Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 19 stycznia 2001, 16:30

autor: Grzegorz "Mithnar" Bronikowski

Panzer General III: Scorched Earth - recenzja gry

Rzut oka na kolejne dzieło z kultowej serii „Generałów” firmy SSI. Krótka recenzja gry zawierająca najważniejsze fakty dotyczące tej pozycji. Zestawienie jej zalet i wad oraz ocena.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Seria gier strategicznych spod szyldu „Generałów” firmy SSI jest tak znana wśród komputerowych strategów jak „Big Mac” w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza część tego kultowego cyklu pojawiła się w 1994 r w postaci „Panzer General” i do razu podbiła serca wszystkich fanów (a zapewne i fanek też) strategii turowych. Z pośród wielu zalet i nowatorskich rozwiązań jakie posiadała ta pozycja na pierwsze miejsce wysuwała się niesamowita grywalność i prostota interface – dwie cechy jakie powinna posiadać idealna gra. Kolejne części generalskiego cyklu wydawane przez SSI wnosiły zawsze coś nowego a jednocześnie posiadały pozytywne cechy swych poprzedników. W toku tej specyficznej ewolucji twórcy „Panzer General” przenieśli nas z dwuwymiarowych płaskich bitmap do całkowicie trójwymiarowego środowiska w „Panzer General 3D: Assault”.

Najnowszym dziełem z tej serii jest obecny na naszym rynku od listopada 2000 r. „Panzer General 3: Scorched Earth” oparty na ulepszonym engine, zastosowanym w „Panzer General 3D: Assault”.

W grze tej wcielamy się (a jakże by inaczej) w postać jednego ze sławnych generałów z okresu II wojny światowej. Areną naszych zmagań będzie front wschodni czyli bezkresne obszary ówczesnego Związku Radzieckiego, na których co tu ukrywać ważyły się losy Europy i Świata w czasie II wojny światowej. Do wybory mamy dwie strony konfliktu. Możemy stanąć na czele osławionego Wermachtu pod butami którego drżała cała Europa, bądź walczyć za ojczyznę rewolucji w szeregach Armii Czerwonej.

W misjach bojowych składających się na kampanie realizować musimy kolejne zadania strategiczne aby dotrzeć do ostatecznego zwycięstwa czyli całkowitej kapitulacji naszego przeciwnika. „Panzer General 3: Scorched Earth” skupia się tak jak i jego poprzednicy z serii na militarno-strategiczej stronie konfliktu, naszym głównym zadaniem jest kierowanie poczynaniami podległych nam oddziałów tak aby w jak najkrótszym czasie opanowały one wyznaczone cele strategiczne i/lub zniszczyły wszystkie jednostki wroga obecne na danym terenie. Do dyspozycji dostajemy kilkaset rodzajów jednostek bojowych, które pojawiają się w toku wypełniania kolejnych misji, wraz z upływem czasu i zgodnie z prawdą historyczną.

Zasadnicza akcja gry toczy się całkowicie w środowisku 3D. Teren działań obrazują pięknie wykonane, kolorowe, trójwymiarowe mapy. Same jednostki to także modele trójwymiarowe bardzo szczegółowo dopracowane i płynnie się poruszające. W porównaniu do poprzednika twórcy „Panzer General 3: Scorched Earth” dodali dynamiczne warunki pogodowe, naszym zmaganiom często towarzyszą szalejące burze czy padający deszcz co znacznie podnosi atrakcyjność rozgrywki. Oprawa dźwiękowa gry stoi na bardzo wysokim poziomie – realistyczne odgłosy poruszających się i atakujących jednostek, skoczne marsze wojskowe w tle, odgłosy grzmotów i padającego deszczu to wszystko ucieszy serce i ucho każdego komputerowego generała.

Interface jak we wszystkich częściach generalskiego cyklu jest bardzo prosty i intuicyjny, jego opanowanie nie powinno sprawić nikomu trudności.

Sama rozrywka toczy się w tradycyjnych turach. Każdy scenariusz ma ustalony ich limit, w którym należy się zmieścić przy realizacji zadań aby osiągnąć zwycięstwo.

Recenzja gry Total War: Warhammer 3 - wojna się nie zmienia
Recenzja gry Total War: Warhammer 3 - wojna się nie zmienia

Recenzja gry

Pięć lat. Tyle musieli czekać fani na kolejną odsłonę Total War: Warhammera 3. Creative Assembly dało sobie znacznie więcej czasu na przygotowanie kontynuacji, niż wszyscy się spodziewali. Nie był to jednak czas zmarnowany.

Recenzja Jurassic World Evolution 2 - fajna gra, ale dinozaury fajniejsze
Recenzja Jurassic World Evolution 2 - fajna gra, ale dinozaury fajniejsze

Recenzja gry

Co otrzymamy po skrzyżowaniu Parku Jurajskiego z tycoonem? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy z Frontier Developments. Eksperyment się udał, i choć JW Evolution 2 wykazuje cechy obojga rodziców, to nie wszystkie geny udało się zachować.

Recenzja gry Age of Empires 4 - powrót króla RTS-ów
Recenzja gry Age of Empires 4 - powrót króla RTS-ów

Recenzja gry

Po godzinach spędzonych w Age of Empires 4 na burzeniu zamków, kierowaniu kawalerią i wznoszeniu fortyfikacji mogę powiedzieć jedno – fani kultowej „dwójki” poczują się tu jak w domu.