Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 lutego 2001, 12:58

autor: Prestidigitator

Tony Hawk's Pro Skater 2 - recenzja gry

„Tony Hawk’s Pro Skater 2” jest kontynuacją gry sportowej firmowanej nazwiskiem najsłynniejszego skatera Tony Hawka. Głównym tematem gry jest oczwiście akrobatyczna jazda na deskorolce, która ostatnio zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

„Tony Hawk’s Pro Skater 2” jest kontynuacją gry sportowej firmowanej nazwiskiem najsłynniejszego skatera Tony Hawka, który wsławił się między innymi tym, że jako pierwszy na świecie wykonał w powietrzu obrót o 900 stopni. Jak się zapewne domyślacie głównym tematem gry jest akrobatyczna jazda na deskorolce, która ostatnio zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność.

Podstawowym trybem gry jest Career Mode, w którym wybierasz zawodnika i zbierając kasę oraz zaliczając kolejne turnieje pniesz się w górę po szczeblach kariery. Możesz wybrać jednego z trzynastu profesjonalnych skaterów takich jak Burnquist, Caballero czy Muska, masz też możliwość stworzenia własnego zawodnika, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom. Kasę zdobywasz poprzez zaliczanie kolejnych zadań określanych na początku każdego etapu lub zbierając porozrzucane tu i ówdzie banknoty. Zebrane w ten sposób pieniądze umożliwiają dostęp do kolejnych etapów (jednak niektóre poziomy odblokujesz dopiero wtedy gdy zdobędziesz medale podczas turniejów), a także pozwalają na zakup nowych tricków, lepszej deski czy też na poprawienie statystyk zawodnika. Jeżeli już mowa o statystykach to nie są one tylko dodatkiem ale rzeczywiście mają duży wpływ na zdolności zawodnika (na przykład nie uda Ci się wykonać obrotu o 900 stopni jeżeli Twój zawodnik ma niską wartość Spin).

Oprócz trybu kariery udostępniono jeszcze tryb Single Session, w którym należy zdobyć jak najwięcej punktów w ciągu dwóch minut oraz Free Skate, który nie ma żadnego ograniczenia czasowego przez co można go wykorzystać aby poćwiczyć tricki, zapoznać się z nowym poziomem lub po prostu pojeździć dla przyjemności.

Swoje umiejętności możemy sprawdzić na wielu doskonale zaprojektowanych terenach. Są one rozległe, zawierają dużo ramp, poręczy i ławek, które stwarzają wiele możliwości wykonania niepowtarzalnej serii tricków, a dodatkową przyjemność sprawia znajdowanie ukrytych pomieszczeń. Wszystkie poziomy są dopracowane pod względem graficznym, zresztą tak samo jak zawodnicy, którzy jeżdżą oraz upadają bardzo naturalnie. Do bardzo dobrej grafiki dochodzi równie dobra muzyka znanych zespołów takich jak Rage Against The Machine, Anthrax czy Papa Roach, która uprzyjemnia grę i dodaje jej dynamizmu. Oprawę gry uzupełniają realistyczne efekty dźwiękowe, które bardzo dobrze oddają odgłosy tarcia deski o różne podłoża (zwłaszcza podczas slide’owania).

Sterowanie poczynaniami zawodnika jest bardzo proste i by uzyskiwać w miarę dobre rezultaty wystarczy oprócz kursorów opanować tylko kilka dodatkowych klawiszy, jakkolwiek aby wykonać bardziej skomplikowane tricki czy dłuższe combo trzeba trochę poćwiczyć, co sprawia że gra długo się nam nie znudzi. Jeżeli nawet odkryjecie w dostępnych poziomach każdy zakamarek, a gra nie będzie miała już przed Wami żadnych tajemnic to dzięki dołączonemu do gry edytorowi parków zabawa będzie trwała nadal. Edytor ten jest bardzo prosty w obsłudze, dzięki czemu można szybko zaprojektować swój własny teren i po jego przetestowaniu pochwalić się swoją inwencją znajomym.

Gra oferuje także tryb multiplayera, w którym można grać po sieci jak i w dwie osoby na jednym komputerze (wtedy gra się na zmianę). Dostępne konkurencje w grze po sieci to Grafitti (każdy gracz wykonując trick na jakiejś przeszkodzie i w ten sposób ją zaznacza, a wygrywa ten kto zaznaczy najwięcej obiektów), Trick Attack (jest to walka o uzyskanie jak największej liczby punktów) oraz Tag (zabawa w berka). Gra w dwie osoby na jednym komputerze nazywa się Horse, a jej zasady są dosyć proste. Pierwszy gracz wykonuje serię tricków w określonym czasie, następnie drugi próbuje zdobyć tą samą lub większą liczbę punktów. Jeżeli tego nie zrobi dostaje kolejną literę wyrazu horse i kto wcześniej „ułoży” to słowo przegrywa.

THPS 2 z czystym sumieniem mogę polecić każdemu. Nawet jeżeli do tej pory nie interesowałeś się tym sportem i nie wiesz co to jest grab czy flip to masz doskonałą okazję aby się (bezboleśnie :-) ) przekonać czy odpowiada Ci taka forma spędzania wolnego czasu. Jeśli zaś jesteś jednym z tych, którzy na desce spędzają każdą wolną chwilę to nie zastanawiaj się dłużej tylko biegnij do sklepu po THPS 2 gdyż jest to zdecydowanie najlepsza gra traktująca o skateboardingu, która zapewni Ci wiele godzin doskonałej rozrywki.

Prestidigitator

Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście
Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście

Recenzja gry

Nowa odsłona Mario Golf wprowadza zaskakująco dużo świeżości do gry w golfa i daje sporo frajdy, choć w pewnych aspektach rozczarowuje.

Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście
Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście

Recenzja gry

Nowa FIFA bawi i irytuje tak samo jak jej poprzednie edycje. Co prawda doszło do paru zauważalnych zmian, ale kolejna dekada dla serii z pewnością nie zaczyna się od przełomu.

Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy
Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy

Recenzja gry

FIFA 20 po raz kolejny udowadnia, że jeśli chodzi o wspólną grę z kumplami ten cykl jest po prostu nie do ruszenia. Niestety, w wielu innych aspektach nie jest już aż tak różowo.