Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Valorant Recenzja gry

Recenzja gry 3 czerwca 2020, 16:53

autor: Paweł Woźniak

Recenzja gry Valorant – świetny zlepek sprawdzonych pomysłów

Riot Games zebrało pomysły już dawno obecne na rynku i stworzył strzelankę niczym Frankenstein swojego potwora. Wyszło im jednak trochę lepiej.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. niski próg wejścia dla nowych graczy;
  2. niewysokie wymagania sprzętowe;
  3. przyjemny „feeling” strzelania i łatwe do zrozumienia podstawy rozgrywki;
  4. dobrze zaprojektowane mapy;
  5. różnorodni bohaterowie, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiadającą mu postać;
  6. idealne połączenie elementów znanych z innych gier – brak próby wymyślania koła na nowo, tylko zastosowanie sprawdzonych rozwiązań;
  7. deweloperzy ze studia Riot Games wiedzą, jak wykorzystać potencjał e-sportowy swoich produkcji, i dbają o ich ciągły rozwój.
MINUSY:
  1. kontrowersyjny autorski antycheat Vanguard;
  2. mimo usilnych starań twórców często można natrafić na cheaterów;
  3. dla niektórych – oprawa graficzna.

Nie pamiętam, która zamknięta beta gry sieciowej wzbudziła ostatnio tyle kontrowersji, a jednocześnie zainteresowała taką liczbę graczy. Jasne, większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że w głównej mierze było to spowodowane sposobem, w jaki przyznawano dostęp do testów Valoranta (aby mieć szansę na otrzymanie „klucza”, należało połączyć swoje konto Riot z Twitchem i oglądać wybranego streamera przynajmniej przez dwie godziny).

Myślcie sobie o tym, co chcecie, ale taki typ marketingu przyniósł zamierzony efekt. Streamerzy korzystali z ogromnej oglądalności gry, organizacje podpisywały kontrakty z zawodowymi graczami (przypominam – już podczas zamkniętej bety!), wielbiciele sieciowych FPS-ów zaciekawieni zostali kolejną produkcją na rynku, a inni po prostu wybierali to, co akurat było na topie.

I mimo że nie lubię takiej sztucznie wywoływanej ekscytacji przed premierą, Valorant udowodnił mi, że czasem tzw. hype okazuje się uzasadniony. Nowe dzieło studia Riot Games to bardzo dobra i przemyślana produkcja. Nie wynajduje koła na nowo, tylko korzysta ze znanych już elementów gatunku i łączy je w nadzwyczaj udany sposób. To, wraz z zaufaniem graczy do twórców LoL-a, wystarczy, by Valorant mógł cieszyć się sporą popularnością jeszcze przez długi czas.

Valorant oficjalnie zadebiutował 2 czerwca. - Recenzja gry Valorant - świetny zlepek znanych pomysłów - dokument - 2020-06-03
Valorant oficjalnie zadebiutował 2 czerwca.

Przyjemne połączenie znanych elementów

Każdy, kto od początku interesował się Valorantem, raczej spodziewał się, że produkcja ta nie będzie niczym przełomowym. Format rozgrywki żywcem wyjęty z szalenie popularnego CS-a (potyczki 5 na 5, w których drużyny bronią danych punktów na mapie lub je atakują) został wzbogacony o bohaterów z unikatowymi zdolnościami (podobnie jak w różnorodnych hero shooterach). Tutaj jednak umiejętności postaci w znacznej mierze zastępują standardowe granaty, chociaż należy zaznaczyć, że pojawiają się też takie, które mogą mieć spory wpływ na rozgrywkę (np. wskrzeszenie czy szybkie uniki). Należy wiedzieć, jak i kiedy ich używać, niemniej liczy się przede wszystkim „celne oko” gracza i znajomość map (tak jak w CS-ie). I chociaż początkowo nie bardzo trafiła do mnie taka kombinacja, szybko okazała się ona nadzwyczaj przyjemna.

Satysfakcjonujące zabójstwa za pomocą strzałów w głowę? Są. Bohaterowie z taktycznymi zdolnościami, dzięki którym rozgrywka staje się ciekawsza? Obecni. Każdy gracz korzysta z tych samych typów broni? Zgadza się. Czy którakolwiek z tych rzeczy jest dla mnie czymś nowym, czego nie widziałem nigdzie indziej? Absolutnie nie. I chyba to wydaje się w tym wszystkim najciekawsze, bo Riot Games po raz kolejny (patrz – League of Legends, Teamfight Tactics) tworzy produkcję, która garściami czerpie z co ciekawszych rozwiązań z innych tytułów, nie siląc się zbytnio na wprowadzanie czegokolwiek przełomowego. I wszystko wskazuje na to, że ponownie dzieło tego studia ma szansę stać się hitem, bowiem Valorantowi tak naprawdę nie można wiele zarzucić.

Małe wymagania i niski próg wejścia

Podobieństwa do CS-a są bardzo widoczne. - Recenzja gry Valorant - świetny zlepek znanych pomysłów - dokument - 2020-06-03
Podobieństwa do CS-a są bardzo widoczne.

Oprócz bardzo dobrze zrealizowanego (choć zupełnie nieinnowacyjnego) gameplayu są jeszcze przynajmniej dwie rzeczy, które przemawiają za tym, że Valorant odniesie spory sukces. Pierwszą z nich stanowią małe wymagania sprzętowe gry, którymi jeszcze przed zamkniętymi testami chwalili się twórcy. Cel był prosty. Sprawić, żeby ich dzieło poszło nawet na najsłabszych urządzeniach, dzięki czemu zagra w nie jeszcze więcej osób. Cel został osiągnięty i mimo że tym samym deweloperzy zmuszeni byli zdecydować się na komiksową i nietrafiającą w każde gusta oprawę, ja osobiście nie widzę w tym żadnego problemu. W końcu nie gram w Valoranta po to, by zachwycać się grafiką.

Wspomnieć należy również o zaskakująco niskim progu wejścia. Co dokładnie mam przez to na myśli? Mniej więcej to, że nowi gracze, odpalając Valoranta, nie poczują się zagubieni czy przytłoczeni różnymi trybami, tylko po przejściu treningu od razu mogą zabrać się za konkretną rozgrywkę. Jest to o tyle istotne, że np. w przypadku CS-a trzeba przebrnąć przez nieintuicyjne początki i tryby, zanim dane nam będzie zagrać w to, co widzieliśmy np. u ulubionego streamera lub na transmisji z turnieju. W Valorancie tego problemu obecnie nie ma, a to sprawia, że nowy gracz chętniej zostanie przy tej produkcji.

OKIEM STARSZEGO PANA

Jestem po trzydziestce i trudno mi zgodzić się z tym, że Valorant ma niski próg wejścia. Gdyby nie to, że grałem służbowo, chyba bym się od tego tytułu odbił. Czemu? Za nic w świecie mi nie szło. Wchodziłem na mapę i trafiałem na osoby, które zaczęły już ogarniać umiejętności specjalne bohaterów, a ja jeszcze tego nie potrafiłem. W efekcie lamiłem tak, że aż było mi przykro.

Oczywiście po kilku godzinach zrobiło się trochę lepiej i zabawa zaczęła mnie cieszyć, ale Valorant to połączenie bardzo skillowej strzelanki, która nie wybacza błędów i każe długo czekać na respawn, z dużą liczbą możliwości taktycznych. Dawno w żadnej grze sieciowej nie zaliczyłem tak trudnego startu. Dlatego, jak przystało na dinozaura, po tej przygodzie powróciłem do Counter-Strike’a, gdzie przekonałem się, że nie jest ze mną jeszcze tak źle i wciąż jakoś sobie radzę.

Marcin Strzyżewski

Cheater na cheaterze i kontrowersyjny Vanguard

Są jednak rzeczy, które w Valorancie nie do końca grają. Szczęście w nieszczęściu, że są to w głównej mierze elementy, które śmiało można zaliczyć do wad całego gatunku darmowych sieciowych strzelanek. Mowa między innymi o całkiem sporej liczbie cheaterów, którzy potrafią mocno popsuć zabawę, z czego większość z Was na pewno doskonale zdaje sobie sprawę. Z tym teoretycznie ma radzić sobie kontrowersyjny autorski antycheat Riotu – Vanguard (dla niewtajemniczonych – odpala się on wraz z włączeniem komputera i pracuje na poziomie jądra systemu operacyjnego). Warto jednak mieć na uwadze, że nigdy nie mówiono, iż dzięki niemu w Valorancie nie będzie żadnych oszustów. Już na początku zaznaczano, że posłuży on głównie do ich szybkiego wyłapywania oraz skutecznego banowania.

W Valorancie każdy znajdzie postać dla siebie. - Recenzja gry Valorant - świetny zlepek znanych pomysłów - dokument - 2020-06-03
W Valorancie każdy znajdzie postać dla siebie.

Mimo tak radykalnego rozwiązania oszuści się zdarzają. Co więcej, jestem niemal pewny, że teraz, po premierze, gdy dostęp do Valoranta ma znacznie szersze grono graczy, cheaterów będzie o wiele więcej. I trudno o to winić twórców tej produkcji. Jak napisałem wyżej – taka specyfika tego gatunku.

Do wad Valoranta można zaliczyć jeszcze m.in. absurdalne ceny niektórych przedmiotów kosmetycznych i wygórowane progi odblokowujące darmowe nagrody. Problemy na pewno będą pojawiać się także przy próbach balansu bohaterów. Jeśli mam być jednak szczery, niespecjalnie mi to przeszkadza. Można powiedzieć, że zjadłem zęby na produkcjach sieciowych i do wymienionych wyżej rzeczy jestem już po prostu przyzwyczajony (niestety lub stety). Nie uważam, rzecz jasna, żeby było to coś dobrego, ale cóż – tak już po prostu jest.

Nowy zestaw skórek do broni to koszt rzędu 300 złotych. - Recenzja gry Valorant - świetny zlepek znanych pomysłów - dokument - 2020-06-03
Nowy zestaw skórek do broni to koszt rzędu 300 złotych.

Dalszy rozwój

Ocenianie gier sieciowych to niełatwe zadanie. Produkcje te mają to do siebie, że przez wiele lat swego istnienia potrafią się diametralnie zmienić (na lepsze lub i na gorsze). W przypadku Valoranta jestem jednak wyjątkowo spokojny o jego dalszy rozwój. Deweloperzy ze studia Riot Games udowodnili, że potrafią swoje dzieła (mam na myśli League of Legends) utrzymać na szczycie przez wiele lat, nawet mimo wprowadzanych w międzyczasie ogromnych zmian. Duża w tym zasługa także dbania o profesjonalną scenę e-sportową, której popularność mocno przekłada się na zainteresowanie danym tytułem. Oczywiście nie znaczy to wcale, że podobnie będzie to wyglądać w przypadku Valoranta, ale twórcy podczas zamkniętej bety zdążyli już pokazać, że chętnie słuchają uwag graczy, a i nowa zawartość dodana w dniu premiery (kolejny bohater, mapa oraz tryb gry) napawa mnie optymizmem, co do dalszego udoskonalania tej produkcji – co jest niezwykle ważne w walce o utrzymanie zainteresowania graczy.

Choć umiejętności są ważne, to strzelanie stanowi podstawę zabawy. - Recenzja gry Valorant - świetny zlepek znanych pomysłów - dokument - 2020-06-03
Choć umiejętności są ważne, to strzelanie stanowi podstawę zabawy.

Podsumowując, Valorant to niesamowicie udane połączenie elementów znanych z innych sieciowych strzelanek. Nie ma tu niczego odkrywczego, niemniej to, co najważniejsze, podane zostało na tyle przyjemnie, że w nową produkcję twórców LoL-a po prostu chce się grać. Kontrowersyjny marketing zrobił swoje, bo o tytule tym usłyszeli nawet ci, których strzelanki średnio obchodzą. Trudno jest wytknąć mu konkretne wady, a i wszystko wskazuje na to, że deweloperzy zadbają o jego dalszy rozwój. Póki co największym problemem wydają się cheaterzy, ale to dotyczy przecież także konkurencji. I chociaż na stwierdzenia, że Valorant zrzuci CSGO z królewskiego tronu sieciowych strzelanek, jest jeszcze o wiele za wcześnie, nie boję się napisać, że właśnie jesteśmy świadkami narodzin solidnego konkurenta dla dzieła Valve.

O AUTORZE

Odkąd pamiętam, lubuję się w produkcjach sieciowych. Poświęciłem wiele godzin zarówno MMORPG, karciankom czy pozycjom typu MOBA. Z zaciekawieniem śledzę profesjonalne sceny nawet tych tytułów, w które obecnie nie gram. Z Valorantem spędziłem w zamkniętej becie dobrych kilkadziesiąt godzin, oddając się rozgrywce wspólnie ze znajomymi. I chociaż natłok obowiązków sprawił, że w pewnym momencie zapał do zabawy osłabł, śmiało mogę powiedzieć, że wraz z oficjalną premierą znowu chce mi się grać w Valoranta.

TWOIM ZDANIEM

Czy Valorant wygryzie Counter-Strike GO?

25%
Tak, wszystko na to wskazuje
75%
Nie, CS: GO jest za mocne
Zobacz inne ankiety
Recenzja gry Valorant – świetny zlepek sprawdzonych pomysłów
Recenzja gry Valorant – świetny zlepek sprawdzonych pomysłów

Recenzja gry

Riot Games zebrało pomysły już dawno obecne na rynku i stworzył strzelankę niczym Frankenstein swojego potwora. Wyszło im jednak trochę lepiej.

Recenzja gry Alone in the Dark - tu straszy klimat, nie jumpscare'y
Recenzja gry Alone in the Dark - tu straszy klimat, nie jumpscare'y

Recenzja gry

Alone in the Dark to powrót nieco zapomnianej dziś marki, która 32 lata temu położyła fundamenty pod serie Resident Evil, Silent Hill i cały gatunek survival horrorów. I jest to powrót całkiem udany, przywołujący ducha oryginału we współczesnej formie.

Recenzja gry Outcast: A New Beginning. Dobrze zagrać w grę z otwartym światem bez zbędnych aktywności
Recenzja gry Outcast: A New Beginning. Dobrze zagrać w grę z otwartym światem bez zbędnych aktywności

Recenzja gry

Outcast: A New Beginning jest produkcją „bezpieczną”. Nie jest wybitny, ale też nie ma w nim nic, co by mnie odpychało. Problemy techniczne rzucają się jednak w oczy, a największą wadą tej gry okazuje się wysoka cena.