Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 23 lutego 2001, 14:41

autor: Maciej Zawarski

Shogun: Total War - recenzja gry - Strona 5

Jest rok 1530. Przez ostatnie 200 lat Japonią rządził szogunat Ashikaga, ze stolicą w Kyoto. Niedawna wojna oninów pokazała, że Ashikaga nie mają już władzy nad wielkimi klanami.Nadszedł czas, by nowy wojownik sięgnął po tytuł Szoguna.Czy będziesz nim ty?

Technicznie gra jest bardzo stabilna, nie miałem z nią żadnych kłopotów a odpalałem ją na przynajmniej pięciu różnych komputerach, które różniły się bardzo w swojej konfiguracji sprzętowej. Pracuje bez zarzutu i niepożądanych niespodzianek, tak w rozgrywce jednoosobowej jak i wieloosobowej, w sieci LAN jak i Internecie.

Sumując gra otrzymuje u mnie ogólną ocenę 90%, czekam na poprawę drobnych błędów w kolejnych edycjach lub dodatkach. Shogun – Total War to z pewnością gra, która przejdzie do historii i będzie odnośnikiem porównań dla wielu podobnych gier, stawiając poprzeczkę bardzo wysoko.

Wielkie podziękowania dla znawcy tematu, którym jest mój Sensei: pan Marek Grosz za krótkie lecz bardzo interesujące i pouczające rozmowy o historii, kulturze oraz zwyczajach narodów Japonii i Chin. Także za pomoc w dotarciu do ciekawych publikacji z których wiedzę w małym stopniu w tej recenzji wykorzystałem, a są to:

  • „Dzieje i kultura narodu japońskiego” autor: Vlasta Hilska, PWN 1957 rok.
  • „Życie codzienne w Japonii w epoce samurajów” autor: Louis Frederic, PIW 1971 rok.
  • „Historia Japonii” autor: Jolanta Tubielewicz, Ossolineum 1984 rok.
  • „Toyotomi Hideyoshi” autor: Achmed Iskenderow, PIW 1991 rok.
  • „Jednostki doborowe – Samuraje” autorzy: Anthony J. Bryant i Angus McBride, Osprey Publishing Ltd. 1989 rok.

Wymienione wyżej pozycje wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!

Żegnam się słowami Sun Tzu:

„Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać.”

ZawaR