Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska Recenzja gry

Recenzja gry 9 września 2013, 14:00

autor: ElMundo

Recenzja dodatku Ekspansja Polska do gry Euro Truck Simulator 2

Jazda ciężarówką po polskich drogach to nie lada gratka dla fanów Euro Truck Simulatora 2, ale czy to wystarczy, by zainteresować się pierwszym oficjalnym dodatkiem do tej gry?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • osiem nowych polskich miast i całkiem sporo premierowych terenów na południu;
  • siatka dróg, tysiące kilometrów nowych tras;
  • dbałość o należyte odwzorowanie sytuacji na polskich drogach;
  • charakterystyczne dla miast obiekty.
MINUSY:
  • brak ulepszeń w mechanice rozgrywki;
  • brak jakiejkolwiek innej zawartości poza nowymi obszarami;
  • zabytki widoczne tylko z oddali.

Choć na przestrzeni ostatniego roku liczba ciężarówek kursujących po polskich drogach zbytnio się nie zmieniła, to w wirtualnej rzeczywistości zjawisko to z pewnością uległo dynamicznemu rozwojowi, głównie za sprawą najnowszej produkcji czeskiego studia SCS Software – Euro Truck Simulatora 2. Gra odniosła ogromny sukces właśnie w naszym kraju, mimo że możliwości przewozu towarów po pięknych, nadwiślańskich rejonach zostały ograniczone tylko do miast położonych tuż przy granicy z Niemcami. Jako że Polacy to zdecydowanie najprężniej działająca społeczność graczy skupiona wokół serii ETS, twórcy nie mogli podjąć innej decyzji niż próba udobruchania i zadowolenia swoich najwierniejszych fanów. Dodatek Going East! Ekspansja Polska pozwala poczuć, jak to jest płacić za każdy kawałek w miarę komfortowej drogi.

I jak tu się nie spóźnić? - 2013-09-09
I jak tu się nie spóźnić?

Polskie drogi (w przebudowie)

Blisko rok po premierze Euro Truck Simulatora 2 doczekaliśmy się pierwszego rozszerzenia, które – wedle zapewnień twórców – miało sprawić, że siatka dróg oraz państw dostępnych na mapie tranzytowej wreszcie stanie się kompletna na miarę symulatora ciężarówki wożącej towary po Europie. I choć tytuł tego dodatku jest dwuczłonowy, to – szczerze mówiąc – można by pierwsze dwa słowa wyrzucić i zapewne nikt by się o to nie obraził. „Wyprawa na wschód” to określenie będące w tym wypadku sporym nadużyciem – no chyba że ktoś sądzi, iż Europa Wschodnia kończy się wraz z granicą Polski z Litwą, Ukrainą i Białorusią. Produkcja Czechów wprowadza do gry przede wszystkim terytorium naszego kraju, co oczywiście dla rodzimego użytkownika jest zdecydowanie najważniejsze. W grze pojawia się kolejnych osiem miast – do znanych z podstawowej wersji Szczecina, Poznania i Wrocławia dołączają m.in. Warszawa, Kraków, Katowice, Gdańsk i Białystok. Ponadto na mapie gry dokonała się mała ekspansja, tylko tym razem na południe od Polski – będziemy bowiem mieć okazję zwiedzić Ostrawę, Bańską Bystrzycę, Debreczyn czy Budapeszt, których również zabrakło w podstawce. Jak zatem widać, w tytule bardziej niż „Going East!” pasowałby zwrot „Going Central!” – Europy Wschodniej niestety próżno tu szukać, a szkoda, bo eksploracja Ukrainy i korzystanie z tamtejszych okrytych niesławą dróg z pewnością byłyby ciekawym doświadczeniem.

Szybcy, wściekli i bezwzględni na drodze! - 2013-09-09
Szybcy, wściekli i bezwzględni na drodze!

