Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 14 listopada 2003, 13:08

autor: Void

CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas - recenzja gry

Gra przygodowa oparta na motywach popularnego kryminalnego serialu telewizyjnego, który w roku 2002 nominowany był do nagród Emmy w aż sześciu kategoriach.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Na początek muszę się najpierw wam do czegoś przyznać. Z reguły nie oglądam żadnych seriali. Zawsze zapominam o kolejnych odcinkach, gubię wątki, mylą mi się postaci i ogólnie rzecz biorąc, nie jest to ten rodzaj rozrywki, który stawiałbym ponad inne. Z tego też powodu wszelkiego rodzaju Archiwa X, Wiedźminy czy też inne Star-Treki są dla mnie raczej nazwami na które natknąłem się przy okazji przeglądania prasy, niż tytułami seriali mających setki odcinków i miliony telewidzów. Dlatego, kiedy dowiedziałem się, że gra przygodowa z którą niedługo będę miał okazję zapoznać się nieco bliżej, bazuje w swej fabule na niezwykle popularnym za Wielką Wodą serialu, pomyślałem sobie, iż warto by było pogrzebać troszeczkę po Sieci i dowiedzieć się przynajmniej, czego owo dzieło może dotyczyć. Co prawda, sam tytuł stosunkowo dużo już wyjaśniał, ale mimo wszystko postanowiłem poszukać nieco więcej informacji na ten temat.

Jak się okazało, „CSI: Crime Scene Investigation” to serial, który w telewizji CBS, będącej posiadaczem ekskluzywnej licencji na jego nadawanie, pokazywany jest milionom osób zasiadających przed telewizorami już od dobrych kilku lat. Każdego roku wyświetlanych jest około dwudziestu kilku odcinków, których scenariusze, tworzone rzekomo na podstawie autentycznych materiałów, zapisków sądowych, notatek z miejsc zbrodni czy opisów sekcji zwłok, ukazują ciężką i jakże odpowiedzialną pracę techników z laboratoriów wydziału kryminalistyki. Jego twórcy, oprócz milionowych fortun, dorobili się także kilku nagród Emmy, a w międzyczasie przydarzył im się chyba nawet jakiś Złoty Glob. Aktorzy biorący udział w poszczególnych odcinkach stali się oczywiście gwiazdorami, a producenci, zacierając łapki w oczekiwaniu na dalszy napływ gotówki, zabrali się za dalsze kręcenie...

Ale, jak się ostatnio wkrótce wydało, nie wszystkim ten serial przypadł do gustu. O kim mowa? O naszych wspaniałych rodakach. Prawa do emisji tego dzieła na terenie kraju nad Wisłą zakupiła TVP 2 i pod, jakżeby inaczej, zmienionym tytułem postanowiła zafundować go spragnionym kolejnego serialu telewidzom. I co się okazało? Klapa... Trudno powiedzieć, czy to polski tytuł, “Kryminalne zagadki Las Vegas”, nie spodobał się naszym rodakom, czy też przyczyna leżała gdzie indziej, w każdym razie włodarze publicznej, że tak się wyrażę, telewizji postanowili zawiesić emisję serialu już po ósmym odcinku, co nawet jak na nasze warunki jest chyba rekordem.

Od tej pory fani Gila Grissoma i spółki musieli poszukiwać kolejnych odcinków w obcojęzycznych stacjach telewizyjnych.

A tymczasem na Zachodzie bez zmian... Serial wyświetlany jest prawie w całej Europie i wszędzie święci tryumfy. Trudno więc dziwić się, że tą produkcją zainteresowały się również firmy wydające gry komputerowe. Wszak obecnie nikogo nie wzrusza już fakt, że wraz z premierą filmu wydawany jest zaraz jego wieloodcinkowy odpowiednik telewizyjny oraz gra komputerowa, i to zazwyczaj w wielu wersjach, na różne platformy. Dlatego też kwestią czasu było, by na sklepowych półkach zawitała gra przygodowa „CSI:Crime Scene Investigation” przygotowana pod światłym przywództwem Ubi Soft przez mało, prawdę powiedziawszy, znaną firmę “369 Interactive”.

Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!
Recenzja gry The Medium - polski Silent Hill... z Polską w tle!

Recenzja gry

The Medium intrygowało od pierwszych zapowiedzi i w finalnej wersji nie zawodzi! To horror, który straszy nie tylko demonami, ale i mrocznymi kartami polskiej historii.

Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Wilkołak występuje w Puszczy - Recenzja gry Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Recenzja gry

Powrót do świata żywych wilkołaków ze Świata Mroku okazuje się ambitniejszy niż mogliśmy przypuszczać – Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest to bowiem ciekawa gra tekstowa, która spróbuje udowodnić, że czytelnictwo w Polsce nie jest w odwodzie.

Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą
Recenzja Tell Me Why – przerost treści nad formą

Recenzja gry

Nowa Gra twórców Life is Strange zaskakuje delikatnością, z jaką przedstawia relacje między bohaterami oraz historią, która łapie za serce i co chwilę odkrywa przed graczem nowe niespodzianki.