Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 28 czerwca 2001, 11:44

autor: Piotr "Annihilator" Hajek

Skoki Narciarskie 2001: Polski Zwycięzca - recenzja gry

Skoki Narciarskie 2001 okazały się całkiem niezłą rozrywką na deszczowe dni. Możliwość rozpoczęcia kariery na oryginalnych skoczniach, dobra grafika i dźwięk powodują, ze można przysiąść na kilka godzin. Nie brakuje jednak niestety i kilku błędów.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Polski sport ostatnimi czasy ponownie się odrodził. Sukcesy polskich siatkarzy, piłkarzy oraz przede wszystkim Adama Małysza są dla wielu znakiem nadejścia lepszych czasów, gdzie Polska będzie się liczyła w światowej czołówce sportu.

Dosyć niedawno pojawiła się bardzo ciekawa gierka, Deluxe Ski Jumping. Grafika przypominała czasy CGA, dźwięku praktycznie w ogóle nie było. To, co przyciągało do gry, to niesamowita grywalność. W wielu polskich (i nie tylko) biurach praca była sparaliżowana, ponieważ wszyscy bili rekordy na skoczniach całego świata. Jednak wiele osób narzekało na śmieszną wręcz oprawę graficzną. Kiedy zobaczyłem zapowiedź gry Skoki Narciarskie 2001, pomyślałem sobie „hurra, Ski Jumping w wersji 3D!”. Teraz nareszcie pojawiła się pełna wersja. Sygnowana przez niemiecką telewizję RTL oraz VCC Entertainment gra jest ich pierwszą produkcją ale muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem.

W menu głównym mamy do wyboru praktykę, mistrzostwa (Turniej 4 Skoczni lub Mistrzostwa Świata) oraz karierę. Tutaj chciałbym uprzedzić wszystkich tych, którzy grali w Deluxe Ski Jumping. System skoków jest odmienny od tego, znanego z fińskiego produktu..., tak więc należy zacząć od treningu. Jest on też o wiele bardziej skomplikowany.

W menu opcji miła niespodzianka – ta gra korzysta z akceleratorów 3D! Wprawdzie możliwości ingerowania w ustawienia mamy niewiele, niemniej jednak można dopasować grę do każdej konfiguracji.

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie ustawienia, od razu rzuca się w oczy podstawowa zmiana – skoczka widzimy od tyłu. Na początku wydawało mi się, że znacznie utrudni to zabawę, ale szybko zmieniłem zdanie. Faktycznie, może trochę zawodnik zasłania pole widzenia, ale zwiększa też realizm i emocje.

Podczas pierwszego skoku wydaje się, że wszystko jest takie same jak w Deluxe... Rozbieg i odbicie z progu lewym przyciskiem myszy. W prawym dolnym rogu ekranu mamy okienko, a w nim schemat ułożenia nart skoczka oraz punkt ciężkości zawodnika. Podczas zjazdu, kiedy wieje wiatr, przesuwa się on na boki, symulując zachwiania na rozbiegu. Kiedy punkt ten zbyt odejdzie od środka, zawodnik wolniej się rozpędza, chwieje na boki lub nawet może upaść. Wybicie tez jest trochę podstępne – w instrukcji do gry jest napisane, że najlepiej odbić się w momencie, kiedy dolny, czerwony pasek jest jak najkrótszy i zmienia kolor na zielony. Po dłuższej grze okazało się, że najlepiej odbić się, kiedy pasek jest jeszcze czerwony. Poza tym od razu po wybiciu należy podciągnąć myszkę do siebie, aby ustawić narty w układzie V. Nie można też przesadzić – zbyt energiczne szarpnięcie myszką może doprowadzić do zabawnych sytuacji, kiedy zawodnik leci w powietrzu i trzyma pełny szpagat!

Lot z kolei jest w zasadzie formalnością – wystarczy cały czas utrzymywać punkt ciężkości w środku, a nasz zawodnik (przy prawidłowym ustawieniu nart) poleci w przestworza niczym nasz znakomity rodak. Za to lądowanie jest zdecydowanie najtrudniejszym elementem całego „rytuału”. Najgorsze jest to, że lecisz sobie spokojnie, nie widzisz własnego cienia i jest ok. Kiedy go w końcu dostrzegasz, jest już za późno – Masz około sekundy na wyprostowanie nart i naciśnięcie lewego przycisku myszy. Jakby tego było mało, nie można tak po prostu pociągnąć myszkę od siebie – narty na schemacie muszą być ustawione w linii, inaczej nici z udanego lądowania. Po wielu godzinach treningu będziesz się z tego śmiał, ale na początku może to doprowadzić człowieka do ślepej furii.

Recenzja Nintendo Switch Sports - Sony zrobiło to lepiej
Recenzja Nintendo Switch Sports - Sony zrobiło to lepiej

Recenzja gry

Nintendo Switch Sports mogło być wielkim powrotem gier ruchowych. Zamiast tego cofa ten gatunek do 2006 roku, oferując mniej niż poprzednie pozycje z cyklu, seria Sports Champions Sony czy wiele innych produkcji dostępnych na Switchu.

Recenzja gry FIFA 22 - od lat nie było tak dobrze
Recenzja gry FIFA 22 - od lat nie było tak dobrze

Recenzja gry

FIFA 22 na konsolach nowej generacji dostarcza to, czego nie było w kilku poprzednich odsłonach tego cyklu – radość z gry i zmiany większe niż tylko poprawa koloru murawy. Choć do ideału jeszcze sporo brakuje, można mówić o wytyczeniu dobrego kierunku.

Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście
Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście

Recenzja gry

Nowa odsłona Mario Golf wprowadza zaskakująco dużo świeżości do gry w golfa i daje sporo frajdy, choć w pewnych aspektach rozczarowuje.