Przed premierą autorzy chwalili się, że odwzorują charakterystyczne budowle polskich miast i sprawią, iż ich ulice choć po części będą przypominać te prawdziwe. Rzecz jasna trudno zagwarantować to drugie, kiedy poszczególne lokacje składają się raptem z kilku przecznic, nie da się jednak ukryć, że nowe ośrodki tranzytowe są większe, posiadają więcej budynków i żyją własnym życiem – na ulicach pojawiają się przechodnie, a w granicach metropolii można zaobserwować wzmożony ruch na jezdni. Wspomnianych zabytków również nie brakuje – podczas przejazdu przez Polskę widzimy warszawski Pałac Kultury i Nauki, krakowski Wawel czy Stocznię Gdańską, tyle że... nie z bliska. Obiekty te znajdują się bowiem w sporym oddaleniu od dróg, którymi się poruszamy, dlatego nie sposób sprawdzić, jak prezentują się z odległości kilkudziesięciu metrów. To jak lizanie cukierka przez papierek, ale – jakby nie było – twórcy obietnicy dotrzymali.

Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku
Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku

Recenzja gry

Po wybitnie podobnych do siebie poprzednich częściach, wraz z tegoroczną odsłoną najstarszej i najpopularniejszej serii rolniczych symulatorów miała wreszcie przyjść mała rewolucja. Zapowiedzi jednak okazały się zbyt optymistyczne.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty
Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty

Recenzja gry

W kraju, gdzie rolnicze produkcje biją rekordy popularności, nie doczekaliśmy się jeszcze rodzimego symulatora farmy z prawdziwego zdarzenia. Tę sytuację miał zmienić Pure Farming 2018. Czy ekipie studia Ice Flames udało się zawojować wirtualne pola?

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Komentarze Czytelników (26)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.09.2013 14:26
Stra Moldas
94
Wujek Samo Stra

Mam wrażenie, że trochę na siłę jest czepianie się niemożliwości podjechania pod charakterystyczne obiekty. To jednak dodatek, a tak samo było w samej grze. Twórcy jednak postarali się z odwzorowaniem obiektów i ja jestem zadowolony.

09.09.2013 14:36
odpowiedz
Barthez x
148
vel barth89

A jest Bydgoszcz? Kiedyś w jakimś newsie czytałem, że będzie Bdg i zastanawiam się, czy w istocie tak jest, czy coś komuś się pomyliło? :)

09.09.2013 15:20
odpowiedz
JacobGarvin
14
Chorąży

Te minusy to wy macie na siłę chyba. Mechanika rozgrywki nie nudzi mnie od ponad półtora roku, a gram codziennie. Brak jakiejkolwiek innej zawartości? Tytuł mówi jednoznacznie co będzie zawierał dodatek, więc nie wiem, czego autor tej recenzji oczekiwał. No i zabytki z oddali. Przecież w podstawce było to samo i jakoś nie narzekaliście.

09.09.2013 17:27
odpowiedz
dj_sasek
91
Freelancer
8.5

Autor newsa chyba na siłę te minusy wymyślił. Normalnie jak ktoś kursuje ciężarówką to chyba nie podjeżdża i nie wyładowuje przewożonego ładunku pod np. Pałac Kultury...
Brak ulepszeń w mechanice gry.
Toć przecież były darmowe patche naprawiające te aspekty przed premierą dodatku! Czego autor oczekiwał więcej?
brak jakiejkolwiek innej zawartości poza nowymi obszarami
Dodatek w opisie mówi jasno, że jest to DLC zwiększające obszar gry i tylko tego dotyczy. Nigdy nie było mowy o tym, że w grze pojawią się nowe ciężarówki czy części...

