Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 10 września 2015, 14:40

autor: ElMundo

Recenzja gry Big Pharma – symulator koncernu farmaceutycznego dla fanów tycoonów

Tworzenie leków to nie tylko ciężka praca. Umiejętność ta wymaga też logicznego myślenia, co dobitnie pokazuje Big Pharma – bardzo udana propozycja dla miłośników zaniedbywanych ostatnio tycoonów.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • masa możliwości związanych z tworzeniem leków;
  • rozgrywka potrafi wciągnąć;
  • interfejs;
  • spora ilość misji;
  • stworzenie dobrej linii produkcyjnej stanowi wyzwanie;
  • funkcjonalna oprawa wizualna.
MINUSY:
  • momentami zbytnio skomplikowana i nieintuicyjna;
  • tutoriale nie do końca wyjaśniają zawiłości rozgrywki.

Prowadzenie koncernu farmaceutycznego to na co dzień naprawdę trudne zadanie, zwłaszcza jeśli trzeba mierzyć się z nieustannymi obostrzeniami prawnymi, ciągle mutującymi wirusami czy epidemiami, które powodują zwiększone zapotrzebowanie na dany specyfik. Misja niesienia ludziom pomocy jest rzecz jasna wyjątkowa, ale wyrzeczenie z tym związane okazuje się naprawdę ogromne. Najlepiej uwidacznia nam to Big Pharma – z pozoru bardzo prosta, a w praktyce niezmiernie skomplikowana strategia stawiająca przed nami spore wyzwanie.

Dzieło autorstwa studia Twice Circled to tak naprawdę połączenie gry logicznej oraz strategii ekonomicznej. Naszym zadaniem jest rzecz jasna stworzenie leków, które spotkają się z przychylnym odzewem ze strony klientów oraz umożliwią nam uzyskanie odpowiedniego dochodu, pozwalającego na kontynuowanie farmaceutycznej działalności. Dokonujemy tego poprzez stawianie linii produkcyjnych, za których wygląd oraz efektywność bierzemy odpowiedzialność wyłącznie my – to bowiem do gracza należy jej zaprojektowanie oraz przeprowadzenie wybranych składników do samego końca procesu produkcji, a właściwie do momentu, w którym nasz lek pojawi się na taśmie w formie kapsułki.

I co do czego służy? - Recenzja gry Big Pharma – symulator koncernu farmaceutycznego dla fanów tycoonów - dokument - 2019-07-26
I co do czego służy?

Refundacja? Nie licz na to!

Z pozoru nie jest to zbyt trudne zadanie – cały cykl produkcyjny opiera się bowiem na wybraniu składnika, postawieniu kilku urządzeń i połączeniu ich taśmą produkcyjną. W praktyce jednak tworzenie leków okazuje się być niesamowicie skomplikowane, zwłaszcza jeśli konieczne staje się wykorzystanie mieszanek poszczególnych produktów. To, w jaki sposób stworzony środek będzie działał na pacjenta, zależy od stopnia koncentracji specyfiku – każdy ze składników posiada zarówno swoją funkcję leczniczą, jak i efekt uboczny, a my musimy znaleźć złoty środek między tymi dwoma czynnikami, by ilość negatywnych opinii nie przeważyła nad potwierdzonymi przypadkami wyleczenia. Konieczne staje się więc umieszczenie w cyklu produkcyjnym urządzeń, które obniżą lub podwyższą koncentrację w taki sposób, by efekt działania był możliwie jak najsilniejszy, a produkcja – jak najbardziej opłacalna.

W taki sposób stworzymy jednak tylko podstawowe leki, takie jak słabe antydepresanty czy tabletki na ból brzucha. Stworzenie bardziej specjalistycznych, droższych i co za tym idzie – także bardziej opłacalnych – specyfików wymaga od nas nierzadko sporych inwestycji w nowe maszyny. Te jednak musimy najpierw odblokować, co czynimy za pośrednictwem naukowców prowadzących badania. Podobny model przyjęto także w kwestii odkrywania nowych składników, pozyskiwanych z insektów i owadów czy też rzadkich roślin – co więcej, niektóre z nich będą wymagały od nas partycypowania w kosztach bardzo drogich eskapad na drugi koniec świata, ale wielokrotnie rachunek zysków i strat pokazuje, że jest to gra warta świeczki.

Chyba czeka nas wycieczka do Afryki… - Recenzja gry Big Pharma – symulator koncernu farmaceutycznego dla fanów tycoonów - dokument - 2019-07-26
Chyba czeka nas wycieczka do Afryki…

I w ten oto sposób prosta linia produkcyjna staje się niemiłosiernie skomplikowana, z czasem bowiem zajmujemy się dobudowywaniem kolejnych segmentów, co wiąże się z solidnym przeprojektowaniem tego, co już wcześniej zrobiliśmy. Ten fragment rozgrywki wygląda po prostu jak układanie puzzli – musimy po prostu korzystać z kolejnych urządzeń, licząc kolejne stopnie koncentracji i zwracając uwagę na warunki jakie musimy spełnić, by dany specyfik wykształcił właściwości pozwalające na zwalczenie danego typu schorzenia. Do stworzenia idealnego leku posłuży nam kilkanaście różnorodnych maszyn, które nie tylko łączą bądź rozbijają substancje wprowadzone do produkcyjnego obiegu, ale i miksują substancje lub też je analizują w celu uzyskania wyższej efektywności leczniczej danego farmaceutyku.

Recenzja Jurassic World Evolution: Complete Edition - dinotopia na kanapie
Recenzja Jurassic World Evolution: Complete Edition - dinotopia na kanapie

Recenzja gry

Nie ma nic lepszego niż trochę nudnawa gra, która trafia na Switcha. O ile na pececie czy PS4 po Jurassic World Evolution bym nie sięgnął, tak na krótkie sesje ta gra nadaje się idealnie.

Nintendo potrafi robić strategie - recenzja Pikmin 3 Deluxe
Nintendo potrafi robić strategie - recenzja Pikmin 3 Deluxe

Recenzja gry

Umiejętne połączenie absurdalnej tematyki w stylu Nintendo, eksploracji i mechanik opierających się na zarzadzaniu surowcami. Pikmin 3 Deluxe nie zmienia oblicza serii, ale kilka zmian w stosunku do wersji na Wii U zachęca do ponownego spotkania.

Recenzja gry Iron Harvest – RTS, który niczym cię nie zaskoczy
Recenzja gry Iron Harvest – RTS, który niczym cię nie zaskoczy

Recenzja gry

Jak często się zdarza, żeby seria grafik stała się popkulturową marką? Iron Harvest, oparte na pracach Jakuba Różalskiego jest jedynym takim przypadkiem, jaki znam, a czy jest dobrą grą? Niezłą, ale…