Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 6 czerwca 2003, 09:21

autor: Artur Okoń

Chessmaster 9000 - recenzja gry - Strona 2

Najnowsza edycja jednego z najpopularniejszych programów szachowych, posiadajaca w pełni trójwymiarową grafikę, szczegółowo opisany poradnik ułatwiający nam zabawę oraz znacznie poprawioną inteligencję komputerowego przeciwnika.

Trzecim z modułów jest Pokój dla dzieci, pełniący rolę uproszczonego Pokoju do gier. Cechuje go bardzo łatwa obsługa (minimum opcji) i, jak sama nazwa wskazuje, jest on stworzony z myślą o dzieciach. Można tu zagrać szachami zrobionymi z plasteliny, czy też przedstawiającymi gnomy lub postaci z Halloween, a także śledzić swoje postępy na kolorowych wykresach.

Czwartym z modłów jest Pokój turniejowy. To właśnie tutaj możemy sprawdzić nasze umiejętności, grając z wybranymi przeciwnikami, jednak już bez możliwości podpowiedzi czy też cofania ruchów, licząc wyłącznie na własny intelekt. Każdy z przeciwników posiada swój ranking siły i zależnie od niego po zakończeniu partii zostaną nam przyznane (bądź, w przypadku porażki, zabrane) punkty. Ich ilość będzie proporcjonalna do naszego rankingu, czyli pokonując przeciwnika dużo silniejszego od nas, zyskamy więcej, niż wygrywając z graczem słabym. Całość jest bardzo zmyślnie skonstruowana i po rozegraniu kilkudziesięciu partii turniejowych można dokładnie się zorientować, jaki poziom zaawansowania w szachach aktualnie prezentujemy. System rankingowy według autorów gry niemal pokrywa się z tym obowiązującym w Stanach Zjednoczonych, przez co jest jak najbardziej realny.

Piąty pokój to Biblioteka. Można w niej prześledzić 800 najpiękniejszych i najważniejszych partii w historii szachów, dodatkowo opatrzonych profesjonalnym komentarzem. Prócz tego możemy skorzystać z kompletnej biblioteki otwarć szachowych lub też poczytać o pokaźnej liczbie szachowych zagadnień skatalogowanych alfabetycznie.

Kolejnym z pokoi jest Baza danych. Znajduje się w niej ponad 500.000 zapisów partii szachowych rozegranych na przestrzeni wieków! Możemy tu prześledzić niemal każdy z ważnych pojedynków rozegranych w ciągu ostatnich 100 lat. Korzystając z zaawansowanych metod wyszukiwania, możemy też ustawić na szachownicy jakąś sytuacje, by później móc np. zanalizować partie, w których ona wystąpiła.

Ostatnim modułem jest Pokój do gry na żywo. Pozwala on toczyć pojedynki poprzez sieć lan, protokół tcp/ip lub też na specjalnym serwerze Ubi Softu, gdzie znajdziemy chętnych do gry przeciwników z całego świata. Gra on-line nie sprawiła mi jednak szczególnej przyjemności - w szachy z żywym przeciwnikiem równie dobrze można zagrać na którymś z polskich serwerów. W swojej opinii nie jestem chyba odosobniony, albowiem na serwerze Chessmastera zaobserwowałem bardzo małą liczbę graczy.