Za ten dodatek daliście tylko 6.5 a przecież ten dodatek to jest nic innego jak ukłon w naszą stronę. W Polsce gra się dobrze sprzedała to twórcy postanowili zrobić dla nas coś ekstra i rozbudować mapę na wschód. Ta gra obecnie nie ma konkurencji na rynku jeżeli chodzi o symulację kierowcy ciężarówki, a oceny dostaje jakby gra była co najmniej średnia, a jest najlepsza w swoim gatunku, tak samo dodatek odzwierciedla wszystko to co dzieje się na polskich drogach... Ode mnie co najmniej 8.5

09.09.2013 18:07
odpowiedz
laki2217
65
Generał

Wiecie.. mało znana firma i tak się stało. Dlatego taka niska ocena. Dodatek zasługuje na minimum 8.0

09.09.2013 18:20
😒
odpowiedz
Stra Moldas
94
Wujek Samo Stra

Jest to tym bardziej przykre, że Amadeusz „ElMundo” Cyganek recenzował także podstawkę i nie doszukiwał się tam tak dziwacznych minusów. To jednak dodatek.

Szanuję zdanie, ale nie potrafię zrozumieć.

laki2217 -> Nie przesadzaj z oskarżeniami.

09.09.2013 18:34
odpowiedz
laki2217
65
Generał

Przesadziłem trochę.

09.09.2013 19:20
odpowiedz
Pacjonek
15
Legionista

Drogi autorze recenzji, proszę przeczytać opis dodatku.
Jego "misją" jest dodanie nowych terenów do mapy ETS2.
-Nie można podjechać pod Pałac Kultury? A czy w podstawowej wersji gry da się podjechać pod Bramę Brandenburską w Berlinie? Więc dlaczego od dodatku wymagasz tego? Po za tym ładunki w realu są dowożone zwykle do obrzeży miast, przedmieść a nie pod zabytki.
-Brak nowych pojazdów? Proszę jeszcze raz przeczytać opis dodatku. Gdzie ktoś napisał że będzie on wprowadzał nowe rozwiązania/modele itp.?
-Brak Ukrainy, Białorusi i innych typowych krajów wschodnich. Ok tutaj faktycznie autorzy mogli nie co bardziej się "rozwinąć.

09.09.2013 19:27
odpowiedz
pawell91
57
Centurion

"zabytki widoczne tylko z oddali", a od kiedy to ciężarówki jeżdżą przez centrum Warszawy lub Krakowa? Jeśli gra ma mało minusów to nie wymyślajcie ich na siłę.

09.09.2013 20:16
odpowiedz
ElMundo.
60
Mr Lazy

GRYOnline.plTeam

Dobra, po kolei:

Barthez x - Nie, nie ma Bydgoszczy w finalnej wersji ;)

Pozostałe zarzuty

1. Ok, w podstawce charakterystyczne obiekty też były widoczne w oddali, tylko przy okazji dodatku twórcy non-stop chwalili się tym, że zobaczymy z bliska najbardziej charakterystyczne budowle - tymczasem znajdujemy je w grze w formie płaskich tekstur, więc nijak ma się to do zapowiedzi, że będziemy sobie podziwiać zabytki, a tymczasem to trzeba się nieźle napocić, żeby zobaczyć np. Stocznię Gdańską, a o charakterystycznych elementach Wawelu to już nawet nie wspominam.

2. No, ok, w patchach są poprawki, tylko czy to nie jest trochę niepoważne, że pierwszy oficjalny dodatek nie ma żadnych poprawek w tej kwestii, a płacimy za niego, tymczasem w patchach pojawiają się ciężarówki, poprawki jazdy itp. Wydaje mi się, że jednak można było coś wcisnąć oprócz samych map, dlatego, jak napisałem w recenzji, tego dodatku nie można nazywać dodatkiem, tylko "zbiorem map"

laki2217 - No dokładnie, dlatego dodatek dostał 6,5, bo SCS Software to mało znana firma, na takiej samej zasadzie np. taka gra jak Eador dostała u nas 8.0, bo takiego studia jak Snowbird nie zna, albo Monaco 9.0, a co to jest Pocketwatch Games, to już w ogóle kojarzy pięć osób w Polsce!

09.09.2013 23:14
👎
odpowiedz
Vermaas
15
Legionista

Panie ElMundo, ależ przecież dostaliśmy usprawnienia. One są po prostu zachowane na premierę. Wraz z dodatkiem mają wyjść w łatce niskie i średnie wnętrza do pojazdów co już jest dużym plusem. Brak pojazdów? Przepraszam bardzo, a darmowe Iveco Hi-Way to co? Twórcy nigdy nie obiecywali że będziemy się mogli zbliżyć do charakterystycznych budowli. A jednak jakoś dziwacznie pan nasunął ten argument bo ja uważnie śledziłem i takowej zapowiedzi nie widziałem.

Pan wybaczy, ale pudełko oraz reklama dodatku mówiły dokładnie o tym czego dostarczają i dostarczyły to w 100%. Pańska ocena ma się nijak do rzeczywistości ponieważ miał pan oczekiwania które nie były nigdzie opisywane jako te które zostaną wprowadzone. Na siłę minusy. Recenzja mało profesjonalna. Niestety widać że Gry-Online się stacza.

10.09.2013 00:16
odpowiedz
Stra Moldas
94
Wujek Samo Stra

Niestety się nie zgodzę ElMundo. O ile recenzja podstawki była naprawdę fajnie napisana, to tutaj mamy czepianie się "na siłę". To jest dodatek, a nie pełnoprawna gra. Wiadomo, że recenzja jest zawsze subiektywna, ale moim zdaniem tytuł został zbyt skrytykowany.

10.09.2013 00:55
😍
odpowiedz
Amadeusz ^^
139
SHADOWS DIE TWICE

Zaraz zaraz, czyli po niemalże roku czekania wyszedł najzwyklejszy w świecie mappack dodający trochę miast i dróg i ludzie oczekują ocen rzędu 9/10?

Rozumiem że można być fanem gry, ale dokładnie to samo (a nawet dużo więcej - ciężarówki, nowe mapy, radia, przyczepy itd) daje społeczność modderska i to kompletnie za darmo.

Jeśli ktoś sądzi że trochę nowych ścieżek i budynków zasługuje na oceny zbliżone do setki to proponuję zerknąć jak wyglądają dodatki które dostały takie oceny (Dodatki do The Elder Scrollsów, gier Valve, GTA czy nawet Borderlands).
Nawet tasiemcowe dodatki do Simsów dodają więcej contentu.

Pobudka ludzie.

10.09.2013 04:40
odpowiedz
dyszka89
38
Centurion
6.5

Obiektywna recenzja.Dodatek jak to jest opisane jedynie daje nam możliwość skorzystania z nowych dróg i miast.Trochę za mało. Tak naprawdę wydaje mi się ,że twórcy liczą na fanów,którzy sami tworzą dodatki, by grało się naprawdę fajnie.Plusem jest również to , że gra ta odniosła w Polsce sukces.W końcu to symulator a my bardziej wolimy proste strzelanki.To powód do zadowolenia.Czego mi brakuje ? Przede wszystkim dodania więcej aspektów pracy kierowcy.Jedzenie,picie itd. Ogółem;urealnienie gry jeszcze bardziej. Gdyby to wprowadzono to byłoby miodzio.No , ale cóż...Trzeba się zadowolić tym, co jest.

10.09.2013 07:35
😊
odpowiedz
Stra Moldas
94
Wujek Samo Stra

Amadeusz -> Przecież tu nie chodzi o ocenę, która ma małe znaczenie i jest dodatkiem do tekstu. Chodzi o zarzuty postawione przez recenzenta. :)

10.09.2013 13:35
odpowiedz
TobiAlex
132
Legend

Zgadzam się, minusy dodane na siłę. Ale jaki portal takie minusy...

10.09.2013 16:52
😃
odpowiedz
zab paka
2
Junior

Cieszę się, że będzie co pozwiedzać. Cieszmy się, że dodali nasz kraj, kolejne miasta na Słowacji i chyba bodajże Węgry(nie pamiętam), bo nudno było cały czas jeździć po tych samych częściach Europy. Nie martwmy się też o nowe ciężarówki, ponieważ będą one pewnie dodawane w kolejnych patch'ach. Mam nadzieję, że dobrze będę się bawić zwiedzając "polskie" - wirtualne drogi... Tyle.

PS: To jest tylko moja opinia!

