Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 21 lutego 2001, 13:33

autor: Bolesław Wójtowicz

American McGee's Alice - recenzja gry - Strona 6

Kraina Czarów jest w niebezpieczeństwie. Musisz wrócić do niej, Alicjo, i to nie tylko po to by zmierzyć się z okrutną Królową, ale również po to, by odzyskać po przeżytej tragedii spokój ducha i wewnętrzną równowagę.Polecamy lekturę recenzji i samą grę.

“Alicjo! Przyjmij bajkę

- Ode mnie prezencik –

I przechowaj ją w tajnym

Zakątku pamięci,

Jak pielgrzym płatki kwiatów

Z ziem, gdzie żyli święci.”*

Nadszedł czas by podsumować to wszystko, co napisałem powyżej. Jak wiecie podchodziłem bardzo nieufnie do tej gry. Czy Amerykanie ponownie zszargają kolejne świętości kultury europejskiej jakimi niewątpliwie są opowieści Lewisa Carrolla o przygodach Alicji?

Na szczęście mile się rozczarowałem. Chociaż muszę dodać, że ta gra pod żadnym pozorem nie powinna wpaść w ręce dziecka, i to nie tylko ze względu na psychiczne problemy Alicji, ale przede wszystkim z powodu dużej dawki brutalności. Jednak jak znam życie, niejedno dziecko już nie takie rzeczy w telewizji i dookoła siebie widziało.

Natomiast jeśli zwrócimy uwagę na kapitalnie opracowany scenariusz gry przy umiejętnym wykorzystaniu postaci z książek Carrolla, rewelacyjną (i tu jeszcze kilka przymiotników w tym stylu) oprawę graficzną okraszoną świetną muzyką oraz nieprawdopodobny wręcz nastrój grozy jaki nam nieustannie towarzyszy w trakcie przemierzania Krainy Czarów, wówczas dojdziemy do wniosku, że “American McGee’s Alice” jest jedną z najlepszych gier, jakie ukazały się w ostatnim czasie.

I uwierzcie mi, że każda chwila jaką spędzicie przed ekranem monitora podróżując wraz z Alicją, na długo pozostanie w waszej pamięci.

“A wioślarki małe trzy –

Zasłuchane, marszczą brwi:

Czy to bajka, czy się śni?

Po staremu rzeka płynie –

Słońce topi blask w głębinie –

Czym jest życie? Snem jedynie...”*

_____________

* Wszystkie fragmenty wierszy pochodzą z książek: “Alicja w Krainie Czarów” i “Alicja po tamtej stronie lustra” Lewisa Carrolla w tłum. J.Kozak. Wyd. Prószyński i S-ka 1999

VOID