Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 22 grudnia 2000, 21:14

autor: Sebastian Proch

Sid Meier's Alpha Centauri - recenzja gry

Alpha Centauri nie jest grą zwyczajną, łatwą i możliwą do opisania w paru słowach. Kto jednak lubi klasyczne strategie, ten powinien pokochać ją całym sercem.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Historia

I stało się. Ludzkość wreszcie osiągnęła poziom cywilizacji tak wysoki, że na rodzimej planecie wiele ciekawego do odkrycia już nie pozostało. Nie pozostało nic innego, jak szukać dalej, poza naszą ukochaną Ziemią, może tam znajdziemy Nowy Świat, nowe wyzwania – jak kiedyś żeglarze, zdobywcy nowych ziem. Może gdzieś w kosmosie, w rejonie dotąd nieznanym otworzą się przed nami nowe możliwości. Poziom technologiczny osiągnęliśmy na tyle wysoki, że mogliśmy wysłać ekspedycję w kierunku gwiazd – poziom na tyle wysoki, by misja mogła zakończyć się sukcesem. I udało się! Ekspedycja dotarła do celu ale... No właśnie, sukces ów kończył niezapomnianą grę autorstwa Sida Meiersa Civilization II. Można było usiąść w fotelu po skończonej grze i delektować się zwycięstwem, w głowie zaczęły kłębić się myśli – co dalej? Jak by się dalej mogły potoczyć losy naszej misji? W jakim kierunku mógłby pójść nasz rozwój cywilizacyjny, czy może tam – na obcej planecie zbudowalibyśmy takie samo społeczeństwo jak na Ziemi, czy może podążylibyśmy całkiem inną ścieżką? No cóż, od wydania gry Civilization II w 1996 musieliśmy czekać dwa lata na odpowiedź, a jest nią kontynuacja wspaniałej gry Meiersa – Alpha Centauri.

Kończąc Civilization II dowiadujemy się, że ekspedycja dotarła do celu. Rozpoczynając grę Alpha Centauri dowiadujemy się, że nie było to takie proste, w trakcie lotu doszło do awarii reaktora, wśród załogi – jak to bywa w skrajnych sytuacjach – doszło do rozłamu. Wśród przyszłych kolonizatorów wyłoniło się siedmiu przywódców reprezentujących siedem różnych frakcji, reprezentujących odmienne poglądy, odmienne zapatrywania na istotę celu podróży, reprezentujących różne wartości i różne metody osiągania swych celów. Po czterdziestu latach lotu, znalazłszy się w układzie planetarnym Alpha Centauri już nie jako jedna ekspedycja, a jako siedem różnych frakcji, ludzie opuścili statek kosmiczny i wylądowali na najbardziej sprzyjającej w całym układzie planecie. Wylądowali w siedmiu różnych lokacjach, nie mając ze sobą żadnego kontaktu i rozpoczął się nowy etap w dziejach ludzkości.

Rozpoczął się także nowy etap w życiu miłośników strategii. Jako gracze wcielamy się w rolę jednego z przywódców i stojąc na czele swojej frakcji tworzyć będziemy nową cywilizację w nowych, nieznanych warunkach.

Po ustaleniu takich szczegółów jak rodzaj mapy (mapa planety czy losowa), rodzaju terenu i czynników wpływających na nią, stopniu trudności oraz także zasad obowiązujących w grze, pozostaje nam wybrać najbardziej odpowiadającą nam frakcję. W przeciwieństwie do innych gier tego typu, gdzie wybrana przez nas narodowość nie miała wielkiego wpływu na grę, tu już ten wybór ma istotne znaczenie, gdyż wpływa w sposób znaczący na nasz model społeczny oraz charakterystyczne dla danej frakcji udogodnienia lub ułomności.

Zanim przejdę do opisu treści samej gry, chciałbym omówić trochę kwestii technicznych związanych z grą, gdyż mamy tu parę ciekawostek.

Recenzja gry Millennia. Zły sen gracza marzącego o alternatywie dla Civilization
Recenzja gry Millennia. Zły sen gracza marzącego o alternatywie dla Civilization

Recenzja gry

Millennia miały doprowadzić do ekstremum to, co najlepsze w serii Civilization. Niestety, twórcom przyszło do głowy nazbyt wiele pomysłów, jak tego dokonać, i potknęli się o własne nogi.

Recenzja gry Against the Storm. City builder prawie doskonały
Recenzja gry Against the Storm. City builder prawie doskonały

Recenzja gry

Zdawałoby się, że przepis na współczesnego city buildera jest prosty – robimy to, co wszyscy, dodajemy tylko jakąś oryginalną nowinkę – i gotowe, pora na CS-a. Na szczęście polscy deweloperzy z Eremite Games podeszli do sprawy zupełnie inaczej.

Recenzja Cities: Skylines 2 - ten city builder potrzebuje przebudowy
Recenzja Cities: Skylines 2 - ten city builder potrzebuje przebudowy

Recenzja gry

Fani city builderów musieli długo czekać na kolejną odsłonę gry o tworzeniu nowoczesnych miast. Cities: Skylines 2 nie wprowadza rewolucji do gatunku i boryka się z technicznymi problemami. Nadal jednak wciąga na długie godziny.