Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Recenzja gry 28 maja 2004, 10:51

autor: Adam Woźny

Podróż Do Wnętrza Ziemi - recenzja gry

Kolejna klasyczna gra przygodowa pochodząca z firmy Frogwares, twórców całkiem niezłej przygodówki, pt. The Mystery of the Mummy. Bohaterką gry jest młoda pani fotograf, Ariane, pracująca dla dużego i popularnego magazynu podróżniczego.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Żył kiedyś pewien człowiek, który posiadał ogromny wachlarz zainteresowań. Ciekawiły go jaskinie, kosmos, głębiny oceanów, oraz... wnętrze skorupy ziemskiej. Pochodzący z Francji Juliusz Verne, bo o nim mowa, posiadał swoje przypuszczenia na temat tego, jak mogłaby wyglądać wyprawa w głąb naszej planety. Wszystkie hipotezy i pomysły złączył w jedną całość i tak oto uraczeni zostaliśmy wspaniałą lekturą pod tytułem „Podróż do wnętrza Ziemi”.

Przed przystąpieniem do grania w Journey to the Center of the Earth postanowiłem, że najpierw zagłębię się w książce Verne’a. Tak też uczyniłem i śmiało przyznaję, że od dawna żadna powieść tak mnie nie wciągnęła. Szczególnie zaciekawiła mnie fabuła, język jakim posłużył się autor oraz historia powstania omawianego dzieła, o której wspomniałem we wstępie. Na temat książki mogę powiedzieć jeszcze tylko to, ze zanim zacznie się ją czytać, należy sobie zarezerwować dużo wolnego czasu, gdyż ona po prostu „pożera”.

Kiedy w XIX wieku Verne napisał swoją powieść, nie mógł nawet marzyć, że kiedyś posłuży ona ukraińskiej firmie Frogwares do stworzenia gry komputerowej. Wtedy przecież jeszcze nie było samochodów, czy też telewizji. A co tu dopiero mówić o grach komputerowych... Jednak tamte czasy bezpowrotnie minęły – teraz elektronika rozwija się w zastraszającym tempie: twórcy RTV prześcigają się w wydawaniu coraz to lepszych modeli telewizorów. Producenci sprzętu raczą nas nowymi komputerami, a studia developerskie grami. Jednym z nich jest właśnie wcześniej wspomniane już przeze mnie Frogwares, które wyprodukowało Journey to the Center of Earth – przygodową grę, bezpośrednio nawiązującą do dzieła Verne’a.

Zwykle bywa tak, że pierwowzór (w tym przypadku książka) jest całością, a jego adaptacja (w tym przypadku przeniesienie na ekran monitora komputerowego) wiąże się z ucinaniem mniej ważnych dla tejże całości wątków pobocznych. Jednak od każdej reguły są odstępstwa – gra komputerowa Journey to the Center of the Earth jest o wiele bardziej rozbudowana niż książka. Zawiera więcej wydarzeń – fabuła jest dużo bardziej obszerniejsza niż w wersji papierowej Podróży do Wnętrza Ziemi. Niektóre wątki zostały poszerzone – inne stworzone całkowicie od nowa.

Gra rozpoczyna się w momencie, gdy główna bohaterka o imieniu Ariane, będąca pracownicą jednej ze stacji telewizyjnych a’la Discovery, została wydelegowana na tereny Islandii, gdzie ma za zadanie sfotografować wulkan Sneffles. Podczas tej podróży zdarzyło się jednak coś nieprzewidzianego. W momencie robienia zdjęcia jej helikopter, który wcześniej wynajęła – rozbił się, pod naporem olbrzymiego huraganu. Jednak Ariane na chwilę przed wypadkiem wyskakuje ze swojego środka transportu i ląduje nieprzytomna. Gdy odzyskuje świadomość, dociera do niej, że jest gdzieś na plaży. Próbuje dowiedzieć się gdzie dokładnie przebywa i okazuje się, że... znajduje się wewnątrz planety Ziemi. Co krok spotyka coś nowego – wszystko ją zaskakuje: widok żywych dinozaurów, dawne cywilizacje, i wiele innych rzeczy, o których nikt nie miałby pojęcia.

Recenzja gry The Inquisitor. To nie obroniłoby się nawet w 2005 roku
Recenzja gry The Inquisitor. To nie obroniłoby się nawet w 2005 roku

Recenzja gry

Czy to się mogło udać? Czy mimo wszystkich znaków na niebie i ziemi The Inquisitor na motywach cyklu o Mordimerze Madderdinie Jacka Piekary mógł ostatecznie okazać się porządną grą? Niestety nie mam dobrych wieści.

Recenzja gry Niezwyciężony - godny hołd dla Stanisława Lema
Recenzja gry Niezwyciężony - godny hołd dla Stanisława Lema

Recenzja gry

Stanisław Lem długo – za długo – czekał na swój czas w świecie gier wideo. Myślę, że byłby rad widząc, jak polskie studio Starward Industries przeniosło jego Niezwyciężonego do interaktywnego medium. Co nie musi oznaczać, że to wybitna gra.

Recenzja Return to Monkey Island - to (nie) jest gra dla starych ludzi
Recenzja Return to Monkey Island - to (nie) jest gra dla starych ludzi

Recenzja gry

Return to Monkey Island to gra, w której w końcu, po tylu latach, wielu z nas odkryje sekret Małpiej Wyspy. Prowadzi do niego ciepła, kolorowa i nostalgiczna przygoda zamknięta w pomysłowej, świetnie napisanej, metatekstualnej przygodówce.