Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 15 maja 2002, 12:11

autor: Fajek

FIFA World Cup 2002 - recenzja gry

Specjalne wydanie jednej z najlepszych gier futbolowych przygotowane przez EA Sports na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2002 w Japonii i Korei.

Sporym zarzutem dla poprzednich edycji FIFY było nie dość dobre oddanie samej gry w piłkę. Element ten został w znacznym stopniu ulepszony. Od nowa opracowano to, co w grze najważniejsze, czyli oddanie gry w piłkę nożną. Szczegóły takie, jak ciężar i ruch piłki w przestrzeni zostały znacznie udoskonalone. Pojawił się także nowy system "gry w powietrzu". Po raz pierwszy gracze mają kontrolę nad tym, jak piłka jest rozgrywana w powietrzu - dzięki temu mogą stosować swój indywidualny styl gry. Niestety nie pokuszono się o jakieś radykalne zmiany – np. siła każdego podania, strzału czy wybicia nadal jest ustalana na zasadzie „przytrzymania” odpowiedniego klawisza. Fakt ten wpływa niekorzystnie na dynamikę gry, oraz na sposób rozgrywania akcji. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy tylko bardzo niewiele czasu na oddanie strzału a „krótkie” naciśnięcie odpowiedniego klawisza zaowocuje niewystarczająco mocnym kopnięciem a co za tym idzie nie zdobyciem bramki.

Na słowa uznania zasługuje oprawa dźwiękowa a w szczególności muzyka towarzysząca nam w intrze, menu oraz przerywnikach w grze. Została ona specjalnie skomponowana na potrzeby gry przez Vancouver Symphony Orchestra.

FWC2K2 to jedyna oficjalna gra Mistrzostw Świata 2002 dlatego też zobaczymy w niej wszystko to, co z mistrzostwami jest związane. Znajdziemy w niej 20 znakomicie przygotowanych stadionów oddających klimat rozgrywek. Również takie elementy jak maskotki, stroje zostały odwzorowane zgodnie z tymi jakie zobaczymy na mundialu.

FIFA World Cup 2002 to najbardziej innowacyjna gra z tej serii od czasu World Cup 98. Znakomita oprawa audio-wizualna, świetnie oddany klimat mistrzostw, w znacznym stopniu poprawione elementy samej rozgrywki – to wszystko wpływa na ogólną ocenę gry, która niewątpliwie jest produkcją udaną. Owszem, EA Sports nie ustrzegło się kilku drobnych błędów jednak patrząc na produkt całościowo nie wpływają znacząco na grę. Niewątpliwym atutem dla polskich graczy jest fakt, iż możemy poprowadzić naszą krajową reprezentację do tytułu Mistrza Świata, co w rzeczywistości wydaje się być niewykonalne...

Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie „czy warto kupić FWC2K2?” odpowiedziałbym: TAK. EA Sports posłuchało sugestii graczy z całego świata i stworzyło „piłkę”, która powinna zadowolić większość fanów tego sportu.

FAJEK