Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Symulator lotniskowej straży pożarnej Recenzja gry

Recenzja gry 13 kwietnia 2012, 12:21

autor: Adrian Werner

Recenzja gry Symulator lotniskowej straży pożarnej

Symulator lotniskowej straży pożarnej wyróżnia się na tle konkurencji ciekawą tematyką. Niestety, autorzy nie potrafili wykorzystać tkwiącego w niej potencjału.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • ciekawa tematyka;
  • schludna grafika.
MINUSY:
  • prostota i zbyt duża łatwość rozgrywki;
  • brak realizmu;
  • mała różnorodność misji;
  • wiejąca zewsząd nuda;
  • fatalny samouczek.

Dzięki olbrzymiemu sukcesowi serii Symulator farmy półki polskich sklepów zostały wręcz zalane podobnymi niszowymi produkcjami. Symulator lotniskowej straży pożarnej ma tę przewagę nad większością konkurencji, że podejmuje całkiem interesujący temat. Wiadomo, że instalując tytuł traktujący o jeździe śmieciarką, nikt nie liczy na ekscytującą zabawę. Natomiast wizja gaszenia pożarów samolotów na lotnisku potrafi już pobudzić wyobraźnię. Materiał na grę był więc bardzo dobry, ale twórcy nie potrafili go, niestety, odpowiednio wykorzystać.

Zabawa sprowadza się naturalnie do gaszenia mniejszych i większych pożarów.

Rozgrywkę zaczynamy od beznadziejnie zrealizowanego samouczka. Trwa on około czterdziestu minut i jest to czas bezpowrotnie stracony. Starszy strażak oprowadza nas po remizie i tłumaczy przeznaczenie poszczególnych pokoi. Potem wsiada do samochodu, a my we własnym aucie podążamy jego śladem. W ten sposób obwozi nas po całym lotnisku, co chwilę zatrzymując się w konkretnych miejscach i dzieląc nikomu niepotrzebnymi informacjami typu „to tutaj kończy się płot”. Jedyne, co wyniosłem z tego wprowadzenia, to wiedza, gdzie mój bohater może się przespać. Pozostałe informacje okazały się praktycznie bezużyteczne. Wszystko, co było mi potrzebne, gra i tak podpowiadała potem w czasie akcji strażackich.

Symulator w całości rozgrywa się na terenie jednego lotniska. Może ono pochwalić się sporymi rozmiarami (około 20 km kwadratowych) i stanowi pewnego rodzaju mocno uproszczony sandbox. Po mapie cały czas krążą sterowane przez sztuczną inteligencję jednostki, takie jak samoloty, autobusy, transportery czy samochody ochrony. Swobodną eksplorację tego miejsca co pewien czas przerywa alarm, po którym otrzymujemy konkretną misję do wykonania. Większość z nich sprowadza się do dojechania do pożaru, opuszczenia pojazdu i skorzystania z gaśnicy lub węża strażackiego. Z rzadka trafiają się trochę bardziej zróżnicowane zadania, takie jak odszukanie dziur w ogrodzeniu lub chłodzenie przegrzanych kół samolotu za pomocą specjalnych wiatraków. Karierę zaczynamy jako aspirant. Każdy awans zapewnia dostęp do nowych pojazdów i umożliwia branie udziału w bardziej wymagających akcjach. Pomiędzy misjami możemy poćwiczyć na polach treningowych. Musimy też dbać o regularne uzupełnianie stanów paliwa i wody.

Oprawa wizualna? Rewelacji niestety nie ma.

Jak już wspomniałem, tematyka gry jest interesująca i takie też było kilka pierwszych pożarów. Problem polega na tym, że tytuł ten szybko odkrywa większość swoich kart, a potem nie oferuje już zbyt wiele nowego. Szkielet rozgrywki mógłby stać się podstawą solidnej gry, ale każdy jej element jest tak prosty, że cały ten potencjał został zmarnowany. Pomimo faktu, że w nazwie produkcji mamy słowo symulator, autorzy wcale nie silili się na jakikolwiek realizm. Możemy spokojnie stanąć w środku ognia i naszej postaci nie stanie się nic złego. Zderzenia z obiektami i innymi pojazdami nie wywołują żadnych efektów. Jedynie przywalenie w znajdujący się w ruchu samolot ma jakiekolwiek negatywne konsekwencje. W połączeniu z faktem, że zarówno chodzący po lotnisku ludzie, jak i duża część mniejszych obiektów po prostu przenika przez nasz pojazd, daje to w sumie kiepski rezultat. Powoduje, że dojeżdżanie na miejsce pożaru, czyli dobra połowa całej gry, nie stanowi najczęściej żadnego wyzwania.

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?
Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?

Recenzja gry

Wszyscy miłośnicy symulatorów czekali na grę Car Mechanic Simulator 2018 z wywieszonymi jęzorami. Miało być rewolucyjnie, a jest po prostu beznadziejnie. Tu nie pomoże nawet klucz francuski i znajomości na niemieckiej giełdzie.

Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej
Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej

Recenzja gry

Zabawa w wirtualnego mechanika to nie tylko naprawianie samochodów czy maszyn rolniczych – teraz czas na znacznie większe gabaryty. Do naszego warsztatu trafiają bowiem potężne lokomotywy!

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
13.04.2012 13:41
Xartor
83
Konsul

Nie czepiam się gry, ale co dalej? Symulacja miejskich służb sanitarnych już była idt. Szambonurek? Może i to też już było ;D

Ciekawe czy te gry na siebie zarabiają, muszą bo przecież tyle ich by nie było.

13.04.2012 13:54
odpowiedz
K_Skuza
10
Pretorianin

SYMULATOR TARTAKU! XDDD
(Serio, jest takie cudo!)

13.04.2012 14:24
odpowiedz
grzybmaister
77
Tyler Durden

Tak, niesamowicie ciekawa tematyka ... Zapytam ponownie po co recenzje takich gniotów ?

13.04.2012 15:18
odpowiedz
U.V. Impaler
160
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Bo te "gnioty" stanowią teraz dużą część ofert kilku polskich wydawców.

13.04.2012 15:32
odpowiedz
eJay
167
Quaritch

gameplay.pl

Te gnioty schodza ze sklepow na pniu. Ostatnio jak bylem w MM to polka ze Skyrimem byla prawie pelna, a polka z "symulatorami wszystkiego" prawie ogolocona.

14.04.2012 09:56
odpowiedz
sebogothic
103
Senator

Czekam na symulator sprzedawcy, symulator drwala, symulator zakładu oczyszczania miasta, symulator ratownictwa medycznego, symulator fryzjera....

14.04.2012 10:00
😃
odpowiedz
raziel88ck
122
Reaver is the Key!

Kto to kupuje? Za 40zł. można mieć kilkuletniego hiciora z o wiele lepszą technologią.

14.04.2012 22:02
odpowiedz
R‹ud›Y
65
Pretorianin

Jak to kto, bachorki proszą rodziców o dobrą giere, ci jadą do sklepu kompletnie zieloni, patrzą na chociażby skyrima - +18, miecze, cycki - o nie mój synek nie będzie w takie coś grał. Kupie mu uczący symulator, a za resztą kupimy litr wódeczki na grila

14.04.2012 22:11
😁
odpowiedz
Garret Rendellson
87
Legend

Wciśnij LPM, żeby użyć węża

14.04.2012 22:13
odpowiedz
Basshuntersw
28
Pretorianin

post wyedytowany przez Basshuntersw 2016-05-28 14:15:44
14.04.2012 22:20
odpowiedz
Ogame_fan
88
Senator

Aż mi się przypomniał 2004, i wydawanie tycoon'ów o wszystkim :)

15.04.2012 00:07
odpowiedz
grzybmaister
77
Tyler Durden

Spodziewałem się takiej wypowiedzi, lwia czy nie lwia część rynku to pamiętam z któregoś odcinka bodajże kulisy gramy stos tych kiepskich symulatorów stąd teoria spiskowa, że wam za nie (recki = reklama) po prostu posolili.

15.04.2012 00:52
😃
odpowiedz
Ishimura12
34
Senator

Zastanawiam się , co czuje recenzent , kiedy musi z zimną krwią napisać o takim yyyy... czymś. Kiedy na głos się rwą pewno ostre słowa , a tu trzeba coś o zaletach napisać (?) To są te ciemne zakamarki.

15.04.2012 00:55
odpowiedz
Limbo92
6
Konsul

symulator drwala

Już jest i nawet gramy na tvgry z tego jest...

15.04.2012 17:47
odpowiedz
BOLOYOO
75
Generał

Czas na symulator programisty tworzącego kolejny durny symulator.

15.04.2012 23:28
odpowiedz
Mruqe
7
Geekus Biggus

Wszystkie gry tego typu znajdują sobie grono zagorzałych fanów, gotowych bronić ulubionego tytułu na ubitej ziemi. Pod moją recenzją Agrar Symulator 2012 (ocena 5/10) szybko pojawił się głos oburzonego czytelnika, który miał do mnie żal, że tak "nierzetelnie" zrecenzowałem jego faworyta. Są ludzie, którzy chcą się bawić w rolników, strażaków, operatorów koparki czy pracowników tartaku. Rynek ich niestety nie rozpieszcza, a oni siłą rzeczy, obniżają standard swoich oczekiwań. A ja osobiście naprawdę wierzę, że dałoby się zrobić ciekawą, solidną grę na każdy z tych tematów. Czy takie na przykład wyścigi gokartów są faktycznie bardziej emocjonujące niż gaszenie pożarów?

@[12] O tak, posolili nam tak bardzo, że jak widzisz piszemy o nich hiper-entuzjastycznie i wystawiamy same dychy. Ogarnij się, facet. Poszukaj sobie na przykład ile jest forów w sieci na temat Symulatora Farmy 2011, ilu mają one użytkowników. Z jakiej racji mielibyśmy olać duży segment rynku? Jeśli ktoś w to gra, to kto inny będzie o tym pisał. Prawo popytu i podaży.

07.05.2015 13:54
odpowiedz
kackipi
2
Junior

jest misie gdzie trzeba urzyc spryskiwacza a gdzie on jest nie ma mowy chyba mogli by zrobic na ten temat samołuczek

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze