Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 8 października 2008, 08:32

autor: Stranger

Motorm4x: Offroad Extreme - recenzja gry

Byli pracownicy Illusion Softworks wkraczają na grząski grunt tworząc offroadową grę z terenówkami w roli głównej. Jak sobie poradzili z tym zadaniem?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Posiadacze komputerów osobistych nie są zbytnio rozpieszczani nowymi grami wyścigowymi, zwykle w ciągu roku można doliczyć się zaledwie kilku grywalnych tytułów. Jest to szczególnie widoczne w zestawieniu z lawiną strzelanin czy RTS-ów, którymi jesteśmy dosłownie zasypywani. Polscy gracze wydają się być w jeszcze gorszej sytuacji, gdyż do naszego nadwiślańskiego państewka nie dociera wiele ciekawych produktów tworzonych przez naszych południowych czy wschodnich sąsiadów. Tym bardziej cieszy inicjatywa City Interactive, zwłaszcza że Motorm4x autorstwa czeskiej firmy The Easy Company nie powstał przy minimalnym nakładzie finansowym, a za jego stworzenie odpowiedzialni są developerzy z dużym doświadczeniem (m.in. byli pracownicy Illusion Softworks).

Tytuły takie jak chociażby DiRT przyzwyczaiły nas, że jazda w terenie niekoniecznie musi wiązać się z osiąganiem zdecydowanie niższych prędkości od zawodów rozgrywanych w całości na asfalcie. Motorm4x proponuje natomiast bardziej trzeźwe spojrzenie na problematykę zawodów przeprowadzanych poza utwardzonymi szlakami. Rozwijane prędkości rzadko przekraczają tu 100 kilometrów na godzinę, a niekiedy jest nawet tak, że próby rozpędzenia wozu do 20-30km/h kończą się jego poważnym uszkodzeniem. Pewne jest więc to, że trzeba być sympatykiem tej mało popularnej gałęzi sportów motorowych, w przeciwnym wypadku można się niemile rozczarować już na starcie.

Rozwiązanie problemu zatłoczonych miejskich ulic.

Model jazdy w grze stanowi wyraźny ukłon w stronę miłośników arcade’ówek. Motorm4x nie stara się być maksymalnie wymagający, ale niejako zmusza do zapoznania z tajnikami jazdy w terenie. Kluczową rolę odgrywa ustalenie rodzaju zastosowanego napędu. O ile podczas przemieszczania się po asfaltowych odcinkach wystarczy w zupełności napęd na tylne koła, o tyle próba zjechania w teren kończy się nieprzyjemnym buksowaniem kół. To jednak tylko wstęp do innych ciekawostek. Równocześnie musimy używać redukcyjnej skrzyni biegów oraz blokować mechanizmy różnicowe w celu usztywniania przedniej lub tylnej osi pojazdu. Wszystko to na początek może wydawać się niezrozumiałe, lecz sprytnie zrealizowany tutorial pozwala szybko i bezboleśnie zaprzyjaźnić się z podstawami gry. Rezultat jest taki, że już po kilkunastu minutach przyłapujemy się na tym, że bezbłędnie dostosowujemy maszynę do warunków panujących na danym odcinku trasy.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie – w jaki sposób gra motywuje do rozsądnej jazdy w terenie? Jedną z odpowiedzi jest zaawansowany model uszkodzeń. Nie jest na szczęście tak, że każda większa stłuczka kończy nasze zmagania czy maksymalnie utrudnia dalsze prowadzenie pojazdu. Podoba mi się to, że uszkodzenia nie powstają znikąd. Najeżdżając szybko na duży głaz, możemy uszkodzić oponę, a zderzając się czołowo z przeszkodą tracimy orurowanie lub przyczyniamy się do powstania fałd na masce pojazdu. Znaczne uszkodzenia mogą też powstać w wyniku dachowania pojazdu. Do podobnych niepożądanych sytuacji dochodzi bardzo często, nawet pomimo dodania wskaźnika informującego o poziomie nachylenia karoserii auta. Efektowne piruety niwelują tymczasem wszelkie szanse odniesienia zwycięstwa w danej imprezie.

Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię
Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię

Recenzja gry

Forza Horizon 4 zmienia się w pełnoprawne, samochodowe MMO. To bardzo dobra gra, która błyszczy na tle konkurentów, a zawiedzie odrobinę jedynie weteranów serii.

Recenzja gry The Crew 2 – odtwórcza rewolucja
Recenzja gry The Crew 2 – odtwórcza rewolucja

Recenzja gry

To, co zrobił Ubisoft z The Crew 2, zakrawa niemal na skandal. Takiego recyklingu w sandboksach jeszcze nie było. Ale wiecie co? Nie chce mi się podnosić larum, bo jeżdżenie po USA (a także latanie i pływanie) wciąż potrafi być nad wyraz przyjemne.

Recenzja gry Burnout Paradise Remastered – raj nieutracony
Recenzja gry Burnout Paradise Remastered – raj nieutracony

Recenzja gry

Seria Burnout na zawsze odcisnęła piętno na gatunku zręcznościowych wyścigów, a szczytowym jej osiągnięciem okazała się gra Burnout Paradise. Niezwykłe dokonanie w dziedzinie designu i jednocześnie gwóźdź do trumny firmy Criterion Games.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.10.2008 08:59
zanonimizowany432898
13
Generał

O w kichę, jakby nowości na konsole kosztowały 19.99zł? Pobilibyśmy Japonię pod względem sprzedaży gier. Sam bym chyba kolekcję z 300 gier w 2 lata zebrał... Marzenia...

08.10.2008 09:22
odpowiedz
zanonimizowany295501
46
Konsul

Cóż, miałem okazję w to zagrać i pozostał jakiś taki niedosyt. Tej grze brakuje jaj. Takie to pitu pitu po bezdrożach... Recka dobrze napisana, dokładnie opisująca co tak naprawdę gra oferuje.

08.10.2008 14:06
odpowiedz
Cziczaki
130
Renifer

Grałem w demo, gra jest SUPER!!! Kupię tę grę na 100%!!! :D

08.10.2008 14:45
odpowiedz
Matthew666
38
Konsul

Cienizna

08.10.2008 15:24
odpowiedz
michael18
4
Legionista

W jakim sklepie internetowym mozna kupic/zamowic ta gre po polsku?

08.10.2008 19:11
odpowiedz
zanonimizowany507985
66
Legend

Recenzja dobrze napisana. Opisuje każdy szczegół gry. Też miałem okazję w to popykać ale mam mieszane uczucia. Własnego egzemplarza nie zakupię.

08.10.2008 20:07
odpowiedz
fan realu madryt i raula
63
Manolito

michael18--->W pierwszym lepszym kiosku kupuj, w sklepach internetowych raczej gier CI nie ma.

08.10.2008 20:08
odpowiedz
Slasher11
133
Legend

michael18--->W pierwszym lepszym kiosku kupuj, w sklepach internetowych raczej gier CI nie ma.

Są, ale dolicz przesyłkę i z 20zł robi się 30, czyli o 50% drożej;p

Jestem ciekaw co wyszło z tej gry, zaraz sie przekonam na wlasnej skorze na demku:)

08.10.2008 20:38
odpowiedz
Slasher11
133
Legend

No i przekonałem się - nic ciekawego;p

09.10.2008 12:13
odpowiedz
Cziczaki
130
Renifer

Bo Motorm4x: Offroad Extreme jest dla ludzi którzy kochają Offroad!

09.10.2008 14:17
odpowiedz
zanonimizowany295501
46
Konsul

Cziczaki
Ja lubię, a nawet jestem fascynatem tego typu sportem i jakoś ta gra do mnie nie przemawia. Co teraz?

19.12.2008 10:20
odpowiedz
narkustrb
1
Legionista

demko to jest NIC, gdybyście doszli do późniejszych wyścigów, skumalibyście, że gierka jest nawet nawet i trzeba się trochę pomęczyć. ja osobiście grę już mam za sobą ukończoną ;)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze