Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 2 kwietnia 2002, 10:00

autor: MAO

Zaginiona Tarcza Wikinga - recenzja gry

Zaginiona Tarcza Wikinga to trójwymiarowa gra akcji z elementami cRPG, w której obserwujemy nasze poczynania z perspektywy trzeciej osoby.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Ragnarok - wielka bitwa bogów prowadząca do zniszczenia Valhalli która spada na ziemie i w postaci małych wysepek zawisa na nieboskłonie. Dwie strony konfliktu - dobry bóg Odyn i zły - Fenris. Obydwoje rywalizują o objęcie dominacji, jednak wcześniej muszą wydostać się z królestwa zmarłych. Pozbawieni części mocy muszą posługiwać się istotami śmiertelnymi. I tu pojawia się nasz bohater Eryk który przypadkowo wplątuje się w cała intrygę...

Tak w dużym skrócie przedstawia się fabuła. Może i nie jest zbyt oryginalna, ale to przecież nie historia w grach strategicznych jest najważniejsza. Przyjrzyjmy się więc reszcie.

Z dużą dozą nieufności podchodzę do produktów tanich. W konsumpcyjnie nastawionym społeczeństwie cena stała się wyznacznikiem jakości. Postanowiłem jednak, że podczas gry postaram choć na chwilę zapomnieć ile kosztuje „Zaginiona tarcza wikinga” i ocenić ją z perspektywy innych gier ukazujących się na rynku..

Grę stworzyła Rosyjska firma New Media Generation i po raz pierwszy ukazała ją światu na zeszłorocznych targach ECTS. End of Twilight (bo taka brzmi nazwa gry w oryginale) otrzymał dość pochlebne recenzje za nowatorskie pomysły, więc wszyscy wyczekiwali produktu końcowego.

Czeka nas 12 (a nie jak podają w instrukcji 16!)powiązanych ze sobą misji z których każda rozgrywać będzie się w innym otoczeniu. Ich cele będą różne (od zniszczenia czegoś, poprzez zgładzenie kogoś, aż po dotarcie dokądś) i wraz z rozwojem fabuły będziemy mogli dowodzić większą ilością bohaterów posiadających oryginalne umiejętności. Zaginiona Tarcza Wikinga nie jest grą szczególnie długą (daje się ukończyć w 15h) lecz niezwykle trudną! Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet przesadnie trudną!

Włączając grę po raz pierwszy natychmiast pojawiło się jedno skojarzenie - konsola! Perspektywa, interfejs, brak możliwości zapisu gry i bardzo mało opcji - po prostu gra z konsoli ;). Już na samym początku w oczy rzuca się dość dziwny system sterowania. Długo próbowałem doszukać się w nim jakiś bardziej skomplikowanych czynności, zasad i reguł - na próżno. W jednej turze możemy przemieścić się o odpowiednią odległość i zaatakować przeciwnika. Szkoda, że pomiędzy jedną a drugą czynnością nie ma żadnej zależności, a np. niewykorzystane punkty ruchu nie przechodzą do kolejnej tury. Dla osoby „wychowanej” na UFO: Enemy Unknown czy Jagged Alliance jest to spore rozczarowanie i powrót jakby do przedszkola. Warto dokładniej zapoznać się i przećwiczyć opcję podglądu (wydajemy rozkazy mając wciśnięty klawisz CTRL), albowiem będzie ona niezbędna jeśli chcemy poprawnie zaplanować nasze działania i uniknąć niespodzianek ze strony przeciwników. Ważnym i nowatorskim elementem gry jest wykorzystanie w czasie walki różnych rodzajów terenu, które obdarzają naszych bohaterów odpowiadającymi im atrybutami i statusami. Atrybuty zazwyczaj zwiększają siłę naszego ataku, a statusy troszkę utrudniają nam życie. Niestety i ten pomysł nie został moim zdaniem prawidłowo wykorzystany i w zbyt małym stopniu wpływa na uatrakcyjnienie rozgrywki. Atrybutów powinno być zdecydowanie więcej dzięki czemu ich wybór i wykorzystanie stałoby się mniej oczywiste. Aż chce się zakrzyczeć - za mało taktyki w tej strategii taktycznej! Pochwalić musze jednak programistów za bardzo dobry system sterowania kamerą. Moim zdaniem jest on nawet lepszy i wygodniejszy w użyciu niż ten zastosowany np. w Myth 3: Era wilka.

Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju

Recenzja gry

Cyberpunk 2077 to świetna gra, która Was zachwyci. Ponoć, w wersji na PC. Ja grałem na podstawowej wersji PS4 i świetną grę może widzę, ale zagrzebaną pod morzem problemów.

Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania

Recenzja gry

Cyberpunk 2077 jest dowodem na to, że Wiedźmin 3 to nie był wypadek przy pracy. To świetne RPG pomieszane z akcją, któremu przydałoby się jeszcze jedno drobne opóźnienie by załatać wszystkie błędy.

Shadowlands to niezły dodatek do World of Warcraft. Oto nasza recenzja
Shadowlands to niezły dodatek do World of Warcraft. Oto nasza recenzja

Recenzja gry

Najnowszy dodatek do króla gatunku MMORPG jest już z nami od jakiegoś czasu. I wiecie co? Jest całkiem dobrze, ale Blizzard wcale nie musiał śpieszyć się z tym rozszerzeniem.