Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 7 stycznia 2009, 13:16

autor: Major Doktor Upiorna

Madagaskar 2 - recenzja gry

Doskonały humor, zabawne dialogi, barwne postacie - to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w drugiej części gry Madagaskar.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Z pierwszym dniem stycznia 2009 roku na ekranach rodzimych kin pojawił się film animowany Madagaskar 2. Fani elektronicznej rozrywki byli w nieco lepszej sytuacji, gdyż już na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia na sklepowych półkach wylądowała gra o tym samym tytule. Dzięki niej młodzi gracze mieli możliwość sprawdzenia, czy zwierzakom z nowojorskiego zoo udało się wrócić do swojego ukochanego miasta.

Zabawa w znacznej mierze opiera się na filmowym pierwowzorze i rozpoczyna w miejscu, w którym zakończyła się poprzednia odsłona serii. Lew Alex, hipopotamica Gloria, żyrafa Melman oraz zebra Marty pod przewodnictwem króla lemurów oraz z pomocą pomysłowych pingwinów szykują się do powrotnego lotu do Nowego Jorku. Po mozolnej pracy przy przygotowywaniu pamiątkowego albumu z pobytu na Madagaskarze, pakowaniu bagażu oraz uruchamianiu samolotu zadowoleni przyjaciele wzbijają się w powietrze. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami i ekipa zmuszona jest do awaryjnego lądowania w Afryce (o czym, rzecz jasna, bohaterowie nie mają pojęcia). Szybko okazuje się, że to jeszcze nie koniec kłopotów. Otóż na drodze zwierzaków pojawiają się wrogo nastawieni tubylcy, na czele ze skorpionami, jaszczurami i krokodylami.

Ci panowie to zło w czystej postaci.

Szczęśliwie Alex i jego towarzysze zostali przez developerów wyposażeni w szereg przydatnych cech i umiejętności, dzięki którym są w stanie poradzić sobie w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. Alex odstrasza wrogów ogłuszającym rykiem oraz potrafi doskonale skakać i rzucać w nieprzyjaciół melonami. Gloria świetnie pływa oraz jak nikt inny szybko biega i za sprawą ostrych papryczek eliminuje przeszkody na swojej drodze. Melman to urodzony lotnik – jego długie nogi w zadziwiający sposób imitują śmigła helikoptera. Natomiast Marty niejednokrotnie ratuje sytuację, wykorzystując swoje kopyta do przesuwania przedmiotów. Oczywiście cała czwórka nie przeżyłaby bez niezwykle pomysłowych i przebiegłych pingwinów, mogących ze swoimi szpiegowskimi umiejętnościami stanąć w jednym szeregu z tajnym agentem 007. Owe nieloty potrafią również szybko się przemieszczać i stawać w szranki z przeciwnikami. Co jakiś czas młody gracz wciela się także w jednego z lemurów uczestniczących w przygodzie.

Madagaskar 2 bez zastanowienia można zaklasyfikować do grona prostych zręcznościówek, dedykowanych młodym graczom. Zabawa w głównej mierze opiera się na przeskakiwaniu pomiędzy platformami, szukaniu przedmiotów i zbieraniu monet. Ponadto użytkownik bierze udział w szeregu prostych minigier, sprowadzających się do leczenia chorych żyraf, łowienia ryb czy zabawy w zbijanego. Niejednokrotnie gracz trafia też na zadania wymagające logicznego myślenia oraz odrobiny wyobraźni przestrzennej (zwłaszcza gdy wraca się do poziomu Rytuał przejścia w celu odnalezienia ukrytych tam małp). Niemniej ich stopień trudności jest dopasowany do wieku odbiorców, dla których produkcja ta została przygotowana. Warto zaznaczyć, że do każdej takiej minigierki można wrócić w dowolnym momencie zabawy.

Znamienne jest, że gra nie jest liniowa, a wirtualne środowisko zostało częściowo otwarte dla użytkownika. Rzecz jasna, musimy podążać zgodnie z rozwojem fabuły, a zaliczenie konkretnego zadania pozwala na odblokowanie kolejnych fragmentów poziomu, niemniej producenci pozostawili graczom sporą dozę swobody. Dla przykładu – sami możemy zdecydować, czy przy wodopoju w pierwszej kolejności skupimy się na naprawie samolotu czy też przyjrzymy się rozwojowi znajomości Glorii z Moto Moto. Ponadto niejednokrotnie wykonanie jakiegoś zadania wymaga powrotu do zaliczonego wcześniej etapu w celu odnalezienia na nim niezbędnych elementów (przede wszystkim dotyczy to zebrania wszystkich małp).

Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!
Recenzja gry Super Mario Odyssey – Mario jest super!

Recenzja gry

Ponoć na konsolę Nintendo Switch nie ma gier. Skoro tak, nie pozostaje mi nic innego, jak stwierdzić, że nie grałem w wyśmienite Super Mario Odyssey.

Recenzja gry Crash Bandicoot N. Sane Trilogy – klasyk odświeżony
Recenzja gry Crash Bandicoot N. Sane Trilogy – klasyk odświeżony

Recenzja gry

Po ponad dwudziestu latach od premiery pierwszej części Crash Bandicoot powraca w zremasterowanej trylogii przygotowanej przez zespół Vicarious Visions. Jak ta nowatorska niegdyś seria odnajduje się we współczesnych realiach?

Recenzja gry RiME – twórcy Ico mają godnych naśladowców
Recenzja gry RiME – twórcy Ico mają godnych naśladowców

Recenzja gry

Produkcja hiszpańskiego studia pod pastelową oprawą skrywa intrygującą i grającą na emocjach opowieść oraz sporą różnorodność, której nie psują drobne problemy związane z rozgrywką.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
07.01.2009 13:43
Jaworczyk96
46
Generał

Gra film mi się podoba ładna grafika i wszystko dla mnie jest ok.

07.01.2009 13:45
odpowiedz
Rufus ®
44
Pretorianin

Złożoność twojej wypowiedzi mnie zmiażdżyła...

07.01.2009 13:53
👍
odpowiedz
Backside
77
Senator

Wg mnie Madagaskar 2 jest świetny. Gra napełniona jest tak dużą ilością różnych zadań, motywów, pomysłów, że aż się chce grać w kolejne etapy i jeszcze więcej biegać, skakać za monetami.

74% to mimo wszystko za niska ocena - gra spokojnie dla każdego, nie jest to jedna z tych produkcji, która trafi tylko do fanów kinowego filmu.

07.01.2009 14:59
😃
odpowiedz
Mr X
43
Centurion

Madagaskar 2 to Far Cry 2 w wersji dla... wszystkich :D

07.01.2009 17:56
odpowiedz
HUtH
116
kolega truskawkowy

hah dobrze powiedziane Mr X :D

07.01.2009 18:06
odpowiedz
Major Doktor Upiorna
47
Pretorianin

Backside => grę oceniłam nieco wyżej, jednak po zebraniu wszystkich ocen od innych członków redakcji, ocena końcowa wyszła właśnie taka

07.01.2009 22:08
odpowiedz
AntonioMontegio
90
Generał

a propo filmu, kurcze bylem w kinie - jak dla mnie do jedynki do piet nie dorasta - na sile, czesto niesmieszne. Tak na dobra sprawe - smieszne pierwsze 30 min.

08.01.2009 07:47
odpowiedz
SILENTALTAIR
69
Akallabeth

Mr X [ Level: 49 - Centurion ]

Madagaskar 2 to Far Cry 2 w wersji dla... wszystkich :D
dobre heheh:DD

08.01.2009 15:08
odpowiedz
Serek55
75
Sercio Polski

Widać że gra nie jest najgorsza, idealna dla młodszych.

08.01.2009 18:32
odpowiedz
wapiczapi
54
Konsul

"Piłka nożna to głównie męska rozrywka, również na Madagaskarze." To akcja gry toczy się na Madagaskarze czy w Afryce ?

10.01.2009 10:55
odpowiedz
Bak15
42
Generał

Madagaskar to też Afryka ;]

10.01.2009 11:54
odpowiedz
Major Doktor Upiorna
47
Pretorianin

wapiczapi => to jest screen z pierwszych 30 minut zabawy, gdy akcja działa się jeszcze na Madagaskarze.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze