Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Call of Duty: Black Ops II - Revolution Recenzja gry

Recenzja gry 4 marca 2013, 13:22

autor: Gambrinus

Recenzja dodatku Revolution do gry Call of Duty: Black Ops II - rewolucji brak

Rewolucja w Call of Duty? Dobre sobie, to „tylko” pierwszy z czterech dodatków do Black Ops II. Czy miłośnicy multiplayera i trybu Zombie mają tu czego szukać?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PM Rozjemca, 4 mapy do multi, nowa arena do siekania Zombie i tryb "Turned", czyli Rewolucja w Black Ops II.

1
2
3
4
5
6
7
8
PLUSY:
  1. dwie dobre mapy do multi, w tym kapitalne Downhill;
  2. całkowicie nowa arena dla trybu Zombie – Die Rise.
MINUSY:
  1. dwie słabsze plansze;
  2. beznadziejny tryb Turned;
  3. po co kolejna peemka w Black Ops II?

To ci dopiero. Treyarch chyba dla totalnej zmyłki pierwszy z czterech planowanych dodatków do Call of Duty: Black Ops II ochrzcił Revolution. Niestety, owo DLC nawet nie stało obok innowacji, a z drastycznymi zmianami nie ma już kompletnie nic wspólnego. Rozszerzenie, bogate na papierze, jest bowiem zaskakująco przeciętne jak na odcinek otwierający cały „sezon” płatnych pakietów. Ilość nie przełożyła się tu na jakość – choć add-on pełen jest dobrych pomysłów, wiele z nich zrealizowano na pół gwizdka, a brak serwerów dedykowanych daje się we znaki, kiedy przychodzi do selekcji trybów i aren.

Matchmaking z pewnością byłby mniej dokuczliwy, gdyby nie właśnie nierówna jakość nowych map. Takie na przykład Downhill to prawdziwa perełka – w alpejskim kurorcie nie brak dużych odległości, kilku półotwartych przestrzeni, dominujących nad nimi stanowisk strzeleckich w peryferyjnych sklepikach, wąwozów na skrajach mapy oraz wąskich korytarzy w budynkach schroniska i obsługi kolejki linowej. Do tego dochodzą poruszające się nieustannie wagoniki, pomocne jako mobilna osłona, ale też niebezpieczne dla mniej uważnych żołnierzy. Innymi słowy – Downhill jest świetne. To takie pomieszanie pomysłów z Array i Jungle z pierwszych Black Ops, a sprawdza się doskonale praktycznie w każdej formie rozgrywki.

Recenzja dodatku Revolution do gry Call of Duty: Black Ops II - rewolucji brak - ilustracja #1
Downhill to najlepszy element dodatku.

Mapka Mirage, choć o znacznie mniejszym rozmachu, nadal stanowi bardzo dobre uzupełnienie podstawowych aren. Dopieszczona wizja zasypanego piachem kompleksu turystycznego na pustyni Gobi ma w sobie nieodparty urok. Wydmy sięgają czasem wyższych pięter okolicznych chatek, pozwalając dotrzeć na skróty do kilku punktów widokowych. Ogrom starć toczy się natomiast w hotelowym holu oraz dochodzących do niego ścieżkach. Rozmiar terenu na kolana nie powala – Mirage to jedna z tych lokacji, gdzie przy 12 graczach robi się już ciut tłoczno, niemniej broni się ona pomysłem i grafiką.

Znacznie niższy poziom prezentuje Hydro. Pakistańska tama byłaby ciekawym polem walki, gdyby nie symetryczność mapy oraz jej mocno ograniczona, labiryntowa forma. Praktycznie rzecz biorąc, zawartości jest tu na połowę (a może i mniej) dobrej mapy. Liczba przejść, zakamarków i potencjalnych punktów strzeleckich okazuje się dobijająco mała i przypomina mi najgorsze areny z Modern Warfare 3. Wystarczy kilka rund, by wpaść w schemat i powtarzać ciągle te same scenariusze – czy to w tunelu, czy w strzelaninach nad kanałem, czy też w bocznych, bliźniaczo podobnych korytarzach. Pikanterii rozgrywce dodaje wprawdzie podnoszący się poziom wody w kanale, regularnie spłukujący nieszczęśników, którzy nie wycofali się z niego na czas, ale jeden dobry pomysł nie jest w stanie sprawić, abym na Hydro wracał z własnej woli.

Zestaw zamyka Grind, czyli skate park w słonecznej Kalifornii. Klimat jest co prawda... dziwny – wspinanie się na rampy, rzucanie granatami w dół półrur i walki w ultraciasnych korytarzach wydają się odzierać grę z militarnej aury – ale na ocenę mapy rzutuje głównie jej minimalny rozmiar. Przy 12 żołnierzach jest tu już zdecydowanie zbyt parno – trup ściele się gęsto, nieustannie wpadamy na plecy wrogów, czym oni rewanżują się kilka sekund później... Gdyby ów skate park poszerzyć o ledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych, to Grind wypadłby znaczniej lepiej. A tak dostajemy jedynie arenę do bezlitosnych i szybkich starć, których już w podstawce mieliśmy pod dostatkiem.

Recenzja dodatku Revolution do gry Call of Duty: Black Ops II - rewolucji brak - ilustracja #3
Na Grind możemy poczuć się jak w Tony Hawk’s Pro Skater. Dużo czasu spędzimy w pozycji horyzontalnej.
Recenzja dodatku Curse of Osiris do Destiny 2 – klątwa powtarzalności
Recenzja dodatku Curse of Osiris do Destiny 2 – klątwa powtarzalności

Recenzja gry

Klątwa Ozyrysa to przykład, jak nie należy robić dodatków do gier. Wszechobecny recykling, niewykorzystany potencjał i bardzo mało nowości – trudno znaleźć jasne strony pierwszego dodatku do Destiny 2.

Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem
Recenzja gry Hello Neighbor – sąsiad z piekła rodem? Nie, gra z piekła rodem

Recenzja gry

Hello Neighbor to pozycja tak niesamowita, że zmieniła moje podejście do oglądania filmików z rozgrywki na YouTube. Odkryłem, że w przypadku niektórych tytułów lepiej oszczędzić sobie cierpień i zamiast samemu grać – patrzeć, jak męczą się inni.

Recenzja gry Star Wars: Battlefront II – blasterem w stopę
Recenzja gry Star Wars: Battlefront II – blasterem w stopę

Recenzja gry

Star Wars: Battlefront II miał naprawić słabości „jedynki” z dzielącą społeczność przepustką sezonową na czele. Niestety, frajdę ze strzelania psuje miałka kampania dla jednego gracza i żerujący na portfelach graczy system mikropłatności.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
04.03.2013 14:46
sprint1425
27
Pretorianin

A jest w Polskich sklepach??? Bo nie wiadomo, pisze mi że wydawca nie zamierza wydać w polsce tego dodatku??

04.03.2013 15:01
odpowiedz
Gambrinus84
81
GOL

GRYOnline.plRedakcja

Pudełkowej wersji nie widziałem. Ale kod można spokojnie dopaść, a dodatek jest w polskiej wersji językowej (tzn. przetłumaczyli nazwę pistoletu maszynowego i kilka innych słów ;)).

04.03.2013 15:35
odpowiedz
Harry M
112
Master czaszka

Kupiłbym jedynie dla mapki zombie, która powinna być od razu za darmo w grze.

04.03.2013 15:36
odpowiedz
Gambrinus84
81
GOL

GRYOnline.plRedakcja

Harry M -> Za szybko uciekłeś ostatnio ;)

04.03.2013 16:18
odpowiedz
PierwszyWolnyJestZajęty
14
Generał

Nie ma w innych miejscach niż Steam - czyli jak dla mnie - towar w Polsce nieosiągalny.

Bardzo mnie ciekawi kto zawinił Lem czy Activision?

W BO2 gra na PC olbrzymia liczba Polaków, a tutaj takie traktowanie klienta (brak Season Pass) i anulowanie Revolution.

I na koniec ciekawostka - SP dla Rosji nie ma na Steam, jest jednak na tamtym rynku sprzedawany w wersji retail, ale cena to 160 zł.

04.03.2013 16:27
odpowiedz
HardKoks
23
Centurion

Ehh pamiętam jeszcze mapki z coda 4 darmowe, genialne zaprojektowane a co najważniejsze były ładne :)

04.03.2013 17:19
odpowiedz
Cube/Oriux
3
Junior

Plusy i ocena widocznie naciągana.

04.03.2013 18:46
odpowiedz
sprint1425
27
Pretorianin

Raczej wina LEM, ponieważ jak wchodze na strone empiku to pisze że firma LEM nie będzie wydawać DLC w POlsce. A szkoda, zobaczyłbym tą REWOLUCJE

04.03.2013 19:17
👍
odpowiedz
Lukas172
14
Generał

Ja bym dał.. 1/10 - za takie badziewie to nawet 5 zł bym nie dał

04.03.2013 20:07
odpowiedz
A.l.e.X
107
Alekde

Bez rewolucji, a jednak 6 ! czemu GOL mnie nigdy nie zaskoczy ;) za to was lubię, jesteście konsekwentni w promowaniu półproduktów wielkich wydawców :]

04.03.2013 21:59
odpowiedz
santi69
8
Legionista

http:// [ link zabroniony przez regulamin forum ] /ref/20587 rejestrujcie sie :)

05.03.2013 08:19
odpowiedz
Gambrinus84
81
GOL

GRYOnline.plRedakcja

A.l.e.X - > Dodatek średni, więc i ocena adekwatna. Katastrofy przecież nie ma :p

05.03.2013 08:27
odpowiedz
U.V. Impaler
159
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

A.l.e.X ---> Rzekł człowiek, który na ewidentnego crapa patrzył ostatnio przez różowe okulary.

05.03.2013 09:01
odpowiedz
Gambrinus84
81
GOL

GRYOnline.plRedakcja

A.l.e.X -> Najwyraźniej jeszcze ich nie ściągnąłem, bo multi w Black Ops II nadal jest świetne. Jak tam Gra o tron, Twoje różowe okulary nadal mocno na nosie? ;p

05.03.2013 10:14
odpowiedz
moro.
83
Pretorianin

Ale redakcja hat-trick'a strzeliła. Fanboje... :P

05.03.2013 11:56
odpowiedz
Persecuted
68
Generał

Gambrinus84 - A mogę wiedzieć jakie mapy lubisz w podstawce? Bo czasem tak jest, że ktoś pisze iż plansze z DLC są fajne/niefajne tylko dlatego że lubi bądź nie lubi określonego stylu (bywa że recenzenci wyrażają w związku z tym skrajnie odmienne opinie).

Podchodzą Ci bardziej takie klaustrofobiczne mapy w stylu Hijacked i Nuketown, czy raczej coś troszkę większego (Turbine, Yemen, Standoff).

05.03.2013 16:47
odpowiedz
A.l.e.X
107
Alekde

--->U.V.I - może i oceniam crapa wysoko "jakim jest" A:CM, ale absolutnie nie wystawiłbym jej 4/10 (znając nawet dokonania Gearboxu w tym temacie ;)), niemniej ja jestem tylko amatorem gier [hobbystą], kiedy od profesjonalistów oczekuje się "więcej, lepiej, dalej" Jak można ocenić BO2 i Halo 4 na te same oceny ? Jak można ocenić BO2 na 8/10, a Crysis 3 na 7.5/10, te gry dzieli przepaść jakościowa, technologiczna, a nawet w zakresie grywalności i MP. Fakt że w MP gra o wiele więcej ludzi w BO2, ale tyczy się to przede wszystkim świata i społeczności konsolowej (zbudowanej wokół serii COD). MP BO2 to jedna wielka sieczka, gdzie o taktycznej zabawie rodem z Halo 4 to można tylko pomarzyć. Brak konsekwencji w ocenianiu, przy jednoczesnym zawyżaniu ocen dla gniotów. Na innych forach pojawiają się komentarze gol ocenił grę na 6/10 trzeba sprawdzić, bo 8-9/10 to ma u nich większość gniotów :] [oczywiście to są w dużej mierze żarty, ale ja jako hobbysta amator sądzę że najlepiej by było jakbyście zamiast dawania ocen po prostu pisali tylko recenzje z plusami i minusami bez oceny, ona jest nikomu niepotrzebna i bardzo często mylna]

--->Gambrinus84 - Gra o Tron to jedna z najlepszych gier cRPG, za klimat i zaszczucie, technologiczny bubel ; oczywiście, ale ja zawsze będę na pierwszy miejsce stawiał fabułę, potem grywalność, a na końcu oprawę A/V mimo, że lubuję się w pięknej grafice. Nigdy nie zmieniłbym kolejności i taka właśnie jest Gra o Tron - fabularnie świetna, z topornym wykonanie. Poza tym system walki tak samo jak w Of Orcs and Men jest całkowicie zapożyczony z Kotora I/II i muszę powiedzieć, że i jedna i druga gra to dla mnie jedne z najciekawszych rpgów. Na pewno czekam na kolejną grę tego studia, bardziej niż na każdą dowolną grę od BioWare. Twarz zachowały tylko CDPRed i Bethesda. Ta druga firma w sumie nie ma co się martwić jeśli poziom jej kolejnych gier będzie tak sama się zwiększał jak w przypadku Oblivion -> Skyrim, to TESVI będzie grą dla której zabraknie skali do wystawiania ocen.

14.03.2013 22:35
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Jaki jest sens kupować , to ja nie mam pojęcia .

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze