Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 30 października 2009, 14:13

autor: jedik

FIFA Manager 10 - recenzja gry

Championship Manager nadal dołuje, podczas gdy Football Manager święci triumfy. A co się dzieje z FIFA Managerem? Przekonajcie się czytając naszą recenzję najnowszej odsłony produkcji ze stajni EA Sports.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Seria FIFA Manager gości na sklepowych półkach już od kilku dobrych lat. Przez ten czas wypracowała sobie silną markę i poważnie namieszała w sektorze piłkarskich menedżerów. W odróżnieniu od twórców Championship Managera, którzy nadal próbują nieudolnie kopiować kapitalne pomysły autorów Football Managera, ludzie z Electronic Arts od samego początku postanowili obrać zupełnie inny kurs.

FIFA Manager (wcześniej Total Club Manager) zawsze starała się trzymać możliwie daleko od rozwiązań znanych z FM-a. O ile ten ostatni szybko zyskał miano nowego guru w temacie sportowych aspektów prowadzenia klubu piłkarskiego, o tyle produkcja ze stajni EA Sports stała się uznanym specjalistą w zakresie zarządzania wirtualnym klubem. Podział ten jest nie tylko naturalny, ale i z wszech miar sprawiedliwy, ponieważ „Elektronikom” nadal nie udało się stworzyć realistycznego silnika meczowego.

Każdy, kto zna gatunek, wie doskonale, że zarówno Football Manager, jak i mniej lub bardziej nieudolnie kopiujący go Championship Manager oferują model rozgrywki oparty przede wszystkim o decyzje okołodrużynowe i wybory taktyczne. W FIFA Manager jest dokładnie na odwrót. Taktyka, transfery i decyzje związane z zespołem to aspekty o marginalnym znaczeniu. Najważniejsze są kwestie organizacyjne i finansowe.

Panie, a te garniaki to z paskami są może?!

Dzieje się tak, mimo że piłkarze opisani są pokaźną liczbą atrybutów oraz szeregiem różnych wartości, które uczyniłyby dobry silnik meczowy możliwie najbardziej realistycznym i plastycznym. W serii FIFA Manager jednak nigdy nie było na tyle dobrego silnika meczowego, będącego w stanie tak interpretować dane. Znając skuteczność modernizacyjną ludzi z EA Sports, prawdopodobnie sytuacja nie ulegnie szybko zmianie na lepsze.

Mecze rozgrywamy w środowisku trójwymiarowym (technologia rodem z FIFA 09), trybie tekstowym lub natychmiastowym. Stosując wariant 3D możemy działać jako menedżer interaktywny, bądź też jako menedżer grający. W przypadku trybu interaktywnego nasza postać widoczna jest przy linii bocznej (to nowość), a my kierujemy poczynaniami naszych kopaczy za pomocą komend boiskowych. Liczba komend uległa znacznemu wzrostowi, co wydaje się wyłącznie potwierdzać, że deweloperzy nie mają zbyt dużych aspiracji w zakresie poprawy silnika meczowego. W trybie 3D nasi piłkarze wciąż grają bowiem tak, jak robili to w przeszłości. Kopią po prostu swoje, niespecjalnie przejmując się taktyką czy też tym, by całość wyglądała realistycznie. Za sprawą średniej SI, mecze wyglądają zdecydowanie zbyt zręcznościowo. Rażą też błędy z graniem do tyłu czy sytuacjami, w których bramkarz zawsze wybroni lub zawsze puści prostą piłkę.

Lekiem na całe zło mają tu być wspomniane już komendy. Działają one dokładnie tak samo jak klawisze sterujące danym zawodnikiem w zwykłej odsłonie cyklu FIFA. Z tą różnicą, że tutaj niby sobie tylko krzyczymy. W większości przypadków użycie komendy głosowej skutkuje jednak natychmiastową reakcją ze strony zawodników. Krzykniemy: „podaj!” - gracz przy piłce poda; krzykniemy: „strzelaj!” - gracz przy piłce strzeli. Przykłady można mnożyć, tym bardziej że korzystanie z komend jest niezbędne, by rozgrywane przez nas mecze jakkolwiek wyglądały.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.

Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon
Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon

Recenzja gry

FIFA 18 proponuje spokojną ewolucję dotychczasowych rozwiązań. Mamy zmiany w trybie fabularnym, karierze, poruszaniu się zawodników i tempie akcji, ale rewolucji tu nie uświadczycie. Tylko czy to źle? W końcu zwycięskiego składu się nie zmienia…

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2018 – lepsze przyjacielem dobrego

Recenzja gry

Czas na powrót na wirtualne boiska! Jako pierwsza do boju staje nowa część serii Pro Evolution Soccer – odsłona z numerkiem 2018 znów tanio nie sprzeda skóry FIF-ie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.10.2009 14:41
malciak
14
Legionista

pierwszy!:)

30.10.2009 14:46
odpowiedz
Kaltenberg
9
Pretorianin

nie lubię menadżerów, ale recka w porządku!

30.10.2009 14:52
odpowiedz
pawloki
15
Legend

gra dobra

30.10.2009 16:15
odpowiedz
kajtek603
37
International Level

łee tam jest tylko jeden menadżer Football Manager

30.10.2009 19:01
odpowiedz
zarith
195

Cóż z tego, że mamy rozbudowaną opcję analizy pomeczowej, gdy można użyć go dopiero po zakończeniu spotkania?

wydaje mi się, że to zdanie nie ma sensu:)

ja tam fifa managera dosyc lubię, nie grałem w kilka ostatnich odsłon to może w '10 zainwestuję:)

30.10.2009 21:30
odpowiedz
Semir
35
31

Zamiast zajmować się pierdołą, jaką jest ta gra, napisalibyście reckę FM'a 2010.

31.10.2009 01:18
odpowiedz
Gallardo109
9
Legionista

Kurde, nie od was zależy, o czym będą pisali. Mnie nurtuje inna sprawa, z tego co zauważyłem recenzenci, a nawet cała redakcja traktują manager'y jakoś ulgowo, jest to widoczne w rankingach gier sportowych.

31.10.2009 10:59
odpowiedz
andrzej1
30
Senator

Gierka dla mnie będzie jak marzenie, ale liczyłem na wyższą ocenkę od redakcji. Ale mimo to i tak kupię.

31.10.2009 11:37
odpowiedz
Beaverus
163
Bounty Hunter

Cóż z tego, że mamy rozbudowaną opcję analizy pomeczowej, gdy można użyć go dopiero po zakończeniu spotkania?

poprawcie to bo razi: skoro analiza jest pomeczowa, to kiedy jak nie po meczu można by jej uzyc ?

02.11.2009 19:21
😍
odpowiedz
Radanos
80
Tytanowy Janusz

łłłał... to samo? nie dziękuję. W tym roku ponownie zagram w FiFA Manager '09, IMO dużo lepszy od przereklamowanego FM

04.11.2009 09:52
😜
odpowiedz
Lukasvista
7
Legionista

Prosiłbym redaktora żeby pograł w grę dłużej a nie chwile zanim o czymś napisze lub oceni. Narzędzie do analizy meczu jest dostępne również w jego trakcie.

13.11.2009 19:16
odpowiedz
ricky123
1
Junior

Moze ktos mi wyjasni co jest z tym komentarzem szpakowskiego i szaranowicza jakos raz komentuja raz nie..... niema ciagu komentarza jak w poprzednich wersjach fifa menager.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze