mmaakkss
51
Generał

Paranoja - Nieeee quicksave to dobry pomysł, pamiętam ile nerwów mnie kosztowała ta gra, kiedy wykonało się jakąs trudną sekwencję by na końcu głupio spaść w przepaść albo wleźć w minę tuz przed checkpointem ;)

30.07.2014 23:48
odpowiedz
1up
94
Granat

Z ciekawości sprawdzę jak tam ma się nowy Abe, bo klimat pierwowzoru nie do podrobienia.

25.08.2014 06:26
odpowiedz
Oburzony
51
PC Gamer

Mogłoby już wyjść na PC

22.03.2015 19:59
👍
odpowiedz
spoconyżołądź
21
Legionista
9.5

Remake roku i zarazem platformowa roku. Gra jest fenomenalna. Szkoda ze w Polsce bez wsparcia i większego rozgłosu. Wraz z DLC ponad 11h gry na poziomie medium. Polecam dla starych i nowych fanów!!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze