Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 8 listopada 2019, 17:54

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!

Rok czekania, miesiące spekulacji, wreszcie oficjalna zapowiedź Red Dead Redemption 2 na PC i kilka tygodni wielkiej ekscytacji. A potem wszystko zniweczone na premierę za sprawą Rockstar Games Launchera (i nie tylko). Ale katastrofę wciąż da się cofnąć.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Kiedyś to były czasy. Kiedyś wymagań sprzętowych nie podawało się tylko pro forma. Kiedyś ryzyko, że „nie pójdzie mi”, było realne, a co kilka premier należało się zastanowić, czy to już aby nie czas na kolejną modernizację komputera. Zresztą nawet po modernizacji, gdy gracz położył ręce na świeżutkim tytule, nierzadko musiał urobić je sobie po łokcie, grzebiąc w ustawieniach graficznych, by znaleźć optymalną – albo w ogóle grywalną – konfigurację. Ba, bywało i tak, że samo uruchomienie gry wymagało sporej gimnastyki...

Tak, kiedyś to były czasy. Red Dead Redemption 2 na PC przypomniało mi wszystkie owych dawnych czasów blaski i cienie... ze wskazaniem na cienie. Im bardziej zaś nie chciałem ich wspominać, tym żywsze i boleśniejsze obrazy minionej epoki stawały mi przed oczami.

O CZYM JEST TEN TEKST?

To nie jest artykuł na temat rozgrywki czy świata Red Dead Redemption 2. Recenzję RDR2, w której oceniliśmy grę na 10/10, opublikowaliśmy przy okazji jej premiery na konsolach rok temu. W tym tekście przyglądamy się jakości portu tego tytułu na pecety.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa! - ilustracja #1
Najładniejsza gra generacji wreszcie dotarła na najpotężniejszą platformę. Tylko czemu tak późno i czemu w takim stanie?

Jak nie kijem go, to oknem – z błędami

PLUSY:
 1. to wciąż Red Dead Redemption 2 – tak samo genialne jak rok temu;
 2. mnogość opcji konfiguracji, zwłaszcza grafiki;
 3. szeroki zakres ustawień wideo – oprawę da się bardzo mocno przyciąć;
 4. ze wsparciem dla modów grę czeka świetlana przyszłość;
 5. złożone sterowanie zgrabnie przeniesiono na klawiaturę i myszkę;
 6. tryb fotograficzny i nowa zawartość to miłe (acz kosmetyczne) dodatki...
MINUSY:
 1. ...szkoda tylko, że za fabularną część owej zawartości trzeba dopłacić;
 2. niepojęte problemy z uruchomieniem gry;
 3. nienasycony apetyt na pamięć komputera;
 4. program jest drażniąco niestabilny;
 5. optymalizacja pozostawia trochę do życzenia;
 6. port ma też szereg drobnych niedoróbek (np. artefakty graficzne i zacinająca się kamera).

Na początek powinienem zaznaczyć, że jestem szczęściarzem – udało mi się tę grę w ogóle uruchomić. Mało tego, nie doświadczyłem przy tym najlżejszego zgrzytu. Rockstar Games Launcher był dla mnie łaskawy, nie zaskoczył mnie żadnym błędem – w przeciwieństwie do tysięcy graczy, których program odprawił z kwitkiem, wyświetlając jeden z rozlicznych komunikatów, w pewnym uproszczeniu każdorazowo głoszących: „Tak naprawdę nie ma dobrego powodu, byś nie mógł zagrać, ale i tak ci na to nie pozwolę”.

Zostałem więc obdarzony łaską przekroczenia bram raj... znaczy, menu. Dostąpiłem zaszczytu zagłębienia się w bogate opcje konfiguracji – i utonięcia w nich na dwie godziny celem dostosowania dziesiątków ustawień, zanim rozpocznę przygodę z gangiem Dutcha van der Linde. Dlaczego aż dwie godziny? Odpowiedzialność za taki drenaż mojego czasu ponosi wbudowany w grę benchmark – jej przekleństwo i błogosławieństwo zarazem.

Nie będę rozwodzić się nad tym, jaką grą w ogóle jest Red Dead Redemption 2 – jeśli szukacie takich informacji, zajrzyjcie do recenzji UV-a sprzed roku. Praktycznie wszystkie słowa pochwały, które nasz „rednacz” wygłosił wówczas pod adresem wersji na PS4, przenoszą się na wydanie pecetowe. To wciąż jest ta sama gra, porażająca wizją, onieśmielająca skalą, zniewalająca pietyzmem wykonania. Okruchy dodatkowej zawartości i parę szlifów oprawy wizualnej tego nie zmieniają. Zmianę odbioru tego dzieła przynosi natomiast aspekt, nad którym się tutaj pochylę – poziom technologicznego dopieszczenia wersji PC. Poziom, który jest porażająco, onieśmielająco, a może i nawet zniewalająco niski.

CZY OCENIMY RDR2 NA PC?

Oczywiście, ale potrzebujemy jeszcze paru dni, żeby na spokojnie sprawdzić tę ogromną grę, a także jej sieciowy moduł, czyli Red Dead Online.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa! - ilustracja #2
Widok FPP z klawiaturą i myszką może wreszcie rozwinąć skrzydła. Zastanawia mnie tylko zacinanie się kamery, gdy obracam nią, przytrzymując Shift (przycisk biegu) – czy tylko ja tak mam, czy może…

Dziki Zachód w PowerPoincie

Wbudowany w grę benchmark to sekwencja obliczanych w czasie rzeczywistym scen, która trwa kilkadziesiąt sekund, góra dwie albo trzy minuty. Gdy puściłem go po raz pierwszy, czekałem co najmniej kwadrans, aż wyświetli się ekran podsumowujący z wynikami wydajności. To był pokaz slajdów. Nie, spokojnie, ani gra nie ma aż tak wyśrubowanych wymagań sprzętowych, ani mój komputer nie jest aż tak słaby. Po prostu animacja przez kilka sekund wyświetlała się płynnie, by za chwilę ulec zamrożeniu i trwać w nim przez sekund kilkanaście, po czym ruszyć dalej – i tak w kółko. Rychło okazało się, że to nie tylko benchmark; właściwa rozgrywka wygląda dokładnie tak samo.

Krótko mówiąc, początkowo Red Dead Redemption 2 było u mnie absolutnie niegrywalne. Na szczęście szybko znalazłem przyczynę tej przykrej sytuacji. Wyszło na jaw, że produkcja ta ma przeogromny apetyt na pamięć – jest tak żarłoczna, że nie zdzierży działającej w tle przeglądarki ani żadnego innego procesu, który rości sobie prawa do zbyt wielu megabajtów RAM-u (a mam ich 16 GB). Wprawdzie jeszcze żadna gra nie wymagała ode mnie takiego wyrzeczenia, ale wzruszyłem ramionami i – zamknąwszy Firefoxa – przekonałem się, że już nie muszę sięgać po książkę, czekając na koniec testu wydajności. Gra zaczęła nadawać się do użytku... Choć nawet z zamkniętymi programami animacja wciąż lubiła sobie od czasu do czasu chrupnąć, co kilkanaście czy kilkadziesiąt minut zawiesić się na parę chwil, a raz na parę godzin również wyskoczyć do systemu.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa! - ilustracja #3
Opcji grafiki jest w bród i warto się w nie zagłębić, ale dla mało obeznanego gracza to będzie udręka. Rockstar nie wziął przykładu choćby z ostatnich gier Ubisoftu i poskąpił informacji o wpływie poszczególnych ustawień na wygląd i wydajność gry.
Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa! - ilustracja #4
Z dyskiem SSD wczytywanie gry jest odczuwalnie szybsze niż na Xboksie One X.

PRZESZEDŁEM RDR2 NA KONSOLI – CZY MAM PO CO GRAĆ NA PC?

A czy sam fakt, że to genialna gra, nie wystarcza, by zabrać się za nią jeszcze raz? No dobrze, odpowiem poważnie.

Pomijając graficzne wodotryski zarezerwowane dla pecetów, Rockstar przygotował nieco ekskluzywnej zawartości, by skusić konsolowców i przekonać ich do wydania pieniędzy na RDR2 jeszcze raz. Mowa przede wszystkim o trzech dodatkowych misjach łowcy głów i długoterminowym zadaniu polegającym na zbieraniu ziół, a także o nowych kryjówkach gangów do splądrowania, mapach skarbów, typach broni czy rasach koni.

Największą ciekawostką jest fabularna misja z napadem na bank w miasteczku Rhodes... ale dostępu do niej Rockstar nie przyznaje byle komu. By otrzymać szansę wzięcia udziału w owym rabunku (a także dostać garść innych prezentów), trzeba kupić grę przynajmniej w wydaniu Special Edition – czyli zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej niż za standardową edycję (której sugerowana cena wynosi ok. 250 zł). Wam pozostawię ocenę tego, czy to eleganckie posunięcie ze strony producenta.

