Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 4 lutego 2002, 11:54

autor: Artur "MAO" Okoń

Baldur's Gate II: Cienie Amn - The Darkest Day

The Darkest Day to darmowy MOD do gry Baldur's Gate II, stworzony przez dwójkę zapaleńców. Dzięki niemu gra zostaje wzbogacona o nowe lokacje, czary i przedmioty.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Już ponad rok upłynął, odkąd światło dzienne ujrzała jedna z najlepszych gier RPG w historii- Baldurs Gate 2: Shadows of Amn. Mimo, że gra oferowała ponad 300h zabawy, dla części fanów było to jeszcze za mało! Pół roku temu światło ujrzał oficjalny dodatek o nazwie Tron Bhaala, jednak i on nie zaspokoił wszystkich apetytów. Pojawiły się grupki zapaleńców które w domowym zaciszu na własną rękę, metodą „chałupniczą” postanowiły zwiększyć możliwości BG2. W efekcie pracy grupy TEAMBG ukazał się Mod noszący nazwę „The Darkest Day”. Wprawdzie TDD pojawił się już w połowie października, ale dopiero niedawno wydany został patch v1.02 który wyeliminował większość błędów uniemożliwiających bez stresową grę. Pora przyjrzeć się więc TDD nieco bliżej.

Zacznijmy może od informacji najważniejszej- TDD jest całkowicie bezpłatny! Można go pobrać ze strony wydawców (link), jednak ze względu na szybszy transfer o wiele lepszym pomysłem jest pobranie go wprost z naszego serwisu (link). Plik zajmuje bardzo dużo, aż 266MB, po rozpakowaniu ponad 500. Do tego należy pobrać najnowszy patch (czyli obecnie 1.02, rozmiar 3.8 mb). A skoro już jesteśmy przy sprawach czysto technicznych to przyda wam się garść porad dotyczących samej instalacji. Po pierwsze instalujemy BG2. PO drugie instalujemy oficjalne patche do BG2. Dopiero teraz instalujemy TDD i wreszcie na koniec aktualizujemy go za pomocą najnowszego patcha. Ważne - od tej pory pod żadnym pozorem nie instalujcie dodatkowych łat do BG2, albowiem zepsują one grę! Warto też zwrócić uwagę, że TDD nie działa razem z Tronem Bhaala i jeśli macie go zainstalowanego będziecie zmuszeni go usunąć! I ostatnia sprawa - mimo, że TDD jest anglojęzyczny, bez większych problemów można zainstalować go na polską wersję BG2. Spowoduje to jedynie zmianę wszystkich teksów w grze na angielskie! Swoją drogą wygląda to trochę śmiesznie gdy widzimy angielskie dialogi i jednocześnie słyszymy tekst w naszym ojczystym języku ;). Na koniec dodam, że prawdopodobnie powstanie polska wersja TDD eliminująca ten problem, ale będzie trzeba na nią poczekać - ludzie z TEAMBG zalecają wstrzymanie prac nad lokalizacją dopóki nie ukaże się kolejny patch umożliwiający poprawną współprace TDD z Tronem Bhaala.

OK., tyle spraw czysto technicznych, czas przejść do meritum czyli samej gry. Wszystkich, którzy nie bardzo wiedzą czym jest Baldur’s Gate 2: Cienie Amn odsyłam do znakomitej recenzji autorstwa spyTHEr-a, ja skupię się wyłącznie na nowościach które oferuje nam sam dodatek. A jest tego sporo! Autorzy przygotowali ponad 170 nowych zaklęć (np. dla Maga: Abi-Dalzim's Liquidation, Anti Magic Cloud, Armour Melt, dla Kapłana: Cloak of Bravery, Hero's Feast, Greater Shield of Lothander, dla Druida: Control Temperature: Heat, Animate Rocks, Dragon Flesh), będziemy mogli znaleźć ponad 180 nowych i niezwykle potężnych przedmiotów, czy też ubić blisko 40 rodzajów dodatkowych potworów (np. Dracolich, Banshee, Cyclop). To jednak nie koniec - do drużyny możemy dołączyć 10 NPC-ów (większość z nich jest dobrze znana z BG1 (Shar–Teel, Xzar, Montaron), jak i zupełnie nowych (Adario, Kagain). Nasi bohaterowie będą mogli szkolić się w 75 dodatkowych rodzajach profesji (np. Kapłan może zostać Czarnoksiężnikiem, Druid- Szamanem, a Palladyn - Zabójcą Smoków).

Baldur's Gate II: Cienie Amn - recenzja gry
Baldur's Gate II: Cienie Amn - recenzja gry

Recenzja gry

Czy można poprawić coś tak dobrego jak Baldur's Gate? Okazuje się że tak, a efekt przekroczył nasze oczekiwania.

Recenzja Xenoblade Chronicles 3 - gry, która przypomniała mi, za co kocham jRPG
Recenzja Xenoblade Chronicles 3 - gry, która przypomniała mi, za co kocham jRPG

Recenzja gry

Byłem nieświadomy powagi oraz ciężaru premiery, jaką jest Xenoblade Chronicles 3. Nie oczekiwałem wiele, a dostałem jedną z dotychczasowo najlepszych gier tego roku.

Recenzja Diablo Immortal. Zagrać warto, ale przywiązywać się - zdecydowanie nie
Recenzja Diablo Immortal. Zagrać warto, ale przywiązywać się - zdecydowanie nie

Recenzja gry

Diablo Immortal nie jest ani spóźnionym żartem na prima aprilis, ani ostatecznym tryumfem NetEase w formule Diablo. Podwykonawca Blizzarda odniósł kilka zwycięstw na polu hack'n'slashy, ale – jak to w gotyckiej opowieści – nie obyło się bez ofiar.