11.09.2013 00:16
👍
odpowiedz
Stra Moldas
94
Wujek Samo Stra

Swoją drogą to czekamy na kolejne rozszerzenie.

12.09.2013 18:09
😐
odpowiedz
zanonimizowany887094
7
Centurion
7.0

Przeciętnie, faktycznie nic ale to nic nowego poza umownymi nowymi miastami, umownymi bo jak wiadomo w sumie to Warszawa może i być Berlinem i na odwrót, aby to że gdzieś hen hen widzimy pałac kultury świadczy o tym co za miasto odwiedzamy, z drugiej strony faktycznie czepianie się tego że widać go za daleka jest śmieszne, widział kto siedzibę jakiejkolwiek firmy spedytorskiej pod pałacem kultury? czy w ogóle w centrum miasta jeszcze dodatkowo w jego zabytkowej części? świadczy to o tylko o braku profesjonalizmu recenzenta, ulepszenia poprawki nowe skórki do ciężarówek i np nowe ich modele pojawiać się będą w łatkach, każdy kto interesuje się ETS2 wie o tym, no ale pan recenzent nie raczył się wysilić, co jednak nie zmienia faktu że dodatek naprawdę przeciętny, pewnie na grudzień będzie ekspansja zachód i hiszpania, portugalia, może grecja? w końcu mapa w grze mówi sama za siebie.

18.09.2013 18:33
odpowiedz
zab paka
2
Junior

Przecież większość fanów(moim zdaniem)wiedziała, że nie będzie żadnych innych nowości, niż nowe tereny, więc proszę nie wprowadzać w błąd nowych użytkowników i fanów ETS-a. Przecież mogą pomyśleć, że SCS Software nie wywiązało się z postawionej obietnicy. Pozdrawiam :)

18.09.2013 18:37
odpowiedz
zab paka
2
Junior

Zabytki są tylko po to, aby na nie spoglądać. Przecież w rzeczywistości kierowca nie stoi na środku jezdni i nie podziwia sobie Pałacu Kultury. To tutaj po prostu autor recenzji nie pomyślał.

18.09.2013 18:42
odpowiedz
zab paka
2
Junior

Jestem fanem tej serii i w ogóle symulatorów ciężarówek. Ja kupuję dodatki tylko dlatego, że jestem fanem i mi się podoba(nawet jeżeli jest to sama mapa). Osoby które się tym nie interesują dają właśnie oceny (dajmy przykład - 2/10), za to dla fana jest to już 9/10.

20.09.2013 15:50
odpowiedz
zamek9
24
Chorąży

dodatek nie działa z TSM map :( miałem nadzieję, że ne będę go musiał wgrywać osobno, osobno to jest trochę biedny bez dodatków....

22.09.2013 18:49
odpowiedz
muchomorek88
1
Junior

Po zagraniu jestem bardzo rozcarowany. Tworcy podobno odtworzyli dokladnie siatke drog, co podobno mialo byc widac na kazdym kilometrze drogi, niestety jadąc odcinkiem z gdanska do warszawy nie ma najbardziej chyba charakterystycznego punktu jak rondo w glinojecku, nie wspomne juz o skrzyzowaniach swietlnych za płońskiem. Widac tworcy nie mieli chyba okazji podrozy tym odcinkiem. Poza tym narazie na nic innego nie przyszlo mi narzekac...

17.11.2013 10:23
😉
odpowiedz
piterkk
1
Junior

witam
krótko o dodatku Ekspansja Polska - ciekawy dodatek - sa charakterystyczne budynki, mosty np we Wrocławiu jak i Warszawie czy Poznaniu ale stwierdzam ze łudziłem się że będzie ich naprawdę wiecej a juz nie powiem że myślałem iż przygotują wiekszość miasta a nie tylko jesgo zarys (3 ulice)
dodatek oceniam na 4- pozdrawiam

06.08.2014 22:13
odpowiedz
Nolifer
113
The Highest

Dodatek fajnie odzwierciedla polskie drogi - za to bardzo duży plus.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze