Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 18 sierpnia 2016, 15:00

autor: Adam Zechenter

Redaktor. Historyk. Miłośnik strategii, gier sieciowych i dobrej literatury.

Recenzja gry Deus Ex GO - udane hakowanie

Adam Jensen powrócił i… hakuje komórki. Deus Ex GO to produkcja poboczna, która z sukcesem przenosi cyberpunkowy klimat na grunt mobilno-planszówkowy. Zdecydowanie warto.

Recenzja powstała na bazie wersji iOS. Dotyczy również wersji AND

PLUSY:
  1. szczegółowa oprawa graficzna w cyberpunkowym stylu;
  2. pomysłowe zagadki;
  3. tło fabularne (a nawet jedna decyzja do podjęcia).
MINUSY:
  1. nierówny poziom trudności.

Istnieją dwa podejścia do tworzenia aplikacji towarzyszących dużym premierom. Pierwsze to metoda na zapchajdziurę – zaprezentowali ją twórcy Evolve, wydając przeciętną układankę match-3 w realiach własnej strzelanki. Tytuł ani wiele nie zarobił, ani nie przyciągnął graczy do właściwej gry. Drugie podejście zakłada, że lepiej zrobić przyzwoitą produkcję – nawet jeśli niespecjalnie zyska się na tym finansowo, to zachęci do marki więcej osób. Zrozumieli to autorzy Uncharted, którzy w przeddzień premiery wyczekiwanej „czwórki” wydali niezłą grę logiczną z podtytułem Fortune Hunter. Parę lat temu taką strategię przyjęła również firma Square-Enix, mająca notabene spore doświadczenie na rynku mobilnym. Już w 2014 roku Japończycy wypuścili grę Hitman GO, rok później Lara Craft GO, a teraz – tuż przed premierą nowych cyberpunkowych przygód Adama Jensena – Deus Ex GO. Otrzymaliśmy świetną produkcję logiczną, którą – bazując na dopracowanej w poprzednich odsłonach mechanice – odświeżono o nowe motywy i zagadki. Ta mobilna perełka, zachwycająca oprawą i klimatem, to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów serii Deus Ex – i nie tylko.

Czym jest Deus Ex GO?

Deus Ex GO to gra logiczna, w której zadaniem gracza na każdym poziomie jest przeprowadzić Adam Jensena od punktu początkowego do wskazanego miejsca na mapie. Postać możemy przesuwać tylko po wyznaczonych liniach, a po każdym naszym ruchu swoje akcje wykonują również przeciwnicy – w praktyce więc jest to gra turowa inspirowana planszówkami.

W grze musimy zachodzić wrogów od tyłu lub – wykorzystując możliwość hakowania – zapędzać ich w kozi róg, tak aby bezpiecznie dotrzeć do punktu przeznaczenia i w ten sposób przeskoczyć na następną mapę.

Skradanie w rytmie tur

Do cyklu GO Square-Enix wybrało swoje największe marki – Hitman, Lara Croft (a w zasadzie Tomb Raider) czy Deus Ex to serie gier, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Przenosząc je na grunt mobilny i tworząc z nich wzorowane na planszówkach produkcje logiczne, firma trafiła w dziesiątkę – z jednej strony oferując coś nowego dla danej marki, a z drugiej zachowując jej istotę. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku Hitmana czy Deus Ex, w których skradanie stanowi ważny element rozgrywki. Odsłony z serii GO zostały tak zaprojektowane, że otrzymaliśmy swego rodzaju turówki, w których każdy ruch należy dokładnie przemyśleć, a do zaliczenia jednego poziomu z reguły nie potrzeba więcej niż kilkunastu przesunięć bohatera po planszy.

Recenzja gry Deus Ex GO - udane hakowanie - ilustracja #2
Proste początki.
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Meehovv Ekspert 25 października 2016

(AND) Deus Ex GO to mobilna gra logiczna osadzona w cyberpunkowym uniwersum Deus Ex. Tytuł może być pozycją interesującą zarówno dla fanów Adama Jensena, jak i osób nie znających jego przygód w pełnoprawnych odsłonach cyklu. Co poszło nie tak, a co się powiodło – na te pytania odpowiadam w niniejszej minirecenzji.

8.0
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół
Recenzja gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana – karty na stół

Recenzja gry

Wraz z aktualizacją do wersji Homecoming oczekiwany Gwint wyszedł z bety. Czas osądzić, jak studio CD Projekt Red poradziło sobie z nowym dla siebie gatunkiem i czy ich dzieło jest w stanie podjąć równą walkę z konkurencją.

Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości
Recenzja gry I Expect You To Die – agenci, arcyzłoczyńcy i lasery w wirtualnej rzeczywistości

Recenzja gry

I Expect You To Die to nie tylko gratka dla miłośników kina szpiegowskiego z lat 60. – to również świetne doświadczenie jako gra logiczna. Niestety, podobnie jak w przypadku większości tytułów wykorzystujących VR, kończy się zdecydowanie za szybko.

Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3
Recenzja gry The Turing Test - to nie jest Portal 3

Recenzja gry

The Turing Test stanowi kolejną po serii Portal propozycję gry logicznej, w której non stop towarzyszy nam sztuczna inteligencja.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.08.2016 17:19
qazplm632
54
Pretorianin

Poczekam aż pojawi się na Windowsa w promocji i na pewno kupię. Hitmana GO i Larę Croft GO już dorwałem jak były za 4,50zł.

19.08.2016 11:28
😉
1
odpowiedz
zanonimizowany776406
62
Konsul

Ja poczekam na Larę Croft GO GO

01.09.2016 02:08
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Cała seria GO jest przesympatyczna, a już zwłaszcza Hitman, którego bardzo dokładnie ogrywałem na wykładach. :D