TWOIM ZDANIEM

Red Dead Redemption 2 to dla Ciebie przede wszystkim...

Kampania fabularna
96,7%
Tryb wieloosobowy
3,3%
Zobacz inne ankiety
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Draugnimir Ekspert 29 listopada 2018

(XONE) Gra roku. Gra generacji. Arcydzieło kultury interaktywnej. Nie jest to pozycja wolna od wad – czasem razi błędami i narracyjnymi potknięciami, wpada też w pułapkę ludobójczych strzelanin. Ale co z tego? Mankamenty nie mają jak przebić się do świadomości gracza, gdy jego uwagę pochłaniają bez reszty fenomenalne postacie, doskonałe dialogi i cut-scenki, oszałamiające detale czy przecudne widoki. No i ten realizm – tyleż bezkompromisowy, co nie nazbyt uciążliwy. Doprawdy, Rockstar znowu przesunął branżowe granice możliwości i wyznaczył nowe wzorce do naśladowania. Czapki (kapelusze) z głów!

9.5

pitaapan VIP 3 grudnia 2018

(XONE) Naprawdę spodziewałem się dużo więcej po takim tytule od Rockstar. Ogólnie poprawna gra, natomiast mnóstwo drobiazgów psuło mi zabawę za każdym razem. Szybka podróż absolutny bezsens, interfejsy bez pojęcia, wybory tak naprawdę nic nie warte, strzelanki na poziome przedszkola, nudne bieganie w tej i z powrotem, historyka bardzo przeciętna i przewidywalna... A o dobrych rzeczach wszyscy wiedzą z reklam więc nie będę się powtarzał :-) Także suma summarum da się pograć ale dużo za droga gra i wcale przełomowa...

6.0
Recenzja gry Red Dead Redemption 2 – sandbox na „dychę”
Recenzja gry Red Dead Redemption 2 – sandbox na „dychę”

Recenzja gry

Red Dead Redemption 2 rozjeżdża konkurencję jak walec. To najlepsza gra akcji w otwartym świecie, z jaką kiedykolwiek mieliście do czynienia. Rockstar znowu dostarczył.

Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!
Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!

Recenzja gry

Nowy Terminator jest zaskakująco satysfakcjonujący. Nie chodzi jednak o przeciętny film Tima Millera, a świeżutką grę krakowskiego studia Teyon – dewelopera, który w branży gamingowej "zabłysnął" dzięki niechlubnemu Rambo: The Video Game.

Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze
Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze

Recenzja gry

Po niezłym zamieszaniu, jakie narobił świetny pierwszy odcinek serialu The Mandalorian, Star Wars Jedi: Fallen Order kontratakuje w świecie gier. To produkcja, która przynosi nową nadzieję, dla kolejnych gier w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Komentarze Czytelników (223)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.11.2019 18:31
26
odpowiedz
5 odpowiedzi
damianyk
84
Konsul

Zaskoczyła mnie ta recenzja. Zastanawiałem się jak GOL zareaguje na ten kabaret w komentarzach, gdzie większość graczy nie może praktycznie grać. Potem redakcja TVGry stwierdziła że to wina graczy, bo mają za słabe komputery, a Hed zamiast zjechać rockstara po całości, to marszczył heda nad widoczkami i cieniami kabli. Więc myślałem że i tutaj redaktor napisze "u mnie działa, 10/10" a tymczasem wymienione są rozmaite problemy jakie gra stwarza. Oczywiście dyplomatycznie nie wystawiona jest ocena, bo na nietykalnego R* nie wolno nakrzyczeć, tylko chwalić, ale i tak jest ostrzej niż myślałem.

09.11.2019 10:34
gaytracing
7
odpowiedz
1 odpowiedź
gaytracing
1
Junior
Image

Może komuś pomoże...

09.11.2019 14:45
AccKid
odpowiedz
AccKid
13
Pretorianin

Wydało się, Rockstar to takie same złodzieje jak Bethesda, Ubisoft i BioWare. ;-)

09.11.2019 15:16
Miodowy
4
odpowiedz
1 odpowiedź
Miodowy
37
Nigdy nie był młody
Image

Niestety to już w standardzie ->
Zawsze warto odłoży zakup.

