Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Euro Truck Simulator 2: Skandynawia Recenzja gry

Recenzja gry 7 maja 2015, 15:09

autor: ElMundo

Recenzja dodatku Skandynawia do gry Euro Truck Simulator 2 - wyprawa do krainy trolli

Rozwój gry Euro Truck Simulator 2 trwa w najlepsze – tym razem twórcy zapuszczają się w nowe, skandynawskie rejony i choć jest to niewątpliwie zachęcająca perspektywa, nie wszystko zostało zrobione w niej jak należy.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. duża liczba nowych miast;
  2. bogata sieć dróg;
  3. połączenia morskie za pomocą promu;
  4. poprawiony ruch uliczny;
  5. szereg nowych przyczep i zleceń.
MINUSY:
  1. miasta nie są aż tak rozbudowane, jak można by się było spodziewać;

Widać, że ekipa Czechów z SCS Software niezbyt przepada za upałami. Pierwszy dodatek do gry Euro Truck Simulator 2 poprowadził nas w kierunku wschodnim, dając możliwość pojeżdżenia po polskich drogach, na których „sorry, taki mamy klimat”, a teraz trafiamy na północ, gdzie temperatura jeszcze szybciej pikuje w dół. Nasi sąsiedzi otwierają przed nami wrota niezbadanej do tej pory przez wirtualnych kierowców ciężarówek Skandynawii, serwując kilkanaście nowych miast i szereg dodatków, choć nie jest to rozszerzenie, na które wydalibyśmy ostatni grosz.

Trzeba podkreślić, że rozwój Euro Truck Simulatora 2 to w tym gatunku totalny ewenement – chyba żadna produkcja tego typu nie cieszy się aż takim wsparciem twórców jak właśnie ów symulator ciężarówki autorstwa SCS Software. Skandynawia to drugi dodatek do tej ciągle rozbudowywanej produkcji, a w przygotowaniu są już kolejne i to, co najbardziej interesuje miłośników tej gry – nowe modele ciężarówek.

Most łączący Malmo i Kopenhagę jest doprawdy majestatyczny! - 2015-05-20
Most łączący Malmo i Kopenhagę jest doprawdy majestatyczny!

Zanim jednak otrzymamy następne znaczące ulepszenia i nowości, warto nacieszyć się tym, co przynosi drugie z kolei duże rozszerzenie tego tytułu. Do gry trafia bowiem aż 19 miast leżących na terenie trzech państw: Norwegii, Szwecji i Danii. Twórcy zdecydowali się na odtworzenie praktycznie wszystkich najważniejszych miejscowości z tamtego regionu – podczas wykonywania zleceń będziemy więc mieć okazję zwiedzić m.in. Oslo, Sztokholm, Kopenhagę, Malmo czy Goteborg. To rzecz jasna nie koniec atrakcji, a oprócz dużych ośrodków miejskich w dodatku znajdziemy również te nieco mniejsze, takie jak np. Södertälje, gdzie mieści się siedziba szwedzkiego producenta ciężarówek, czyli Scanii. Trzeba przyznać, że lista nowych metropolii, które pojawiają się w grze, prezentuje się naprawdę bardzo przyzwoicie (jest dwukrotnie dłuższa niż w przypadku rozszerzenia z Polską w roli głównej!) – w końcu trafiamy do większości dużych skandynawskich miast.

Nordyckie klimaty

Szczerze powiedziawszy jednak, patrząc na konstrukcję i wygląd owych miejscowości, spodziewałem się nieco więcej. Zważywszy na ewolucję, jaka dokonała się pod tym względem w przypadku dodatku Going East, oczekiwałem chyba tym solidniejszego kroku naprzód – owszem, w porównaniu z pierwszymi lokacjami z oryginalnego ETS 2 miasta są zdecydowanie większe, ale podróż z jednego końca na drugi bez stopującej nas co jakiś czas sygnalizacji świetlnej nie potrwałaby zbyt długo. Mam także wrażenie, że charakterystyczne dla skandynawskich widoków budowle, o których wspominali Czesi, znacznie częściej spotykamy w drodze pomiędzy kolejnymi punktami niż na ulicach miejscowości, które zostały opanowane głównie przez siedziby dostawców i punkty naprawy naszych pojazdów czy salony z nowymi ciężarówkami.

Deszcz to tutaj normalka... - 2015-05-20
Deszcz to tutaj normalka...

Wszystkie te ośrodki oczywiście powiązano ze sobą odpowiednią siecią dróg, bez których dodatek zamieniłby się wyłącznie w folder turystyczny albo interaktywną mapę. Jest ich naprawdę całkiem sporo – praktycznie każdą z miejscowości połączono z innymi co najmniej dwiema nitkami trasy. Na mapie znajdziemy nie tylko kilkupasmowe autostrady i drogi szybkiego ruchu, ale i poczciwe dwupasmówki o niskiej przepustowości – zróżnicowanie arterii, po których się poruszamy, jest spore i nie daje szansy na przyśnięcie za kierownicą, tym bardziej że skandynawskie drogi okazują się bardzo kręte, co wymaga od nas ciągłej koncentracji. Twórcy nie zapomnieli także o nowych rodzajach przełączek i skrzyżowań, zwłaszcza tych związanych z punktami wylotowymi na główne trasy. No i – jak przekonujemy się podczas rozgrywki – skandynawskie drogi wcale nie są takie rewelacyjne – wielokrotnie mamy do czynienia z nagłą zmianą nawierzchni czy też niczym nieuzasadnionymi ograniczeniami prędkości, choć akurat w Skandynawii to normalka – może o to właśnie chodziło?

Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać
Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać

Recenzja gry

Youtubers Life 2 to ładnie opakowany produkt, ale skierowany do odbiorcy bardzo mało wymagającego. Tematyka, owszem, jest ciekawa, ale realizacja kuleje.

Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii
Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii

Recenzja gry

Cała planeta pod jednym kliknięciem myszy, własny dom z lotu ptaka i światowe metropolie w next-genowej oprawie. Flight Simulator 2020 to preludium następnej generacji gier.

Recenzja Animal Crossing: New Horizons – gry, która się nie spieszy
Recenzja Animal Crossing: New Horizons – gry, która się nie spieszy

Recenzja gry

Animal Crossing: New Horizons stanie się częścią waszej codziennej rutyny. Obok pracy, szkoły, obiadów i spotkań ze znajomymi każdego dnia będziecie więc łapać motyle i łowić ryby. I będziecie się z tego cieszyć, jak dzieci.