Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 18 maja 2001, 17:26

autor: Leszek Baczyński

The Great Battles Collector's Edition - recenzja gry

The Great Battles Collector’s Edition umożliwia nam poznanie wielkich bitew trzech największych wodzów świata starożytnego: Aleksandra Wielkiego, Hannibala Barkasa oraz Gajusza Juliusza Cezara.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Wstęp

Zapraszam wszystkich miłośników strategii turowych do przygody z programem „The Great Battles Collector's Edition”, w skład którego wchodzą następujące gry:

1. The Great Battles of Alexander,

2. The Great Battles of Hannibal,

3. The Great Battles of Caesar.

Program ten umożliwi nam poznanie wielkich bitew trzech największych wodzów świata starożytnego: Aleksandra Wielkiego, Hannibala Barkasa oraz Gajusza Juliusza Cezara. Każdy z wyżej wymienionych dowódców odegrał kluczową rolę w historii wojskowości, wykazując znamiona geniuszu w dziedzinach strategii i zarządzania armią. Chociaż ludzie ci mieli olbrzymi wpływ na rozwój także innych dziedzin życia, jak chociażby gospodarki, kultury i sztuki, my skupimy się przede wszystkim na aspekcie militarnym, jako że tematem gry są główne bitwy jakie stoczyli wymienieni wodzowie. Zanim to jednak nastąpi, chciałbym przedstawić Wam pokrótce charakterystyki postaci tych legendarnych dowódców, których rolę przyjdzie nam odgrywać w serii „Wielkich Bitew”. Jednocześnie pomoże nam to lepiej poznać czasy w których żyli oraz zrozumieć motywy jakimi kierowali się w walce o władzę.

Chociaż wstęp może okazać się dla niektórych trochę nudny, warto jednak go przeczytać, zwłaszcza iż stanowi on niejakie uzupełnienie informacji zawartych w instrukcjach gier. Miłośników strategii turowych nie muszę przekonywać, ponieważ cechuje ich wyjątkowa cierpliwość przy tego rodzaju programach (nie powinni mieć więc problemów). Tych, którzy zaczynają dopiero swą przygodę na polu „turówek” gorąco zachęcam do lektury (choć zdaję sobie sprawę, iż może ona okazać się środkiem nasennym zażywanym przez oczy). Co by nie mówić za wiele, usiądźcie sobie zatem wygodnie i podążajcie za mną do starożytnego świata na spotkanie przygody i wydarzeń, które ukształtowały historię ludzkości.

Alexander III Wielki

„...Granice naszego imperium będą tam,

gdzie bogowie wytyczyli krańce ziemi...”

 

Aleksander do swych wojsk

Aleksander III Wielki, zwany Macedońskim (356-323 p.n.e.) był synem Filipa II i Olimpias. Wychowywany przez Leonidasa i Arystotelesa został jednym z najwybitniejszych władców świata starożytnego. Swą pierwszą bitwę pod Cheroneją (338 p.n.e.) stoczył u boku swego ojca dowodząc lewym skrzydłem jego armii. Rozbiwszy tebański Święty Hufiec przyczynił się do zwycięstwa Macedończyków nad armią Greków. Po owej bitwie Filip II został mianowany hegemonem konfederacji panhelleńskiej otrzymując od niej zgodę na zorganizowanie wyprawy przeciwko Persji w celu uwolnienia miast greckich w Azji Mniejszej. Niestety w trakcie przygotowań do inwazji, w 336 roku p.n.e. został zamordowany.

Recenzja gry Millennia. Zły sen gracza marzącego o alternatywie dla Civilization
Recenzja gry Millennia. Zły sen gracza marzącego o alternatywie dla Civilization

Recenzja gry

Millennia miały doprowadzić do ekstremum to, co najlepsze w serii Civilization. Niestety, twórcom przyszło do głowy nazbyt wiele pomysłów, jak tego dokonać, i potknęli się o własne nogi.

Recenzja gry Against the Storm. City builder prawie doskonały
Recenzja gry Against the Storm. City builder prawie doskonały

Recenzja gry

Zdawałoby się, że przepis na współczesnego city buildera jest prosty – robimy to, co wszyscy, dodajemy tylko jakąś oryginalną nowinkę – i gotowe, pora na CS-a. Na szczęście polscy deweloperzy z Eremite Games podeszli do sprawy zupełnie inaczej.

Recenzja Cities: Skylines 2 - ten city builder potrzebuje przebudowy
Recenzja Cities: Skylines 2 - ten city builder potrzebuje przebudowy

Recenzja gry

Fani city builderów musieli długo czekać na kolejną odsłonę gry o tworzeniu nowoczesnych miast. Cities: Skylines 2 nie wprowadza rewolucji do gatunku i boryka się z technicznymi problemami. Nadal jednak wciąga na długie godziny.