09.11.2019 16:10
😡
odpowiedz
2 odpowiedzi
Skibun28
6
Legionista

Grafika fajna ale już gameplay wiele do życzenia...przeszedłem na ps4 i więcej nie wracam. Niestety ogólnie rozczarowanie a taki potencjał. Np. Ekonomia.. bez sensu parę sztabek złota i kasy do końca gry aż nadto... i wszystko co można było kupione...jaki więc sens polowania i sprzedawania skór...po co...porażka.

09.11.2019 19:22
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
f3js
4
Junior
10

UWAGA!!!! ROZWIĄZANI PROBLEMU

Dobra to tak na wstępie aby zwrócić oczy niektórych czytelników do mojego posta. Może nie u każdego to pomoże ale pamiętam gdy wyszło GTA 5 i w dniu premiery staralem sie zainstalować grę to były podobne cyrki, ba wieszałem psy przez 3 dni na rockstarze za ich błędy w instalatorze itp gry nie szło nawet zainstalować.... ale do sedna rozwiązaniem było pobranie najnowszych bibliotek .NET Framework-a i tyle. Nagle gra zaczeła działać bez namniejszego problemu, dlatego przypuszczam iż większość graczy powinna najpierw solidnie przebadać swój komputer pod kwestią instalacji najnowszych sterowników itp a dopiero potem płakać (tak jak ja w 2015 ) i wylewać żale na Rockstara. Co do samej gry RD2R w moim przypadku nie miałem najmniejszych problemów z uruchomieniem gry i przygotowałem się do tego właśnie w wyżej opisany sposób. Pozdrawiam i pardon za pierwszy akapit :)

09.11.2019 19:22
1
odpowiedz
GunarDAN
107
Konsul

U mnie zero problemów, jak na razie. Ustawienia wysokie, gra wygląda lepiej niż ultra w grach od UBI, no i mam stałe 60 fps, co mnie bardzo satysfakcjonuje. Wcześniej grę ukończyłem na PS4 i to co się rzuciło mi w oczy, to szybsza reakcja w sterowaniu. W konsoli był wyczuwalny lag.

09.11.2019 20:59
😂
odpowiedz
Ogame_fan
104
Golden Deer

Jezusie, jakbym miał 10 lat mniej to bym się załamał jakbym miał czekać i dostać środkowy palec. W sumie aż się czasy GTA4 przypomniały tylko teraz jest chyba jeszcze gorzej.
Całe szczęście ogralem na XOX bez problemów i nie czekałem bo bym się srogo zawiódł.

09.11.2019 21:12
😜
odpowiedz
premium858481568
8
Legionista

Kolejna propaganda konsolowa xD
Wszystko będzie pięknie śmigać i wyglądać w grudniu na premierę na Steam na którą czekam :D

09.11.2019 21:17
odpowiedz
2 odpowiedzi
premium858481568
8
Legionista

BTW.. Crashe na kartach NVidii w GTA5 to wina NVidii, mają nawet o tym punkt w ''release notes'' dla swoich sterów, ponoć pracują z Rockstar nad paprawkami, ogólnie to seria RTX ma sporo problemów z wywalaniem w niektórych grach, dopiero co naprawili crashe w DX12 Shadow of Tomb Raider oraz The Division 2, teraz czas na GTA5 i Fallout 4 z nVidia flex (weapons debris) które jest technologią nVidii i wywala do pulpitu na kartach RTX.. lol

post wyedytowany przez premium858481568 2019-11-09 21:17:30
10.11.2019 00:07
Qui-Gon Jinn Borderlands
1
odpowiedz
Qui-Gon Jinn Borderlands
3
Chorąży

Jak dobrze, że premiera steamowa za miesiąc ;p

10.11.2019 00:42
odpowiedz
4 odpowiedzi
Gordek
143
Generał

Obserwując forum GOLa można dojść do wniosku, że zamęt i ferment sieją ciągle te same osoby, które nawet nie ma pewności, że grę kupiły i grały. W tym wątku np. siera97. Inni grają i cieszą się grą, wiec ich komentarzy nie widać. Tworzy to błędne przekonanie o ilości osób z błędami, gdzie patrząc na własny przykład i licznych youtuberów, więcej osób gra bez problemów.
Nie twierdzę, że problemy osób, które nie mogą/nie mogły uruchomić gry są wyssane z palca, ale często to wina samych graczy. Wystarczy poczytać ile o osób nie aktualizuje Windowsa 10, a potem się dziwią, że jakaś gra nie działa.

Gram od premiery, bez żadnych błędów, crashy, wyjść do pulpitu. Jedyny błąd, z którym sobie już poradziłem, to freezy co jakiś czas. Pomogło wyłączenie 2 rdzeni w koligacji procesu rdr2.exe i zmiana API na DX12.
Gram w mieszance ustawień mid/high z teksturami na ultra w FullHD na i3-8100, RX 570 4GB, 16 GB RAM, Win10 z najnowszymi aktualizacjami. Jak widać dość budżetowy sprzęt. Mam 35-60 FPSów, co mi w zupełności wystarcza.

Grę polecam, a ocenię po ukończeniu. Na razie 9-10.

post wyedytowany przez Gordek 2019-11-10 01:08:31
10.11.2019 11:29
Ivraas
odpowiedz
3 odpowiedzi
Ivraas
10
Centurion
Wideo

Ja to tutaj tylko zostawię... u mnie to tak wygląda. Mam farta jak mi się uda pograć więcej jak 15 minut i zaraz mnie nie wywali.

https://youtu.be/_1Z1c6AAEhE

Poza tym racja, optymalizacja to kicha po całości, żebym nawet w miarę stabilnym klatkarzu nie był w stanie pograć na i7 6700k GTX 1070 z 16GB RAM? Nie zależnie od ustawień gra chodzi jak ociężały trabant.
Jeżeli crashuje przez DX12 to zmiana na Vulkan odpada, grze doskwiera stuttering i micro ściny na tym API.
Całe szczęście że ograłem to już na konsoli i nie mam aż takiego ciśnienia, ale ogólnie to trochę skandal.

10.11.2019 11:36
ProfesorXxx
😂
odpowiedz
1 odpowiedź
ProfesorXxx
11
Legionista

Spoko, spoko. Epic zamortyzuje i na Steam wyjdzie gotowa wersja

10.11.2019 11:40
odpowiedz
3 odpowiedzi
Astral Persecutor
0
Legionista

No wreszcie mogłem pograć non-stop przez prawie 24h (z minimalną przerwą na sen gdyż oczy same mi się przed monitorem zamknęły-). Zasadniczo problemy a raczej problem jaki mam dotyczy obsługi myszki - czasem gra mam wrażenie jakby opóźniała swoją reakcję (bez względu na ustawienia graficzne). Wydawało mi się, że problem ten rozwiązałem, jednak w zależności od lokacji (a raczej zmiennych warunków pogodowych więc i oświetlenia) muszę wachlować ustawieniami mouse look / aim sensitivity. Pamiętam w dniu premiery Dishonored2 miałem ten sam problem (pomimo, że wtedy grałem na innym GPU). Także gra zbyt często wywala do windowsa - na prawie 40h miałem takich przypadków więcej jak 10 co jest denerwujące w tego typu rozgrywce. Zakładam, że nie będą tego naprawiać tyle czasu ile producentom Mafii 3 zabrało doprowadzenie ich gry do stanu używalności na PC.

Jednak to co mnie najbardziej "boli" to fakt, iż na RTX2080ti nie mogę ustawić wszystkiego na poziomie ęltra i mieć 60fps permanentnie oraz brak obsługi RT (acz pewnie wtedy zamiast 45 - 60fps byłoby 20 - 30 fps więc nie dałoby się grać). Myślę, że do tego potrzeba drugiego RTX'a. Z drugiej strony jakość grafiki jaką oferuje ten tytuł nawet z kilkoma obniżonymi ustawieniami wbija w fotel. Nie wiem jak wyglądała gra na xbox one, ale wersja PC na bank nie ma porównania do wersji z PS4pro. Po ponad roku od kupienia nowej karty graficznej wreszcie jest jakiś tytuł, który wykorzystuje jej możliwości (a nawet je przekracza) - no nie jest to pocieszające gdyż z zapowiedzi innych gier widzę, że w porównaniu z RDR2 wyglądają "tak sobie". Rany - rok czekać na coś, co wreszcie zadowala w pełni swym wyglądem to strasznie długo - ciekawe ile czasu będzie trzeba czekać na kolejne "objawienie" graficzne.

10.11.2019 13:01
😃
odpowiedz
3 odpowiedzi
Przemek_ZS
1
Junior
10

Przeszedłem grę na zwykłym PS4, potem na PS4 Pro a teraz kupiłem na komputer. Wiem, że to może być dla niektórych ludzi nienormalne :) Czekam na pojechanie :) Mam dwa komputery, stacjonarny z 980ti 6GB i laptopa z 1070 8GB. Gra działa na każdym z komputerów, na laptopie trochę lepiej. Nie tnie mi się i nie wywala i nie miałem żadnych problemów z uruchomieniem. Przepiękna opowieść i sama gra. Polecam każdemu.

10.11.2019 22:36
odpowiedz
mkf
2
Junior

Ja w ogóle nie rozumiem, generalnie pobrałem tą gre jeszcze zanim została oficjalnie wydana, dosłownie o 14:02 05.11.2019r (odświeżałem launchera, zeby była możliwość już pobrania gry) już gra zaczęła się odszyfrowywać i po 5 min mogłem spokojnie w tą gre zagrać. Jedyne co to zmieniłem ustawienia grafiki, przełączyłem z Vulcana na DX12 i ani razu mi sie gra nie wysypała i nie miałem żadnych problemów z launcherem. Podczas grania raz po prostu miałem błąd w misji (jeden z bohaterów się zablokował) i musiałem powtarzać misje. Żeby nie było tak kolorowo, jest jakiś problem z "doczytywaniem" wewnątrz budynków lub w trakcie scenek/misji fabularnych gra potrafi się zwiesić na ok 8 sek. Tak po za tym jak czytam te wszystkie artykuły jak to wszystko źle działa i ciągle się wysypuje, no nie mam pojęcia. Moja specyfikacja PC: i5 6600K + 16GB Ram + GTX 1070. na fullHD jedynie ze zmniejszonym antyaliasingiem działa na ultra bez zarzutów. Mało tego, miałem sterowniki z sierpnia 2019r. dopiero po kilku dniach doczytałem że trzeba mieć aktualne sterowniki. Po zaktualizowaniu może troszke płynniejsze wszystko.

post wyedytowany przez mkf 2019-11-10 22:38:27
11.11.2019 00:27
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
CocaineCowboy
0
Legionista

Sprawa jest banalnie prosta, jeżeli chodzi o parametry grafiki.. Ustawienia ultra, są tylko dla ULTRA KOMPUTERÓW !! Czy to tak trudno zrozumieć ?.. Większość osób ma raczej średnie komputery, wiec trzeba grać wtedy na średnich ustawieniach, a gra i tak wtedy wyglada pięknie ! tnie się i wywala najczęściej bo piec się pewnie kotłuje cały i grzeje od nieodpowiednich ustawień grafiki :)

post wyedytowany przez CocaineCowboy 2019-11-11 00:30:38
11.11.2019 06:15
odpowiedz
LamPL
21
Chorąży

Nie miałem żadnego problemu z odpaleniem gry, za to już samymi ustawieniami i owszem. Wbudowany do gry benchmark, odmówił współpracy przy trzecim teście ustawień graficznych, po czym wyjechał w Bieszczady. Na tym nie koniec, zdaje się, że jestem jedyną osobą, może nawet i na globie (kto wie?), która nie może zmienić ustawiania klawiszy. Jak to? Otóż w menu gry nie ma takiej opcji, szukałem, wertowałem i wszedłem we wszystkie dostępne opcje i jedyne co z zestawu klawiatura i mysz mi pozostało do skonfigurowania, to rzeczona mysz. Znajomy nawet podał mi dokładną pozycję pod którą znajduje się konfiguracja klawiszy, ale u mnie jej nie ma. Klnę się na Boga i na wszystko, że to szczera prawda. Mogłem zrobić screena, bo to nie złe jaja, ale tak się dalszymi problemami wkurzyłem, że gra poleciała z dysku.
Im dalej w las tym gorzej, po tym jak benchmark przestał działać, zostało mi żmudne testowanie poszczególnych ustawień graficznych podczas działania gry. Szybko okazało się, że mam od 25-35 FPS bez względu na grafikę. Mogłem resetować grę tysiąc razy i tyle samo zmieniać ustawiania z zawsze z tym samym skutkiem. Liczba FPS się nie zmieniała, ale co ciekawe grafika też. Mogłem dać "Low" i mogłem dać "Ultra" przekraczając możliwości karty graficznej, a grafika gry pozostawała nie wzruszona. Promienia słońca działały dziwnie, fizyka w grze miała na wszystko chyba wyje... [słowo ocenzurowano]. Niektóre drzewa starały się jakoś poruszać na wietrze, ale większości zachowywały się tak jakby dostały ataku padaczki.
Postacie poruszały się tak jakby nic nie ważyły, konie zresztą też. Nie odczuwa się też siły broni z której się strzela mimo, że na PS4 PRO już to można odczuć. Na PC słychać tylko wystrzał, huk i dym.
Cała ta otoczka sprawiła, że gra poleciała z dysku trzy dni po premierze, a ja wróciłem do grania na konsoli.

11.11.2019 07:59
odpowiedz
3 odpowiedzi
Microbi
0
Junior

Też nie wiem, jak zmieniać, dostosować ustawienia klawiatury... Szukałem wszędzie... Wstydzę się spytać...

11.11.2019 09:21
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
1 odpowiedź
Wielki Gracz od 2000 roku
125
El Kwako

Bawi mnie tłumaczenie niektórych, że część opcji jest przewidziana na przyszłość. Jak z drzwiami Numernabisa. A prawda jest taka, że gra wyszła teraz i teraz powinna dobrze działać na zalecanym sprzęcie od low po uber. Rockstar znów zlał optymalizację (i nie tylko ją) jak przy każdej swojej grze i należy mu się za to solidny opiernicz.

11.11.2019 17:26
Langert
😂
odpowiedz
2 odpowiedzi
Langert
94
Generał

PeCe Master Fejk, hahaha
Ludzie już dawno o tej grze zapomnieli, a tutaj po "konsolowych testerach" miało być palce lizać, a jest kupa śmiechu z przewagą kupy :)
Grajcie w statki w panelu wybierania grafiki, może coś ustrzelicie.

post wyedytowany przez Langert 2019-11-11 17:27:04
11.11.2019 22:59
Qui-Gon Jinn Borderlands
😂
odpowiedz
Qui-Gon Jinn Borderlands
3
Chorąży

Ale będą jaja jak gra dostanie ocenę mniejszą niż 8/10.
Bo jakoś zabugowane totalnie i prawie niegrywalne Assassin's Creed: Unity mogło dostać ocenę 9/10... xD

11.11.2019 23:40
Bukary
odpowiedz
Bukary
174
Legend

Gram w RDR2 od dnia premiery. I7, GTX 1080.

Problemy z uruchomieniem - zaliczone.
Problemy z niezapamiętywaniem ustawień przez grę - zaliczone.
Problemy z artefaktami przy prawej krawędzi ekranu - zaliczone.
Problemy z nieaktywną myszą w menu gry - zaliczone.
Problemy z nieznikającym kursorem myszy w czasie rozgrywki - zaliczone.
Problemy z losowym wywalaniem do pulpitu w czasie zmiany ustawień - zaliczone.

Itd.

Najgorsze jest jednak to, że z zupełnie niezrozumiałych przyczyn gra przestaje działać poprawnie. Siedzisz i ustawiasz wszystko przez kilka godzin, żeby "trafic" na konfigurację, która zapewni bezawaryjną rozgrywkę; cieszysz się grą przez dwa dni, po czym nagle zaczynają się problemy, których wcześniej nie było. I powtarzasz całą procedurę od początku. Dramat.

To najgorszy growy bubel techniczny, z jakim miałem do czynienia. I nie chodzi o płynność rozgrywki, tylko właśnie o błędy techniczne.

post wyedytowany przez Bukary 2019-11-11 23:43:16
12.11.2019 01:48
FanGta
odpowiedz
FanGta
115
Generał

co za głupkowate pytanie w tej ankiecie

12.11.2019 15:55
Sir_Artman23
odpowiedz
1 odpowiedź
Sir_Artman23
0
Junior

No i póki co, to studio Rockstar, ma wszystkich swoich klientów w głębokim poważaniu. Od 8 listopada cisza w eterze. Nic. A gra się co chwilę zawiesza.

12.11.2019 18:12
1
odpowiedz
RadolSzczecin
27
Chorąży

"Bezpłatny egzemplarz gry do recenzji otrzymaliśmy bezpośrednio od jej polskiego dystrybutora, firmy Cenega."

To co? Gra ukazała się i będzie w sprzedaży na płytach?

12.11.2019 22:28
odpowiedz
Colidace
50
Pretorianin
8.0

Wiele niedobrego napisałem o Rockstar ale ograłem trochę RDR2 na moim starym 3770K+GTX1080 zobaczyłem konstrukcje gry, pociągnąłem fabułę, upgrejdowałem satchele na max więc polowań mam za sobą trochę, obejrzałem na max gafice dla zorientowania sie jak naprawdę gra może wyglądać (normalnie gram na High z domieszką Ultra - nvidia experience) i ok gra jest jednak zacna. Zwracam honor. Ale dopiero po tym tytule. Online nie sprawdzałem :)
Nie czepiam się choćbym mógł w moim stylu trybu online czy problemów technicznych bo nie miałem tak wygórowanych oczekiwań jak inni, tak samo było z Anthem (znam Bioware od lat), więc wiem czego się spodziewać. Kto dziś nie ma problemów po premierze. I tak uwielbiam gry od Ubisoftu ale Rockstar... dobra robota. Coś co zmienia rynek gier na lata...

Antyaliasing jest perfekcyjny, nie widziałem lepszego.
Z wad to tylko tyle że gra jest żmudna.

PS. Gra działa od premiery u mnie bez żadnych problemów (o których dowiedziałem się z sieci), jedynie w DX12 co kilka godzin potrafi wyjść do pulpitu. Pod Vulcan jak skała.

post wyedytowany przez Colidace 2019-11-12 22:34:06
13.11.2019 09:53
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Gieszu
11
Konsul

Wczoraj grę skończyłem. Podsumowuje:

Grałem na:
Ryzen 5 2600
24 GB Ramu
RX 580

Ustawienia na Vulcanie, Full HD, wszystko na wysokie, tekstury na Ultra, opcje MMAA wyłączone, FXAA włączone. Gra nie spadała poniżej 50 klatek w Saint Denis i utrzymywała bez problemu 60 poza tym miejscem. Jedyne co zauważyłem na minus to dziwnie skacząca kamera podczas trzymania shiftu gdy koń gnał pełną prędkością i raz mi wyrzuciła do pulpitu w 5 rozdziale podczas pewnej zadymy fabularnej.

Ogólnie z optymalizacją nie miałem żadnych problemów, nie wiem czy to kwestia patchy czy akurat mam "szczęśliwą konfigurację" ale to było najlepiej wydane 250 zł od chyba czasu Wiedźmina 3 z dodatkami. Dla mnie osobiście 9+/10. Gra zaliczona a mam 53% więc przede mną jeszcze sporo odkrywania, o trybie online nie wspominając :D

13.11.2019 12:22
odpowiedz
costa1010
2
Junior

Na problem widocznego wskaźnika myszki w grze mi to pomogło:

Make sure you download all windows updates! (Even The Optional Ones)

Find your Epic Games Folder Local Disk > Program Files > Epic Games > RedDeadRedemption2

For both the PlayRDR2 and RDR2 Applications right click and go to properties > Compatiblilty

Run the program in compatibility mode for Windows 8 and Check the box that says Disable fullscreen optimizations.

Make sure you Run Epic Games Launcher in Admin Mode as well

Na problemy z laucherem Rockstar:

Go to Documents\Rockstar Games\Red Dead Redemption 2\Settings and delete system.xml. Run the game again to create a fresh xml.

14.11.2019 14:41
odpowiedz
1 odpowiedź
geohound
72
Konsul

Cóż, właśnie dlatego, mimo obu platform, nie mam zamiaru się w takie tytuły bawić na PC. Gra mnie znudziła po kilkunastu godzinach na PS4, więc na PC i tak nie kupiłbym pełnej, tylko zassał skądś, a wtedy błędy sypałyby się lawinowo jak zawsze w piratach R czy Ubi. A gdybym miał jeszcze za to zapłacić i patrzeć na takie kłopoty - płakałbym rzewnymi łzami.

Wychodzi na to, że to jednak my, właściciele konsol, bawiliśmy się (jak ktoś to lubi) bez błędów, a to Wy, rdzenni pececiarze, testujecie alfę na PC.

15.11.2019 18:00
odpowiedz
Fridzu
0
Junior

Prawda jest taka, że połowa ludzi ma PC aby to odpalić - Kupili i narzekają że im nie chodzi, ja osobiście nie miałem żadnego problemu z pobraniem, i uruchomieniem gry. Jedyny incydent jaki mi się przytrafił to freezy ekranu w miastach typu Valentine. Lecz po wydaniu kilka godzin pózniej małym patchu od R* ten problem u mnie zniknął i aż do końca fabuły gra chodziła jak należy.

post wyedytowany przez Admina 2019-11-16 22:51:38
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze