Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 23 lipca 2002, 10:20

autor: Krzysztof Żołyński

Eurofighter Typhoon - recenzja gry

Eurofighter Typhoon to najnowszy symulator lotu twórców doskonałego EF2000 i TFX. W grze możemy pilotować w pełni interaktywne wersje prototypowego myśliwca Eurofighter, wykonując wiele złożonych misji bojowych.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Parę słów na początek

Prace nad Eurofighter Typhoon trwały kilka lat. Początkowo miał on być kontynuatorem bardzo popularnego EF2000, który pod wieloma względami był grą pionierską. W międzyczasie DiD (Digital Image Design) wyprodukował inną grę z F-22 ADF w roli głównej pod tytułem Total Air War. TAW posiadał wiele elementów nastroju panującego w EF2000, chociaż symulacja nie była już tak realistyczna, gdyż większy nacisk został położony na akcję. Zresztą twórcy tej gry wcale nie ukrywali, że ich zamiarem było uzyskanie możliwie największego kompromisu między grywalnością a realizmem. Niestety wielu graczy nie było zbytnio zadowolonych z wyboru maszyny, która miała być symulowana w tej grze. Okazało się, że nawet próby rozmaitych poprawek i dodawania nowych elementów nie przyniosły poprawy sytuacji. Wtedy właśnie narodziła się koncepcja powrotu do zarzuconego projektu wydania symulatora Eurofighter Typhoon. Większość ludzi jest zgodna, co do tego, że Typhoon jest przykładem samolotu, który doskonale nadaje się do roli głównego bohatera w symulatorze.

Główny bohater

Samolot myśliwski Eurofighter Typhoon został zaprojektowany w celu przeciwdziałania wielkim zagrożeniom, jakie mogą pojawić się w XXI wieku oraz do wypełniania wielu różnorodnych zadań związanych z utrzymaniem przewagi w powietrzu i działaniami na tyłach wroga. 620 egzemplarzy tego samolotu zamówiły już siły powietrzne Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Grecji - dzięki temu jest to jeden z największych programów budowy samolotu bojowego na świecie. Eurofighter to nie tylko potężny program. Ponieważ wartość bojowa tej konstrukcji jest niezwykle wysoka, liczba sił powietrznych rozważających użycie tego samolotu do własnych celów stale rośnie.

Eurofighter Typhoon jest wspólnym dziełem kilku firm i jest najnowszym osiągnięciem kosmicznych technologii militarnych. Zastosowanie najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie materiałów – od awioniki począwszy, poprzez zespoły napędowe, a na uzbrojeniu skończywszy – sprawia, że Eurofighter Typhoon nie ustępuje niczym konkurencyjnym samolotom.

Niespotykana elastyczność tego samolotu do podejmowania pojedynków w powietrzu oraz do wykonywania precyzyjnych nalotów na cele naziemne zapewnia dowódcom sił powietrznych niezwykle potężne narządzie walki. Zdolności te zaprogramowano już w fazie projektowania, w którym udało się połączyć w pojedynczy system uzbrojenia – maszynę i człowieka. Unikalne wyposażenie kabiny umożliwia pilotowi wydawanie poleceń głosem, pozwala też na korelację informacji odbieranych przez różne czujniki. Zadaniem tej technologii jest zapewnienie optymalnej wydajności i bardzo dobrych osiągów. W pojedynku z Typhoonem nieprzyjaciel nie ma się gdzie ukryć.

Elastyczność wspomaga unikalna wielozadaniowość samolotu. Może on w czasie jednej misji przechodzić od jednego zadania do drugiego i zmieniać je nawet kilka razy w czasie misji. Różnorodne i bardzo wydajne czujniki, takie jak wielozadaniowy radar, czujnik elektrooptyczny, pokładowy podsystem obronny oraz system dystrybucji informacji zapewniają pilotowi wiele przydatnych informacji taktycznych.

Taki zalew danych nie powoduje jednak przeładowania informacyjnego, a to za sprawą bardzo sprawnego komputera pokładowego misji, który filtruje i analizuje informacje odbierane przez różne sensory, a następnie łączy je i przedstawia pilotowi dokładny, jednoznaczny oraz aktualny obraz sytuacji powietrznej.

Recenzja gry Expeditions: A MudRunner Game - stop, panie kierowco, proszę dmuchnąć w QTE
Recenzja gry Expeditions: A MudRunner Game - stop, panie kierowco, proszę dmuchnąć w QTE

Recenzja gry

Expeditions: A MudRunner Game to powolna jazda w terenie dla cierpliwych kierowców. Świetną mechanikę jazdy ze SnowRunnera opakowano tu jednak w nudną otoczkę ekspedycji naukowych, które głównie irytują prymitywnymi minigrami.

Recenzja gry House Flipper 2 - kreatywna przygoda z duszą
Recenzja gry House Flipper 2 - kreatywna przygoda z duszą

Recenzja gry

Tytułowe "flippowanie" domów to tylko część atrakcji oferowanych przez najnowszą grę studia Frozen District, część wcale nie najważniejsza. House Flipper 2 zaskoczył mnie bowiem osobistym podejściem do tematu.

Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze
Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze

Recenzja gry

Najnowszy Farming Simulator to z jednej strony najlepsza odsłona wirtualnego rolnictwa, z drugiej – poprzednia część w ładniejszej oprawie i z dodatkiem uwielbianych modów. Sami musicie wybrać, po której stronie (płotu) staniecie.