Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Turing Test Recenzja gry

Recenzja gry 5 września 2016, 14:20

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3

The Turing Test stanowi kolejną po serii Portal propozycję gry logicznej, w której non stop towarzyszy nam sztuczna inteligencja.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3 - ilustracja #1
W pewnym momencie do gry wkrada się atmosfera niepokoju.
PLUSY:
  1. ciekawie zaprojektowane poziomy;
  2. satysfakcjonujące zagadki;
  3. świetne głosy postaci.
MINUSY:
  1. nieprecyzyjne działanie joypada, bez możliwości ustawienia czułości gałki analogowej;
  2. brak napisów w trakcie wysłuchiwania audiologów;
  3. w pewnym stopniu wtórność.

Przypominacie sobie pierwsze sceny z filmu Blade Runner, kiedy Holden wypytuje Leona, w jaki sposób ten by się zachował, gdyby znalazł na plaży leżącego do góry nogami żółwia? Pozbawiony empatii replikant nie jest w stanie odpowiedzieć na tak zadane pytanie i atakuje przesłuchującego go policjanta. Ten fragment, jak i późniejsze przesłuchanie Rachel przez Deckarda, został zainspirowany badaniami Alana Turinga, który w połowie ubiegłego wieku zaproponował sposób, w jaki poprzez naturalną rozmowę z maszyną da się stwierdzić, kiedy ta faktycznie zaczyna myśleć tak, jak myślą ludzie. Naukowcom i futurologom wydawało się wtedy, że wynalezienie dorównującej człowiekowi sztucznej inteligencji jest kwestią dość nieodległą i trzeba szybko przygotować się na nadejście tej chwili. Rzeczywistość zweryfikowała to przekonanie, co nie znaczy, że twórcy współczesnej literatury czy popkultury porzucili samą ideę. To dzięki ich dociekaniom Skynet spowodował atomową zagładę, Roy Batty użył pięknej metafory, porównując przemijający czas do łez zlewających się z kroplami deszczu, a GlaDOS mamiła gracza nagrodą w zamian za wykonanie kolejnych zadań. Teraz do tego grona dołącza TOM – sztuczna inteligencja z gry The Turing Test, w której wcielamy się w pozostawioną na stacji orbitującej wokół jednego z księżyców Jowisza astronautkę Avę.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3 - ilustracja #2
Z tej perspektywy Ava jest tylko nic nie znaczącym astronautą.

Ava zostaje zbudzona z kriogenicznego snu, ponieważ kilkanaście dni wcześniej zerwał się kontakt pomiędzy macierzystą stacją a grupą astronautów, którzy sześć lat temu założyli bazę na powierzchni księżyca. Jedynym towarzyszem bohaterki jest właśnie sztuczna inteligencja nadzorująca ekspedycję. Obdarzony przyjemnym głosem TOM (wyobraźcie sobie skrzyżowanie HAL-a 9000 z GERTY-m z filmu Moon) wdaje się w interesujące rozważania na temat człowieczeństwa i tego, co mogło zajść w bazie na dole.

Po przybyciu na miejsce okazuje się bowiem, że wnętrze obiektu zostało całkowicie przebudowane i tworzy coś w rodzaju komór testowych. Każda z nich zapewnia zagadkę logiczną polegającą na manipulowaniu za pomocą przenoszonego przez protagonistkę karabinu różnokolorowymi kulami energii, pozwalającymi otwierać drzwi prowadzące do kolejnej zagadki, a także uruchamiać inne urządzenia.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3 - ilustracja #3
Gra pozwala na eksplorację prywatnych kwater załogi.

Osobom, które miały kiedyś do czynienia z grami z serii Portal powinna otworzyć się właśnie w głowie dodatkowa klapka, ponieważ ogólne zasady rządzące rozgrywką w The Turing Test są bardzo podobne do tych z produkcji Valve. Może atmosfera panująca w bazie odbiega od tego, co serwowała nam szalona GlaDOS, ale to akurat plus dzieła brytyjskich scenarzystów z Bulkhead Interactive – udało im się w umiejętny sposób przedstawić fabułę, odkrywając ją przed nami kawałek po kawałku, w czym zresztą istotnie pomaga możliwość zwiedzania dodatkowych lokacji związanych z rozwojem historii, do których trafiamy pod koniec każdego z siedmiu rozdziałów gry.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Elessar90 Ekspert 19 lutego 2017

(PC) The Turing Test nie kryje się ze swoimi inspiracjami Portalem. Gra jest wciągająca, momentami wymagająca, ale przede wszystkim - całkiem klimatyczna. Poznawanie historii poprzez audiologi czy zapiski załogi, przemieszane z rozmowami między Avą i Tomem, nie jest może czymś wielce odkrywczym, ale zdecydowanie buduje specyficzną atmosferę, która dobrze współgra z obecnymi w grze łamigłówkami.

7.0

sekret_mnicha Ekspert 27 stycznia 2017

(PC) Naśladowców każdego genialnego pomysłu jest wiele. Po Portalu pojawiło się sporo gier logicznych okazanych w formie FPP - The Turing Test to jedna z nich i przy okazji rzecz bardzo ciekawa.

7.0

Kelin VIP 21 grudnia 2020

(XONE) Bardzo przyjemna, portalopodobna gra. Kilka zagadek sprawiło mi trudność, do trzech lub czterech skorzystałem nawet z poradnika. Fajna na jedno kilkugodzinne posiedzenie przy konsoli, a dodatkowy plus za to że była w Game Passie. Jedyne co trochę boli to zmarnowany potencjał fabularny, który mógł w ostatnim rozdziale zakończyć się srogim i interesującym plot twistem.

7.5
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół

Recenzja gry

Wraz z aktualizacją do wersji Homecoming oczekiwany Gwint wyszedł z bety. Czas osądzić, jak studio CD Projekt Red poradziło sobie z nowym dla siebie gatunkiem i czy ich dzieło jest w stanie podjąć równą walkę z konkurencją.

Recenzja gry The Elder Scrolls: Legends – Magic i Hearthstone przy jednym zasiedli stole
Recenzja gry The Elder Scrolls: Legends – Magic i Hearthstone przy jednym zasiedli stole

Recenzja gry

Przyszły takie czasy, że co druga firma musi mieć swoją karciankę. Na scenę weszło właśnie The Elder Scrolls: Legends od Bethesdy – i zaliczyło całkiem dobre otwarcie, ale przyszłość tej gry stoi pod dużym znakiem zapytania.

Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości
Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości

Recenzja gry

I Expect You To Die to nie tylko gratka dla miłośników kina szpiegowskiego z lat 60. – to również świetne doświadczenie jako gra logiczna. Niestety, podobnie jak w przypadku większości tytułów wykorzystujących VR, kończy się zdecydowanie za szybko.